7


  • Учителю
  • Ашық сабақ жоспары 'Адам әрекетінен жер бетінің өзгеруі'

Ашық сабақ жоспары 'Адам әрекетінен жер бетінің өзгеруі'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пәні: Дүниетану

Сыныбы: 4 сынып

Сабақтың тақырыбы: Адам әрекетінен жер бетінің өзгеруі

Сабақтың мақсаты: Жер бетінің өзгерудегі адам әрекеті туралы түсінік беру, табиғатты қорғау, қамқорлық жасауға үйрету, cұрақ-жауап арқылы негізгі идеяні анықтау.Топтық жұмысқа үйрету арқылы ынтымақтастық қарым-қатынас орнату.

Табыс критерийі: 1. Адам әрекетінен жер беті қалай өзгеруі туралы біледі.


  1. Өсімдіктер мен жануарларды сақтап қалу үшін қандай іс-шара жасау керектігі жайлы танысады.


  1. Адам пайдалы қазбалар қазып алынған карьерлердің орнына ағаштар отырғызуы және демалыс орындары салуы туралы түсінеді


Бағалау критерийі: - Мәтінді сауатты оқуы

  • Мазмұнын түсінуі

  • Негізгі ойды анықтай білуі

  • Сұрақ қойып, сұрақтарға жауап бере алуы

  • Топпен жұмыс жасай білуі

Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Блум таксономиясы; «дөңгелек үстел» әдісі, 5жолды өлең, «Ой қозғау»

«Миға шабуыл»

Сабаққа қажетті құралдар: маркер, А1,А2 форматты қағаздар

Сабаққа қажетті көрнекіліктер: суреттер, картиналар, слайдтар

Пәнаралық байланыс: бейнелеу өнері, әдебиеттік оқу.

Сабақтың барысы :



Мұғалімнің іс-әрекеті



Оқушылардың іс-әрекеті



Күтілетін нәтиже



Уақыты


Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушыларды түгендеу.

1.Алтын ереже

Оқушыларға ынтымақтастық атмосферасын құрамын

Оқушыларды топқа бөлемін, топтық бағалау парақшаларын таратамын.

1.Алтын

2.Күміс

3.Темір

Сәлемдеседі.

Cағат тілі бағытымен шеңбер құрып өлең айтады, берілген сұрақтарға жауап береді.

3 топқа бөлініп орындарына жайғасады.



Оқушылардың сабаққа қызығушылығы артады.

Ынтымағы жарасқан жылы сенім атмосферасы қалыптасады

4

2. Үй тапсырмасы:

"Сұрақ -жауап әдісі"

Топтарға өтілген тақырып бойынша сұрақтар қоямын

1.Үгілу деген не?

2.Жер беті қандай құбылыстардың әсерінен өзгеріске ұшырайды?

3.Бұзылған тау жыныстары қалай тасымалданады?

Қойылған сұрақтарға өзіндік көзқарастар қалыптастырады

Әр топ өз ойларын айтады.

Үгілу тау жыныстарының бөлшектеніп, ұсақталуынан пайда болуын айтады.

Сын тұрғысынан ойланады, критерийлік баға беруді үйренеді, қарым-қатынасы артады.

Көшбасшылық қабілеті артады. Бірін-бірі оқытады.

5



"Топтағы жұмыс"

А) Топтарға сүреттерді таратамын: табиғат

Ә) Топтарға қатысты суреттерді таратып, оны қалай қолдануға болатынын ойлануын тапсырамын.

Блум таксономиясыны қолданып, әр топ берілген суреттерді ойланады, талқылайды, ой бөліседі, салыстырады, жауап береді, қорғайды.



Суреттерге сипаттама жасайды.

Диалогтық қарым-қатынас жасап үйренеді, пікірін дәлелдеу, өзгенің көз-қарасын бағалау арқылы, сын түрғысынан ойлау қабілеті қалыптасып, ұстанымы қалыптасады,

4

3.Жаңа сабақ.

а) «Ой қозғау» әдісі:

-Табиғатта қандай өзгерістер болып отырады?

-Неліктен?

-Ненің немесе кімнің әсерінен?

Көмек, нұсқау,

дидактикалық материалдармен қамтамасыз ету



б) Мәтінмен жұмыс

Сабақтың тақырыбын баяндау. «Адам әрекетінен жер бетінің өзгеруі»

«Бағыттап оқу» арқылы,мәтінді бөлімдерге бөліп оқыту



"Сұрақтары бар қораптын" ішінен бүктелген қағаздардың біреуін таңдау арқылы топтар өздеріне қатысты тапсырманы алып, оқулықтан оқып шығады. Оқушылар жаңа тақырып бойынша оқулықпен танысып, жұптық жұмыс арқылы сабақты меңгереді.

Білімді жете, терең меңгеру үшін өзінің барлық іскерліктерін қолданады


Диалогтық қарым-қатынас жасап үйренеді, пікірін дәлелдеу, өзгенің көз-қарасын бағалау арқылы, сын түрғысынан ойлау қабілеті қалыптасып, ұстанымы қалыптасады, шешім шығарады.

8

Жаңа сабақты бекіту:

«Дөңгелек үстел әдісі»

Оқушылар тапсырманы алады. Берілген тапсырманы параққа жауабын жазып бір-біріге береді

Ватман қағазға түсінгендерін жаздырып қорғайды

Сергіту сәті: би теориясы



5 жолды өлең әдісі


Дөңгелек үстел әдісі арқылы берілген сұраққа топ бойынша ойланып, жауап береді.

парақтағы жазылған сұрақтарға топ болып бір оқушы постерді қорғап , сипаттама береді.

Сергіту сәтін өткізу

Табиғат сөзіне 5 жолды өлең құрастырады.

Зат есім: Табиғат

Етістік: қорғалады, сақталады

Сын есім: бай, пайдалы, таза

Сөйлем: Табиғат-бұл біздің байлығымыз

Синоним: экология

Ізденеді танымы артады. Сын тұрғысынан ойлау қабілеті артады Сын тұрғысынан ойланады.

10

2

«Миға шабуыл» әдісі

Жер беті адамның қандай әрекеттерінен өзгеріске ұшырайды?

Террикон деген не? Олардың қандай зияны бар?

Оба деген не? Есік обасы туралы не білесің?

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. Топ мүшелерін тыңдай отырып, өз білімін толықтырады


Сын тұрғысынан ойланады. Топтық диалог қалыптасады

5

Бағалау

1. Топтық бағалау парақшаларының қорытындысын шығарып топтарға топ аралық баға беремін. ОҮБ және ОБ

2. Өзара бағалау

Топтар өз топтарының сабаққа қатысуы туралы баға береді.

Өзара және өзін-өзі бағалайды.

Топтық және критерийлері бойынша өзара бағалауды үйренеді

5



Кері байланыс"Бүгінгі сабақ саған ұнады ма? Не білдің? Не үйрендің? " Сабақтан алған әсерлері мен сабақты меңгергені туралы баға берулері туралы түсіндіремін.

"Бағдаршам"



  • "қызыл" - түсінген жоқпын.



-" сары" - әлі де сұрақтар бар.



  • "жасыл" - барлығы түсінікті



Үйге тапсырма:

Үш деңгейлік тапсырма орындау.

Бағдаршамға стикерлерін жапсыру арқылы тақырыпты қаншалықты түсінгендерін бағалайды.

Тапсырманы түсініп дәптерге жазып алады.



А) Жасыл . Мәтінді оқу, әңгімелеу.

В) Қызыл . Мәтін бойынша диалог құрастыру.

  • С) Сары . эссе жазу.


Өзін-өзі бағалау

2





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал