7


  • Учителю
  • Дауыссыз 'қ' мен 'ғ' қысқа мерзімдік сабақ жоспары

Дауыссыз 'қ' мен 'ғ' қысқа мерзімдік сабақ жоспары

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

3 - сабақ

Қысқамерзімді сабақ жоспары

Курстан өткен орны:Павлодар қаласы, ПҚБАИ

Тренер: А.Р. Жунусова., О.Эртисхан, қазақ тілінде, №3 топ

Тыңдаушы: Билялова М.С

Сынып: 2 «А» сынып

Пәні: Қазақ тілі

Күні: 8.10.14

Бағдарлама: «Тіл және әдебиет» білім саласы бойынша оқу бағдарламасы (1-4 сыныптар) - Астана 2013

Оқулық: Қазақ тілі. Авторлар: Ж.Қ.Балтабаева, М.Қ. Солтанғазина, Ф.С. Лекерова Алматыкітап баспасы 2013

Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз «қ» мен «ғ»

Мақсаты: Жалпы дауыссыз дыбыстар туралы түсінік беру. Сөздерде қ мен ғ дыбыстарының қолдануы туралы түсініктерін кеңейту. Жаттығулар орындау арқылы ізденімпаздық, тапқырлық қасиеттерін дамыту.

Міндеттері: 1. Дауыссыз қ мен ғ дыбыстарының айырмашылықтарын білу

2. Сөздерде әріптерді дұрыс жаза алу

3.Дауысты ы жалғанғанда сөздердің өзгеруіне көңіл бөлу.

Сабақ түрі: жаңа тақырыпты меңгеру

Құрал жабдықтар: АКТ, флипчарт, маркер, карточка, стикер, смайлик

Әдіс-тәсілдері: «Балық аулау» ойыны, түртіп алу, сыни ойлау, топтық, жеке, жұптық жұмыс, салыстыру, ажырату.

Күтілетін нәтиже: Оқушылар дауыссыз қ мен ғ туралы мағлұмат алады, дауыссыз дыбыстардың қай түріне жататынын анықтау.

Білу деңгейі

Уақыт

Жұмыс кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Ұйымдастыру түрі

Бағалау

Қолданылатын модуль

Білу

2 мин

І. Ұйымдастыру

Психологиялық ахуал

Армысың, асыл күн

Армысың, асыл жер,

Армысың, көк аспан Армысыздар құрметті қонақтар,

Армысың, асыл досым

Жылуыма-жылу қос

Міне менің қолым.

Амандасу, топтарға суреттер арқылы бөлінеді.

Жаңа тақырыпқа «Әріптер әлемі» ертегісін баяндау арқылы проблемалы сұрақ қойып, сабақтың тақырыбын логикалық ойлату.

Ерте заманда әріптер барлығы бірге өмір сүріпті. Олар барлығы бір түсті болыпты. Тату- тәтті өмір сүріпті. Бір күні қатты дауыл соғады. Желдің қатты соққаны соншалық әріптердің барлығы жан- жаққа шашырап ұшыпты.

А, ә, е, и, о, ө, ү, ұ, ы, і, э, ю, я- дыбыстары күнге қонып күйіп қып-қызыл болыпты.

Б, в, г, ғ, д, ж, з- дыбыстары ағашқа қонып (ұяң) болып қалыпты.

К, қ, п, с, т, ф, х, ... ц, ч, ғ, ш, щ- дыбыстары ағаштың діңіне қонып (қатаң) болыпты.

Л, м, н, ң, р, й, (у)- дыбыстары бұлтқа қонып (үнді) болыпты.

Олар күні бойы қайғырып - жылап, «Не істейміз?» дейді. Ең жоғарыда тұрған дауысты дыбыстар болған соң, бәрін көріпті. Ортақ шешімге келіпті. Бұларды біз бітірейік- деп, келіседі. Одан кейін олар әріптерден буын, сөз, сөйлем құрапты.


Шеңберде айту.

Топтарға суреттер арқылы бөлінеді.

Оқушылар ертегіні тыңдап, тақырыпқа шығады.



Бүгін дауыссыз қ мен ғ дыбыстарын өтеміз

Қ- дауыссыз қатаң

Ғ- дауыссыз ұяң

арқылы шығу.




Топтық жұмыс



Смайликпен бағалау.

Оқушылардың жас ерекшелік-

теріне сәйкес оқыту және оқу.




3 мин


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

5 - жаттығу.

Критерий құрастырып үй жұмысын бағалау.

Әңгіменің мазмұныны

Сөйлемнің байланысы

Жазу талабы



Критеррий құрастырады. Өздерін тексеріп, бағалайды.



Топтық жұмыс




Өзін - өзі бағалау

Бағдаршам.



Оқыту үшін бағалау және оқу үшін бағалау

Түсіну



Қолдану

Талдау

10 мин











5 мин





2 мин











5 мин



2 мин







5 мин




Негізгі кезең

Тақтамен жұмыс



Дәптермен жұмыс





«Сергіту сәті»

Дәптермен жұмыс



Интербелсенді тақтамен жұмыс

Шығармашыдлық тапсырма

1 - жаттығу:

«Балық аулау» ойыны.

Әр балықтың артына сөздерді жазу, осы сөздерге ы дыбысын қосып жаз.

Құрақ + ы = құрағы

Тақтаға жазып орындау



І - топ: «Аквариум» әдісі мәтінің бір абзац жолын оқып, түсінігін жұппен, топпен бөліседі. Қ және Ғ дыбыстары кездесетін сөздерді тауып, дәптерге жазады.

ІІ - топ: мәтінің бір абзац жолын оқып, түсінігін жұппен, топпен бөліседі.

Қ және Ғ дыбыстары кездесетін сөздерді тауып, дәптерге жазады.



3 - жаттығу: Көп нүктенің орнына жақша ішіндегі әріптердің тиістісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.



Шеңбердің іші - сырты әдісі.

Ойын: «Артық сөзді тап» неге ол сөз артық деп ойлайсың? Дәлелдеуге тырыс.

а) Шай, сүт, нан, айран, кітап, сыр, кәмпит, балық, май.

ә) Сөйледі, жазды, отырды, Асқар, оқыды.

б) Алма, қызанақ, қияр, алмұрт, бидай, апельсин.



4 - жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құрастыр.

Сөйлемдерді көшіріп жазады, өзгерісін табады.

Сөйлемдерге сөйлем құрастырады.

Мәтінді оқу талдау, пікір алмасу. Мағынасын ашу.

Сөйлемдердің байланысын көрсет.



Сөздің қай сұраққа жауап беретінін табады.



Осы әдіс арқылы кір жайылған сөздерді пайдалана отырып, сурет бойынша әңгіме құрастырады.

Әр топ өз сөйлемін тақтаға әкеліп жазады.

Бес жолды өлең.





Топтық, жұптық жұмыс.

Топтық, жұптық жұмыс.

Жеке, топтық жұмыс

Вербалды бағалау

Жестпен бағалау



Смайликпен бағалау


Талантты және дарынды балаларды оқыту

Оқушылардың жас ерекшелік-

теріне сәйкес оқыту және оқу.



Оқытуда ақпараттық -коммуникациялық технологияларды пайдалану.



Сыни тұрғыдан ойлау.



4 мин

Қорытынды

Қ дыбысына басталып, қ дыбысына аяқталатын сөз ойла.

Оқушылар сағат тілінің бағытымен қ дыбысына басталып, қ дыбысына аяқталатын сөз ойланып табады.

Топтық, жеке жұмыс.




Оқушылардың алған ұпайларын санап, қорытындылау.

Оқушыларға алғыс айту.





Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

Бағалау

3 мин

Бағалау

Құрастырылған дескриптор арқылы бағалау.

Барлығын санап, жинтық баға шығару.

Топ басшысы ұпай санын санап, оқушылардың бағасын шығарады.

Жеке

Оқушылардың ұпай санын шығарып, жиынтық баға қою.

Оқыту үшін бағалау Оқу үшін бағалау.


2 мин

Үй тапсырмасы

Ереже жаттау.

Жылқы жануары туралы мәлімет жинап келу.

Сөйлемдер құрастыру.

Жеке





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал