- Учителю
- Қысқарған сөздер сабақ жоспары 4 сынып
Қысқарған сөздер сабақ жоспары 4 сынып
Сабақтың тақырыбы: | Қысқарған сөздер | ||
Сабақтың мақсаты: | Қысқарған сөздер туралы түсінік беріп, күрделі атауларды қысқартып айту жо-лымен таныстыру, қысқарған сөздерді толық атауымен айтқызып жаттықтыру | ||
Оқыту нәтижелері: | Қысқарған сөздерді ажырата алады, күрделі атауларды қысқартып айту жолымен танысады, қысқарған сөздерді толық атауымен айтып жаттығады, саралайды, қорытынды жасайды | ||
Негізгі дерек көздер: | Оқулық, бағалау парағы, кесте, ребус | ||
Сабақ кезеңдері |
|
| |
І. Ұйымдастыру кезеңі:
| Оқу құралдарын дайындатып, зейінін сабаққа аударту. Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Түстер арқылы топтарға бөлу Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады. Бір-біріне жақсы тілектер айту 5 топқа бөлінеді 1. Үй жұмысын тексеру: 39-жаттығу (Тірек сөздерді қатыстырып, 5 сөйлем жазу) Күрделі сөздер: біріккен сөздер, қос сөздер, қысқарған сөздер 1. Жеке жұмыс: қол көтеру арқылы бір сөйлемнен оқиды, тексереді 2. Топтық жұмыс: қос сөздер және олардың жасалу жолдарын мысал келтіре отырып, дәлелдейді, қорытынды жасайды 1. Жаңа сабақты хабарлау 2. Жаңа сабақты кесте арқылы түсіндіру: қысқарған сөздер және олардың толық атаулары мен жасалу жолдарын талдау, қорытынды жасау 1. Сабақ мақсатын қояды. 2. Жаппай жұмыс: кесте арқылы қысқарған сөздер және олардың толық атаулары мен қысқару жолдарын талдау, қорытынды жасау 1. Оқулықпен жұмыс:41-жаттығу. Мәтінді оқып, қарамен жазылған сөздерді салыстыру 2. Ережені оқу, қорытынды жасау: Бірнеше сөзден тұратын атаулар қысқартылып айтылады (басқы әріптерінен, басқы буын мен қалған сөздерінің бас әріптерінен, басқы буындарынан, т.б.). Жаппай жұмыс: мәтінді оқып, қарамен жазылған сөздерді салыстырады, ережені оқиды, қорытынды жасайды 42-жаттығу. Сөздерді оқу және әрқайсысының тұсына қысқарған түрін жазу: БҰҰ, АҚШ, ҰҒА, ТМД Топтық жұмыс: сөздерді оқу және әрқайсысның тұсына қысқарған түрін жазады Қысқарған сөздердің толық атауын айту: ҚР, АҚШ, ТМД, БҰҰ, РФ, ҚХР, Евразия, ҚазҰПУ Жеке жұмыс: қол көтеру арқылы жауап береді 43-жаттығу. Сөйлемдерді оқу, қысқарған сөздердің толық атауларын және қалай қысқартылып тұрғанын айту, қысқарған сөздерге қосымшаның жалғану тәсіліне назар аудару Жұптық жұмыс: сөйлемдерді оқу, қысқарған сөздердің қысқару жолын айтады, қосымшаның жалғану тәсіліне назар аударады, қорытынды жасайды 47-жаттығу. Ребусты шешу. Шешуіндегі сөзбен сөйлем құрап айту Топтық жұмыс: ребусты шешеді, сөйлем құрап айтады 44- жаттығу. Берілген қысқарған сөздерді толық түрінде жазу, тексеру, қатемен жұмыс жасау: 46-жаттығу мәтінді оқу сан атауларын өлшемдерімен көшіріп жазайық. Жеке жұмыс: берілген қысқарған сөздерді толық түрінде жазады, тексереді, қатемен жұмыс жасайды Бағалау Ауызша қол көтеру арқылы айтады | ||
ІІ. Өткенді қайталау:
| |||
ІІІ. Жаңа сабақ:
| |||
| |||
| |||
Сергіту сәті:
| |||
| |||
| |||
І\/. Сабақты қорыту:
| |||
Бағалау:
| |||
Рефлексия:
| |||
Үйге: | Үй тапсырмасын түсіндіру: 48 -жаттығу | Күнделікке жазады |