7


  • Учителю
  • Урок природознавства у 1 класі Тема. Світ живої природи. Узагальнюючий урок – усний журнал.

Урок природознавства у 1 класі Тема. Світ живої природи. Узагальнюючий урок – усний журнал.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Мета. Формування ключових компетентностей: вміння вчитися – самоорганізуватися до навчальної діяльності, здійснювати самоконтроль; виділяти в предметах певні ознаки; робити (з допомогою вчителя) висновок-узагальнення за результатами виконання навчального завдання;за
предварительный просмотр материала

Урок природознавства у 1 класі


Тема. Світ живої природи. Узагальнюючий урок - усний журнал.

Мета. Формування ключових компетентностей:

вміння вчитися - самоорганізуватися до навчальної діяльності, здійснювати самоконтроль; виділяти в предметах певні ознаки; робити (з допомогою вчителя) висновок-узагальнення за результатами виконання навчального завдання;

загальнокультурної - дотримуватися норм мовленнєвої культури, вміння вільно висловлюватися; діяти згідно з прийнятими правилами поведінки у природі та на уроці;

інформаційної - вміння добувати, осмислювати, опрацьовувати та використовувати інформацію з різних джерел (мовлення вчителя, однокласників, зміст комп'ютерних презентацій, підручника);

соціальної - продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі та в парах, проявляти ініціативу;

здоров'язбережувальної - взаємозв'язок організму людини з природним і соціальним оточенням;

громадянської - розвивати здатність екологічно мислити, бережливо ставитися до природи.


Формування предметних компетентностей:

організувати діяльність учнів для сприймання, осмислення запам'ятовування знань про рослин і тварин як частину живої природи; формувати вміння спостерігати за тваринами та рослинами; розвивати спостережливість, пам'ять, мовлення, мислення, вміння аналізувати та порівнювати; виховувати пізнавальний інтерес та дбайливе ставлення до природи.

Тип уроку. Урок закріплення і засвоєння знань.

Особливості проведення уроку: урок розроблений з використанням інтерактивних технологій, мультимедійної презентації.

Обладнання: картки для групової роботи; малюнки рослин і тварин, роздатковий матеріал, комп'ютер, телевізор, мікрофон; малюнки дітей на тему «Як треба поводитися серед природи»; міні-проекти «Домашні улюбленці», фотовиставка домашніх улюбленців з їх господарями; макет дерева, плакат із зображенням журналу; аудіозапис голосів тварин, відеозапис росту рослини, посаджені дітьми рослини квасолі, цибулі; «Зелений пакет».

Девіз уроку: «Природа - наш дім, бережімо його».

ХІД УРОКУ

I.Організація класу.

Привітання

Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі

Привітайте в добрий час

Гостей посмішкою й миром!

Створення позитивної психологічної атмосфери

Усміхнемось всім довкола:

Небу, сонцю, квітам, людям -

І тоді обов'язково

День для нас привітним буде.

- Доброго ранку, промінчику!

Чому ти присів на камінчику?

- Я зігріваю мураху,

Змерзла вона, бідолаха.



  • Діти, витягніть перед собою свою руку долонькою вгору. Уявіть, як промінчик зігріває вашу долоньку, на якій може сидіти уявна мурашка. Промінчик зігріє її теплом, яке зігріває і вашу руку та розтікається по всьому вашому тілу. Доторкніться один до одного, посміхніться один одному. Своє тепло і доброзичливість пошліть всім присутнім у класі.

II. Актуалізація об'єктивного досвіду.

1. Повідомлення синоптиків.

- Справді, діти, мурахи дуже чекають тепла. Та не тільки вони, а й всі тваринки та рослинки зачекалися ласки від сонечка. Тому нас цікавить, якою буде погода сьогодні. Надаємо слово синоптикам. (Слайд 1)

Синоптики:

- Вас вітає «Бюро погоди» 1 класу. Сьогодні четвер, 27 лютого, передостанній день зими. На вулиці прохолодно. Небо похмуре. Опадів немає. Тихо. За народним календарем 27 лютого - день Кирила і Мефодія. Лютий зиму видуває, а березень ламає. Існує прикмета: якщо хороша погода на Кирила - до міцних морозів. Хороших вам погодних прогнозів!

IIІ. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми й мети уроку.

  • Продовжіть речення:

Природа - це,…(все, що оточує нас, і не зроблено руками людини).

Природа буває… (жива і нежива).

Розшифруйте слова. (Слайд 2)



ритвани

лиросни

- Як їх можна назвати однією назвою? (Жива природа.)

- Сьогодні ми здійснимо подорож сторінками чарівної природничої книги, яка має назву «Світ живої природи». (Слайд 3)

Згадаємо і повторимо все вивчене про живу природу, навчимося розуміти й берегти цей чудовий світ. А допоможуть нам у цьому наші допитливі герої: Сонечко Семикрапочка, Карасик Золотенко, Їжачок Хитрячок, Сойка Синьокрила та Пролісок Первоцвітик. Давайте об'єднаємось у групи за наявними у вас на партах малюнками тварин і рослин.

Їжачок запрошує до себе всіх звірят, Сойка - птахів, Карасик - риб, Сонечко - комах, а Пролісок - рослин.

ІV. Актуалізація опорних знань учнів.

І сторінка. Всезнайки живої природи. (Слайд 4)

Інтерактивна технологія «Карусель».

- Пригадаємо, що ми знаємо про світ живої природи . Так як незабаром весна, покружляємо у зимово-весняній каруселі знань. (Біла картка - внутрішнє коло каруселі, зелена - зовнішнє. Учні зовнішнього кола дають питання учням внутрішнього)

- Продовжимо бліц-опитування.

- Хто мені скаже, у чому полягає відмінність між тваринами й рослинами.

Рослини: ( відмінне)

Ростуть протягом всього життя ( навіть у столітнього дуба ростуть гілки, виростає листя. Тварини ростуть лише в молодому віці.)

Тварини ( відмінне)

Живляться рослинною їжею; живляться тваринною їжею.

Пересуваються у просторі.

Рослини і тварини ( спільне) Дихають, живляться, ростуть, розмножуються.

Складання схеми «Умови, необхідні для життєдіяльності рослин і тварин.»

(Слайд 5)

Тварини

повітря

тепло

вода

ґрунт

світло

Рослини




ІІ сторінка. Дослідницька лабораторія. (Слайди 6-7)

- Відгадайте, яку ж рослинку ми будемо досліджувати:

Ця широколистна пані
На землі і на паркані.
У стрючки, як у торби
Заховала всі скарби.
(Квасоля)

Інсценізація «Пригоди маленької квасолинки»

Діти. Щоб дослід організувати

Потрібно, і це кожен знає,

Насіння гарне відібрати.

Не гаймо ж часу, починаєм.

Ось ця найкраща, як на мене.

года, беремо її і крапка.

Її пошвидше посадити треба.

Ось для досліду є банка.

Насіння треба поливати,

Щоб могла рости рослинка.

Корінці їй розправляти.

Буде вдячна квасолинка.

Квасолинка. Ой, як хороше й просторо.

Я погладшала, здається.

Буде мені тісно скоро.

Переселятись доведеться.

Діти. Не хвилюйся, ми подбаєм

Ось і горщик гарний маєм.

Ґрунт ретельно підсипаєм,

Водичкою поливаєм та до сонця повертаєм.

Квасолинка. Тут умови відмінні для росту

Й поживних речовин чимало.

Спасибі, діти, за турботу

Ваш дослід видався на славу.

- Так, Квасолинко, дітки наші потрудились, подивись, скільки ще тобі подружок виростили ( переглянути дослідження учнів - слайди 6-7).

Коли будь-яка частинка живої природи росте, це справжнє диво. Ось погляньте, як це відбувається насправді. (Відео). Квасолинко, наші герої запрошують тебе у казковий світ природи, де дива трапляються на кожному кроці.

Як квасолинка не може обійтись без води, так і вся природа без дощика.

Фізкультхвилинка « Дощ»

На вулиці піднявся вітер (учитель тре долоні, учні повторюють).

Починає крапати дощ (клацання пальцями).

Дощ посилюється (почергове плескання долонями у груди).

Починається справжня злива (плескання по стегнах).

Дощ стихає ( плескання долонями по грудях).

Краплі падають на землю (клацання пальцями).

Тихий шелест віру (потирання долонь).

Сонце! (руки догори).

V. Узагальнення і систематизація знань.

- Ми вже дуже багато знаємо про живу природу і можемо розкрити її таємниці.


ІІІ сторінка. Таємниці рослин і тварин. (Слайд 8)

Завдання групам:

І група - впізнати тваринку по силуету:

ІІ група - визначити, яка рослина зайва;

ІІІ група - нагодувати тваринку;

ІV група - скласти пазли, назвати органи рослини;

V група - визначити, де живе тваринка.


ІVсторінка. Мій домашній улюбленець. (Слайд 9)

- На які дві групи діляться тварини?

- Чи всім тваринкам жити легко? Зараз ми переглянемо, як живуть домашні улюбленці наших учнів.( Відео домашнього улюбленця)

Гра «Крісло автора» Діти розповідають про своїх домашніх улюбленців. (Показ міні-проектів, фотовиставки «Знай, люби, оберігай»)

-Про що ми маємо пам′ятати, перш ніж завести тваринку? (Твердо вирішити піклуватися про неї).
Фізкультхвилинка «Веселі комашки».

Vсторінка. Чудо-дерево. (Слайд 10)

(Поставити макет дерева у класі.)

-Діти, погляньте, яке дивне дерево росте у нашому класі? Чи буває таке, щоб на дереві росли цукерки, хусточки? Хіба що у казках. Пам′ятаєте казку «Язиката хвиська», в якій бублейна хмарка почіпляла бублики на грушу.

Звідкіля взялися ці плоди на нашому дереві, ми дізнаємось, переглянувши сторінки підручника.

Робота з підручником. З′ясувати відмінність між деревами.

-У природі все взаємопов'язане. Люди не можуть обходитись без рослин, тварин. Давайте пригадаємо, яку ж роль відіграють рослини й тварини в житті людини. Наші знання запишемо у схему.

Складання схеми «Роль тварин і рослин в житті людини» (Діаграма Венна)

(Слайд 11)

РОСЛИНИ

Їжа меблі

Ліки папір

Одяг будівельний матеріал

ТВАРИНИ

Їжа

Ліки помічники у роботі

Одяг друзі



- Отже, природа забезпечує людей всім необхідним для життя. А чи вміємо ми це цінувати ? Прикро бачити , як діти викидають хліб, марнують продукти харчування. Тому ми маємо бережливо ставитися до природи, бути вдячними за ті дари, які від неї отримуємо.

VІ сторінка. Впізнай мене.

-Чи вміють тварини говорити?

Гра «Відгадайте голоси тварин».(Аудіозапис) . Визначити, якою вона є: дикою чи свійською.

Питання від ерудитів з «Книги рекордів Гіннеса» (Слайд 12)

- Яка пташка найшвидше літає? (сокіл)

- Який звір найкращий плавець? (білий ведмідь)

- Який птах може літати хвостом уперед?(колібрі)

- Яка найбільша риба в світі?(Китова акула)

- Хто з птахів найрозумніший? (Ворон)

VІІ сторінка. Буду я природі другом. (Слайд 13)

- Діти, до нас дійшли «лісові скарги». Впізнайте, про кого йде мова.

( Учень отримує картку із зображенням тварини, яку не бачать інші діти)

«Ох, і не люблять мене люди. Голос їм не подобається, і очі у мене великі. Вважають, що біду я приношу. Все це неправда. Користь від мене велика.

Врожай я зберігаю. Хто я?» (Сова)

«А мене всі бояться, тому стільки небилиць про мене розповідають. Не подобається їм, що я темряву люблю і відпочиваю вниз головою. Не схожа я ні на пташку, ні на звіра, але я друг людини, а не ворог. Хто я?» (Летюча миша)

-А чи знаєте ви, що кажан з'їдає за ніч до 200 малярійних комарів і цим рятує людей?

- Як бачимо, люди не завжди з любов′ю, бережливо ставляться до рослин і тварин. Вирубують ліси, полюють на тварин, збирають величезні букети квітів. Є рослини, тварини, яких в природі залишилося дуже мало, їм загрожує знищення. Щоб про це було відомо всім, їх заносять в Червону книгу - книгу тривоги. Вона попереджає про небезпеку, що нависла над великим багатством природи.

Гра «Виберіть квіти, з яких не можна складати букети» (Слайд 14)

Дерево, квітка, трава і птиця
Не завжди вміють захиститися.
Якщо будуть знищені вони,
На планеті ми залишимося одні.

- Про те, як потрібно ставитись до природи, послухайте пісню.

( Пісня «Будь природі другом» М. Ведмедеря)

VІ. Підсумок уроку.

- Ось і закінчилась наша мандрівка світом живої природи. Багато чого ви дізнались, побачили. І я впевнена, що ви зробили для себе висновок на все своє життя: «Природу треба берегти, як рідну матір!» Все, що нас оточує: травинку і квіточку, кущик і деревце, кожну пташку і мурашку, бо без них буде сумне наше життя. Хай душі ваші стануть добрішими, а серця теплішими.

«Мікрофон»

  • Закінчіть речення: «Найцікавішим на уроці було для мене те...», «Мені запам′яталося…., здивувало…., сподобалося ….»

  • Які знання будуть потрібні в житті?

  • Чи задоволені ви своєю діяльністю на уроці? (Якщо задоволені, поплескайте собі в долоньки і промовте «Я сьогодні молодець!») (Слайд 15) . За гарну роботу на уроці отримайте значок друга природи.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал