- Учителю
- ӘДебиеттік оқу пәніне сабақ жоспары 'Патша мен жер қазушы'
ӘДебиеттік оқу пәніне сабақ жоспары 'Патша мен жер қазушы'
Павлодар облысы, Павлодар қаласындағы
№43 Жалпы орта білім беру мектебінің
Бастауыш сынып мұғалімі - Жакенова Жанат Темирбулатқызы
Сыныбы 4 Әдебиеттік оқу
Тақырыбы: Патша және жер қазушы
Сабақтың мақсаты:
-
Көркем әдебиеттің бір туындысы-ертегілер туралы білімдерін толықтыра отырып, оқыған ертегідегі негізгі ойды түсіне білу және ертегіні шебер мазмұндау дәрежелерінің артуына жағдай туғызу;
-
Әдеби көркем сөздерді жинақтай отырып, мәтіннің мазмұнын әсерлі жеткізе білу дағдыларын дамыта түсу;
-
Еңбексүйгіштікке тәрбиелеу арқылы еңбекті құрметтеу керектігін ұғындыру.
Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту сабағы;
Сабақтың түрі: аралас, жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың әдістері: әңгімелеу, суреттеу, баяндау, көрнекілік, сұрақ-жауап, түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: ертегі желісінде салынған сурет.
Пәнаралық байланыс: Дүниетану
Сабақ жоспары:
1-сабақ
-
№
Кезеңдері
Уақыты
І
Ұйымдастыру
3 минут
ІІ
Жаңа материалды меңгеру және зерттеу, жүйелеу
33 минут
ІІІ
Қорытынды
5 минут
ІҮ
Бағалау
2 минут
ҮІ
Үйге тапсырма
2 минут
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ Негізгі бөлім
А) Қызығушылықты ояту
- Әңгіме не туралы болмақ?
- Ертегі дегенді қалай түсіндіре аласыңдар?
-
?
Хайуанаттар жайлы...
Қиял - ғажайып..........
Тұрмыс-салтЕртегілер - тек ой жететін, қиял ғана бара алатын өлкелер туралы алғашқы көркем әдебиеттің шағын туындылары
Ертегі соңы кейіпкерлерді бақытқа, көздеген арманына қол жеткізумен аяқталып отырады. Соның нәтижесінде айтушы да, тыңдаушы да жақсылықтың, бақыттың бар екеніне сеніп, өмірге жігермен қарауға үйренеді.
Осы аталған ертегілер түрлерін кезекпен атай отырып, сыныпты үш түрлі топқа бөлу
«Дөңгелек үстел» стратегиясы. Топпен жұмыс.
Қағаз тарату
1-топқа сұрақ: Сенің өміріндегі ертегінің рөлі?
2-топқа сұрақ: Ертегілердің тәрбиелік мәні қандай?
3-топқа сұрақ: Ертегілер адам қиялынан, арманынан туған дегенге келісесің бе?
Осы ойды топ оқушылары кезекпен жалғастырып әкетеді.
Топтың жауаптарын тыңдау
ІІ Мағынаны тану
Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыра отырып, «Болжау» стратегиясы арқылы әңгіме не туралы болатынын анықтап көру.
Ертегіні оқу. Басты кейінкерлерді анықтау. Әр кейіпкерге сипаттама бер. Дауыс интонациясы қандай болуы мүмкін.
ІІІ Шығармашылық жұмыс
Ертегіні рөлдерге бөліп ойнап көру. Ертегіні қойылым ретінде қоймас бұрын әр топқа тапсырма беру.
1-топ: Ертегіні күлдіргілер елінде өткізеді
2-топ: Ертегіні жылауықтар елді мекенінде өткізеді
3-топ: Ертегіні күлмейтін, жыламайтын қатал патшалықта өткізеді
Әр топ кейіпкерлердің киімдерін, тіпті декорацияны қолда бар заттардан құрастыруы мүмкін. Бірақ уақытқа шектеу беру керек
Топтардың қойылымдарын көру
Бұл жерде топ оқушыларының тапқырлығына және берілген тапсырманы көрерменге қалай жеткізе алатынына мән беру.
Ертегі әртүрлі қойылымда қалай өзгереді?
ІV Ойтолғау
Қойылымнан қандай әсер алдың?
Кішігірім эссе жазу
Сабақты сұрақтар арқылы қорытындылау
Үй тапсырмасын беру