- Учителю
- . Розвиток мовлення. А вже весна, а вже красна!
. Розвиток мовлення. А вже весна, а вже красна!
Тема. А вже весна, а вже красна!
Мета: на прикладах літературних творів показати ознаки приходу весни;
розвивати мовлення й уміння читати і писати;
виховувати любов до природи, бажання берегти й охороняти її.
Хід уроку
І Організація класу
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ти часу не гай,
Працювати починай.
-
Сьогодні на уроці нам потрібні взаємодопомога,взаєморозуміння, повага одне до одного. Лише завдяки нашим зусиллям урок пройде швидко й цікаво.
ІІ Перевірка домашнього завдання
Читання напам,ять віршів
ІІІ Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності
-
підземелля Сталося лихо. Злі сили зими захопили у полон весну, заховали її у і не випускають. Необхідно негайно її визволяти. Але зима поставила нам умови: необхідно виконати деякі завдання. Згодні?
-
А працювати ми будемо під девізом:
Видумуй,пробуй,твори!
Розум,фантазію прояви!
Активним і уважним бувай!
І про кмітливість не забувай!
- А за такими правилами:
- поважати думку кожного;
- говорити по черзі.
- Відгадування загадки
Зійшли сніги, шумить вода,
Теплом повіва.
Земля вже квіти викида.
Буяє травка молода,
Все мертве ожива.
Коли це буває? (навесні)
-Хвилинка каліграфії
Вв ве весна
Весна водою красна
- Що ми знаємо про букву в?
ІУ Повідомлення теми і завдань уроку
-Послухайте вірш
Чуєш? Жебонять струмки!
Чуєш? Цвірінчать пташки!
Глянь! Бруньки он на гіллі
В синім небі журавлі.
Перші проліски цвітуть,
Перші джмелики гудуть.
Це прекрасна й чарівна,
В гості йде до нас весна!
Скоро прилетять в гаї
Голосисті солов,ї.
Будуть радо щебетать,
Будуть весноньку вітать.
-Назвіть ключові слова цього вірша. На основі ціх слів побудуйте тему уроку.(струмки, пташки,бруньки,журавлі,джмелики,весна,солов,ї).
Тема уроку: « А вже весна, а вже красна!».Сьогодні на уроці ми говоритимемо про ознаки приходу весни, будемо розвивати мовлення й уміння читати, отримаємо радість і задоволення від спільної праці.
У.Розкриття теми уроку
5.1 Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
- Сонечко яскраве з неба покотилось
І на нашій дошці тихо примостилось
Ключове слово ВЕСНА. Згадайте все, що ми знаємо про весну.(відповіді прикріплюються на дошку)
СОНЕЧКО БРУНЬКИ ЖУРАВЛІ
ШПАКИ ВЕСНА НЕБО
КОМАШКИ ЛЕЛЕКИ ЛИСТОЧКИ
ПРОЛІСКИ ДЖМЕЛИКИ
5.2 Бесіда з учнями
- Яке сьогодні число на календарі?
- Які весняні місяці ви знаєте?
- А зараз ми виконаємо інтерактивну вправу «Кубування». На гранях куба записані назви місяців. У класі є діти, які підготували цікаві довідки, чому місяці мають такі назви.
ВЕСНА-утворене від слова «весантас», що в перекладі з латинської мови означає «ясний день».
БЕРЕЗЕНЬ- перший місяць весни. Раніше Новий рік розпочинався в березні, його назва з,явилась лише два століття тому, тобто відлік року вівся від 1 березня. Ця назва пов,язана з розвиванням у цей час берези,збиранням соку. Тому й назвали люди перший місяць весни січнем, соковиком.
КВІТЕНЬ- пора цвітіння рослин. У народі вживали й форму «цвітень». Саме в цей час земля починає квітувати. Були й інші назви :краснець, дзюрчальник,водолій, апріль(у перекладі з лат. мови означає «сонячний»).
ТРАВЕНЬ- радує нас буйним ростом трав. Свою назву він отримав у минулому столітті, а до цього звався « май»(від імені давньоримської богині весни Майї)
-
Давайте спробуємо вставити назви місяців, що виконують такі дії
-
ПЛАЧЕ (березень)
-
КВІТУЄ(квітень)
-
СТЕЛЕ (травень)
-
Побудуйте речення,розмірковуючи,чому місяці мають таку назву?
5.3 Робота над казкою В.Сухомлинського «Весняний вітер»
- Як ви вважаєте,читаючи назву казки, про що буде розповідатися в цьому тексті?
- Опишіть весняний вітер.
А)Словникова робота
Хуртовина- заметіль, метелиця,віхола.
Доторкнулася- прикоснулась.
Барвисті стрічки- разноцветные ленты
Б) прочитайте текст в особах
В)Бесіда
- Назвіть головних героїв.
- Що розповідав Вітер Кленові?
5.4 Фізхвилинка
УІ Систематизація та закріплення нового матеріалу
6.1Вправа «Даймонд»
Основа вправи слово-ВЕСНА.
Яка?
Гарна,працьовита.
Що робить?
Зазеленіла,дзюрчить,розтопила.
Складіть речення
Завітала чарівна весна до нас.
Підібрати протилежне слово до слова ВЕСНА.
Осінь
Яка?
Золота,яскрава.
Що робить?
Настала, розфарбувала, прикрасила.
Складіть речення
Осінь -яскрава пора року.
Запишіть цю вправу у зошити
6.3 Робота у групах
-Послухайте уривок з твору Лесі Українки.
Стояла і слухала весну,
Весна мені багато говорила.
Співала пісню дзвінку,голосну,
Та знов таємно-тихо шепотіла.
Завдання
1група
Скласти2-3 речення, що могла сказати весна Лесі Українці?
2 група
Продовжити: коли земля прокинеться від зимового сну?
3 група
Записати ознаки весни: якою була, є зараз, буде.
6.3Зробимо функціонально-системний аналіз слова ВЕСНА
НС
Пора року
ОФ ВЕСНА ОО
Пробудження - з,являються бруньки
-
сонечко гріє
-
прилітають птахи
-
тане сніг
ПС
Березень квітень травень
6.4 Робота з прикметами
З давніх давен люди слідкували за погодою,її змінами і навчились встановлювати зв,язки між різними явищами природи. Так з,явилися народні прикмети .Назвіть народні прикмети березня.
Довгі бруньки на деревах-спізниться літо.
Жайворонок прилетів-настане стійке тепло.
Побачиш шпак-знай:весна біля порога.
УІІ Рефлексія.
Ми виконали всі завдання зими та визволили із підземелля весну. Подивиться,як красиво у нашому клас Вдячна весна буде дарувати нам тільки тепло та радість.
-Що цікавого було на уроці?
Що нове дізналися про весну?
УІІІ Д.З.
Підготувати вірші про весну напам,ять
Ось і пролунав дзвінок
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам друзі!