7


  • Учителю
  • 'ҚОзғалысқа берілген есептер'

'ҚОзғалысқа берілген есептер'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Сабақтың тақырыбы Қозғалысты табуға берілген есептер Мақсаты Оқушыларға қозғалысты табуға берілген есептерді шығара білуді үйрету.Баланың есептеу қабілетін дамыту, өз ойын анық жеткізе білуге дағдыландыру.Басқаның ойын тыңдауға, ұйымшылдыққа, адамгершілікке тәр
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы

Қозғалысты табуға берілген есептер

Мақсаты

Оқушыларға қозғалысты табуға берілген есептерді шығара білуді үйрету.

Баланың есептеу қабілетін дамыту, өз ойын анық жеткізе білуге дағдыландыру.

Басқаның ойын тыңдауға, ұйымшылдыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.

Күтілетін нәтижелер

- Қозғалыс есептері туралы мағлұмат алады;

- Өз ойларын еркін жеткізуге тырысады;

- Шығармашылық тапсырмалар арқылы ой- қиялдары дамиды;

- Жеке, жұппен, топпен жұмыс істеуге үйренеді.

Әдіс-тәсілдер

Болжау әдісі, топтық жұмыс, шығармашылық тапсырмалар, сұрақ-жауап

Қажетті құрал жабдықтар:

Оқулық, электронды оқулық, интерактивті тақта, үлестірмелі қағаздар,бейнекөріністер

Сабақ барысы :


Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылармен амандасу

Психологиялық дайындық.

Шырылдады қоңырау,

Біз сабақты бастаймыз

Партамызға отырып,

Табыс тілеп көзбенен,

Жаңа білім алуға,

Алға қадам аттаймыз.

-Балалар, орындарыңа отырып, алақандарыңды біріктіріп, бір-біріңе жүректеріңнің жан жылуын беріңдер.


Оқушылар мүғаліммен,бір-бірімен амандасады.


Хормен өлең жолдарын айтады.

Оқушылар орындарына отырып, алақандарын біріктіріп, бір-біріне жүректерінің жан жылуын береді.


Өткен материал

мен жұмыс

«Шпионға» арналған диктант» тәсілі арқылы өткенді еске түсіру.

Мақсаты: Оқушылардың көру арқылы есте сақтау қабілетін дамыту.

Шарты : оқушылар жұптасып отырады.

«Диктант» мәтіні жазылған парақшалар жұптардан алысырақ қабырғаға жабыстырылады. Жұптардың бір мүшесі «шпион» болып, мәтін жазылған парақшаға келіп , онда жазылғанда оқып, есіне сақтап өз жұбына келіп айтады. Екінші оқушы сол мәліметті жазады. Жұптар шапшаңдыққа, сонымен қатар қатесіз орындауға жаттығады.

«Шпионға» арналған диктант»

Жылдамдық - уақыт бірлігінде жүріп өткен уақыт.
Қашықтықты табу үшін қозғалыс жылдамдығын қозғалыс уақытына көбейту керек.

Қозғалыс жылдамдығын табу үшін , қашықтықты уақытқа бөлу керек.

Уақытты табу үшін ,қашықтықты қозғалыс жылдамдығына бөлу керек.


Жұптасып жұмыстанады.


Қызығушылығын ояту.


Сыныпты топқа бөлу

Реттік саналу бойынша 3 топқа бөлінеді.(Бірінші,екінші,үшінші)

1-топ- «Жылдамдық»

2-топ- «Уақыт»

3-топ- «Қашықтық»

Әр оқушы өзіне тиесілі орнына отырады, топ басшысын сайлайды

Мағынаны тану


1.Жасырын сөзді тап ойыны.

ғ

а

қ

ы

с

з

л

о

272км

920км

60км

150км

70км

120м

90км

98м

қ

о

з

ғ

а

л

ы

с

1 есеп. Велосипедші 3 сағатта 20 км/сағ жылдамдықпен қанша километр жол жүрді? (60км)

2есеп. 7м/с жылдамдықпен жүгірген спортшы 14 секундта неше метр жүгіріп өтеді? (98м)

3есеп. Ит 15м/с жылдамдықпен жүгіреді. 8 секундта неше метр қашықтықты жүгіріп өтеді.(120м)

4есеп. Автобус 68км/сағ жылдамдықпен 4 сағат жүрді. Осы уақытта қанша километр қашықтықты жүреді?(272км)

5есеп. Саяхатшы 10минутта 92 м/м жылдамдықпен неше метр жол жүреді? (920м)

6 есеп. Велосипедші 2 сағатта 45 км/сағ жылдамдықпен неше километр жүреді? (90 км)

7 есеп. Мотоциклші 30км/сағ жылдамдықпен 5 сағатта неше километр жүреді? (150 км)

8 есеп. Жеңіл машина 35 км/сағ жылдамдықпен 2 сағатта неше километр жүреді? (70 км)

2. Электронды оқулықпен жұмыс.

1 топ тапсырмасы:

Қоңыз 13 м\мин жылдамдықпен ұшады. Қалған 39 метрді ол неше минутта ұщып өтеді?

t=39 м÷13м\мин=3мин

2 топ тапсырмасы

Пілдің мопедінің жылдамдығы 40км\сағ. Бегемот досына 6сағатта жететін болса, ол қандай қашықтықта тұрады?

S=40км\сағ*6 сағ=240 км

3 топ тапсырмасы :

Жемсауытқа жету үшін торғайға 45 метр қалды. Жемсауытқа 15 секундта жету үшін ол қандай жылдамдықпен ұшады?


45м÷15с=3м\с

3. Топпен жұмыс. Постер қорғау

1.«Жылдамдық» тобы: Үйден кітапханаға дейінгі арақашықтық 1800м. Осы арақашықтықты оқушы 30 минутта жүріп өтті. Ол қандай жылдамдықпен жүрді? (60 м/мин)

2.«Уақыт» тобы: Жүк машинасы 200 км жолды 4 сағатта жүріп өтті. Оның қандай жылдамдықпен жүргенін тап. (50км/сағ)

3.«Қашықтық» тобы: Мотоциклші 120км арақашықтықты 2 сағатта жүріп өтті. Ол қандай жылдамдықпен жүрді?(60км/сағ)

4. Сергіту сәті.

Интерактивті тақтадан қозғалыс қимыл көрсететін видеоны музыкамен қосып көрсетеді.

5 . №4 есеп. Кесте бойынша есептер құрастыр және оларды шығар.

V

t

S

? 129 км/сағ

5 сағ

645 км

? 700м/мин

60 мин

42000м

? 900 см/с

80 с

72000см

6. №5 есеп. Сандарда әр разрядтың неше бірлігі бар екенін айт

7. №8. Логикалық тапсырма

Үш дос-Алмас, Қанат және Серіктің әрқайсысының сұр, қара және сары мысығы бар. Алмас пен Қанаттың мысықтарының түстері қара емес. Алмастың мысығының түсі сұр емес. Балалардың әрқайсысының мысығының түсін тап.


Сұр

Қара

Сары

Алмас

-

-

+

Қанат

+

-

-

Серік

-

+

-

8. №7 есеп. Баған түрінде түсіндіре отырып, есептеу.

Есептің шешуін айтады. Сол бойынша жаңа тақырыпты анықтайды.


Әр топ өзіне берілген тапсырманы орындайды.


Әр топ өз алдындағы плакатқа берілген есептің сызбасын құрып, оны түсіндіре отырып қорғайды.

Тақтадағы қимылдар-ды музыка арқылы билеп көрсетеді.

3 топ кесте бойынша есеп құрастырып

оның сызбасын плакатқа сызады.

Әр топтан оқушылар сандардың разрядында қанша бірлік бар екенін айтады.

Әр топтан екі оқушыдан орындайды.

Ой толғаныс кезеңі

«Иә-жоқ» математикалық диктанты

«Жылдамдық» тобы

1. Екі жағы шектелген түзу сызық сәуле.

2. Қанша созса да, ешқашан қиылыспайтын параллель түзулер.

3. 2 класс бұл миллиондар класы

4. Ауданын табу үшін ұзындығына енін көбейтеміз.

5. 10 бірлік мың=100 000

6. Жылдамдықты табу үшін V= S: t формуласын қолданамыз.

«Уақыт» тобы

1. Жылдамдықты табу үшін қашықтыққа уақытты көбейтеміз.

2.Уақыттың өлшем бірлігі сағат.

3. 3 класс бұл мыңдар класы

4. Тіктөртбұрыштың қарама-қарсы қабырғалары бір-біріне тең.

5. 20 ондық мың= 20 000

6.Жылдамдық- уақыт бірлігінде жүріп өткен қашықтық

«Қашықтық» тобы

1. Қиылысу кезінде тік бұрыш құрайтын перпендикуляр түзулер.

2. 1 км де 10 000 метр бар.

3. 1 класс бұл мыңдар класы

4. Квадраттың барлық қабырғасы тең.

5. 30 жүздік мың= 300 000

6. Жылдамдық V әрпімен белгіленеді.


Қойылған сұрақтарға «иә» немесе «жоқ» деген сөздерді койып орындайды.

Нақты жауабын есте сақтау.

Қорытынды

«Не білдім?» «Не түсіндім?» «Нені ойға түйдім?»

Жаңа тақырып бойынша түйген ойларын жазады.

Үй жұмысын беру

№6 есеп. Мәндері бірдей өрнектер жұбын тап.


Бағалау

Топ басшысының бағалауы

Бағаны не үшін қойды, қысқаша сипаттама айтып өтеді.

Рефлексия


Оқушыларға смайликтер таратылады.

Оқушылар

сабақтан алған әсерлерін смайликтер арқылы көрсетеді.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал