- Учителю
- «У што верылі продкі»
«У што верылі продкі»
Тэма: «У што верылі продкі»
Мэта: фарміраваць у вучняў уяўленне аб мнагабожжы ў дакрысціянскія часы.
Задачы:
-актуалізаваць веды аб гістарычных асобах і архітэктурных пабудовах часов Полацкага княства;
-развіваць памяць;
-выхоўваць пачуццё гонару за нашых продкаў, верацярпімасць ва ўзаемаадносінах з прадстаўнікамі розных рэлігій.
Абсталяванне: падручнік "Мая Радзіма-Беларусь"
Літаратура: Мая Радзіма-Беларусь: падруч. для 4-га кл. агульнаадукац. устаноў з беларус. і рус. Мовамі навучання/С.В. Тарасаў пад рэд. П.Ц. Петрыкова.-Мінск
Ход урока
I. Арганізацыйны момант.
-Добрай раніцы, рабяты! Сядзем роўненька,ногі прама,усміхнемся адзін аднаму і з добрым настроем пачнем наш урок.
II. Актуалізацыя ведаў.
Родны куток беларускага краю
Лепей цябе зямлі я не маю
Тут усё знаёма: і росны
Сэрцу вядома-тут лепшая доля!
-Рабяты,сёння мы з вамі працягнем падарожжа па нашай краіне. Мы паспрабуем даведацца пра тое, як жылі нашыя продкі,у тое што яны верылі. Але спачатку праверым як вы падрыхтаваліся дома да уроку.
III.Этап праверкі дамашняга задання.
-Зараз выйдзяце усе да дошкі і станьце у два кругі.Адзін круг у нутры у другога Ва унутраным кругу дзеці становяцца тварам да знешняга кругу.(Дзеці стаяць насупраць адзін аднаго). Я буду задаваць вам пытанні, а вы павінны адказаць на іх сваяму таварышу. І дзеці ва унутраным кругу змяшчаюцца на яднаго па часавой стрэлцы пасля кожнага пытання. (Настаўнік паказвае).
Пытанні:
-Як называецца памяшканне, у якім выступаюць музыканты, спявакі, танцоры. (Тэатр)
-Як называецца вандроўны лялечны тэатр?(Батлейка)
-Хто выконваў ролі ў батлейцы? (Лялькі і батлеі)
-Калі сталі ўзнікаць у нашай краіне тэатры? (16 стагоддзе)
-Хто такі Сімяон Полацкі? Што вы пра яго ведаеце? (Дзеяч, духоўны пісьменнік, вялікі патрыёт зямлі беларускай. У сваіх творах ён славіў наш край і да апошніх дзён жыцця памятаў пра яго)
-Хто напісаў вядомы ва ўсім свеце паланез "Развітанне з Радзімай"?(пляменнік Міхала Казіміра Агінскага-Міхал Клеафас)
-Што ўяўляў сабой Слонімскі тэатр Міхала Казіміра Агінскага? (Сцэна была падзелена на дзве часткі. На пярэдняй частцы можна было нават раз'язджаць на конях.Задняя частка магла запаўняцца вадой. Калі было трэба на сцэну выплывалі лодкі і нават караблі).
-Малайцы, сядайце на сваё месца і працуем далей.Зараз я вам прапаную разгадаць маленькую крыжаванку.
1. Народны лялечны тэатр?
2. У якім горадзе манах-настаўнік ствараў школьны тэатр.
3. Як звалі манаха-настаўніка які ствараў школьны тэатр.
3
С
І
М
1
Я
Б
2
П
О
Л
А
Ц
К
Н
Т
Л
Е
Й
К
А
-Малайцы.
IV. Забяспячэнне матэвацыя.
-Рабяты, давайце з вамі пагуляем у гульню "Вера".Я Называю у што веру я,а потым вы мне гаворыце у што верце вы.
-Я веру,што сёння у нас атрымаецца вельмі цудоўны, цікавы урок. А Зараз вы мне адкажыце у што верыце вы ?
-Каліласка.(Адказы дзяцей)
-Так, рабяты, вось мы і дазналіся хто у што верыць.
-А хочаце ці вы знаць у што верылі нашы продкі? (Да)
-Дык хто ж здагадаўся якая тэма нашага уроку.(У што верылі нашы продкі)
-Так, рабяты!
V. Этап работы над новым матэрыялам.
-Вера ў старажытныя часы была зусім не такой,як цяпер: існавалі звытаі пакланяцца каменням, вывернутым ветрам дрэвам, вужам,магутным дубам, веру называлі "мнагабожам". Напрыклад бог сонца-Дажбог, бог грома і маланкі-Перун, Бог жывёлагадоўлі, гандлю-Вялес.
Работа з тэкстам.
-А, хто ведае ў якім стагоддзі жыла Рагнеда? (X ст)
-А, што такое хрысціянства ?(Вера у Ісуса Хрыста )
-Малайцы
-Кім быў заснаваны першы манастыр ? (Рагнедай)
-Хто адкрыў у Полацку першу школу ? (Ізяслаў)
( Фізкультхвілінка )
-Рагнеда і яе сын былі першымі хрысціянамі сярод насельніцтва нашай краіны ў тыя часы. У X ст (1054) Хрысціянства падзялілася на праваслаўе і каталіцызм. Хто ходзіць у праваслауную царкву-праваслаўныя, а ў Касцёл-католікі. Прадетаўнікоў, якіх рэлігій вы яшчэ ведаеце? (БатысыЕвангелісчы)
-Ёсць прадстаўнікі і іншых абставін сярод жыхароў Беларусі З'явіліся татары і яўрэі. Разам з імі на тэрыторіі нашай краіны з'явіліся і іх рэлігіі ў татар- мусульманская, а ў яўрэяў -іудзейская . Былі пабудаваны адпаведна мячэці і сінягогі.
- Чым адрозніваюцца гэтыя будынкі?
Кожны чалавек сам выбірае сабе веру або застаецца няверуючым, і ніхто не мае правапрымушаць яго да гэтага.
-
Малайцы, рабяты. Зараз, каб замацаваць нашыя веды, аднашых на некалькі пытанняў.
-
Дык,што такое многабожжа? ( Калі верылі у шмат багоў)
-
Прыхільнікі ( стараннікі) якіх рэлігій жывуць РБ?
-
Адкажыце, як вы разумееце выраз " Кожны чалавек сам выбірае сабе веру?
-
А зараз я буду выклікаць вас да дошкі, а вы павінны правільна паставіць страку.
-
Рагнеда→ першы манастыр
-
Ізяслаў → школа
→ бібліятэка
-
Малайцы!
VI. Інфармацыя аб дамашнім заданні
-
Рабяты, адкрыйце свае дзённікі і запішыце дамашняе заданне.стар.94-96 чытаць і адказваць на пытанні. (запісь на дошцы)
VII Этап падвядзенне вынікаў
-
Рабяты вы добра працаваліна ўроку.
VIII Этап рэфлексія
-
Рабяты, аб чым вы даведаліся на ўроку7
-
Якія цяжкасці былі на ўроку?
-
Што вам спадабалася?
-
Добра, на гэтым наш урок падышоў к канцу.
-
Да пабачэння.