7


  • Учителю
  • Ашық сабақ Дала өсімдіктері мен жануарлары

Ашық сабақ Дала өсімдіктері мен жануарлары

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала


Бастауыш сынып мұғалімі Искакова Д.Б.-ның өзіндік талдауы


Мен Искакова Дамеля Борашевна - бастауыш сынып мұғалімі. Семинарда бағдарламаға сай дүниетану пәнінен «Дала өсімдіктері мен жануарлары» тақырыбында ашық сабақ өткіздім. Еңбек өтілім-22 жыл. Өткізген ашық сабағым 4-ші - сыныбында өтті. Сабаққа 4 - оқушының 4 қатысты. Сынып оқушыларының 2-еуі белсенді. 1-еуі мұғалім көмегін қажет етеді, 1-еуі қанағаттанарлық. Оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында жеке оқу инновациялық жұмыс түрлері деңгейлікке сай сабақ. Сабағым күнтізбелік жоспарыма сай келеді. Блум таксаномиясы бойынша құрылған.

Тақырыбы : Дала өсімдіктері мен жануарлары

Мақсаты : Далалық белдеу,оның ерекшеліктері, дала өсімдіктері мен жануарлары, ауа райы туралы кең көлемде мағлұмат беру. Қоршаған ортаға қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.

Нәтижесінде: 1. Оқушы тақырыпқа байланысты нені біле алады,мазмұнға сай нені түсіне алады?

- Дала өсімдіктері мен жануарлар туралы жаңа білім қалыптастырады.
2. Сын тұрғысынан ойлауды дамытуға байланысты ойды қалай дамыта алады?
- Пікір таласта өзін көрсете алады, мазмұнды зерттей алады, ойын ашық айтуға, еркін ой бөлісуде өз көзқарасын дәлелдеуге үйренеді, деректерді талдап, қорытынды шығарады.

Сабақтың барысы :

1. Психологиялық дайындық. Шаттық шеңбері

2. Білу- Диалогтық әдісті қолдана отырып талдау

  1. Шалғында қандай өсімдіктер өседі?

  2. Шалғында қандай жануарлар тіршілік етеді?

  3. Шалғынды адамдар қалай пайдаланады?

Неліктен адам шалғынды қорғауға алу керек?

3. Түсіну- Сыни тұрғыдан ойлай отырып тапсырманы талқылау.

Картаны пайдаланып Қазақстанның солтүстік бөлігін негізінен далалы аймақ құрайды. Далалы аймақ 7 облыс жерін алып жатыр, олар: Орал, Ақтөбе, Қостанай, Көкшетау, Павлодар, Астана, Қарағанды (картадан көрсету), яғни Қазақстан жерінің 29-30% - ға жуығы далалы аймақ.Далалы аймақ үшін ауа-райы қатаң,қысы суық,ұзақ, аяз, қардың қалындығы 20см болып, 140-160 күн жатады.Ал жазы керісінше ыстық, құрғақ болады, ауа температурасы жоғары болатынын түсіну.

4. Қолдану- Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану

Презентация арқылы дала өсімдіктері, жануарлары жайында ақпарат, қызықты мәліметтер айтылып, әрқайсысына түсінік берілді.

Жоғарыдағы көрсеткіштерді пайдалана отырп диаграмма құрастырыңдар.

5. Талдау- Дарынды және талантты оқушылармен жұмыс

«Тасбақа» тапсырмасы: Далада тіршілік ететін бір өсімдікті не жануарды таңда. Ол туралы толық айтып берді. Дайындық барысында дәптерін қолданды.

6. Көшбасшылық қабілеттерін анықтау.

1. Дала өсімдіктеріне не жатады?

2. Дала жануарларын атаңыз?

3.Аңдар мен құстар немен қоректенеді?

  1. Дала неше түрге бөлінеді?

7. Бағалау.

Топ жетекшісі бағалау парағы негізінде қорытынды шығарып топтағы оқушылардың жұмыстарына баға береді.

Сабақтың қорытындысына келетін болсам :

Оқушылардың білімі бағаланды.Үйге тапсырма берілді. Сабақтың өту барысы бойынша өз мақсатыма жеттім.

Тексерілді:

Оқу ісінің меңгерушісі: З.К.Сагнаева

Дүниетану пәнінен Искакова Дамеля Борашқызының

қысқа мерзімдік жоспары

Сабақ №26

Күні: 09.12.2015

Сабақ тақырыбы:

Дала өсімдіктері мен жануарлары

Жалпы мақсат:

Далалық белдеу,оның ерекшеліктері, дала өсімдіктері мен жануарлары, ауа райы туралы кең көлемде мағлұмат беру. Қоршаған ортаға қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.

Сілтеме:

  1. Дүниетану оқулығы

  2. Дүниетану әдістемелік құрал

  3. Асхат Әлімов «Интербелсенді әдістемені ЖОО-да қолдану мәселелері.

Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

Топ ережелерін құру, бір-біріне сұрақтар қою арқылы ережелерді қайталау, адамның іс-әрекеті, ойлауы өміріне қажетті жағдайлармен өзін қамтамасыз етуі туралы білімі, өмір тәжірибесімен білетіні Оқушылар деңгейіне байланысты жаттығулар орындап, сұрақ- тапсырмаларға жауап береді. Шығармашылық тапсырмалар орындап, әр жұп қорғайды.

Негізгі идеялар:

Оқушыларды өміріне қажетті жағдайлармен өзін қамтамасыз етуін өмір тәжірибесін білуін дамытады. Өз денсаулықтарын күтуге, денсаулықты сақтаудың маңыздылығы туралы ережелерді ұстануға тәрбиеленеді.

Сабақта қолданылатын материалдар:

  1. Презентация

  2. Интерактивті тапсырмалар

  3. Жүйке жүйесі, құрылысы макеттері

Оқыту әдістері:

түсіндіру, ой қозғау, сұрақ - жауап, жұппен жұмыс.

Дерек көздері:

Оқулықтағы тақырыпқа сай берілген материалдар

Күтілетін нәтижелер:

1.Оқушы тақырыпқа байланысты нені біле алады,мазмұнға сай нені түсіне алады?
-Дала өсімдіктері мен жануарлар туралы жаңа білім қалыптастырады.
2.Сын тұрғысынан ойлауды дамытуға байланысты ойды қалай дамыта алады?
-Пікір таласта өзін көрсете алады,мазмұнды зерттей алады,ойын ашық айтуға,еркін ой бөлісуде өз көзқарасын дәлелдеуге үйренеді.

Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу

«Шаттық шеңбері»

Армысыз Алтын Күн!

Армысыз Жер-Ана!

Армысыздар Достарым

Сіздерді көріп қуанам.

Жылуыма жылу қос

Міне менің алақаным!


-Бір-біріне жақсы тілек айтады.


І. Білу


Қайталау-білім анасы. «Ыстық орындық» стратегиясы арқылы диалогтік әдістерін қолдана отырып талдау

«Шалғын өсімдіктері мен жануарлары»

  1. Шалғында қандай өсімдіктер өседі?

  2. Шалғында қандай жануарлар тіршілік етеді?

  3. Шалғынды адамдар қалай пайдаланады?

  4. Неліктен адам шалғынды қорғауға алу керек?

«Ыстық орындық» стратегиясы бойынша тапсырманы орындайды

ІІ. Түсіну


Сыни тұрғыдан ойлай отырып тапсырманы талқылау.

Бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: «Дала өсімдіктері мен жануарлары».

Дала - ормансыз жазық алқап. Қазақстанның солтүстік бөлігін негізінен далалы аймақ құрайды. Далалы аймақ 7 облыс жерін алып

жатыр,олар: Орал, Ақтөбе, Қостанай, Көкшетау, Павлодар, Астана, Қарағанды (картадан көрсету), яғни Қазақстан жерінің 29% - ға жуығы далалы аймақ.

Далалы аймақ үшін ауа-райы қатаң,қысы суық,ұзақ, аяз, қардың қалындығы 20см болып, 140-160 күн жатады.Ал жазы керісінше ыстық, құрғақ болады, ауа температурасы жоғары болады.


Қойылған сұраққа байланысты әңгіме - дебат жүргізу.

«Менің ойымша» диалогын құру


ІІІ.Қолдану


Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану /Презентация /

/


































Сергіту сәті

10.19-10.20

IV.

Топтастыру






«Көңілді күн» -сергіту сәті


Дарынды және талантты оқушылармен жұмыс

Жұпқа бөлу

«Дала өсімдіктері мен жануарлары» /5 мин/

Мәтінді оқу. Оқығанда өзінің түйген дара ойын қағазға түсіреді.

1 жұп: «Дала өсімдіктері»

2 жұп: «Дала жануарлары»
Жұпта жаңа алған білімі мен бұрынғы білімін ұштастыру арқылы білгенін айтып пікірлеседі.
Топта әрқайсысы өз ойларын ортаға салып, талқылап, ортақ шешімге келіп, ұқсас ойларын қағазға түсіреді.
Қағаздарды әр топ сыныпқа іледі


3. Постерлерін қорғау. /5 мин/


Әр жұп берілген тапсырма бойынша постер құрастырады, топтастырады.


Постерді бағалайды.


Экологиялық есептер


Экологиялық есептер 10.30-10.32

1-жұпқа:Борсықтар орманда мекен етеді. Бұл пайдалы жануарлар. Олардың қорегі-орман зиянкестері. Егер бір борсық бір күнде 1кг жәндіктермен тышқандарды жейтін болса, 1аптада қанша зиянкестерді жей алады?

(7кг)

2-жұпқа: Қорықтағы маралдарға шөп берілді. Егер бір марал 12кг шөп жесе, үш маралға неше кг шөп керек?

(36кг)


Экологиялық есепті шығарады.


V. Талдау

Дәптермен жұмыс


Дарынды және талантты оқушылармен жұмыс

«Тасбақа» тапсырмасы:

Далада тіршілік ететін бір өсімдікті не жануарды таңда. Ол туралы толық айтып бер. Дайындық барысында дәптеріңді қолдан.


Дәптерге далада тіршілік ететін бір өсімдік не жануартуралы жазады

Үй тапсырмасын беру


66-69 беттер оқуға

"Дала жануарлары" туралы эссе жазу.


Үй тапсырмасын орындау, күн тәртібін құру

Қорытынды-лау тест


. -Көшбасшылық қабілеттерін анықтау

Дұрыс нұсқаны таңдап, сұрақтарға жауап беріңіз.

1. Дала дегеніміз не екенін көрсетіңіз.

а) Ормансыз алқап б) Шөлді аймақ в) Тау бөктері с) Құрлық жер

2. Тез құрғап кететін даланың түрін көрсетіңіз.

а) шалғынды б) қуаң в) егістік с) жазық

3. Дала жануарын көрсетіңіз.

а) арқар б) бақа в) ор қоян с) қоңыр аю

4. «Қызыл кітапқа» енген, даланы мекендейтін бағалы жануарды көрсетіңіз.

а) Қасқыр б) ақбөкен в) түлкі с) қоян

  1. Дала өсімдіктеріне не жатады?

  2. Дала жануарларын атаңыз?

  3. Аңдар мен құстар немен қоректенеді?

  4. Дала неше түрге бөлінеді?

Тест тапсырмасына жауап беру

VІ. Бағалау


Формативті бағалау

Өзін-өзі бағалау

Рефлексия


Бүгінгі сабақтан алған әсерің?

Білдім

/не білдің осы сабақта/

Үйренгім келеді?

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу

Бағалау парағы Топ:


Аты - жөні

Үй тапсырмасын орындауы

Оқулықпен жұмыс

Жұппен жұмыста белсенділік көрсетті

Тест ұпай саны

Қорытынды бағасы

Шырайлым


Ертарғын


Гүлжан


Арина





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал