7


Ашық сабақ Көктем сәні

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

«КӨКТЕМ СӘНІ» ХАЛЫҚ АУЫЗ ЕРТЕГІСІ

ADMIN · ДЕК 11TH, 2014 · 0 COMMENT

Маңғыстау облысы

Ақтау қаласы

№15 орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі

«Көктем сәні» халық ауыз ертегісі

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік мақсаты: Ертегінің мазмұнын түсініп, мағынасын ашуға ,еркін сөйлей білуге үйрету.

2. Дамытушылық мақсаты: Сөздік қорын , логикалық ойын, актерлық қабілетін дамыту.

3. Табиғатты қорғауға, әсемдікті қадірлеуге, достыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.



Міндеттері:

- үй тапсырмасына жауап беру;

- жазба жұмыстарын сауатты орындау;

- ертегінің мазмұнын түсіп оқу ;

- ертегідегі жануарларды ажырату;

- ертегінің мағынасын ашу ;

- диалогтың не екендігін түсіну ;

- табиғаттың аң - құстарына қамқор болуға тәрбиелеу.



Көрнекілік:

- Бейінтақтамменен сабақ өткізу, аңдардың суреттері, сызба.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, әңгімелеу, түсіндіру.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі

Псилологиялық жаттығу орындау арқылы оқушылардың зейінін, назарын сабаққа аудару.

Мұғалімнің сөзі

Балалар, сіздер сабаққа зейін қойыңдар!Іштеріңнен :

«Мен жақсы адаммын, мен үлкенмін ! - деп бірнеше рет қайталаңдар. Бір-біріңе қарап жымиыңдар»

ІІ Үй тапсырмасын тексеру

Ілияс Жансүгіровтың «Жазғытұрым өлеңін» жатқа айту, мағынасын сұрау. «Көктем» тақырыбына шығарма жазған шығармасын оқыту.

Өлеңде көктемнің қандай белгілері жайлы айтылған.

ІІІ Білімдерін тексеру:

1. Саған көктем мезгілі ұнай ма?

2. Несімен ұнайды?



ІҮ Мақсат қою кезеңі

1. Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.

Жаңа сабаққа даярлық

Сіздер қандай ертегіні білесіздер?

Ү Жаңа сабақ

Мұғалім сөзі

-Балалар, жаңа сабақта сіздердің жақсы көретін, жан-жануарлар туралы ертегіні оқимыз.

- Бұл ертегінің авторы жоқ, бірақ халық ауыз ертегісі.

-Халық ауыз ертегісі деген сөзді сіздер қалай түсінезісдер?

Оқушылардың жауабын тыңдау

Мұғалімнің сөзі

-Дұрыс айтасыздар, балалар, бұл ауыздан-ауызға таралған, біздің күнімізге дейін жеткен ертегілер.

Оқушылар ертегіні өз бастақ дауыстап оқиды.

Сол кезде бейінтақтада осы ертегінің ішіндегі аңдардың суреті кезекпе -кезек көрсетіледі.

















Ертегіні түсініп рольге бөліп оқу.

Сөздік жұмысы

1.Шалқыған көңіл

2.Жылылық

3. Нөсер



Мұғалімнің сөзі

-Балалар сіздер қазір осы ертегіні рөльге бөліп, қойылымын көрсеткіңіз келеме?

Оқушылардың келісімін алғаннан кейін, мұғалім оқушыларға алдын ала даярланған аңдардың бейне суретін таратып береді.

Мұғалімнің сөзі

-Қазір балалар, қай аңның суретін алсаңдар сол аңның оқулықтан сөзін оқып жатқа айтуға даярланып отырыңдар.

Оқушылар даяр болған кезде мұғалім «Көктемнің сәні» тақырыбындағы ертегіні басқа сынып оқушыларына қойылым ретінде көрсетеді.

Сұрақтарға жауап беру

1. Аң патшасы арыстан екендігін ертегінің қай жерінен байқадыңдар?

2. Ертегіде қандай аңдар жайлы айтылған?

3. Бұлғын не деді?

4. Қалай ойлайсың?

5. Басқа аңдар бұлғынмен келісті ме?

6. Сенің пікірің?

Қорытынды

Оқушылардың білімін тексеру мақсатында сызбаны толтыру.

Мұғалім алдын-ала даярланған күлтелерді гүлдің айналасына орналастыруды сұрайды.

Бұл күлтелердегі сөздер аңдардың көктем сәні дегеніміз не сұрақтарының жауабы.

Мұғалімнің сөзі

1.Бүгін қандай тақырып өттік?

2. Ертегі сіздерге ұнады ма?

3. Өзің осы гүлді тағы қандай гүл шоғымен толтырар едің?

4. Көктемде тағы қандай өзгерістер болады?

Сергіту сәті

Балалар сіздер көктем мезгілін жақсы көресіздер екен олай болса, «Көктем» өлеңінің бір шумағын жатқа айтайық.

Үйге тапсырма

1.Ертегіні оқу, әңгімелеу.

2. Көктем мезгіліне сурет салу.

3.Бағалау, мадақтау





Көктем сәні

Сабақ тақырыбы: Көктем сәні

Сабақтың мақсаты:

а) Ертегіні оқи отырып,табиғаттағы аң-құстардың тыныс-тіршілігімен, түрлерімен таныстыру

ә) Жыл мезгілдері туралы түсінік, табиғат құбылыстарының ерекшеліктері, олардың бір-бірімен байланысты екенін аңғарту.

б) Оқушылардың сөздік қорын молайту,түсініктерін айта білуге,табиғатқа деғен сүйіспеншілігін, қызығушылығын, табиғатты қамқорлауға, қорғауға баулу.

Күтілетін нәтиже: Оқушылар ертегіні оқып, мазмұнын ашады, табиғаттағы аң-құстардың тыныс-тіршілігімен танысады, топтық жұмыс жасап, рөлдік ойындар көрсетеді.

Сабақ әдіс-тәсілдері: диалог, топпен жұмыс, жеке жұмыс, ой қозғау, әңгімелеу, сұрақ-жауап, суреттеу

Оқуда қолданылған модульдер: СТО, АКТ, диалог арқылы оқыту, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, өзін-өзі бағалау, көшбасшылық, дарынды оқушылармен жұмыс

Негізгі деректер, ресурстар: интербелсенді тақта, Power paint, оқулық, кестелер, суреттер, кеспе қағаздар, бор, стикерлер, плакат, маркер, түрлі-түсті қарындаштар,аңдар суреті

1.«Шаттық шеңбері» жаттығуы. (Оқушылардың арасында сенімділікті арттырып, бір-біріне деген жылы сөздерін айту арқылы достықтарын арттыру үшін шаттық шеңберге тұрып, айналамызға жылу сыйлайық деген ұсыныспен бір-бірлеріне жылы сөздер айтқызу)

2. «Гүлдер әлемі» жаттығуы арқылы оқушыларды топқа бөлу. (оқушыларды гүлдердің суреттері арқылы төрт топқа бөлемін.)

Бағалау критерийімен таныстыру (топтарға бағдаршамның көздері таратылып, сол бойынша әр топ бір-бірлерінің жауаптарын бағалап отырады)

Оқушылар шеңбер бойына тұрады. Алдымен бір-бірімізбен амандасып алған соң, жанымызда тұрған досына, сыныптасына жылы сөздер айтады.

Оқушыларға шеңбер бойында тұрған бойда сандар таратылып, сол арқылы әр оқушы өз тобын табады.

Интербелсенді тақтада оқушыларға бағдаршам көздері арқылы бағалаумен танысады.

Интербелсенді тақта

Қима қағаздар, гүлдердің суреттері

Интербелсенді тақта, бағдаршамның көздері

Қызығушы-лықты ояту

5 мин

1.«Сен маған , мен саған»жаттығуы арқылы оқушылардың үй тапсырмасының орындалуын тексеру.

1).Абайдың «Жазғытұрым» өлеңін мәнерлеп оқу

2).І.Жансүгіровтың «Жазғытұрым» өлеңін жатқа айту

3). «Автор орындығы» стратегиясы (өлең мазмұны бойынша жазған эсселерін оқыту).

4). «Галереяға саяхат » стратегиясы (өлең мазмұнына сай салған суреттерін тамашалап,бағалау).

2. «Сұрақтар бұрқасыны»жаттығуы. Оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында қызықты сұрақтар беру

Әр топ таңдау әдісі арқылы үй тапсырманың орындалуының ретін анықтайды (интербелсенді тақтада әр топтың тапсырмасы беріледі) жауаптарын бағдаршаммен бағалайды

Интербелсенді тақтада берілген сұрақтарға жылдамдатып жауап береді.

Интербелсенді тақта, дәптер, суреттер, бағдаршам көздері

Интербелсенді тақта, сұрақтар

Мағынаны тану

5 мин

1.«Ерте, ерте, ертеде» жаттығуы арқылы өтілетін сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. (интербелсенді тақтада ертегілердің кейіпкерлері мен ертегі кітаптарының бейнелері берілген) Әр топ өз ойларын ортаға салып, топтасып , ортаға салады.

2. «Араласып кеткен оқиғалар» жаттығуы

А)Әр топқа бөліктері араласып кеткен ертегі таратылады.

Ә)Әр оқушы бір бөліктен алып түсініп оқиды. (2 рет)

Б)Топта өзі оқыған бөлігінің мазмұнын айтады.

В)Ертегі бөліктерін ретімен орналастырады.

Г)Ертегі бөліктерінің орналасу реті дұрыс па деген мақсатпен әр топ дауыстап тізбектей оқиды.

(топтардың жауаптарын смайликтермен бағалап отырады)

Оқушылар интербелсенді тақтада, сонымен қатар әр топқа берілген суреттер арқылы ертегі дегеніміз не? қандай түрлері бар екендігі туралы еске түсіреді.Топтасып, ойларынмен өзара бөліседі. Әр топтың жауабын бағдаршаммен бағалап отырады.

Интербелсенді тақтада суреттер беріледі , сол суретке сүйене отырып оқушылар ертегідегі оқиғаларды орнымен орналастырады

Интербелсенді тақта, суреттер, қима қағаздар, бағдаршам көздері

Интербелсенді тақта, сандар, бор, дәптер

Сергіту сәті

2мин

Сергіту сәті: Сұр қоян.

Ұзын құлақ,сұр қоян,

Естіп қалып сыбдырды.

Ойлы-қырлы жерлермен,

Ытқып,ытқып жүгірді.

Қарап еді артына

Қиығын сап көзінің

Келе жатқан томпаңдап

Көжегі екен өзінің.

Оқушылар интербелсенді тақтада берілген сергіту сәтін қимыл іс-әрекеттерімен көрсетеді.

Интербелсенді тақта, суреттер, өлең

Ой қозғау

20 мин

1.« Оқиы, көрсетейік, бөлісейік»жаттығуы (интербелсенді тақтада ертегіге байланысты әр топқа тапсырмалар беріледі)

1)Ертегіні рөлге бөліп оқу керек;

2)Ертегіні сахналап көрсету керек;

3)Ертегідегі аңдардың жауаптарына қарай сурет салу керек;

4)Ертегідегі жауабы ұнаған аңның суретін салу керек;

3.«Көктем сәні» жаттығуы. (оқушыларға түрлі түсті қағаздар , қарындаштар беріледі. Олар қағаздан түймедақ гүлін жасап, ертегіге сүйеніп, гүлдердің күлтешелерін толтырады. Тапсырманы топтасып орындауға бағытталады. Жасап, күлтешелерін толтырып топтар қорғайды, өзара бағдаршаммен бағалайды)

Топтарға берілген өрнектерді жазып, қосындаларды санға бөлу ережесін пайдаланып, мәндерін қалай тапқандарын әр топтан оқушылар шығып айтады.

Әр топқа түрлі-түсті қағаздар, қарындаштар, қайшы, желім таратылады. Топтасып плакатқа орындайды. Топтардың алдында әр топтан бір оқушы шығып қорғайды. Өзара бағдаршаммен бағалайды.

Интербелсенді тақта, қима қағаздар, плакат, маркер, бағдаршам көздері

Түрлі-түсті қағаздар, қарындаштар, интербелсенді тақта, плакат, маркер, қайшы желім, бағдаршам көздері

Ой толғаныс

6 мин

«Бағалай білейік» (оқушыларға таратылған стикерлерге өздерін бағалауға мүмкіндік беру. Баға қойылған стикерлерді, плакатқа өз есімдерінің жанына жапсыртып, неге ол бағаны қойғандығын анықтау)

«Рефлексия» жүргізу. (оқушыларға интербелсенді тақтада, алдарына таратылған парақшаларға бүгінгі сабақтың ұнаған, ұнамағанын , сабақ соңындағы көңіл-күйін білу мақсатында алынады )

Алдын ала таратылған стикерлерге әр оқушы өздеріне баға қойып, плакатқа өз есімінің тұсына жапсырады.

Интербелсенді тақтада үлгісі көрсетіліп, алдарына әр оқушыға парақшалар таратылып, өз ойларын жазып, сабақтың соңындағы көңіл-күйлерін білдіреді.

Плакат, стикер, маркер

Интербелсенді тақта, парақшалар, қалам, стикерлер

Үйге тапсырма беру

2 мин

Өзің осы гүлді тағы қандай гүлшоғымен толықтырар едің?

Өз ойларын ортаға салады

Интербелсенді тақта, күнделік

Оқу ісінің меңгерушісі:______________Б.Абдрахманова

Көктем сәні

Жарияланды 21-02-2014, 20:57 Категориясы: Бастауыш сынып</<font color="#000000">

Сабақтың тақырыбы: Көктем сәні (презентация)

Сабақтың мақсаты:

1. Ертегі мазмұны арқылы көктемгі табиғаттың жылылық ерекшелігін аңғарту. Қазақ халық ауыз әдебиеті жанрларымен таныстыруды одан әрі жалғастыру.

2. Ой - өрістерін, тіл байлығын, шығармашылық ойлау қабілеттерін, әдеби дүниетанымын дамыту;

3. Табиғатты қорғауға, әсемдікті түсіне білуге тәрбиелеу

Сабақтың түрі; Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Сыни тұрғысынан ойлау, жеке жұмыс, топтық жұмыс, бағалау әдісі, постер әдісі.

Тапсырма көздері: Жұппен жұмыс, топпен жұмыс, сұрақ - жауап, сауалнама

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру

• Сынып оқушыларын 3 топқа бөлу

Гүлдер, құстар, аңдар

• Көңіл - күй ахуалын туғызу

Жарқырап күн де ашылды,



Айналаға нұр шашылды.

Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз.

Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз.

Бір, екі, үш

Сынып іші тып - тыныш,

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.



ІІ. Өтілген материалды пысықтау

• Алдыңғы сабақта өтілген "Жазғытұры","Жазғытұрым" өлеңдерін жатқа сұрау

• Топпен жұмыс

«Жұптас - ойлан - бөліс» әдісі

1топ. Абай - ұлы ақын

2-топ. Көктем қандай тамаша!

3-топ. Көктемгі табиғат

• Графикалық диктант (иә - жоқ - -)

1. М. Әуезов қазақтың ұлы жазушысы

2. Шидем - ешкі жүнінен тоқылған сырт киім

3. К. Табей желтоқсан туралы жазды

4. Мамыр - қыс айы

5. Қоян жыртқыш аң емес



ІІІ. Жаңа сабақ

1. Қызығушылықты ояту

Үнтаспадан "Көктем келді" әні жүріп тұрады

Тақтада көктем тақырыбына байланысты суреттер көрсетіледі

- Қане, айналамызға зер салайық. Сіздер қандай көңіл - күйдесіздер?

- Көңілдің көтерілуі қай жыл мезгіліне тән? Неге?

- Көктемгі табиғи өзгешелік қандай адамның мінез - құлқына тән?

- Сыныбымызда осындай мінез - құлықтағы оқушылар бар ма?



2. Топтық жұмыс.

Постер әдісі"Көктем қандай тамаша!"

Постермен жұмыс жасайық,

Қызықтан қалыс қалмайық

Топ болып қызық жарыста,

Намыспен топты қорғайық



3. Мәтінді өз бетінше оқытып, топ ішінде талқылау

1 - топ. Ертегі түрін анықтау, дәлелдеу

2 - топ. Мәтіннен Қызыл Кітапқа енген жануарлардың сөзін тауып оқу

3 - топ. Мәтіннен аңдардың сөзін тауып оқу



4. Мәтін бойынша сахналық қойылым



5. Шығармашылық тапсырма

Дәптерге өздерінің қалаған аңның суретін салу, сол аңды бір сөзбен сипаттау

6. Толықтыру «Мен - саған, сен - маған»



Мақал - мәтелдің жалғасын тап

1. Сәуір болса, күн күркірер,

Күн күркіресе, көп дүркірер.

2. Наурыздан соң қыс болмас,

Мизамнан соң жаз болмас.

3.«Көктемде бір тойдым,

Көбік қарда бір тойдым»

4. Жазғытұрым жел жардай атанды жығар

5. Мезгілі жетсе мұз ерір.



7. Сызбамен жұмыс

Топтастыру "Көктем сәні"

ІҮ. Сабақты бекіту

• Қандай шығармамен таныстық?

• Қандай жанрдағы шығарма?

• Кейіпкері кім?

• Ертегі саған ұнады ма? Несімен ұнады?

• Өзіңе жыл мезгілдері ішінен қайсысы ұнайды? Несімен?

Ү. Бағалау

Өз - өздерінің бағалауын ұйымдастыру

Әдебиеттік оқу 3 сынып

Сабақтың тақырыбы: Көктем сәні. (Ертегі) (слайдымен)

Мақсаты: Ақпарат көздерін тиімді пайдалану арқылы Абай Құнанбаевтың «Қыс» өлеңінің мазмұны мен идеясын ашу.

Міндеттер:

- өлеңдегі кейіпкердің көңіл - күйін сезіне отырып, бейнелі сөйлей білуге машықтану;

- оқушылардың шығармашылық бағытта жұмыс істеуіне ықпал ету;

- өзіндік пікір қалыптастыру арқылы тапсырманы өзара талқылау, қорытынды жасау, түйінді ойларды жинақтай білу;

- қоршаған ортаның тылсым сырларына қызықтыру арқылы табиғатты аялай білуге табиғаттың сұлулығын сезінуге тәрбиелеу.

Сабақ түрі: топтық және жұптық жұмыс.

Сабақ типі: жаңа білімді меңгеру

Қолданылатын модульдер: Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер, білім беруде АКТ - ны пайдалану, білім берудегі басқару және көшбасшылық, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту.

Қолданылатын әдіс - тәсілдер: Мозайка, «Семантикалық карта», «Миға шабуыл», «Жүк журналы», «Синкуейн», Сергіту жаттығулары, «Ойлан, жұптас, топтас», «Біреуі үйде, үшеуі қонақта» стратегиялары.

Күтілетін нәтиже: Оқушылар арасында ынтымақтастық қарым қатынас орнайды. Ертегі жолдарын топта талқылап, бір біріне түсіндіруге, өз ойын еркін айтуға үйретеді. Сыни тұрғыдан ойлай алады. Топтық жұмыс - ұйымшылдыққа, белсенділікке тәрбиелей отырып, білімге деген ынтасын арттырады



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру.

Көңіл күйлерін смайлик ілу арқылы көрсетеді.

Менің қазіргі көңіл-күйім көгілдір аспандағы жылы, жұмсақ күннің көзіне ұқсайды, ал сендердің ше?

Әрбір күн - таңертеңнен басталады. Біз көңіл-күйімізді реттеуге тиіспіз. Бұл үшін мен психологиялық тренинг ұсынамын - бәріміз бірге:

Жер Ана саған мың алғыс!

Бар байлығын беріп тұрған.

Шуақты Күн саған мың алғыс!

Жан жылуын төгіп тұрған!

Мозайка арқылы топтарға бөлу.

1-топ жаз, 2-топ күз, 3-топ көктем,4-топ қыс.

Ә)Дәптерге күнді жаздыру.

Ақпанның он жетісі

Бағалау тәсілімен таныстыру.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал