7


  • Учителю
  • Дүниетану Жауын-шашын. Суды қорғау.

Дүниетану Жауын-шашын. Суды қорғау.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

9.09.15ж.Сабақтың тақырыбы: Тері -ағзаның қорғаныс мүшесі және оның атқаратын қызметі

Сабақтың мақсаты:

а) оқушыларға терінің қандай қызмет атқаратынын түсіндіру;

ә) тақырыпты дұрыс түсініп оқуға дағдыландыру;

б) оқушыларды өз денесін дұрыс күте білуге үйрету;

Көрнекілігі: оқулық,суреттер.

Сабақтың барысы I.Ұйымдастыру бөлімі.Оқушыларды сабаққа дайындау. II.Өткен сабақты еске түсіру.

1.Адам табиғаттан не алады?

2.Адам табиғатпен қандай байланыста?

III. Тері -ағзаның қорғаныс мүшесі және оның атқаратын қызметі.

Суретпен жұмыс.

Адам денесін тері жауып тұрады.Ол дене мүшелерін түрлі жарақаттан, соққыдан, күюден, үсуден қорғайды. Тер мен май терінің бетінде қалады. Оған шаң тұрып, тері ластанады. Үнемі теріні, денені таза ұстауға дағдылан. Жарақат алған жағдайда жедел жәрдем шақыртуды ұмытпа!

IY.Тақырыпты оқушыларға оқытып, сұрақтар қою арқылы жауап алу.

Y.Дәптермен жұмыс. Суретпен жұмыс.

YI .Бекіту. Сұрақ жауап:

1. Тері қандай қызмет атқарады?

2.Май мен тердің тері арқылы шығуының ағза үшін қандай маңызы бар?

3.Теріні таза ұстау жөнінде не білдіңдер?

Дене тазалығын сақтау ережелері:

-дененің ашық жерлерін күніне 2 рет; ал аяқты күнде жатар алдында жу;

-қолды күніне бірнеше рет, әсіресе тамақ ішер алдында жу;

-тырнақтаң астына кір жиналмас үшін уақытында алып отыр;

-жұмасына 1 рет денені сабындап жөкемен ысып жу;

Тестік тапсырмалар беру.

YII. Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып, мазмұнын айту.

16.09.15ж.

Сабақтың тақырыбы: Қаңқа және бұлшық ет. Қимыл -қозғалыс мүшелері.

Сабақтың мақсаты: а) оқушыларға қаңқа және бұлшық ет туралы түсінік беру;

ә) тақырыпты дұрыс түсініп оқуға дағдыландыру;

б) оқушыларды өз денесін дұрыс күте білуге үйрету;

Көрнекілігі: оқулық,суреттер.

Сабақтың барысы I.Ұйымдастыру бөлімі.Оқушыларды сабаққа дайындау. II.Өткен сабақты еске түсіру.

1. Тері қандай қызмет атқарады?

2.Май мен тердің тері арқылы шығуының ағза үшін қандай маңызы бар?

3.Теріні таза ұстау жөнінде не білдіңдер?

III. Қаңқа және бұлшық ет. Қимыл -қозғалыс мүшелері.

Суретпен жұмыс.

Қаңқа - адам денесін қозғалысқа келтіретін мүше. Адам қаңқасы бас, мойын, көкірек, қол және аяқ сүйектерінен тұрады..Бас сүйегінде ми сауыты бар. Онда ми орналасады. Ми сауыты миды зақымданудан қорғайды.

Адам денесіндегі сүйектер өздігінен қозғала алмайды. Олар бұлшық еттердің көмегімен қимылдайды. Бұлшық еттің екі ұшы сіңірлі болады. Қаңқа мен бұлшық етті тірек және қимыл- қозғалыс мүшелері дейді.

IY.Тақырыпты оқушыларға оқытып, сұрақтар қою арқылы жауап алу.

Y.Дәптермен жұмыс. Суретпен жұмыс.

Оқушыларға кеңес.

YI .Бекіту. Сұрақ жауап:

1.Қаңқа деген не?

2.Адам денесін қандай сүйектер қозғалысқа келтіреді?

3.Бұлшық ет қандай мүшенің бұйрығымен қызмет жасайды?

4.Бұлшық еттерді қалай жетілдіріп дамытуға болады?

5.Адам денесінде қанша сүйек бар?

YII. Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып, мазмұнын айту.



23.09.15ж.

Сабақтың тақырыбы: Қан айналым мүшелері.Жүрек -қан тамырлары .Қанның қызметі.

Сабақтың мақсаты: а) оқушыларға қан айналым мүшелері туралы түсінік беру;

ә) тақырыпты дұрыс түсініп оқуға дағдыландыру;

б) оқушыларды өз денесін дұрыс күте білуге үйрету;

Көрнекілігі: оқулық,суреттер.

Сабақтың барысы I.Ұйымдастыру бөлімі.Оқушыларды сабаққа дайындау. II.Өткен сабақты еске түсіру.

1.Қаңқа деген не?

2.Адам денесін қандай сүйектер қозғалысқа келтіреді?

3.Бұлшық ет қандай мүшенің бұйрығымен қызмет жасайды?

4.Бұлшық еттерді қалай жетілдіріп дамытуға болады?

III. Қан айналым мүшелері.Жүрек -қан тамырлары .Қанның қызметі.

Суретпен жұмыс.

Жүрек көкірек қуысының сол жағында орналасқан. Ол-біздің ағзамызға негізгі қан айдайтын қозғағыш саналады.Жүректен келетін ең ірі қан тамыры- қолқа деп аталады. Жүректен тарайтын қан тамырларын қызыл тамыр немесе артерия деп атайды. Ал жүрекке баратын қан тамырын -көк тамыр дейді.

Қанның ағзаны аралап қозғалуын қан айналымы дейді. Қандағы көмірқышқыл газы өкпе арқылы, басқа зиянды заттар тер, несеп түрінде тері және бүйрек арқылы сыртқа шығарылады.

Темекі шегу мен ішімдікке үйір болу жүрекке үлкен зиян келтіреді.

IY.Тақырыпты оқушыларға оқытып, сұрақтар қою арқылы жауап алу.

Y.Дәптермен жұмыс. Суретпен жұмыс.

Оқушыларға кеңес.

YI .Бекіту. Сұрақ жауап:

1.Жүрегің денеңнің қай тұсына орналасқан?

2.Ағзадағы қанның қызметі қандай?

YII. Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып, мазмұнын айту.



30.09.15ж.Сабақтың тақырыбы: Тыныс алу мүшелері.

Сабақтың мақсаты: а) оқушыларға тыныс алу мүшелерімен таныстыру;

ә) тақырыпты дұрыс түсініп оқуға дағдыландыру;

б) оқушыларды өз денесін дұрыс күте білуге үйрету;

Көрнекілігі: оқулық,суреттер.

Сабақтың барысы I.Ұйымдастыру бөлімі.Оқушыларды сабаққа дайындау. II.Өткен сабақты еске түсіру.

1.Жүрегің денеңнің қай тұсына орналасқан?

2.Ағзадағы қанның қызметі қандай?

III. Тыныс алу мүшелері.Суретпен жұмыс.

Адам ауасыз өмір сүре алмайды. Ауа тыныс алу нәтижесінде біресе өкпеге еніп, біресе өкпеден шығып тұрады.Өкпеге сыртқы ортадан енген ауада оттегі көп болады. Тыныс алу мүшелеріне :мұрын қуысы, кеңірдек, кеңірдекше өкпе жатады. Өкпе көкірек қуысында орналасқан.Ол екі бөліктен тұрады: оң жақ өкпе, сол жақ өкпе. Әр өкпені жұқа қабық жауып тұрады.Таза ауа өкпеге: мұрын қуысы, көмей,кеңірдек,кеңірдекше арқылы енеді.

Шаңды ауамен тыныс алу денсаулыққа зиян. Ондай ауада түрлі ауруларды (тұмау, өкпе ауруы) қоздыратын микробтар көп болады. Сондықтан пәтерді ,өзің оқитын сынып бөлмесін таза ұстау керек. Еденді жуып, бөлме жиһаздарын шаң-тозаң қондырмай , жиі сүртіп отырған жөн.

IY.Тақырыпты оқушыларға оқытып, сұрақтар қою арқылы жауап алу.

Y.Дәптермен жұмыс. Суретпен жұмыс.

Оқушыларға кеңес.

-Күн сайын таза ауада серуендеп, демалыс күндері табиғатта бол.

-Аязды күндері таза ауада серуендегенде ауызды көп ашпай , тек мұрынмен демал.

-Бөлмені жиі желдетіп отыр.

-Бөлме өсімдіктерін өсір.

YI .Бекіту. Сұрақ жауап:

1.Өкпе дененің қай бөлігінде орналасқан?

2.Таза ауаның адам денсаулығына тигізер әсері қандай?

3.Кім қалай тыныс алады?

YII. Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып, мазмұнын айту.

07.09.15ж.Сабақтың тақырыбы: Ас қорыту мүшелері және оның қызметі.

Сабақтың мақсаты: а) оқушыларды ас қорыту мүшелерімен таныстыру;

ә) тақырыпты дұрыс түсініп оқуға дағдыландыру;

б) оқушыларды өз денесін дұрыс күте білуге үйрету;

Көрнекілігі: оқулық,суреттер.

Сабақтың барысы I.Ұйымдастыру бөлімі.Оқушыларды сабаққа дайындау. II.Өткен сабақты еске түсіру.

1.Өкпе дененің қай бөлігінде орналасқан?

2.Таза ауаның адам денсаулығына тигізер әсері қандай?

3.Кім қалай тыныс алады?

III. Ас қорыту мүшелері және оның қызметі.Суретпен жұмыс.

Ас қорыту жолы ауыз қуысынан басталады. Мұнда асты шайнап, тістердің көмегімен ұсақтайды.Ауыз қуысынан бөлінетін сілекей асты ылғалдайды да, тіл арқылы араластырып, жұтады. Жұтылған ас жұтқыншақтан өңешке өтеді, одан әрі қарынға түседі.

Ас қорыту мүшелеріне : ауыз қуысы, жұтқыншақ, өңеш, қарын, ішек жатады.

IY.Тақырыпты оқушыларға оқытып, сұрақтар қою арқылы жауап алу.

Y.Дәптермен жұмыс. Суретпен жұмыс.

Оқушыларға кеңес. Тамақтанудың белгілі тәртіптері.

Ас ішер алдында 1 стақан таза су іш.

Әр тамақты жегенде асықпай ұсақтап шайнап жұт.

Тамақ алдында қолды сабындап жу.

Жеміс-жидекті жуып же.

YI .Бекіту. Сұрақ жауап:

1.Ас қорыту мүшелерін ата.

2.Өңеш қандай қызмет атқарады?

3.Денсаулық пен тамақтану арасында қандай байланыс бар?

4.Тамақтанудың қандай ережелерін білесің?

YII. Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып, мазмұнын айту.

28.10.15ж. Сабақтың тақырыбы:Табиғатты адам қалай зерделейді?

Сабақтың мақсаты: оқушыларға адам табиғатты қалай зерделейтінін түсіндіру, тәжірибе туралы түсінік беру;

Сабақтың көрнекілігі: суреттер,оқулық.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі:түсіндіру, сұрақ-жауап, топпен, жұппен жұмыс.

I. Ұйымдастыру. Психологиялық дайындық:

. II. Өткен сабақты пысықтау.Сұрақ-жауап.

1-топ.Ас қорыту мүшелерін атау./ауыз қуысы, жұтқыншақ, өңеш, қарын, ішек/

2-топ.Ас қорыту жолы қайдан басталады? /ауыз қуысынан басталады/

3-топ.Жұтылған ас қайда түседі?/жұтқыншақтан өңешке, одан әрі қарынға түседі/

Суретпен жұмыс.Балалар, мына суреттерді не арқылы танып білдік? Әрине, көз арқылы.

III.Жаңа сабақ: Табиғатты адам қалай зерделейді?

Адам айнала қоршаған дүниеде түрлі денелермен және табиғат құбылыстарымен жиі кездесіп тұрады. Табиғатты дұрыс түсіне білу және құбылыстарды үңіле зерделеудің нәтижесінде адамның өз көзқарасы қалыптасады.

Табиғат заттары мен құбылыстарын тікелей көріп, ұстап, дыбысы болса тыңдап, естіп зерделеу жолдарын бақылау әдісі дейді.

Біз бұрын өсімдіктің өсіп жетілуін ғана бақыладық.Оған біз жаз бойғы уақытты жұмсадық. Екінші бір ізденістің қиындау түрі тәжірибе.

Тәжірибе дегеніміз шындыққа сынақ жүргізу арқылы көз жеткізу, танып білу.

Адамдар өсімдік өсіріп, оның сапасын жақсарту үшін түрлі әдіс-тәсілдерді қолданды. Терең зерделеу үшін тәжірибе жасау қажет болды.Тәжірибе жасау үшін бақылау мен табиғи денені зерделеу және пайда болған құбылысты анықтай білу керек.

IY.Оқулықпен жұмыс. Тақырыпты оқытып, сұрақтар қою арқылы жауап алу.

Y. Сурет салу.

YI .Қорытынды.

1.Бақылау мен тәжірибенің бір-бірінен қандай айырмашылығы бар?

2.Сен тәжірибе жасап көрдің бе?

YII. Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып, мазмұнын айту.



18.11.15ж.Сабақ тақырыбы: Денелер. Заттар. Құбылыстар.

Сабақ мақсаты: а) Оқушыларға денелердің табиғи және жасанды денелер мен олардың құрамы туралы, дене туралы, түсіктерін қалыптастыруына ықпал ету;ә) балалардың өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру;б) есте сақтау және ойлау қабілеттерін арттыру; тазалыққа тәрбиелеу.

Сабақ типі: жаңа сабақ

Сабақ әдісі: түсіндіру, талдау, сұрақ- жауап

Көрнекілік: суреттер, кесте,сызба

Сабақтың барысы:1. Ұйымдастыру кезеңі

Табиғат-тіршіліксің тұнып тұрған, Сен-күнсің көтерілген күліп қырдан.

Сен-көлсің. Сен-ормансың, сен бұлбүлсың, Адамды сұлулыққа құнықтырған.

. II.Үй тапсырмасын тексеру.Сұрақ-жауап.

III. Жаңа сабақ :Денелер. Заттар. Құбылыстар. Сөзжұмбақ шешу.

.1.Бірінші байлық -............. 2.Адамды адам еткен .......... 3. Асқорыту мүшесі. 4.Жыл мезгілі. 5.Дәм сезу мүшесі. 6.Адамның ішкі мүшесі. 7.Сипап сезу мүшесі.



1

Д

2

Е

Н

4

Е


5

Л


6


Е


7

Р


IY. Бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы «Денелер»-Дене деген сөздің басқа да мағынасы бар ма? -Ия дұрыс адамның денесі.Адам ұдайы жан-жағынан қоршаған түрлі нәрселердің ортасында өмір сүреді. Олар: үйдегі үстел, төсек, кітап, дәптер, машина, ғимараттар, өсімдіктер мен жануарлар. Адамды жан-жағынан қоршаған нәрселердің бәрі де дене деп аталады. Денелер қатты, сұйық, газ тәріздес болады. Үстелдің үстіне тас, целлофандағы ауа, стакандағы суды көрсетіп қайсысына жататынын айту.

. Денелер

ТАБИҒИ ДЕНЕЛЕР ҚОЛДАН ЖАСАЛЫНАТЫН ДЕНЕЛЕР

Табиғи денелерді табиғат жаратады. Қолдан жасалынатын денелерге адамдардың қолынан жасалынатын заттар жатады. 4.Топпен жұмыс

1-топқа табиғи денелерді тапқызу. 2-топқа қолдан жасалынатын денелерді тапқызу.

Суреттен күн, ай, жұлдыз, тас, аң, құс,адам туралы көрсету. Үй, машина, орындық, кітап, дәптер,доп, т.б жатады.

Денелер



ТАБИҒИ ДЕНЕЛЕР ҚОЛДАН ЖАСАЛЫНАТЫН ДЕНЕЛЕР

Тірі табиғат Өлі табиғат 1-топқа тірі табиғатқа жататын денелерді тапқызу.

2-топқа өлі табиғатқа жататын денелерді тапқызу.

Y.Сергіту сәті. 1- топ: Жасанды денелерді пайдаланып, бүгінгі тақырыпқа сай әңгіме құра.2- топ: Берілген өлеңнің ұйқасын тап. ( тақтаға шығарып қою)

Дене деген немене? Бізді қоршап тұрған

Достым білгің ---- ме? Өлі, тірі ------

Дене ---- баласы Дене неден тұрса

Зат ---- анасы Дейміз оны ----

Керекті сөздер : келе, заттың, дененің, табиғат, зат.

YI .Суретпен жұмыс 1-топ Суретті қарап өлі және тірі табиғатты дәптерлеріңе жазыңдар.

2-топ Суреттегі жасанды денелерді анықтап дәптерлеріңе жазыңдар.

YII. Қорытынды.Ал, балалар бүгін сабақта не үйренгендеріңді тексеріп көрейін.Тапсырма: Денелер қандай заттардан тұрады?Жаңбыр судан,Тапсырма: Денелер қандай заттардан тұрады? Ұшақ металлданБалалар, ата-бабаларымыздан қалған «көкті жұлма», «құстың ұясын бұзба», «киелі жануарларды атпа» деген тыйым сөздер бар. Ол-«Табиғатқа қамқорлық жасаған адам-өзі де жақсы болады, жамандық жуымайды»дегенді білдіреді. Бүгін сабақта не білдіңдер? Не үйрендіңдер? (балалар өз ойларын айтады.

YIII. Үйге тапсырма: Бір дененің жасалу жолын қарастыру. Адамдарға дененің қандай заттан тұратындығын білу не үшін керек? Сұраққа жауап іздеу. IX .Бағалау.



25.11.15ж.Сабақтың тақырыбы: Ауа. Ауаның қасиеті.

Сабақтың мақсаты: а) Ауа туралы ұғым беру. Ауаның қасиетін меңгерту. Ауаның адам өміріндегі маңызы туралы түсінік беру.ә)Қоршаған ортаны қорғауға үйрету арқылы экологиялық тәрбие беру.б)Тәжрибелер жасау арқылы оқушының танымын кеңейтіп, қызығушылығын ояту..

Сабақтың түрі: Жаңа материалдарды меңгерту

Сабақтың көрнекілігі: Тәжрибе жасау құралдары: стакан, су, қант, шарлар,шырпы, доп, т/б

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.1.Дене деген не?2.Денелер неден тұрады?

3.Тірі және өлі табиғат арасында қандай айырмашылық бар?

ІII. Жаңа сабақ. Ауа. Ауаның қасиеті. Ауа туралы не білеміз? 2 мин

Ауа көзге көрінбейді. Ауа түссіз мөлдір.Ауасыз адамдар өмір сүре алмайды.Ауа барлық жерде болады.

1. Ауызыңды жауып, танауыңды қысып сана.Тұншығасың. Саған не қажет? - Ауа.

2. Ыстықтап терледің. Желпіндің. Не сездің? - Ауа.

3. 2 колыңды екі жаққа соз, суда жүз. Сендер ауада жүрсіңдер ма? - жоқ.

- Яғни сендер ауа мұхитында жүзіп жүрсіз. Ауа бізді қоршап тұр. - Сендер ауаны көрдіңдер ме? - Жоқ. Неге? - Ол түссіз.

4. Шар үрлейміз.І қатар ІІ қатар ІІІ қатар Қызыл Көк СарыШардың ішіне не толды.? - Ауа.

Шар тырсиды ма? - Ия. Неге? Ауа орын алды. Шарға ауа қайдан келді.

5. Допты сығайық. (екі бүйірінен) Допты еркін жіберсек ауа қайта серпілді. (оқушы жасайды.) - Балалар осы жерде не байқадық? Ол қандай қасиет? - Ол серпімділік қасиет.

6. Екі оқушыны тақтаға шығарып, екі стакан беру. Суы бар. Суға қантты салады. Не байқап тұрсыңдар? - Қанттан көпіршік шықты, бұл ауа көпіршіктері, кез келген нәрседе ауа бар екен.

IY.Оқулықпен жұмыс. Мәтінді оқып, түсіндіру. Оқушыларға оқыту.

Сұрақтар қою арқылы жауап алу.

Y.Суретпен жұмыс.

YI.Қорытынды. Сұрақ-жауап. Топпен жұмыс.

2.12.15ж.Сабақтың тақырыбы: Жер бетінің ауаны жылытуы. Желдің маңызы.

Сабақтың мақсаты: а)Бақылау арқылы адам қоршаған дүниені таныту. Ауаның адам өміріндегі маңызын түсіндіру. Жер бетіндегі ауаны жылытуы. Жер бетіндегі ауаның қозғалысын желдің қалыптасуы туралы түсінік беру. Желдің маңызы туралы түсінік беру.Оқушыларға жер бетінің ауаны жылытуы және жел туралы ұғымдарды түсіндіріп, дүниетанымын кеңейту.ә)Қосымша тапсырмалар, сөзжұмбақ орындату арқылы ойлау қабілеттерін дамыту, сөздік қорларын молайту.б)Оқушылардың дүниетанымын кеңейтіп, табиғатқа деген қызығушылығын туғызу және оны қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың әдіс - тәсілдері: сұрақ - жауап, түсіндіру, көрсету, топтық, жұптық.

Сабақтың көрнекілігі: Сөзжұмбақ, суреттер.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың барысы: I . Қызығушылықты ояту. Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық кезеңі

Ортақ ұран - бірге болу! Мақсатымыз - білім алу.Ұлтын сүйген ұрпақ болып Болашаққа бірге бару!

II.Үй тапсырмасын тексеру. Өткен сабақтар бойынша білім - білік дағдыларын тексеру:

Жер бетінде ауа қалай таралады?Ауа температурасын қандай құралмен өлшейді?

Тіршілік үшін ауаның қандай маңызы бар? Ауаның температурасы қалай өзгереді?

Ой толғау: Адам өміріне ең қажетті 5 жағдайды атап тақтада жазу. (жарық, су, ауа, тағам, жылу)

Адам Өмір Сүруі Үшін

Қане, осылар туралы өлең тақпақтар білеміз бе? Күн - ана Әлемге қуатты,

Сәуле мен қуатты, Алып күн беріп тұр Жарық күн - көрік, нұр. Жер - ана

Аялар анамыз, Саялар панамыз, Құлпырған тірлікпен Жер құтты гүл біткен.

Су - ана Өңірдің өзені Өмірдің өзегі, Сусыз жер - өмірсіз, Нусыз өр, өңір, түз.

Ауа - ана Жер шары дәу әлем Қоршаулы ауамен. Ауасыз кім шыдар? Ауасыз тұншығар.

III.Жаңа сабақ :Жер бетінің ауаны жылытуы. Желдің маңызы.

Ауа түссіз, мөлдір болғандықтан түскен күн сәулелерін тез өткізіп жібереді де, одан тікелей қызбайды.Күн сәулелері жер бетін, топырақты қыздырады. Жылу ауаға пештен таралған сияқты жер бетінен таралады. Соған орай ауаның жер бетіне таяу қабаты ғана жақсы жылынады да, биіктеген сайын жылу мөлшері бірте - бірте азаяды.

Ауа жер бетінен жылынатындықтан оның температурасы құрлық пен судың үстінде де әр түрлі болады.Ауа жылынғанда жеңіл тартып, жоғары көтеріледі. Оның орнына су бетінен салқын ауа келеді, яғни осы алмасу құбылысынан жел пайда болады.Жер бетіндегі ауаның бір жерден екінші жерге ауысуын жел деп атаймыз.Желдің түрлері болады самал жел, дауыл, құйын т/б.Жел көкжиектің қай тұсынан соқса соның атымен аталады. Солтүстік желі, батыс желі, т/б.Оны компас деген құралмен білген.Адамдар желдің күшін және бағытын анықтайтын құрал желбағар деп аталады.Жұмбақ шешу.

Қазақтың халық жұмбақтарыАқ сандығым ашылдыІшінен жібек шашылды.(Күннің көзі)

Қырда қылыш жарқылдайды.(найзағай) Салмағың бар өлшесем,Көрінбейсің көзге сен.(Ауа)

Жерде емес, аспанда емес, арасында,Қол жетпес ұсынғанмен саласына.

Өзінің ұшқырлығы құстан жүйрік,Ойланып бұл жұмбақты табасың ба?/Жел/.

Аспаннан домалап,Көп моншақ төгiлдi. Бусанып жон - алап,Терледi, керiлдi.(Жаңбыр)

Қол - аяғы жоқ болса да,Қақпа есікті аша алған./Жел/.

Ауа - райы туралы халық даналығы (Бұрынғы болжам бойынша)

1. Қарлығаштар жер бауырлап ұшса, жаңбыр жауады.

2. Қоян жатар орнын бұрынғыдан жоғары салса, қыс қатты болады.

3. Қарға тұмсығын қанатының астына тықса, кешікпей күн суытады. 4. Түтін жер ұшса, қар жауады.

5. Ай қораланса, күн жылы болатынының белгісі.6. Жұлдыз жиі болса, қыста суық, жазда ыстық болады.

7. Мысық қабырғасын тырналаса, ауа райы бұзылады.

IY.Сергіту сәті. Жел улейді: у - у Құйын келіп билейді: зу - зу

Қатты - қатты жел соқты: гу - гу Жапырақтар қол соқты: ду - ду.

Мақал мәтелдер.1. Жел дауылды шақырады, Бұлт жауынды шақырады.

2. Жазғытұрым жел жардай атанды жығар.

Y.Бекіту сұрақтары: 1. Жел дегеніміз не? 2. Желдің бағытын не өлшейді? 3. Желбағар деген не?

4. Жел неден пайда болады? 5. Ауаға жылу неден келеді?

YI.Тест жұмысы1. Желдің күші мен бағытын қандай құрал анықтайды.А) тұсбағарӘ) желбағарБ) термометр

2. Қардың шартты белгісін тап:А) *Ә)::Б) О

3. Ауа температурасын өлшейтін құралды көрсет:А) градусникӘ) термометрБ) компас

4. Термометрдің ішінде қандай сұйықтық бар?А) сынапӘ) суБ) қорғасын

5. Жылылықты көрсететін санның алдына қандай таңба қойылады?А) +Ә) -Б) ешқандай

6. Суықтықты көрсететін санның алдына қандай таңба қойылады?А) +Ә) -Б) ешқандай

Сабағымыздың соңында бір - біріміздің қолдарымыздан ұстап, қөңілді күйде, табиғатқа байланысты сөздерді, сөйлемдерді пайдалана отыра тілек айтайық.1) Бұлақтай мөлдір таза бол!2) Жұлдызың жарық болсын!3) Айың оңыңнан тусын!4) Қөңілің көлдей шалқысын!5) Гүлдей жайнай бер!6) Таудай талап бер!

7) Қызғалдақтай құлпыра бер! Сұлу табиғатымызды аялай білейік, табиғатты сүю парыз, сүю үшін қорғау - парыз.Оқушыларды бағалау.

YII.Үйге тапсырма: Жер бетінің ауаны жылытуы. Жел туралы реферат жазып келу

9.12.15ж.Тақырып: Табиғаттағы су, оның қасиеті.Бұлт және тұман.

Мақсаты: а) Оқушыларды судың қандай күйде болатының еске түсіру.Бақылау, талдау, салыстыру және қорытынды шығара білуге үйрету, бұлт, тұман, жауын - шашын туралы түсінік беру..ә)Оқушылардың өз ойларын жүйелі түрде баяндауын, түсініп оқуын, ойлауын, есте сақтау қабілеттерін дамыту. б)Табиғатты сүюге, оны қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа материалды меңгерту сабағы.
Сабақтың әдісі: Сұрақ - жауап, түсіндіру, топтастыру, сызба, топпен жұмыс.

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру бөлімі:Психологиялық дайындық. Суды үнін естіп, сол көңіл күйге қозғалыс жасау.Сынып оқушыларын топқа бөліп отырғызу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.Топпен жұмыс.
І топ. 1. Ауа туралы не білеміз? ІІ топ. 2.Жел туралы не білеміз?
ІІІ топ. 3. Ауаның табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы қандай?
ІІІ.Жаңа сабақ : Табиғаттағы су, оның қасиеті.Бұлт және тұман.

1.Тақырыпты ашу:Су туралы жұмбақтар шешу.
Аяғы жоқ жорғалайды, жүреді, Аузы да жоқ сыңғырлайды, күледі.
Онсыз бірақ жер бетінде тірлік жоқ Айтыңдаршы осыны кім біледі? (су)

-Бүгінгі өтетін тақырыбыз қандай?
2. Е. Өтетілеуұлының "Су" атты өлеңің оқып беру. Өлеңнің мазмұны бойынша қойылатын сұрақтар Табиғатта су қандай күйде кездеседі? Су Сұйық Газ Қатты

І топ. "Су - тіршілік көзі" дегенді қалай түсінесің? ІІ топ. Судың қандай пайдасы бар?
ІІІ топ. Суды қорғау үшін қандай шаралар жүзеге асырылады?
.Су туралы түсіндіру, әңгімелеу.Жарты шарлар картасымен жұмыс.
Картада су көк түспен белгіленген. Су жердің төрттен үш бөлігін алып жатыр. Сусыз өмір жоқ. Су тіршілік көзі. Ол сұйық зат. Өзен, көл, теңіз, мұхиттарды құрайды. Аспаннан жаңбыр түрінде түседі. Күн суытқанда су қатып мұзға айналады. Мұз бен қар - судың қатты күйі.
Дымқыл шүберекпен үстел үстін сүртсек, бірнеше минуттардан кейін ол кеуіп қалады. Оның бетіндегі су буға айналып ұшып кетеді.
Бу - мөлдір, түссіз газ. Бу - судың газ түріндегі күйі. Судың өзіне тән қасиеттері болады. Оны тәжірибе жасау арқылы анықтауға болады.
1. Судың нақты пішіні болмайды.2. Судың түсі жоқ. Ол түссіз.
3. Су - мөлдір.4. Судың дәмі жоқ.5. Судың иісі жоқ.6. Су сұйық. Ол ағады.
Су сөзіне топтастыру жұмысы: шық бу мұз
шық, мұз, бу, тұман, мұздақ, қар, жаңбыр, сел, көл, өзен, теңіз, мұхит.

ІҮ.Оқулықпен жұмыс: тақырыпты оқып, тест құрау

Ү.Қорытынды. Синквейн құру

Синквейнді жазу ережесі: 1. (бірінші жол - БІР сөзбен, ); 2. (екінші жол - ЕКІ сөзбен, әдетте сын есімдермен берілген ); 3. (үшінші жол - ҮШ сөзбен, әдетте етістіктермен берілген); 4. (төртінші жол - автордың берілген тақырыпқа қатысын көрсететін, ТӨРТ сөзден тұратын сөз орамы); 5. (бесінші жол - БІР сөз - тақырыптың негізін қайталайтын жалынды-көркем немесе философиялық-жалпыланған деңгейдегі бірінші сөздің синонимі).

Су Мөлдір, таза. Ағады, қатады,пішіні жоқ. Су-тіршіліктің көзі, Өмір.
ҮІ.Қорытынды: -не білдің? -не үйрендің? -нені үйренгің келеді?

ҮІІ.Үй жұмыс: «Сусыз тіршілік жоқ» эссе жазу.оқып келу.Бағалау:

23.12.15ж Тақырыбы: .Жауын-шашын.Суды қорғау.

Мақсаты:а)-жауын-шашын мен судың түрлерін және олардың қалай пайда болатынын түсіндіру;.Суды қорғау үшін адамдар қандай әрекет жасау керек екенін айту;

ә) ой-өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру; б)табиғатты аялауға, суды қорғауға тәрбиелеу;

Әдісі: түсіндіру, көрсету, ойын.

Көрнекілігі: суреттер, жұмбақтар, оқулық.

Барысы:I . Ұйымдастыру. Амандасу. Тренинг. «Қар көшкіні»

«Күн көзіндей жарқыра!» «Жаңбыр суындай мөлдір бол!»

«Ниетіміз қардай ақ болсын!» «Шарбы бұлттай ашық болайық!» «Судай сұлу бол!»

II.Үй тапсырмасын тексеру сұрақтар қою арқылы жауап алу.

1.Су ненің байлығы?

2.Су табиғатта қандай күйде болады? 3.Бұлттың түрлерін ата.

III.Жаңа сабақ: Жауын-шашын.Суды қорғау.

Жаңбыр, қар, бұршақ - жауын-шашынның түрлері. Желдің әсерінен және күн көзінің жылуынан су қоймасындағы су буланады. Өсімдік жапырағынан да су буланады. Жер бетінен көтерілген бу салқындап, су тамшыларына айналады. Бұлтты құрайтын су тамшылары бір-бірімен бірігіп ауырлайды да, жерге жаңбыр болып жауады.Құрлық бетіне түскен жаңбырдың біразы жерге сіңіп, жер асты суын құрайды. Жер қыртысының саз немесе басқа су өткізбейтін тау жыныстарының қабатына жеткенде ол іркіледі. Жиналған су енді еңіс жаққа қарай жылжып, өзен жағасында, сай табанында бұлақ түрінде ағып шығады.

Бұлақ ылдиға қарай бір ізбен ағады. Оны жылға дейді. Жылғалар жол-жөнекей бір-бірімен қосылып, суды молайып өзен боп ағады. Өзеннің ағып шығатын жерін бастау деп атайды. Өзен де ойысты бойлап ағады. Оны арна деп атайды.Жер бетіндегі суға толған табиғи ойыстарды көл деп атайды. Көлдер тұщы немесе тұзды болуы мүмкін.

Таза су - денсаулық кепілі. Суды үнемдеп жұмса.

IY.Суретпен жұмыс.

Y . Бекіту. Сұрақ-жауап.1.Жауын-шашын түрлерін ата.

2.Жер асты суы қалай пайда болады?3.Бұлақ қандай жерден шығады?

4.Жасанды көл қалай жасалады?

5.Суды қорғау үшін адамдар қандай әрекеттер жасауы керек?

YI. Үйге: оқып келу, шығарма жазу.

23.12.15ж Тақырыбы: Ауа райы.

Мақсаты:а)-

ә) ой-өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру; б)табиғатты аялауға, суды қорғауға тәрбиелеу;

Әдісі: түсіндіру, көрсету, ойын.

Көрнекілігі: суреттер, жұмбақтар, оқулық.

Барысы:I . Ұйымдастыру. Амандасу. Тренинг. «Қар көшкіні»

«Күн көзіндей жарқыра!» «Жаңбыр суындай мөлдір бол!»

«Ниетіміз қардай ақ болсын!» «Шарбы бұлттай ашық болайық!» «Судай сұлу бол!»

II.Үй тапсырмасын тексеру сұрақтар қою арқылы жауап алу.

1.Су ненің байлығы?

2.Су табиғатта қандай күйде болады? 3.Бұлттың түрлерін ата.

III.Жаңа сабақ: Жауын-шашын.Суды қорғау.

Жаңбыр, қар, бұршақ - жауын-шашынның түрлері. Желдің әсерінен және күн көзінің жылуынан су қоймасындағы су буланады. Өсімдік жапырағынан да су буланады. Жер бетінен көтерілген бу салқындап, су тамшыларына айналады. Бұлтты құрайтын су тамшылары бір-бірімен бірігіп ауырлайды да, жерге жаңбыр болып жауады.Құрлық бетіне түскен жаңбырдың біразы жерге сіңіп, жер асты суын құрайды. Жер қыртысының саз немесе басқа су өткізбейтін тау жыныстарының қабатына жеткенде ол іркіледі. Жиналған су енді еңіс жаққа қарай жылжып, өзен жағасында, сай табанында бұлақ түрінде ағып шығады.

Бұлақ ылдиға қарай бір ізбен ағады. Оны жылға дейді. Жылғалар жол-жөнекей бір-бірімен қосылып, суды молайып өзен боп ағады. Өзеннің ағып шығатын жерін бастау деп атайды. Өзен де ойысты бойлап ағады. Оны арна деп атайды.Жер бетіндегі суға толған табиғи ойыстарды көл деп атайды. Көлдер тұщы немесе тұзды болуы мүмкін.

Таза су - денсаулық кепілі. Суды үнемдеп жұмса.

IY.Суретпен жұмыс.

Y . Бекіту. Сұрақ-жауап.1.Жауын-шашын түрлерін ата.

2.Жер асты суы қалай пайда болады?3.Бұлақ қандай жерден шығады?

4.Жасанды көл қалай жасалады?

5.Суды қорғау үшін адамдар қандай әрекеттер жасауы керек?

YI. Үйге: оқып келу, шығарма жазу.

26.09.Сабақтың тақырыбы: Ата-аналарымыздың мамандығы.

Сабақтың мақсаты: а) оқушыларға бір шаңырақ астында тұратын ата - әже, әке - шеше, аға - іні қарындастар деген ұғымдарды меңгерту және олардың мамандықтары туралы әңгімелесу.

ә) әке - шеше, балалар арасындағы қамқорлыққа сыйластыққа баулу және үлкенді сыйлауға, кішіге қамқор болуға тәрбиелеу.

б) өз ойын жинақтап ,дұрыс айта білуге баулу, сөздік қорын дамыту.

Көрнекілігі: оқулық,суреттер.

Сабақтың барысы I.Ұйымдастыру бөлімі.Оқушыларды сабаққа дайындау. II.Өткен скабақты еске түсіру.

1. Қоршаған ортаға қалай қарау керек?

2.Табиғатты не үшін қорғау керек?

3. Адам-ң қандай әрекеттері табиғатқа зиян келтіреді?

4.Сендер табиғатқа қандай қамқорлық жасайсыңдар?

III. Ата-аналарымыздың мамандығы. Суретпен жұмыс. Ой қозғау.

Ата-аналарының қайда жұмыс жасайтындығын сұрау.

Адам еңбектеніп, тұрмысына қажетті заттарды өз қолымен жасайды. Бұлар: үй, киім, азық-түлік және көптеген заттар.Әртүрлі мамандық иелерінің еңбегі арқылы зауыт, фабрика, түрлі ғимараттар салынады, машиналар жасалады.Ал кейбір мамандық иелері тамақ жасамайды, үй салмайды, өнім өндірмейді.Оларға әнші, биші сияқты өнер адамдары жатады.Әкең мен анаң күн сайын жұмысқа барады. Олардың жұмысы қоғамға пайда келтіреді және отбасының жақсы тұрмысына да әсер етеді. Ата-анаң еңбегіне жалақы алады, оған азық-түлік, киім және басқа керекті заттарды алады.

Әр бала өз ата-анасының мамандығы жайында білуі керек. Сен де күнде еңбек етесің. Мектепке барасың. Сенің ең басты еңбегің- оқу. Кішіге қамқор болу, үлкенді сыйлау- бұл сенің міндетің. Еңбекқорлық- адамның өзі дамыта алатын жағымды мінез-құлық сапасы. Еңбекқор адам, еңбекті ықыласымен және сапалы орындауымен ерекшеленеді.

IY.Тақырыпты оқушыларға оқытып, сұрақтар қою арқылы жауап алу.

Y.Дәптермен жұмыс. Сурет салу.

YI .Бекіту. Сұрақ-жауап.

YII. Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып, мазмұнын айту.»Кім болам?» шығарма жазу.

Бекітемін: 10.010.14ж.

Сабақтың тақырыбы: Сурет және сұлба.

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға сурет және жергілікті жердің сұлбасы туралы түсінік беру.Жергілікті жер сұлбасының шартты белгілерімен таныстыру.

ә) Жергілікті жер сұлбасын түсіре білуге үйрету, өз бетімен жұмыс жасауға баулу, ой-өрісін дамыту.

б) Зерттеу жұмыстарының қарапайым дағдылары мен іскерліктерін қалыптастыру.

Көрнекілігі: оқулық,суреттер.

Сабақтың барысы :

I.Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушыларды сабаққа дайындау.

II.Өткен скабақты еске түсіру.

  1. Көкжиек деген не?

  2. Көкжиек сызығы деген не?

  3. Құбыланаманың құрылысын айт.

III. Сурет және сұлба.

Сұлба арқылы да жергілікті жерді бағдарлауға болады. Сұлбада заттардың көлемін кішірейтіп көрсетеді.

Сурет - бір заттың қағазға не басқа бір нәрсеге түсірілген нақты бейнесі. Сондықтан затты суреттен бірден анықтай аласың.Мысалы: суретте тауды немесе ағашты айнытпай салады. Тек көлемдері кішірейтілген. Сұлба арқылы да жергілікті жерді бағдарлауға болады. Себебі: оған үй, көпір,жол,өзен,орман, ауыл- бәрі түсіріледі.

Суретпен жұмыс.

IY.Тақырыпты оқушыларға оқытып, сұрақтар қою арқылы жауап алу.

1.Сұлба деген не?

2.Сұлбаны қалай оқуға болады?

3. Сұлбаның суреттен қандай айырмашылығы бар?

Y. Сурет салу.

YI . Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып, мазмұнын айту.



Бекітемін: 17.10.14ж. Сабақтың тақырыбы: Ауа. Ауаның қасиеттері.

Сабақтың мақсаты: а)оқушыларға ауа туралы ұғым беру және ауаның қасиетін меңгерту. Ауаның адам өміріндегі маңызын түсіндіру.

ә) тәжірибелер жасау арқылы оқушының танымын кеңейтіп, қызығушылығын ояду, байқампаздық пен әуесқойлықтарын дамыту;

б) қоршаған ортаны қорғауға үйрету арқылы экологиялық тәрбие беру.

Сабақтың әдісі:ой қозғау, түсіндіру, сұрақ-жауап.

Сабақтың көрнекілігі. «Ауаның құрамы» атты тірек сызба, орман бейнеленген сурет,тәжірибе үшін шар,1 стакан су.

Сабақтың барысы: І.Психологиялық дайындық.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтарға жауап алу.

ІІІ.Жаңа сабақ. Ауа. Ауаның қасиеттері.

Ой қозғау. Адам - табиғаттың бір бөлігі.Адам тіршілігіне не қажет?Сызбамен жұмыс. Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Өмірде одан мол ештеңе болмайды, Құшақтасаң құшағың түк толмайды. /ауа/

Ой шақыру. 1. Ауа не үшін қажет? 2. Ауа көріне ме? 3. Оның түсі қандай?

4. Ол қай жерлерде болады? 5. Оның пайдасы бар ма?

Сарамандық жұмыс.1. Аузыңды жауып , танауыңды қысып сана. Саған не қажет?

2.Ыстықтап терледің, желпіндің. Не сездің?

Оқулықпен жұмыс. Мәтінді оқу,талдау.

Тәжірибе арқылы айналаның бәрінде ауа бар екенін дәлелдеу.

1-тәжірибе. Шарды үрлеп, сонан соң оның желін шығарады.

Сұрақ: Үрлегенде және желін шығарғанда шар қандай күйге түсті?

2-тәжірибе. Екі ұртыңды ауамен толтырда, екі саусағыңмен ұртыңды бас. Не байқадың?

3.Допты алып ,оны қолдарыңмен қысыңдар. Не байқадыңдар?

4.Допты еденге, жарға ұрып көр. Не байқадың?/ауа серпіледі/

3. Мұғалімнің түсіндіруі. - Оқушылар ауаның қасиеттерін кестеге толтырады.

Негізгі сөз

Ауаның қасиеті

Ауа

Мөлдір, түссіз, салмағы жоқ, пішіні жоқ, иісі жоқ, жылы, суық, қатты т.б.



-Ауаның құрамы қандай? -Ауа дегеніміз не? -Ауа - газдардың қоспасы.

Дәптермен жұмыс. Сергіту сәті.

ІV.Қорытынды бағалау.Сұрақ-жауап.

1.Бүгінгі сабақта не білдік, не үйрендік?

2.Ауа дегеніміз не?

3.Ауаны қайдан табуға болады?

4.Ауаны қалай сезінуге болады?

V.Үйге тапсырма беру. Мәтінді түсініп оқып келу.



Бекітемін: 14.11.14ж.

Сабақтың тақырыбы: Судың қасиеттері.

Сабақтың мақсаты: а)оқушыларды судың қандай күйде болатынымен таныстыру; ә) оқушылардың танымдық қабілеттерін арттыру; б) суды үнемді пайдалануға тәрбиелеу

Сабақтың көрнекілігі: Сызба глобус

Сабақтың барысы: І.Психологиялық дайындық.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Су- тіршілік көзі дегенді қалай түсінесің?

  2. Судың қандай пайдасы бар?

  3. Сен тұратын жерде суды қорғау үшін қандай шаралар жүзеге асырылады?

ІІІ.Жаңа сабақ .Судың қасиеттері. Су сөзіне топтастыру жасау



Мұз бу мұздақ

Су қоймаларыТұман мұхит

Шық теңіз

Қар

жаңбыр сел көл өзен Су туралы мәлімет беру.

3. Практикалық жұмыс.

Топтық тапсырма.

1- топ. Су сұйық күйде кездесетінін дәлелдеу.

2- топ. Су қатты күйде кездесетінін дәлелдеу.

3 -топ. Су газ күйінде кездесетінін дәлелдеу.

Оқулықпен жұмыс. Мәтінді оқыту ,талдау.

Дәптермен жұмыс.

IV. Қорытынды, бағалау.

1. Су табиғатта қандай күйде кездеседі

2.Су қандай жағдайда сұйық күйден қатты және газ күйіне өзгереді

V.Үй тапсырмасын беру .Судың қасиетін оқу,сурет салу.

Бекітемін: 21.11.14ж.

Сабақтың тақырыбы: Судың адам, жануарлар, өсімдіктер өмірі үшін маңызы.

Сабақтың мақсаты: а) Судың еріткіш қасиетін тәжірибелер арқылы түсіндіру, қандай заттардың суда еріп, қандай заттардың ерімейтінін анықтау. Ә)оқушылардың танымдық қабілеттерін арттыру;б) суды үнемді пайдалануға тәрбиелеу;

Сабақтың барысы: І.Психологиялық дайындық ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

1.Судың қасиеттері туралы не білетіндіктері сұралады.

2.Суды қай бөтелкеде бар екенін анықтату.

ІІІ.Жаңа сабақ. Судың адам, жануарлар, өсімдіктер өмірі үшін маңызы.

Жер бетіндегі тіршілік үшін судың мәні зор. Су болмаса, өсімдік өспейді. Жануарлар да, адам да сусыз тіршілік ете алмайды. Сусыз ас дайындау да мүмкін емес. Суды ішеміз, сумен жуынамыз, кір жуамыз. Жер бетінде су көп. Бірақ мұхиттар мен теңіз сулары ащы болып келеді.Адамның пакйдалануына тұщы су қажет. Жер бетінде тұщы су қоры күннен-күнге азайып барады. Оның азаюына адамның әсері көп. Жер бетіндегі әр адам суды қорғауы керек. Суды үнемді пайдалану керек.Суды ретсіз шашып, ысырап етуге болмайды.

Логикалық тапсырма. Жүк арткан екі түйе жолға шықты.Біреуіне тұз,екіншісіне мақта артылған болатын.Алдарында өзен ағып жатты.Тұз артқан түйе өзеннен жеңіл өтті де,судан әрен өтіп келе жатқан екінші түйеге қулана қарады.Неге?Қандай жағдай болды?

-Суда барлық заттар ери ме?

Дәптермен жұмыс. а) Табиғаттағы су тақырыбына эссе жазғызу.

Су-адам еңбегінің көмекшісі.(егістік,зауыт,фабрика) Су-қозғалтқыш.(паравоз,параход)

Су-жол тасымалдаушы.(өзен,теңіз көліктері,ағаштарды су арқылы ағызып тасымалдаушы)

Су-бұзушы.(сел, дауыл, су тасқыны) Су-тіршілік. б) «бес жолды өлең»құрастыру.

Зат есім. Су. Етістік. Ағады,қоректенеді. Сын есім. Мөлдір, таза, иіссіз.

Сөйлем. Су- бұл тіршілік көзі. Мәндес сөз. Тіршілік.

ІV. Қорытынды бағалау

V.Үйге тапсырма беру. Оқулықтағы мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беру, тапсырмаларды орындау.

Бекітемін: 28.11.14ж.

Сабақтың тақырыбы: Суда қауіпсіздік ережесін сақтау./суды қорғау/

Сабақтың мақсаты: а) Судың еріткіш қасиетін тәжірибелер арқылы түсіндіру, қандай заттардың суда еріп, қандай заттардың ерімейтінін анықтау. Ә)оқушылардың танымдық қабілеттерін арттыру;б) суды үнемді пайдалануға , қорғауға тәрбиелеу;

Сабақтың барысы: І.Психологиялық дайындық ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

1.Судың қасиеттері туралы не білетіндіктері сұралады.

2.Суды қай бөтелкеде бар екенін анықтату.

ІІІ.Жаңа сабақ. Суда қауіпсіздік ережесін сақтау.

Жер бетіндегі тіршілік үшін судың мәні зор. Су болмаса, өсімдік өспейді. Жануарлар да, адам да сусыз тіршілік ете алмайды. Сусыз ас дайындау да мүмкін емес. Суды ішеміз, сумен жуынамыз, кір жуамыз. Жер бетінде су көп. Бірақ мұхиттар мен теңіз сулары ащы болып келеді.Адамның пакйдалануына тұщы су қажет. Жер бетінде тұщы су қоры күннен-күнге азайып барады. Оның азаюына адамның әсері көп. Жер бетіндегі әр адам суды қорғауы керек. Суды үнемді пайдалану керек.Суды ретсіз шашып, ысырап етуге болмайды.

Логикалық тапсырма. Жүк арткан екі түйе жолға шықты.Біреуіне тұз,екіншісіне мақта артылған болатын.Алдарында өзен ағып жатты.Тұз артқан түйе өзеннен жеңіл өтті де,судан әрен өтіп келе жатқан екінші түйеге қулана қарады.Неге?Қандай жағдай болды?

-Суда барлық заттар ери ме?

Дәптермен жұмыс. а) Табиғаттағы су тақырыбына эссе жазғызу.

Су-адам еңбегінің көмекшісі.(егістік,зауыт,фабрика) Су-қозғалтқыш.(паравоз,параход)

Су-жол тасымалдаушы.(өзен,теңіз көліктері,ағаштарды су арқылы ағызып тасымалдаушы)

Су-бұзушы.(сел, дауыл, су тасқыны) Су-тіршілік. б) «бес жолды өлең»құрастыру.

Зат есім. Су. Етістік. Ағады,қоректенеді. Сын есім. Мөлдір, таза, иіссіз.

Сөйлем. Су- бұл тіршілік көзі. Мәндес сөз. Тіршілік.

ІV. Қорытынды бағалау

V.Үйге тапсырма беру. Оқулықтағы мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беру, тапсырмаларды орындау.

Бекітемін: 5.12.14ж. Сабақтың тақырыбы: Топырақ..

Сабақтың мақсаты: а) оқушылардың топырақ , топырақтың құнарлы қабаты туралы алған білімдерін толықтыру. ә) топырақтың қалай пайда болатынын және туған өлкенің топырағы туралы мағлұмат беру.б) байқампаздықтарын, әуесқойлықтарын және ақыл-ойларын дамыту. Сабақтың әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап, көрсету.

Сабақтың көрнекілігі:тірек қағаз, бір стакан су, сорғыш қағаз.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

Су тіршілік көзі деген пікірді дәлелдеу.

Су жер бетінен жойылып кетсе, не болады?

ІІІ.Жаңа сабақ. Топырақ..

-Жер сөзі қандай мағынаны білдіреді? -Жер құрлық, үстіңгі қабат, топырақ.

-Бүгін біз топырақ, топырақтың құрамы, оның қасиеттері және пайда болуы туралы өтеміз.

-Топырақ дегеніміз не? Топырақ - жердің өсімдік өсетін үстіңгі құнарлы қабаты. -Топырақтың ең негізгі қасиеті қандай? Құнарлылық- топырақтың ең басты қасиеті.Шіріндісі көп топырақта өсімдік жақсы өседі. Топырақта су және өсімдіктердің өсуіне қажетті қоректік заттар бар.

Кейбір құрттар мен бунақденелілер топырақ арасында тіршілік етеді.

Адамдар топырақты әртүрлі жолмен пайдаланады. Олар топырақта өсімдіктерді, жеміс-жидектерді өсіреді., құрылысқа да пайдаоанады.

IY. Мәтінмен жұмыс.

а)оқылған мәтіннің мазмұны бойынша әңгіме жүргізу.

ә) оқушылар мәтіннен топырақтың құрамын баяндайтын жерді белгілейді.

Y.Тәжірибе жасату. YI. Дәптермен жұмыс.Сызба құрастыру.

YII. Қорытынды ,бағалау. Қазақстан жерінің топырағы қандай?

Топырақ өсімдіктер мен жануарлар әлеміне қалай әсер етеді?

YIII. Үйге тапсырма беру.Оқып, мазмұнын айту.

Бекітемін: 12.12.14ж.

Сабақтың тақырыбы:Топырақ құрамы және оның пайдасы.

Сабақтың мақсаты: а)оқушыларға жалпы адамзат тіршілігі үшін топырақтың маңызынұғындыру.ә)табиғатта топыр-ң құнар-н қорғау,қолға алу керект-н,оның пайдасын түсіндіру.б) оқушы-ң ақыл- ойын,тілдік қорын дамыту.

Сабақтың әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап, көрсету.

Сабақтың көрнекілігі: топырақ туралы сызба, суреттер.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

-Топырақты неге асырап сақтаушы деп атайды?

-Қазақстан топырағын зерттеу жұмысының қорытындысы шығарылады.

ІІІ.Жаңа сабақ. Топырақ құрамы және оның пайдасы.

Топырақтың адам өмірінде, өсімдіктер мен жануарлар тіршілігіндегі маңызы зор.Адамның әрекеті топыраққа зиян келтіруі мүмкін.Әр адам топырақты қорғауы керек.Жер бетінде топырақтың маңызы зор.

Оқулықпен жұмыс.а) оқушылар мәтіннің әр бөлімін оқиды.

ә) оқушылар екі топқа бөлініп, мәтін мазмұны бойынша кесте құрастырып, толықтырады.-

-бірінші топ топырақтың бұзылуы туралы айтылған жерді тауып белгілейді, кестеге жазады. -екінші топ топырақты тыңайту жұмысы туралы айтылған жерді табады, кестеге жазады. Сұрақ - жауап.

Дәптермен жұмыс. Қорытынды. Бағалау.



Бекітемін: 26.12.14ж.

Сабақтың тақырыбы: Топсаяхат.

Түсбағдарды қолданып қоршаған заттардың ,нысандардың орнын анықтау.

Сабақтың мақсаты: а) оқушыларға түсбағдарды қалай пайдалану керектігін түсіндіру;.

ә) жүретін жолының бағдарын анықтай білуге баулу, ой-өрісін дамыту.

б) табиғатты аялауға ,қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі:,сұрақ-жауап, көрсету.

Сабақтың көрнекілігі: оқулық, суреттер.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

-Топырақты неге асырап сақтаушы деп атайды?

-Қазақстан топырағын зерттеу жұмысының қорытындысы шығарылады.

ІІІ.Жаңа сабақ. Топсаяхат. Түсбағдарды қолданып қоршаған заттардың ,нысандардың орнын анықтау.

Айналадағы дүниеде төрт тұс бар. Олар:солтүстік, оңтүстік, батыс, шығыс. Тал түсте күнге арқаңды беріп тұр.Сенен түскен көлеңкенің басы солтүстік бағытты көрсетеді. Өкше жағың -оңтүстік,оң қолың -шығыс, сол қолың -батыс бағытты нұсқайды.

Түсбағдармен жұмыс.

Сұрақ - жауап.

Дәптермен жұмыс. Қорытынды. Бағалау.



Бекітемін: 9.01.15ж. Сабақтың тақырыбы:Өсімдік тірі организм.

Сабақтың мақсаты: а)оқушыларды өсімдіктердің алуан түрлілігімен таныстыру, өсімдіктерді топқа бөлуді үйрету.ә) оқушыларды табиғаттығы өсімдіктерді қорғауға тәрбиелеу б) логикалық ойлауларын дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: кесте, әр түрлі өсімдіктердің жапырақтары.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылар зейінін сабаққа аудару.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

1.Топырақты не үшін қорғау керек?

2.Топыраққа нелер зиян келтіреді?

Тест жүргізу.

  1. Адам өміріне тыныс алу үшін не қажет?

  2. Судың түсі қандай?

  3. Құнарлы топырақ деп қандай топырақты айтады?

ІІІ.Жаңа сабақ. Өсімдік тірі организм. Оқулықпен жұмыс.

а)Мәтін бөлік бойынша оқытылады.

ә)Мәтіннің мазмұны бойынша әңгіме жүргізіледі.

Өсімдік- тірі организм. Күн қуатынан және топырақтан қоректеніп, өсімдік өседі, гүлдейді, жеміс, тұқым береді. Өсімдік болмаса, тірі организмдер өзіне керекті қоректі таба алмайды. Адам өміріне жасыл өсімдіктің маңызы өте үлкен. Өсімдіктер ағаштар, бұталар, шөптектес болып үш топқа бөлінетінін біз білеміз.Әр тлпқа енетін өсімдіктердің түрлері өте көп. Ағаштар: қайың, емен, көк терек, алма ағашы, қарағаш, жөке, терек. Бұталар: қарақат, таңқурай, итмұрын, бөріқарақат, жыңғыл, бөртегүл.

IY. Топпен жұмыс.

1 топ- жапырақты өсімдіктер.

2 топ -қылқан жапырақты өсімдіктер.

3 топ - жапырақты ағаштар мен қылқан жапырақты жапырақты ағаштардың қандай айырмашылығы бар? Топтарға сұрақтар мен тапсырмалар беріледі.

Y. Дәптермен жұмыс. YI. Қорытынды. Бағалау. Сұрақ- жауап.

YII.Үйге : оқып,мазмұнын айту.

Бекітемін: 16.01.15ж. Сабақтың тақырыбы:Өсімдік мүшелері .Тұқым.

Сабақтың мақсаты: а)оқушыларға өсімдіктер тіршілігінде тұқымның қандай маңызы бар екенін түсіндіру.ә) табиғаттағы барлық жануарлар мен өсімдіктерге орынсыз зиян келтірмеуге тәрбиелеу.б) логикалық ойлауларын дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: «Өсімдік мүшелері» кестесі.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі.Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

1.Өсімдік деген не?

2.Өсімдіктің түрлерін ата.

3.Ағаштарға нелер жатады?

4.Бұталарға не жатады?

ІІІ.Жаңа сабақ. Өсімдік мүшелері .Тұқым. Кіріспе бөлім.

Көптеген өсімдіктер тұқымнан өседі.Тұқым әртүрлі болады: ұсақ, ірі, жұмсақ және қатты болып келеді. Тұқымның түсі мен пішіні де әртүрлі болады. Кейде жолақ та болады.

Өрік, алхоры, шие және алшаның тұқымдары сүйек болады.

Кейбір өсімдіктер адамның көмегінсіз өседі.Көптеген өсімдіктердің тұқымын адам отырғызбайды. Олардың тұқымы жел, су және жануарлар арқылы тарайды.

Жақсы өнім алу үшін тұқымды іріктейді. Оны топыраққа отырғызып, ұзақ уақыт күтеді.

IY. Суретпен жұмыс. Y. Оқулықен жұмыс.

Оқушылар мәтін соңындағы сұрақтарға жауап береді, тапсырмаларды орындайды.

Топпен жұмыс.

1-топ- тұқымдар қандай болады?

2-топ- табиғатта өсімдіктер қалай өседі?

3-топ- адам тұқымды не үшін пайдаланады?

YI.Дәптермен жұмыс.

YII.Қорытынды. Сұрақ-жауап. Әр топ бір-біріне сұрақ қояды.

Бағалау

YIII.Үйге : тәжірибе жасап келу.Мәтінді оқу.

Бекітемін: 30.01.15ж.Сабақтың тақырыбы: Тамыр

Сабақтың мақсаты: а)оқушыларды өсімдіктің жер астындағы мүшесі тамырдың қызметімен, оның түрлерімен таныстыру.

ә) табиғаттағы барлық жануарлар мен өсімдіктерге орынсыз зиян келтірмеуге тәрбиелеу.

б) логикалық ойлауларын дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: «Өсімдік мүшелері» кестесі.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

1.Өсімдік деген не? 2.Өсімдіктің түрлерін ата.

3.Ағаштарға нелер жатады? 4.Бұталарға не жатады?

5.Тұқымдар қандай болады? 6. Адам тұқымды не үшін пайдаланады?

ІІІ.Жаңа сабақ.Тамыр.

  1. Кіріспе бөлім.

-Өсімдіктің мүшелерін ата? Өсімдіктің жер асты мүшесі қалай аталады?

-Тамырдың қандай түрлерін білесін?

-Тамыр- өсімдіктің жер астындағы мүшесі.

-Тамыр өсімдікке қандай пайда әкеледі?

-Тамыр өсімдікті минералды және қоректік заттармен қамтамасыз етеді.

IY.Оқулықен жұмыс.

Оқушылар мәтін соңындағы сұрақтарға жауап береді, тапсырмаларды орындайды.

Топпен жұмыс.

1-Топ- Өсімдіктің тамыры қандай қызмет атқарады?

2-Топ- Қандай тамырлар болады?

3-Топ- Тамырлардың ұзын,қысқа болуының себебі неде?

Y.Дәптермен жұмыс.Сурет салу.

YI.Қорытынды. Бағалау.

Оқушылар тамыр туралы алған білімдерін өздері қорытындылайды.

1.Тамыр қалай өседі? 2.Тамыр түрлерін ата.

3.Емен ағашының тамыры қанша метрге дейін барады?

4.Сәбіз,қызылшаның тамырлары қандай болып өседі?

5.Қандай өсімдіктің тамырлары шашақты болып өседі?

YII.Үйге тапсырма беру.Оқып келу.



Бекітемін: 6.02

Сабақтың тақырыбы: Жапырақ.

Сабақтың мақсаты: а)оқушыларға жапырақтардың пішіндерінің әртүрлі болатындығын түсіндіру.ә) жасыл желекті қорғауға деген сүйіспеншіліктерін арттыру.б) өсімдік пен адам өміріндегі жапырақтың рөлі туралы алған білімдерін тереңдету,табиғатты аялаға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі:түсіндіру, сұрақ-жауап.

Сабақтың көрнекілігі: жеке суреттер, интербелсенді тақта.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. Өсімдіктер қандай болады?

-Өсімдіктің мүшелерін ата? Өсімдіктің жер асты мүшесі қалай аталады?

-Тамырдың қандай түрлерін білесің? .

Емен ағашының тамыры қанша метрге дейін барады?

ІІІ.Жаңа сабақ: Жапырақ.

Жапырақ сабақ пен бұтақта орналасқан. Өсімдік жапырақ арқылы тыныс алады. Жапырақ көмір қышқыл газын жұтады да, оттегін бөліп шығарады.Жапырақта өсімдіктің өсуі үшін қажетті қоректік заттар -қант пен крахмал түзіледі. Олар түзілуі үшін ауа, су және күн сәулесі керек.

IY.Оқулықпен жұмыс

Сөздік жұмыс. Сызба құрастыру.

Дәптермен жұмыс

Жапырақтың суретін салу.

Y.Қорытынды. Бағалау «Бес жолды өлең» құрастыру.

Зат есім. Жапырақ.

Етістік. Тыныс алады.

Сын есім. Жасыл, сары.

Сөйлем. Жапырақ айналадағы ауаны тазартады

Мәндес сөз. Денсаулық.

YI .Үйге тапсырма беру.Оқып, түсінгенін айту.

Бекітемін: 13.02.15ж.

Сабақтың тақырыбы: Гүл және жеміс.

Сабақтың мақсаты: а)өсімдіктің тұқым арқылы көбеюі туралы түсініктерін тереңдету,өсімдік тіршілігінде гүлдің мәнінің зор екенін ұғындыру. ә) табиғаттағы өсімдіктерді қорғауға тәрбиелеу. б) сөздік қорларын дамыту,өз ойын дұрыс айта білуге баулу

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын.

Сабақтың көрнекілігі: сызба,қияр, асқабақ, шие, жүгері суреттері, жұмбақтар,оқулық.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

1.Жапырақ қалай қоректенеді?

2.Жапырақ қандай қызмет атқарады?

3.Жапырақтар қандай болады?

ІІІ.Жаңа сабақ: Гүл және жеміс.

Жұмбақтар шешу. Біреуін бердім Онын тердім. (тұқым)

Тұқым деп нені айтамыз? Тұқым арқылы не істейді?

Өсімдіктер тұқым арқылы қалай көбейеді?

Өсімдік тіршілігінде гүлдің мәні зор. Жеміс гүлдің орнына пайда болады. Өсімдіктің тұқымы жемістің ішінде піседі.Көптеген өсімдіктер гүлдейді. Гүл- өсімдіктің жемісі мен тұқымы өсетін бөлігі. Гүл ашылғаннан кейін оның күлтелері түседі. Гүлдің орнына жеміс пайда болады.

IY.Оқулықпен жұмыс

-Мәтінді оқу.Оқушыларға оқыту. Сұрақтар қою арқылы жауап алу.

-Өсімдіктің тұқым арқылы көбеюін көрсететін сызба құрастыру.

Тұқым тамыр сабақ жапырақ гүл жеміс

-Шырынды жемістерді ата. Оларды неге шырынды жемістер деп атайды?

-Құрғақ жемістерді ата. Оларды неге құрғақ жемістер деп атайды?

Y.Дәптермен жұмыс YI.Қорытынды. Бағалау-Өсімдік тұқымнан қалай көбейеді? -Өсімдіктің көбеюіне нелер және кім көмектеседі?

YII.Үйге тапсырма беру: оқып, мазмұнын айту,сурет салу.

Бекітемін: 20.02.15ж.

Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктердің көбеюі.

Сабақтың мақсаты: а)өсімдіктердің тұқым түйнек пиязшықиары арқылы көбеюі туралы білімдерін тереңдету. ә)өсімдіктер әлеміне қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу. б)логикалық ойлауларын, байқампаздықтарын дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: өсімдіктердің суреттері.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.Сұрақ-жауап.

-Шырынды жемістерді ата. Оларды неге шырынды жемістер деп атайды?

-Құрғақ жемістерді ата. Оларды неге құрғақ жемістер деп атайды?

ІІІ.Жаңа сабақ. Өсімдіктердің көбеюі.

-Өсімдік сөзіне топтастыру жасау. -Өсімдіктер қалай көбейеді?

-Өсімдіктер барлығы тұқым арқылы көбейе ме? -Өсімдіктер тағы қандай тәсілдер мен көбейеді?

-Мәтінді оқу. Талдау.Өсімдіктер тек қана тұқымнан өніп қоймай,өзінің жерасты және жерүсті бөліктері арқылы да көбейеді.Жерасты бөліктеріне түйнек, жуашық және тамырсабақ жатады.

Дәптермен жұмыс .Суретін салу.

Рефлексия :

-Өсімдіктің көбеюі сызбасын құрастыру, салыстыру.

-Өсімдіктердің көбеюіне қандай жағдайлар қажет?

-Өсімдіктер қалай көбейеді?

-Өсімдіктер жақсы өсу үшін не істеу керек?

Қорытынды. Бағалау. Үйге тапсырма беру.

«Өсімдіктердің көбеюі» деген тақырыпта эссе жазу.

Бекітемін: 27.02.15ж.

Сабақтың тақырыбы: Бөлме өсімдіктері.

Сабақтың мақсаты: а) бөлме өсімдіктері туралы білімдерін тереңдету. ә) бөлме өсімдіктерін қамқорлықпен қарауға,күтіп-бағуға тәрбиелеу. б)логикалық ойлауларын, байқампаздықтарын дамыту.

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, түсіндіру,топтық жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: бөлме өсімдіктердің суреттері.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.Сұрақ-жауап. -Өсімдік сөзіне топтастыру жасау. -Өсімдіктер қалай көбейеді?-Өсімдіктер барлығы тұқым арқылы көбейе ме?

-Өсімдіктер тағы қандай тәсілдер мен көбейеді?

ІІІ.Жаңа сабақ. Бөлме өсімдіктері.

Бөлме өсімдіктері бөлме ішінде өсіріледі.Олардың пайдасы мол. Бөлме өсімдіктерін дұрыс күтіп-баптау керек.Көптеген жылы аймақ өсімдіктері бөлмелерде жайнап өсіп, сән береді. Бұларды бөлме өсімдіктері деп атайды. Бөлме өсімдіктері жыл бойы көрік беріп тұрады. Олар үй , бөлме ішін көгалдандырып, қыс кезінде де жазды еске салады.Бөлме гүлдерінің денсаулыққа тигізер пайдасы мол. Олар ауаны оттегімен толтырып, бөлменің ылғалдылығын сақтайды.Сондай-ақ ауадағы микробтарды өлтіреді. Осындай өсімдіктердің бірі - қазтамақ. Ол бөлме ауасын тазартады.

IY.-Мәтінді оқу. Талдау.

Y.Дәптермен жұмыс .Суретін салу.

YI.Қорытынды.Сұрақ-жауап.

1.Қай өсімдіктер бөлме өсімдіктеріне жатады?

2.Олар адамдарға қандай пайда келтіреді?

3.Бөлме өсімдіктерінің жапырақтарын неге сүртеді?

Бағалау.

YII. Үйге тапсырма : оқып,мазмұнын айту. Бір бөлме өсімдігін таңдап, оның суретін сал,оны қалай күтіп-бағады, жұмыс дәптеріңе орында.

Бекітемін: 3.04.15ж.

Сабақтың тақырыбы: Жануарлар әлемінің алуан түрлілігі.

Сабақтың мақсаты: а) жануарлар әлемі туралы білімдерін тереңдету. ә) жануарларға қамқорлықпен қарауға,күтіп-бағуға тәрбиелеу. б)логикалық ойлауларын, байқампаздықтарын дамыту.

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, түсіндіру,топтық жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: жануарлар суреттері.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.Сұрақ-жауап. -Өсімдік сөзіне топтастыру жасау. -Өсімдіктер қалай көбейеді?-Өсімдіктер барлығы тұқым арқылы көбейе ме?

-Өсімдіктер тағы қандай тәсілдер мен көбейеді?

ІІІ.Жаңа сабақ. Жануарлар әлемінің алуан түрлілігі.

Әр топқа енетін жануарлардың өзіне тән ерекшелігі бар. Үй жануарлары және жабайы жануарлар болады. Әр жануар әртүрлі қорекпен қоректенеді.Жануарлар әртүрлі азықпен қоректенеді. Олардың кейбіреулері тек ағаш жапырақтары және шөппен қоректенеді. Оларды шөпқоректілер дейді. Оларға бұғы, ақбөкен, ешкі, қой, түйе тағы басқалары жатады.Басқа жан-жануарлардың етімен қоректенетін жануарларды жыртқыштар дейді.Қасқыр, түлкі, барыс, жолбарыс-жыртқыштар.Өсімдіктерді де, жануарларды да жей беретіндерді талғаусыз қоректілер деп атайды. Аю-жыртқыш аң. Қорек талғамайды. Оның қорегі: балық, аң, мал, жидек, өсімдік түбірлері.

IY.-Мәтінді оқу. Талдау.

Y.Дәптермен жұмыс .Суретін салу.

YI.Қорытынды.Сұрақ-жауап.1.Жануарлар тобын ата.

2.Қандай жануарларды шөпқоректі дейді?

3.Жыртқыштар туралы айт.

4. Талғаусыз қоректілер деп неге атайды?

Бағалау.

YII. Үйге тапсырма : оқып,мазмұнын айту.

Бекітемін: 8.05.15ж.

Сабақтың тақырыбы: Құстардың алуан түрлілігі. Құстардың көбеюі.

Сабақтың мақсаты: а) құстар әлемі туралы білімдерін тереңдету. ә) құстарға қамқорлықпен қарауға,күтіп-бағуға тәрбиелеу. б)логикалық ойлауларын, байқампаздықтарын дамыту.

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, түсіндіру,топтық жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: құстар суреттері.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.Сұрақ-жауап.

1.Жануарлар тобын ата.

2.Қандай жануарларды шөпқоректі дейді?

3.Жыртқыштар туралы айт.

4. Талғаусыз қоректілер деп неге атайды?

ІІІ.Жаңа сабақ. Құстардың алуан түрлілігі. Құстардың көбеюі. Суретпен жұмыс. Сұрақ- жауап. 1.Қандай құстарды білеміз?

2.Құстар немен қоректенеді?

3.Үй құстарына не қажет?

IY.-Мәтінді оқу. Талдау.

Y.Дәптермен жұмыс .Суретін салу.

YI.Қорытынды.Сұрақ-жауап.

1.Жыртқыш құстар жемін қалай аулайды?

2.Үй құстарының адамдарға қандай пайдасы бар?

3.Көктемде құстар немен айналысады?

4.Өз балапанын баспайтын қандай құс?

5.Құстың ұясын көрсең, сен не істейсің?

Бағалау.

YII. Үйге тапсырма : оқып,мазмұнын айту.

Бекітемін: 15.05.15ж.

Сабақтың тақырыбы: Жануарлар қалай өсіп -өнеді?

Сабақтың мақсаты: а) жануарлардың қалай өсіп-өнетіні туралы білімдерін тереңдету.

ә) жануарларға қамқорлықпен қарауға,күтіп-бағуға тәрбиелеу. б)логикалық ойлауларын, байқампаздықтарын дамыту.

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, түсіндіру,топтық жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: жануарлар суреттері.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.Сұрақ-жауап.

1.Жыртқыш құстар жемін қалай аулайды?

2.Үй құстарының адамдарға қандай пайдасы бар?

3.Көктемде құстар немен айналысады?

4.Өз балапанын баспайтын қандай құс?

ІІІ.Жаңа сабақ. Жануарлар қалай өсіп -өнеді?Суретпен жұмыс. Сұрақ- жауап.

Жануарлардың бәрі де өсіп-өнеді. Кейбір жануарлар балаларына қамқорлық жасайды. Жануарлардың өсіп-өнуі мен дамуы әртүрлі болады. Кейбір жануарлар ұрпақтарына қамқорлық жасаса, кейбіреулері жасамайды.Сүтқоректілер балаларын туғаннан кейін оны сүтпен қоректендіреді. Олардың көбі көктемде туады.Көктемде кірпі бес-алты бала туады. Олар соқыр және тікенексіз болып туады. Қоянның тұрақты іні болмайды. Көжегі жүндес, бірден жүріп кететіндей жетіліп туылады. Көжектер бірнеше күннен кейін өзі қоректенеді: шөп пен жапырақты жей бастайды.

IY.-Мәтінді оқу. Талдау.

Y.Дәптермен жұмыс .Суретін салу.

YI.Қорытынды.Сұрақ-жауап.

1.Сүтқоректілер қалай өсіп-өнеді? 2.Балықтар қалай өсіп-өнеді?

3.Көктемде неге аң және балық аулауға тыйым салынады?

Бағалау.YII. Үйге тапсырма : оқып,мазмұнын айту.

Бекітемін: 22.05.15ж.

Сабақтың тақырыбы: Жануарлар мен өсімдіктердің Қызыл кітабы.

Сабақтың мақсаты: а) жануарлардың қалай өсіп-өнетіні туралы білімдерін тереңдету.Қызыл кітап туралы түсінік беру.

ә) жануарларға қамқорлықпен қарауға,күтіп-бағуға тәрбиелеу. б)логикалық ойлауларын, байқампаздықтарын дамыту.

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, түсіндіру,топтық жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: жануарлар суреттері.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.Сұрақ-жауап.

1.Сүтқоректілер қалай өсіп-өнеді?

2.Балықтар қалай өсіп-өнеді?

3.Көктемде неге аң және балық аулауға тыйым салынады?

ІІІ.Жаңа сабақ. Жануарлар мен өсімдіктердің Қызыл кітабы.

Суретпен жұмыс. Сұрақ- жауап.

Қызыл кітапта жойылып бара жатқан және қорғауға алынған жануарлар мен өсімдіктер туралы жазылады.

Әрбір адам кез келген жануарлар мен өсімдіктерге қамқорлықпен қарау керек.

1948 жылы дүниежүзінің ғалымдары Халықаралық табиғатты және оның қорын қорғау одағын құрды. Бұл одақ жойылып бара жатқан жануарлар туралы тұңғыш кітап шығарды. Кітап "Деректердің Қызыл кітабы" деп аталды.

IY.-Мәтінді оқу. Талдау. Y. Суретін салу.

YI.Қорытынды.Сұрақ-жауап.

1.Сүтқоректілер қалай өсіп-өнеді? 2.Балықтар қалай өсіп-өнеді?

3.Көктемде неге аң және балық аулауға тыйым салынады?

Бағалау.YII. Үйге тапсырма : оқып,мазмұнын айту.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал