7


  • Учителю
  • Розробка уроку 'Речення та словосполучення'

Розробка уроку 'Речення та словосполучення'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала




Провела:

Гончарук Ольга Іванівна

ТЕМА: Речення і словосполучення. Головне і залежне слово у словосполученні. Розвиток умінь визначати головні члени речення, встановлювати за допомогою питань зв'язок між словами в реченні.

Мета:

  • дати поняття про словосполучення; про наявність у ньому головного і залежно-го слова, формувати вміння утворювати словосполучення та виділяти їх із ре-чень, навчати учнів встановлювати зв'язок слів у реченні за допомогою питань;

  • закріпити знання про види речень за метою висловлювання та інтонацією, про головні і другорядні члени речення, розвивати вміння встановлювати зв'язок між словами словосполучення за допомогою питань від головного слова до залежного;

  • виховувати спостережливість, старанність, любов до рідної природи.


Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. - Діти, скажіть, будь ласка, над якою темою ми зараз працюємо?

- Ми продовжимо мандрівку краЇною Речення. А супроводжуватиме нас у подорожі буде Золотий метелик з дерева летить,

Крильцями своїми сумно шарудить. Хто ж це він? (Листочок.)

Наші листочки не прості,

Ці листочки - чарівні,

Цей листочок - зошит просить відкривати,

Дату гарно записати. (Причіплюю листочок на дошці ).

(Діти записують число, класна робота).

ожну літеру виводь,

пиши каліграфічно!

Уважно, точно, чітко!

2. -А прийшов до нас Листочок не сам , а зі своїми друзями золотими листочками.

- А чому листочки завітали в гості ? У яку пору року запрошують нас листочки? Дбайлива господиня осінь скрізь хазяйнує, куди не глянь. Золоті або багряні кольори подарувала садам, паркам, лісам. Струшує додолу листочки. Дивимося і милуємося - яка краса!

Частину цієї краси я принесла вам до класу у букеті.

Каліграфічна

хвилинка -Яким з'єднанням поєднуються буквосполучення?

Оо оо ом ос осо во се сі ін нь осінь

Скласти звукову модель слова осінь - [о с і н ] - 2скл., 5б.,4 зв.

Утворіть ланцюжок спільнокореневих слів до цього слова. Осінь, восени, осінній.

З якими братами-місяцями вона прийшла? Словник: вéресень, жόвтень, листопáд. - Прокоментуйте орфограми цих слів.

Листочки з нами працюють.

3. Інтерактивна вправа «Незакінчені речення»

  1. Речення складається ….(складається зі слів зв'язаних за змістом)

  2. Речення виражає. . .(закінчену думку)

  3. За метою висловлювання речення бувають. . .( розповідні, питальні, спонукальні)

  4. За інтонацією речення бувають. . . (окличні, неокличні)


Робота в групах. Випишіть речення.

1. Осене, пригости нас смачними дарунками!

2.Чи вже прийшла осінь?

3.Ніжно падають листочки на доріжки і стежинки.

4. Найкраща пора - золота осінь!

5 Дiти, допомагайте дорослим збирати щедрий врожай восени.

6. Осiнь приносить радiсть людям?

7. Підіть і позбирайте листя, що вкрило доріжку!

Перевірка.

- Що вміють робити листочки? (кружляти,висіти,зриватися,танцювати , летіти, шелестіти…).

(Колективна робота на дошці).

Листя, на, злітає, пожовкле, землю

Чи можна із цих слів скласти речення? За допомогою чого слова пов 'язуються між собою?

Физ. хвилинка.

III. Повідомлення теми й мети уроку.


ІV. Пояснення нового матеріалу. Ось листочок наш кленовий просить підручник відкривати. І уважно працювати.

1. Робота з підручником. Прочитайте правило на с.27, колективна робота ( впр.49, с.27) правило на с.28

  1. Зі слів складіть речення. ( Пожовкле листя злітає на землю).
    - Діти, а чи бувають в реченні головні слова?

- До головних членів речення належать… (підмет і присудок).

- Підмет і присудок є основою речення, її граматичним центром.

Підмет - це …. .

Присудок - це

Визначити головні члени речення. - Знайдіть у цьому реченні головні слова. (Що?) листя, листя( що робить?) злітає.


  1. Словосполучення - це щонайменше два самостійних слова, одне з яких є головним, а інше залежним.

Головним називають слово, від якого ставлять питання. Залежним називають слово, яке відповідає на поставлене питання.


  1. Повернемося до нашого речення і встановимо зв'язок між словами цього речення.

- Чи зв'язані слова в цьому реченні між собою?

- Як встановити цей зв'язок? За допомогою питань. Питання ставимо від головних членів речення.

- Що означає встановити зв'язок слів у реченні? Джерело інформації. Щоб встановити зв'язок слів у реченні, потрібно поставити питання від одного слова до іншого. Якщо у реченні до слова можна поставити запитання, то це слово є членом речення.

Пожовкле листя злітає на землю.


Листя (що робить?) злітає;

листя (яке?) пожовкле;

злітає (куди?) на землю.

Отже, у реченні слова зв'язані між собою.


  1. Вправа 50. Перелітні птахи відлетіли у вирій.

Які? Хто? Що роблять? Куди?

Перелітні птахи відлітають у вирій.


  1. Із поданих слів утворіть словосполучення, визначте в кожному головне й залежне слова. Яким чином встановлюється змістовий зв'язок між головними та залежними словами?


Осiннiй, сонце; холодне, дощ; по, рухатися, небо.

(Осіннє сонце; холодний дощ, рухатися по небу)


  1. До нас у гості завітала - калинка.

Калина - рослина - народний символ України. Є таке прислів'я: Без верби та калини нема України.

Калина - це лісовий кущ. Росте вона переважно на вологому грунті, побли-зу річок. Красива калина в усі пори року. Пізньою весною, коли сонце щед-ро дарує тепло, калина вбирається у білі букетики з квітів. Влітку починають дозрівати дуже гарні яскраво - червоні блискучі плоди, наче жменями розки-дані серед розкішного зеленого листя. До пізньої осені і навіть взимку, коли вже випадає сніг, висять вони на гілках, прикрашаючи ліс. Її ягодами ласу-ють мешканці лісу. Здавна існує гарний звичай : біля щойно зведених осель, на примітному місці в першу чергу садили калину.

- Ягоди калини кислі й трохи гіркуваті, але додають сили й бадьорості.

- Калина - лікарська рослина. Свіжі ягоди вживають при кашлі, серцевих захворюваннях, вона регулює тиск крові.

- А ще існує така легенда. На Україну напали турки і татари. Вони вби-вали дітей, старих людей, а молодих дівчат забирали із собою (в полон). В одному селі дівчинка втікала, зачепилася за дерево і впала. Разок червоного намиста розірвався і розсипався. Дівчина загинула в неволі, а на місці роз-сипаного намиста виросла калина.

  1. Встановлення зв'язків між словами у реченні.

Зацвіла в долині червона калина.

Калина (що робила?) зацвіла;

калина (яка?) червона;

зацвіла (де ?) в долині


Під моїм вікном росте червона калина.

Калина(що робить?) росте;

калина (яка?) червона;

росте ( де?) під вікном;

під вікном ( чиїм?) моїм.

V. Оцінювання роботи груп


VІ. Підсумок уроку

Складання сенкану.

Сенкан

1.Осінь

2.Різнобарвна, золота.

3.Прийшла, завітала, обтрусила.

4.До нас прийшла осінь.

5. Пора року.

VІІ. Домашнє завдання



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал