7


  • Учителю
  • Урок по математике на тему 'Баға, сан, құн '

Урок по математике на тему 'Баға, сан, құн '

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала












Тақырыбы: Баға, сан, құн шамалары арасындағы тәуелділік.

Математика пәнінен 3 сыныпқа арналған сабақ- жоспары.

Мұғалімі: Туранова А

Тақырыбы: Баға, сан, құн шамалары арасындағы тәуелсіздік.

Мақсаты: білімділік: баға, сан, құн шамалары туралы ұғымдарын кеңейту.Әр түрлі әдіс тәсілдерді пайдалана отырып, осы шамалар арасындағы тәуелділікке кеңінен тоқталып, оларды табуды меңгерту. Ауызша есептеу дағдыларын жетілдіру.

дамытушылық: суреттер және кестелердің көмегімен есептер құрастыруға, логикалық тез ойлау қабілеттерін арттыру.

тәрбиелік: Оқушының қызығушылығын ояту, берілген тапсырмаларды орындата отырып, оқушыларды белсенділікке, ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың түрі:аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, шығармашылық жұмыстар.

Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, маркерлі тақта, есептерге байланысты суреттер.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық дайындық: (оқушылардың сабаққа деген дайындықта-рына, көңіл-күйлеріне назар аудару)

Қуанамын мен де.

Қуанасың сен де.

Қуанайық бәріміз,

Арайлап атқан күнге.

2.Үй тапсырмасын тексеру: №4 - 96 бет ,

А)Шарты: 40 3 ? шешуі:

1 дәптердің бағасы -40 тг құны - ? тг 40 * 3 = 120

Саны - 3 дәптер Жауабы: 120 теңге.

Ә)№ 8 - 97 бет. Қалдықпен бөлуді орындау, тексеру.

19 : 2= 9 (қ.1) 21 : 2 = 10 (қ.1) 28 : 3 = 9 (қ.1)

  1. 3 = 10 (қ.1) 37 : 4 = 9 (қ.1) 41 : 4 = 10 (қ.1)

3. Жаңа сабақты меңгерту:

-Оқушылар бір зат сатып алу үшін қайда барасыздар?
- Дүкенде затты сатып алу үшін, не қажет?

- неге көңіл аударасыз? (бағасына, санына, құнына)

-ендеше осы сабақты өткен тақырыбымызды әрі қарай жалғастыра отырып, осы айтылған шамалар (баға, сан, құн) арасындағы тәуелділік туралы білімімізді толықтырамыз. Кітаптарыңыздың 98 бетіндегі № 1 есепке назар аударайық:

Жапалақ 4 шар сатып алды. 1 шардың бағасы 2 теңге. Жапалақтың сатып алған шарларының құны қанша?

А) интербелсенді тақтамен жұмыс: №1(суреттерді пайдалана отырып, есеп құру)

Шарты: 4 2 ? шешуі:

Саны - 4 шар 4 * 2 = 8

Бағасы - 2 теңге құны - ? теңге Жауабы: 8 теңге.

Заттардың құнын табу үшін , 1 заттың бағасын заттардың санына көбейту керек.


саны

Ә) Жапалақ 4 шар үшін 8 теңге төледі. Бір шардың бағасы қанша?

Шарты: 4 8 ? шешуі:

Саны - 4 шар 8 : 4 = 2

құны - 8 теңге Жауабы: 2 теңге.

бағасы - ? шар

Заттың бағасын табу үшін , оның құнын заттың санына бөлу керек.


саны

Б) Жапалақта 8 теңге бар. 1 шардың бағасы 2 теңге. Жапалақ 8 теңгеге неше шар сатып алады?

Шарты: 4 8 ? шешуі:

құны - 8 теңге 8 : 2 = 4

бағасы - 2 теңге Жауабы: 4 шар.

саны - ? шар

Заттардың санын табу үшін, құнын бір заттың бағасына бөлу керек.

  1. Жаңа сабақты меңгергенін тексеру:

5 99 бет. Сурет бойынша есеп құрастыру. (Әр қатарға жеке тапсырмалар беру).

1 қатар 2 қатар 3 қатар


- ?

40 тг 40 тг ? тг ? тг ? тг 30 тг

? тг 60 тг 90 тг


5. Сергіту сәті:

«Сатушы мен тұтынушы» ойыны арқылы интербелсенді тақтадағы кестені пайдалана отырып, есептің мәнін табу үшін сұрақ-жауаптар арқылы белгілі шамалар арқылы ойын түрінде ауызша түсіндірту, кестені толтыру.

Бағасы

Саны

Құны

90 тг

? тг

80 тг

2 балмұздақ

4 балмұздақ

? балмұздақ

? тг



  1. № 6 Амалдарды орында:

(амалдардың орындалу реті бойынша түсіндірту)

2 1 3 1 2 3 1 3 2

  1. - 40 * 10 + 8 = 100 50 * 4 * 2 + 80 = 480 60 * 7 + 3 * 20 = 480

  1. № 10 ең үлкен тік төртбұрыштың периметрін әр түрлі тәсілмен табу.

Берілгені: тік төртбұрыш шешуі:

а = 3 см 1т. Р= 3см + 1 см+ 3 см+ 1 см Р=8 см

в = 1 см 2т. Р = (3см + 1 см) * 2 Р = 8 см

т/к Р - ? см 3т. Р= 3 см * 2 + 1 см * 2 Р = 8 см

  1. Сабақты қорытындылау:

Кластердің көмегімен ережелер бойынша түсіндірту.

А) Бір конверттің бағасы 5 теңге. Осындай 3 конверт қанша тұрады?

5 * 3 = 15тг

Ә) бірдей 4 қалам үшін 80 теңге төленді. 1 қалам қанша тұрады?

80 : 4 = 20 теңге

Б) Бір сызғыштың бағасы 9 теңге. 72 теңгеге неше конверт сатып алуға болады?

72 : 9 = 8 сызғыш.

Сонымен бүгінгі сабақта -не үйрендік, не білдік?

9.Үйге тапсырма: № 2, 98 бет, № 3 , 99 бет, № 9, 10

10.Бағалау.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал