7


ҚАЗАҚ ТІЛІ Реттік сан есім

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Күні: 27.04.2016 Пәні: Қазақ тілі22-28 жаттығулар (реттік сан есім)

Мақсаты:

22 - 28 жаттығулар арасындағы тапсырмаларды орындау барысында, сан есім және есептік, реттік сан есім туралы білімдерін бекіту және қайталау

Күтілетін нәтиже:

Сан есімдер жайлы терең мағлұмат ала отырып есептік және реттік сан есімдерді ажырата алуы.

7 модульдің қолдануы:

АКТ «Оқыту мен оқудағы жаңа әдістер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық»

Қолданылатын ресурстар:

«Insert» әдісі, топтастыру, семантикалық карта

Қолданылатын ресурстар:

Интер белсенді тақта, стикерлер т.б.

Ұйымдастыру кезеңдері:

Оқушыларды орындық артына жасырылған, сандар арқылы топтарға бөліп отырғызу.Әр топқа бағалау парағы таратылады.

Оқушылар топқа бөлініп өз топ басшыларын сайлайды. Бағалау парағы арқылы өз - өздерін бағалайды.

Сабақ кезеңдері:

Тапсырма:

Мұғалімнің іс - әрекеті

Оқушылардың іс - әрекеті

Білу

Үй тапсырмаларын сұрау.Әр топқа қима қағаз тарату.

Үйге берілген тапсырманы сұрақ - жауап арқылы сұрау.Топ бойынша таратылған қима қағаздағы сұрақтарға жауап беру.





































Мұғалімнің берген топтары бойынша оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Түсіну







Соңғы дыбыс

Дауысты дыбыстан кейін

Дауыссыз дыбыстан кейін

Жуан



ншы (алты + ншы

нші (екінші + нші)

ыншы (тоғыз + ыншы)

інші ( бес + інші)



























Қолдану



Сәйкестендіру



22-жаттығу.Реттік сан есімдерді сан есімге айналдыру. Сонда қандай сұрақ қойылады.

Бесінші бөлме - бес бөлме.

Жетінші пәтер - жеті пәтер.

Тоғызыншы пәтер - тоғыз пәтер.

Он төртінші қатар - он төрт қатар.

Екінші касса - екі касса.

Сегізінші қайық - сегіз қайық.

Оқушылар жаттығуларды орындап сұрақ - жауап арқылы талдайды.

«INSERT»

Ішіне/сыртына





23-жаттығу.Көшіріп жаздырту.Сан есімдерге сұрақ қойдыру.Есептік сан есімнің астын бір, реттік сан есімнің астын екі рет сыздыру.

Үш қозы.Бес лақ.Тоғызыншы үй.Он екінші тролейбус. Төртінші топ.

Сергіту сәті

«Әрқашан күн сөнбесін»

Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау.





Жаттығу жасайды.

Талдау

Топтық тапсырмалар:

Сандар сиқыры

Әр топ әр түрлі сандар туралы мағлұмат береді

Іздеген мәліметтерін ортаға салады.

25 - жаттығу. Суретке қара.Сурет бойынша шығарма жаз.Жазған шығармаңа ат қой.



І топ балалары орындайды

26 - жаттығу. Сан есімдерді оқы.

Сан есімге көптік жалғау -н,с есептік сан есімдерге ІІІ жақтың тәуелдік жалғауларын қосып айт.Мағыналарындағы өзгерісті байқа.

Бір-бірі, екі - екісі,үш - үші,алты - алтыншылар,оныншы - оныншылар.



ІІ топ балалары орындайды.

27- жаттығу. Өзгертпе сөз (анаграмманы) шеш: Сан есімдерді тап.Бұлар қандай сан есім?

Бірінші сөз - ....... (оқ) (көрсете тұр,сәл сабыр)

</

ІІІ топ балалары орындайды.

28 - жаттығу.Ребусты шеш:

Жаздың бір күні,қыстың мың күні асырайды.



ІІІ топ балалары орындайды.

Жинақтау

Семантикалық карта

Стикер жабыстыру арқылы семантикалық картаны толтыру.Сөздер

Зат есім

Сан есім

Сын есім

Етістік

Айжан

+







көк





+



жүгірді







+

екі



+





доп

+







отырды







+













Үйге тапсырма

24 жаттығу.Ереже жаттау.



Бағалау

Өзін - өзі бағалау парағы бойынша

Бағалау парағы арқылы бағаланады.

Топты бағалау







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал