- Учителю
- Тақырыбы: Дауыссыз дыбыстардың түрлері
Тақырыбы: Дауыссыз дыбыстардың түрлері
Сабақтың тақырыбы:Дауыссыз дыбыс түрлері
Сабақтың мақсаты:
-
сыныпта алған дауыссыз дыбыс туралы білімдерін толықтыру, қорытынды жасауға жағдай туғызу;
2.Алған білімдерін талқылау, бекіту арқылы өз ойларын еркін жеткізуге ахуал орнату.
3.Ұжымда өзін-өзі тәрбиелендіруге дағдылану.
Көрнекілігі: плакат, фломастер,кітаптар,куб.
Сабақтың әдісі:Сын тұрғысынан ойлау технологиясының әдіс-тәсілдері(жекелей, жұптық,топтық жұмыс), «Кубизм», «Синквейн», «Эссе», «Түртіп алу».
Сабақтың барысы:
I.Қызығушылықты ояту
1.Ұйымдастыру.
2.Психологиялық дайындық.
3.1-5 ке дейін санап, жұмыс тобын құру.
1.«Алғырлар» тобы.
2. «Тапқырлар» тобы.
3. «Білгірлер» тобы.
4. «Зеректер» тобы.
5. «Шығармашыл» тобы.
4. Қатаң, ұяң, үнді дауыссыз, дауысты сөздерді жазылған қиындылар үстел бетіне қойылған.Әр топтың бір мүшесі осы сөздердің бірін таңдап алып, оқушылар осы сөздерге қатысты не білетінін топтастырады.
Қатаң
дауыссыз
х к в
һ қ б г
Ұяң дауыссыз
ф п
ғ
щ т ж
ч ш
ц с
Үнді дауыссызз д
р
л
н
м
ң у
буын құрайды созылып
айтылады
Дауыстылар
Буын құрай
алмайды 3-ке бөлінеді жуан дауыстылар
Дауыссыздара,о,ы,ұ 14 дауысты
ұяң ә,ө,е,і,ү жіңішке дыбыс бар
қатаң дауыстылар
үнді 26 дауыссыз дыбыс бар
Әр топ өз жұмысын тақтаға шығып қорғайды.
II.Мағынаны тану.
1."Кубизм" стратегиясы бойынша жұмыс.
Куб қырларында н-ң, қ-ғ, к-г, л-р, п-б дауыссыздары жазылған. Әр топ өзіне жеке жұмыс берілген тапсырманы топпен талқылап, берілген плакатқа мысалдар жазып, тақтаға шығып, жазғандарын оқиды, осы дауыссыздар жайлы білгендерін айтады.
Сергіту тәсілі: Көрсетілген суреттегі аңдардың қимылын оқушылар көрсетеді.
2. «Түртіп алу» стратегиясы.
Оқушыларға мәтін таратылып беріледі.
А) мәтінді іштей оқу, түсініксіз сөздерді түртіп алу, сирек- аз, алып - дәу, титтей- кішкентай, үлкен- нән.
ә)Мәтін не туралы ? Қандай ат қоюға болады?
3.Топпен жұмыс.
1-топ - мәтіннің мазмұнын баяндау.
2-топ-қарамен жазылған сөздерді дәптерге жазу, дауыссыз дыбыс түрлерін ажырату.
3-топ- бес жолды өлең құрау. Синквейн стратегиясы
1.зат есім
2.сын есім
3.етістік
4. сөйлем
4-топ-."Кітап-білім бұлағы" эссе жазу.
5-топ- кітап, алып сөздеріне дыбыстық, буындық талдау жасау.
III.Ой толғаныс
-Балалар, бүгінгі сабақтан не үйрендік? Не білдік?
Оқушылар кестені толтырады.
Білемін
Білгім келеді
Үйрендім
2)Бағалау.
Әр топ басшысы өз топ мүшелерін бағалайды және бір топ екінші топты бағалайды.
3)Үйге: 153- жаттығу.