7


  • Учителю
  • Бінарний урок 'Подорож осінньою стежкою'.

Бінарний урок 'Подорож осінньою стежкою'.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

ТЕМА: «Подорож осінньою стежкою»


МЕТА: вчити учнів бачити і розуміти прекрасне як в природі, так і в житті, на картині, в музиці, поезії; формувати вміння добирати на задану тему вірші, прислів`я, загадки, прикмети та виразно читати їх;

розвивати вміння висловлювати свої почуття і захоплення, зв'язно, красиво та інтонаційно правильно говорити, розширювати словниковий запас учнів, розвивати образне і логічне мислення, творчу думку, спостережливість, уяву; формувати уявлення про багатогранні можливості мистецтва у відображенні життя, прищеплювати любов до природи рідного краю, плекати естетичний смак, почуття прекрасного, любов до рідного слова.


ОБЛАДНАННЯ: музичний інструмент, магнітофон, аудиозапис «Дощик» В. Косенка, репродукція картини І. Левітана « Золота осінь», великі жовті та багряні кленові листки, на внутрішній стороні яких написані зупинки під час подорожі: «Поетична галявина»,«Осінь-очима художників»,«Пісня осені»,«Мелодія осені»,«Джерело народної мудрості», «Узлісся ерудитів», «Галявина відпочинку», «Казка про осіннє листячко»; виставка книжок «Читаємо про осінь»; кросворд «Осінь», таблиця із вправою для розширення кута зору.


ТИП УРОКУ: узагальнення та систематизація знань, умінь, навичок.


ХІД УРОКУ


І. Організація класу

II.Актуалізація знань учнів

1. Вправа "Очікування"

2. Загадка

Гостя мрійна, Гостя мила

Все багрянцем притрусила.

І сама - в барвистім місті

Та в калиновім намисті. Хто це?

(Осінь)



3. -Діти, ви чуєте? Осінь прийшла! Вона підібралася незамітно, крадькома, без галасу і зайвої метушні. Їде осінь на коні рудому, землю в яскраві одежі прикрашає. Осінь - чародійка кольорів! В її обіймах згорає трава, листя, квіти. Набуває прохолодних відтінків річкова вода. Розлягаються сметанної густоти тумани, гостріше пахне верес, м'ята, падають, немов, метеорити з височини духмяні яблука на землю. Так, це подих осені і вона завітала сьогодні до нас на урок позакласного читання та музики, на наш незвичайний урок. І разом із цією золотокосою красунею ми вирушаємо у подорож у світ прекрасного, у світ природи.

4. Вправа « Мікрофон»

- Які осінні місяці ви знаєте?

- Зараз який місяць?

- Які зміни відбулися в природі з настанням осені?

- В які кольори осінь розмалювала листочки?

ІІI. Оголошення теми і мети уроку


Отже, ми вирушаємо у подорож у світ прекрасного, щоб побачити осінь як живу золоту красуню-чарівницю, яка мандрує по землі, осипаючи її багатими і щедрими дарами і неповторною красою різнокольорових барв.

Тож прислухайтеся, придивляйтеся, намагайтеся і серцем і душею відчути красу природи, побачити всі її дива - і в хмаринці, і в листочках і навіть у краплинці роси. А допоможе нам в цьому мистецтво: живопис, поезія, музика.

Наша подорож починається із стежини.

Прикрийте оченята і уявіть, що ми йдемо лісовою стежинкою. Давайте поглянемо на дошку.

- Що ми там бачимо? ( листочки із назвами зупинок).


ІV. Опрацювання теми уроку

1. Поетична галявина

- Стежка біжить і біжить…І ось ми на поетичній галявині.

- Які вірші про осінь ви підготували?

За виразне читання віршів - осінь вами дарує свої осінні скарби - це чудові багряні, променисті зірочки листочки. (Оцінювання відповідей дітей)


2. Зупинка « Пісня осені» (вчитель музики)

- Подивіться в зошит перед нами слова пісні, чи знайомі вони вам?

- Який настрій передається у вірші поета Я. Щоголіна?

- Яку музику ви написали б на ці слова?

Гра «Композитор»

( Діти описують свою уявну музику )

- Композитор Ян Степовий також прочитав цього вірша і він йому так сподобався, що він вирішив створити пісню.

( демонстрація пісні)

  • Як композитор змальовує осінь?

  • Що виражає музика?

  • Чи співпадають ваші «композиторські» варіанти з музикою Я. Степового?

( робота над піснею)




4. Зупинка біля джерела народної мудрості

- Мандруємо далі і наступна зупинка біля джерела народної мудрості.

- Ой, скільки цікавого і розумного ми можемо зачерпнути із цього цілющого джерела: і загадки, і прислів'я, і приказки, і прикмети.

а) Давайте послухаємо, що кожен із вас взяв для себе із джерела народної мудрості.

(Учні читають і розповідають підготовлені заздалегідь загадки про осінь, прислів'я, приказки. осінні прикмети)

- Прийміть від осені подарунки за чудово виконане завдання. (Оцінювання листочками)


б) із розсипаних слів складіть прислів'я

«Осінь іде - дощ із собою веде»

«Як листя жовтіє, то поле смутніє».


5. Галявина «Відпочинку» (фізкультхвилинка)

- Час нам трішки відпочити, а поїдемо відпочивати в осінній ліс.

Гра-імпровізація « Поїзд»

«Увага! Увага! Вирушає поїзд. Усім мандрівникам 2-Б класу зайняти свої місця». Поїзд рушає.( учні імітують рух поїзда). Поїзд зупиняється.

А приїхали ми до осіннього лісу.

Трава - низенька-низенька, (присісти)

Дерева - високі-високі. (потягнутися)

Вітер дерева колише, гойдає, (нахили тулуба)

То вправо, то вліво хитає,

То вперед, то назад,

То вниз пригинає.

Птахи летять, відлітають, (помахати руками, як крилами)

А учні тихенько за парти сідають

6. Зупинка «Осінь - очима художників» (перегортаємо кленовий листок) (вчитель музики)

- А зараз ми спробуємо очима художників побачити красу осені. (Розгляд картин, ілюстрацій, на яких зображена осінь)

- Сумовита пора! Очей зачарування! Приємна мені твоя прощальна врода", - так сказав про золоту осінь Олександр Сергійович Пушкін. Напевно, саме ці рядки повторював про себе Ісаак Левітан, працюючи над своїми знаменитими пейзажами. Художник розумів осінь насамперед як свято фарб, як прощання з літом. Пейзаж цей не навіває сумних думок про майбутню довгу зиму. Адже в природі все одинаково прекрасне і кожна з пір року має свою неповторну принадність. На картині «Золота осінь» ми бачимо березовий гай у мідно-золотому осіннім оздобленні. Осінній день, зображений художником, повний світла. У картині переважають життєрадісні світлі тони. Осінь, ніби справжня художниця, без пензлика, без олівця, розфарбувала дерева, кущі, трави. Одягла і прикрасила святково всіх. Отже, художники передають красу природи, малюючи картини фарбами.

( споглядання репродукції картини І. Левітана « Золота осінь»)

7. Зупинка «Мелодія осені» (перегортаємо наступний кленовий листок) (вчитель музики)


- А композитори цю красу не лише бачать, а й чують, створюючи музику.

Спробуємо відгадати, що змалював композитор у цій п'єсі?

( слухання п'єси «Дощик» В. Косенка)

  • Що змальовує музика?

  • Як змінюється характер музики?

  • Якими звуками, темпом зображений дощик?

  • Які картини викликала у вашій уяві музика?


- Спробуємо відтворити музику яку ми почули за допомогою кольору.

(виконують завдання в зошиті з музики)


8. Узлісся ерудитів (розгадування кросворда)

- Крім подарунків-листочків, осінь підготувала для вас цікаві завдання

розгадати кросворд

1) Золота тарілочка по небу котиться? (сонце)

2) Влітку виростають, восени опадають? (листочки)

3) Без рук, без ніг, між дерев гасає, листочки зриває? (вітер)

4) То пухнасті і легкі, то плаксиві і сумні? (хмаринки)

5) Живе один батько і тисячі синів має, всім шапки справляє. Хто шапку одягає - батька покидає? (дуб, жолудь)


9. Опрацювання «Казки про осіннє листячко» К. Малицької

- Стежечка манить нас вглиб осіннього лісу. Зараз дізнаємося куди вона нас привела - в казку.

- Осінь дарує нам «Казку про осіннє листячко», яку написала для вас К. Малицька.

- Але перш, ніж познайомитися з цим твором - підготуємось до читання.

а) вправа на розширення кута зору


о сінь

зо лото

хус тина

бе різки

стрі чки

лис тячко





б) словникова робота

стиха (тихенько);

прошепотіли;

купу

звеселився;

мітлами;

клуні

в) мовчазне читання (рибки; губи на замок)

- Читаємо текст самостійно із завданням:

визначити дійових осіб казки

- Назвати дійових осіб казки?

в) читання ланцюжком

- А зараз гра «Не перерви ланцюжок»

(читаємо по одному реченню)

ІV. Підсумок уроку

- Наша подорож закінчується. Чи сподобався вам урок?

Ми з вами подорожували у таємничий і неповторно прекрасний світ осінньої природи. І давайте подякуємо осені-чарівниці, за неперевершену красу, яку вона нам дарує, за всі її щедрі і багаті дари.

Сьогодні ми вчилися бачити красу, що нас оточує, відчувати її і серцем і душею навіть у буденному, звичному і найменшому (навіть у крихітних листочках).

А допомагали нам побачити цю красу, розкрити дива природи поезія, усна народна творчість, живопис і музика.

Давайте перегорнемо останній кленовий листок і дізнаємось, як осінь оцінила вашу роботу на уроці (читають напис «Молодці»).


А ще осінь принесла нам гостинці.




Підрахуйте листочки, якими оцінювалися ваші відповіді: це ваша оцінка за урок.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал