7


  • Учителю
  • Математика еліне саяхат 4 санын қосу және азайту

Математика еліне саяхат 4 санын қосу және азайту

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Сабақтың тақырыбы: Математика еліне саяхат. 4санын қосу және азайтуСабақтың мақсаты: 1. Он көлеміндегі санға 4-ті қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру.2.Оқушылардың есте сақтау, логикалық ойлау қабілетін, математикалық тілін дамыту.3. Оқушыларды тапқырлыққа, жылдам ойл
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: Математика еліне саяхат. 4санын қосу және азайту

Сабақтың мақсаты: 1. Он көлеміндегі санға 4-ті қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру.

2.Оқушылардың есте сақтау, логикалық ойлау қабілетін, математикалық тілін дамыту.

3. Оқушыларды тапқырлыққа, жылдам ойлауға, ойын қорыта білуге тәрбиелеу

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың типі: Ертегі ойын сабақ

Әдісі: түсіндіру, ойын, тест,

Көрнекілік: интерактивті тақта ( слайд), қима қағаз

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Біздер тату баламыз,

Өсіп алға барамыз

Есептерді шығарып

Біз білімді боламыз

ІІ. Жаңа сабақ: Балалар, бүгінгі сабақта 2 топ болып, саяхат жасаймыз.

І. Алғырлар ІІ. Тапқырлар

Ал достарым келіңдер,

Біріңе-бірің еріңдер

Біліміңді тексеріп

Шешімін тауып көріңдер!

  1. Ой қозғау.

Сандар қатары бойынша жаңа сабақ түсіндіру. Қосу амалының компоненттерін еске түсірейікші. Қосу амалына кері амал қандай амал? Қосындының мәні қай кезде өзгермейді?

4+4= 5+4= 6+4=

-4= -4= -4=

Олай болса балалар, бүгін сендермен«Бауырсақ» ертегісіне саяхат жасаймыз.Бауырсақ ертегісіндегі кейіпкерлерді білесіңдер ме? Сол кейіпкерлердің тапсырмасын орындап, білімді екенімізді көрсетейік.

Кел, тыңдайық ертегі,

Естіген жанды елтеді.

Талай ғажап оқиға,

Қызық сырын шертеді.

Ерте, ерте, ертеде....бір ата мен әже болыпты

Атасы: -кемпір-ау, маған бауырсақ пісіріп берсеңші.

Әжесі:- неден пісірейін ұн жоқ қой.

Атасы:- қаптың түбін қақ, бауырсақтық ұн табылып қалар.

Әжесі солай істейді: қаптын түбін қағып, қалған ұннан бауырсақ пісіреді де ,суытып терезе алдына қояды.( іс-әрекеттерін көрсетеді) Бауырсақ домалап кетеді...

Орман ішіне домалап келіп, коян ананың көжегін үйретіп жатқанын естиді:

-Сұр көжегім, көжегім,

Еркелігін сеземін.

Сабаққа мойын бұратын

Сенің де келді кезегің.

Білмесең надан боласың

Жау қолында қаласың

Үйреніп бәрін біле алсаң,

Ақылын, жетіп толасың.

Көжегі бауырсақты көріп қорқып, қашып кетеді.

Қоян: -бауырсақ, бауырсақ мен сені жеп қоямын.

Бауырсақ: -жоқ, сен мені жеме,саған өлең айтып беремін, соны тыңда.

Атадан да қаштым,

Ападан да қаштым,

Қоян сенен де қашып кетемін.

Қоян: -қой, бауырсақ сенің өленің жақсы сен одан да менің тапсырмамды орында .

Бауырсақ: енді не істеймін, балалар, сендер маған көмек көрсетіңдерші.

Шөп үстінде құлпынай жеп жатқан аюға кездеседі.

Аю: -бауырсақ, бауырсақ мен сені жеймін.

Бауырсақ : -жемеші мені, мен саған қандай өлең айтып береді екем

-ападан да қаштым, ататадан да қаштым,

сенең де аю қашып кетемін.

Аю: Әй, балалар, балалар!

Менде қызық ойын бар,

Ал ықылас қойындар

Кәне, тәртіп сақтайық,

Мен берген тапсырманы,

Бұлжытпай орындайық.





Бауырсақ: -жарайсыңдар балалар, мені тағы бір құтқарып қалдыңдар.

Бауырсақ домалап аюдан қашып, ағаш түбінде жатқан қасқырға кездеседі.

Қасқыр:- бауырсақ, бауырсақ мен сені жеймін.

Бауырсақ: -жемеші, мен саған өлең айтып беремін.

Қасқыр: -жоқ, бауырсақ, өлеңің керек жоқ сен менің тапсырмамды орында.



Бауырсақ:- рақмет, балалар, қасқырдан да құтқардыңдар деп әрі қарай домалап келеді.

Бауырсақ домалап келе жатып, бір дыбыстарды естиді:

Түлкі: Түлкішегім, құлыным

Сен ғой менің тілегім.

Аңшы кімді қумаған?

Жарылмасын жүрегін!-деп түлкі баласын үйретіп жатыр екен.

Түлкі: -бауырсақты көріп -амансың ба бауырсақ көргендерге ұнайды, жүзің қызыл шырайлы,мен сені жеймін.

Бауырсақ: жеме, мен саған өлең айтып беремін.

Атадан да қаштым, ападан да қаштым,

Сенен де оңай құтылып кетемін.

Түлкі: оңай құтала алмасың, менің тапсырмамды орында.

Түлкінің тапсырмасы: Кел, балалар, ойнайық

Ойнайық та, ойлайық

Қандай сұрақ болса да

Таппай оны қоймайық.

Тапсырма 1. 3 топпен жұмыс

Кесінділер



Тапсырма 2. Ребусты шешу 3 топпен

VI.Бекіту: ) Математикалық тест

4 + 3 9, 10, 7 10 - 3 7, 8, 9 5 + 4 8, 9, 10

6 + 3 8, 6, 4 9 - 2 5, 6, 7 6 - 3 4, 3, 5

VII.Қорытынды: Балалар ,бүгінгі сабақта нені үйрендік?

Не білдік?

Тапрсыма 3. Венн диаграммасы

Үйге тапсырма.



Сабақтың тақырыбы: «Әліппе-білім бастауы»

Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың сауат ашу барысында алған білімдерін тиянақтау, әр оқушының іс-әрекеттері арқылы икемділігін, шығармашылық мүмкіндігін ашу.

Адамгершілікке, ұқыптылыққа, кеш барысында өзін-өзі дұрыс ұстауға, ана тілін сүйіп қастерлеуге тәрбиелеу.

Көрнекілік: «Әліппе-білім бастауы» сөзі жазылған плакат, шарлар

Барысы:

Оқушылар музыка ырғағымен сыныпқа кіреді

Мұғалім: Бүгінгі қуанышты күн -«Әліппемен қоштасу» мерекесі құтты болсын! Балалалдың алдағы шығатын биік белестерінің ең алғашқыы - «Әліппемен қоштасу». Білім жолындағы белестерге қанаттары талмай көтеріле берсін деп тілек білдіргім келеді. Енді осы жарты жыл ішінде оқып үйренген білімдерін тамашалаңыздар.

Автор: Ертегі желісі бойынша айту

1. Сиыр берген тапсырма орындаймыз.

1-оқушы: Көз салып қараңызшы бойымызға

Ортақ болып бүгінгі өскен ойымызға

Қош келіпсіз ұстаздар, ата-аналар

Әліппемен қоштасу тойымызға.

2-оқушы: Өтті оқу сан сабақ

Бүгінгі үлкен салтанат

Оқулықпен достассақ

Әліппемен қоштассақ

Өсті білім бойымыз

Құтты болсын тойымыз.

Мұғалім: Өсті міне бойларың,

Өсті ақыл ойларың

Қуанышқа ортақпын

Құтты болсын тойларың.

Сұрақ: Біз кітап пен журналды оқи алатын болдық. Бұл білімді бізге не үйретті?

Хормен : Әліппе досымыз

Мұғалім: Иә, ендеше сүйікті әліппемізді ортаға шақырайық.

Хормен: Әліппе, Әліппе, Әліппе

Әліппе: Армысыздар жас достар! Келешегі қазақтың

Армысыздар, ата-ана Басталады сендерден

Болашаққа жол ашар Жақсы білім көрімдік

Әліппе келді ортаға Болсын сізге халайық

Білім деген ғылымның Не үйрендік, не білдік

Әліппесін меңгерген Қане, ортаға салайық!

3-оқушы: Ең алғаш алғанымда әліппені

Қызығып қарай бердім әріптерге

Мен үшін жұмбақ болып қалар ма екен?

Ұстазым оның кілтін алып берді

  1. Ағаштың тапсырмасы: Жұмбақ айту

4-оқушы: Арналды ұстаздарға

Құрмет деген, төр деген

Біздің елде адам бар ма

Ұстаз алдын көрмеген?

5-оқушы: Құрметті ұстаздар мен ата-аналар

Кез келер сіздерден ақ бата алар

Ұлдарың көрсетпекші өнерлерін

Бар қауым таңдана таңдай қағар

  1. Қыздардың тапсырмасы: « Қаражорға биі»

6-оқушы: Білім алып мектепте

Талай пәнді оқимыз

Мұғалімнің айтқанын

Зердемізге тоқимыз

  1. Дүкеншінің тапсырмасы: Хор:

7-оқушы: Таныстырған 42 әріппен

Қош бол менің сүйікті әліппем

Сенің арқаң оқи жаза білгенім

Сауатты адам қатарына кіргенім

8-оқушы: А-ны айтқанда дауысымыз дірілдеді

Ұстазы көз алдыма күлімдеді

Күн сайын әріптердің атын біліп

Сөз оқимын айырып әріпті енді

Сөйтіп мысық шаршады, ендеше ән тыңдап, дем алсын

Ән:

  1. Тауықтың тапсырмасы:

9-оқушы: Оқуды көп ойладық

Қызығына тоймадық

Әріптерді үйреніп

Сауат аштық тойладық

10- оқушы: Әліппемен қош айтысып қаламыз

Енді қолға «Ана тілін» аламыз

Ата-ана қуанышқа ортақ бол

Сауатты боп шықты міне балаңыз

Әліппе: Ризамын, балалар

Меңгердің, болмадың босқа тер

Ана тілі атты әпкем бар

Сендерді жетелеп әкетер

Ана тілі: Сәлеметсіздер ме , балалар!

Туған елдің тілімін, Ана тілің арың бұл

Ақылымен танылам Ұятың боп тұр бетте

Түсіндірер бәріңе Өзге тілдің бәрін біл

Ана тілі-мен болам Өз тіліңді құрметте

-Балалар, мен сендердің келешекте сауатты азамат болатындарыңа сенемін.

Сөйтіп мысық дәнді алып, келген жолымен кері қайтады.Мақта қызға қатығын беріп,Мақта қыз құйрығын беріп отырып, біреудің еңбегіне қол сұқпа, үлкендердің тілін ал, әдепті болып жүр,-деп ақылын айтып, екеуі дос болыпты.

Ал, біз қандай болуымыз керек?

-Біз де әдепті, алған затымызды уақытында қайтаратын, үлкенді сыйлайтын адам болайық!



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал