- Учителю
- Сабақ жоспары. ӘДебиет. «Шегіртке мен құмырсқа» 3-сынып
Сабақ жоспары. ӘДебиет. «Шегіртке мен құмырсқа» 3-сынып
Пәні: әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: «Шегіртке мен құмырсқа» Абай Құнанбаев
Сынып: 3
Мерзімі:
Сабақ мақсаттары
1. Білімділік: Мысалды түсініп оқу, негізгі идеясын ашу
2.Дамытушылық: Мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру.
3.Тәрбиелік: Әр оқушыны еңбек істеуге өз үлесін қосуға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс: дүниетану, бейнелеу,
Құралдар: Оқулық: Кимова, АКТ, сөздік кітапшалар,
Әдіс-тәсілдер: ОүБОБ, СТОү, ОЖЕСО,
Оқыту нәтижесі: - мәтінді түсінеді, негізгі идеяны таба алады. диалогқа түседі, еңбектің пайдасын түсінеді.
Сілтеме: «Әдебиеттік оқу» оқулығы Алматы «Атамұра» 2014
Сабақ кезеңдері
Уа қыт
Кірікті-
рілген модуль
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
1 мин
2
мин
СТОү,
ОЖСЕО
ОБжК
Психологиялық дайындық
Жапырақтың артындағы жұмбақтарды шешу арқылы топқа бөлінеді
Білу тапсырмасы
1.Ат басты,
Арқар мүйізді,
Бөрі кеуделі,
Бөкен санды,
Қос қанатты,
Құмырсқа ізді,
Бота тірсекті. (Шегіртке
Ине бел, қылқа мойын, қара батыр,
Қара тауды арқалап бара жатыр. (Құмырсқа
Сабақта бәріміз бір - бірімізге сәттілік тілейік.
Жапырақтарды таңдайды
Жұмбақтың шешуін табады
Шегіртке мен құмырсқа
Құмырсқа мен шегіртке жәндіктер. Далада жүреді .
Жаңа тақырыпқа шығады, мақсат қояды
10 мин
Негізгіні түсіну
СТО
ОЖТ, ОБжК
Түсіну тапсырмалары
Мәтін мазмұнын түсініп оқу. Оқығандарын елестету, жұпта бір -біріне өз сөздерімен әңгімелеу, сұрақ қою
-
шегіртке мен құмырсқа туралы айтады
-
олардың іс-әрекеттерін айта алады
-
мәтін мазмұнын түсінеді
- мазмұны бойынша сұрақ қоя алады
Оқушылар өздігінен оқып, не оқығандарын елестетіп, жұпта бір -біріне сұрақ қояды,
-Құмырсқа жаз бойы не істеді?
-Шегіртке қандай іс -әрекет жасады?
-Шегіртке неге жылады?
-көргендері бойынша айтады.
Бағдаршаммен бағалайды.
10
мин
СТОү,
ОБжК
Қолдану тапсырмалары
Топта мәтін мазмұнындағы құмырсқа не істеді? шегіртке не істеу керек еді? деген сұрақтарды пайдалану мәтінді талдапу көргендері, бақылағандары бойынша толықтыру. Қосымша деректерді қолдана алу
бір -бірін толықтыру, талдау.
1-топ Шегірткенің жазғы тіршілігің
іс-әрекеттерін топтастыр
2-топ Шегірткенің қысқы тіршілігін іс-әрекеттерін топтастыр
3-топ Құмырсқаның жазғы тіршілігің
іс-әрекеттері топтастыр
4-топ Құмырсқаның қысқы тіршілігінің
Іс-әрекеттерін топтастыр
Жигсо әдісі арқылы әр топқа барып түсіндіреді.
Бармақпен бағалау
Әр топ құмырсқа мен шегірткенің іс-әрекеттерін топта талқылап қортындылайды.
Күтілетін нәтиже:
Шегірткенің жазғы тіршілігі- Ән салды , қызықты болды ,
Гөлайттады.
Шегірткенің қысқы тіршілігі- суыққа тоңған, сорлы, қарны ашқан,қабағын қайғы жабады, жыл
Құмырсқаның жазғы тіршілігі- еңбектенеді , үйін бүтінейді
үйі жылы , тамақ жинайды
- жалқау - еңбекшіл
- қыдырымпаз -пысық
- ақымақ -ақылды
Мен түсіндім өйткені -------
Смайликтер арқылы бағалау
Жигсо әдісі арқылы әр топқа барып шегіртке мен құмырсқаның іс -әрекеттерін талдайды.
Бармақпен бағалау
10
мин
көшбасшы
Таладу
Құмырсқа мен шегірткенінің рөлін айыра білу арқылы диалогқа түседі.
Мысалға сүйеніп, шегіртке мен құмырсқаның арасында
диалаог құрастырады
-Мені жылыт, тамақ бер. жаз шыққанша асыра.
-Мұның жаным сөз емес. Жаз өтерін білмеп пе ең?
-Жаның үшін еш шаруа, ала жаздай қылма па ең?
Диалогқа түсіп қортындылау
Жинақтау
Синтездеу
3-4
АКТ
Синтез тапсырмалары
Өмірде іс- әрекеті шегірткеге ұқсас адамдар бола ма?
Шегіртке сияқты қиналып қалмас үшін не істер едің?
Әр топ бір-бірлеріне жоба ұсыну
Бағдаршам
Топта оқушылар шегіртке сияқты қиналаып қалмас үшін шешім қабылдайды.
Шегіртке сияқты қиналып қалмас үшін :
Жалқау болмаймыз
Әрқашан еңбектенеміз
Сабақты жақсы оқу
Өз-өзіме ыңғайлы жағдай жасаймыз т.с.с
Бағалау
5
мин
Бағалау тапсырмалары
Бүгінгі мәтіндегі қай кейіпкерді үлгі тұтасың?
тақырыптан не үйрендің?
Құмырсқаның іс-қимылын үлгі тұтып, осы кейіпкерге байланысты мақал-мәтелдер жинастыру
- өз ойларын айта алады
- әркім өзін түс арқылы бағалай алады
Үйге тапсырма: Эссе жазу
Мәтіндегі жағымды кейіпкерлерге байланысты жазған мақал-мәтелдерін сыныптастарымен бөліседі.