7


  • Учителю
  • Разработка по познанию мира на тему 'Жүзім және тоспа ұлуы. ӨРмекші. Шұбалшын.

Разработка по познанию мира на тему 'Жүзім және тоспа ұлуы. ӨРмекші. Шұбалшын.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: Жүзім және тоспа ұлуы. Өрмекші. Шұбалшын.

Сабақтың мақсаты: Жаңа сабақты меңгерту. Байланыстырып сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.Адамға пайда келтіретін жәндіктерді қорғауға тәрбиелеу.

Көрнекілік:Тақырыпты сурет,сызбалар.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі: Қызықты сұрақтар қоя отырып.

1.Қазақстан жер көлемі жөнінен нешінші орын алады?

2.Жазықтар физикалық картада қандай бояумен боялады?

3.Жер қойнауында тас көмірдің неше түрі кездеседі?

4.Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар?

5.Жанғыш пайдалы қазба?

6.Көкжиек тұстарын қандай құрал арқылы бақылайды?

7.Адамды адам еткен....

8.Құстар неліктен жылы жаққа ұшады?

9.Көктемде ең алдымен қай құстар қайтады?

10.Орманда неліктен қыста аюдың ізі жоқ?

11.Біздің көлде қандай балықтар бар?

12.Қай жерде демалған пайдалы?

13.Қыс айларын ата?

14.Орманды кімдер емдейді?

15.Адамды зиянды нәрселерден не қорғайды?

II.Үй жұмысын тексеру: Кім айтады үйге не берілді?

I топ: қоңыз бал арасы

шыбын Бунақденелілер маса

көбелек құмырсқа.

  • Бұл насекомдарды неліктен бунақденелілер деп атайды?

I топ: Үйге берілген тапсырманы кім мазмұндайды? (Көбелек,бал арасы)

III топ: Ал, кәне балалар, енді Венн диаграммасын толтырайық.

Пайдасы ортақ қасіреті зияны.



III.Жаңа сабақ: Бүгінгі біздің өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы «Жүзім және тоспа ұлуы.Өрмекші Шұбалшын». 3 мәтіннен тұрады.

  1. Қазір біз топпен жұмыс жасаймыз.

I топ II топ III топ

Жүзім және тоспа ұлуы. Өрмекші. Шұбалшын.

(оқушылар іштерінен оқиды)

  1. Әр топтан 3-4 оқушы түсінгендерін мазмұндайды.

  2. Сұрақ-жауап әдісі. 1топ 3-ке,

3топ 2-ге, 2топ 1-ге сұрақ береді.

  1. Дәптермен жұмыс.

Iт IIт IIIт



Шұбалшын Ұлу Өрмекші

  1. «Өрмекші» туралы қызықты мәлімет оқып беру.

Орманды аралап келе жатып,бұтақтан бұтаққа керілген жібек тәрізді жіңішке жіптерді көруге болады.Бұл өрмекшінің құрған торы. Сәл көз тоқтатсақ өрмекшінің өзін де байқаймыз.Оның арқа жағында крест тәрізді белгі-дағы бар.Бұл кресті өрмекші оның аналығы.Ал одан дене мөлшері кішірегі - аталығы.Ол өрмек торына жақындамайды.Егер жақын келсе аналығы оны жеп қоюы мүмкін.Ол жұмыртқаларын салатын «жөргек» шүйкелер тоқиды. Жұмыртқадан кішкентай өрмекшілер шыққанда ,олар өрмек жіпшелерін ұя ретінде пайдаланады.

Өрмекшінің өрмек жібі өте мықты болады.Онтүстік Америка тұрғындары кергі жасап, оны жапырақпен қалқалайды да, түнде орманға қойып кетеді.Ертеңгісін кергі де балық ұстауға жарайтын өрмекші торы дайын тұрады.Торды тоқыған өрмекшінің ұзындығы 10см-ге дейін жететін түкті алып өрмекші.

Бүйі - өрмекшінің ең улысы.Қуаң дала мен шөлейт жерлерді мекендейтін қарақұрт.Оны құрсағының үстіндегі қызыл ноқаттары арқылы тануға болады.Бұл өзі денесі 2 см-ге дейін жететін шағын жәндік .Оның шаққаны жылқыны немесе түйені де өлтіруі мүмкін.Адам үшін де аса қауіпті.Өрмекшілер мен өрмекші тәрізділер жер шарының барлық түкпір-түкпіріне таралған.Олардың бәрі насекомдармен,әсіресе зиянды насекомдармен қоректенеді.Соларды құрту арқылы адамға пайда келтіреді.

IV.Қорытынды: (Лотомен) Оқушылардан сұрау

Сабақ тақырыбы: Ұлу. Өрмекші. Шұбалшын.

Сабақтың түрі: Дамытушылық жарыс сабағы.

Тапсырмалардың түрлері: Топпен жұмыс, дәрптермен жұмыс, оқулықпен жұмыс,суретпен жұмыс т.б.

Пән байланысы: Ана тілі.

Тәрбиелік мәні: Өзімізге пайдалы жақтарын біліп үйрендік.

Бағалау.

Үйге: Мазмұны. Сурет салу.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал