- Учителю
- Сабақ 4-сынып 'Табиғаттағы су айналымы'
Сабақ 4-сынып 'Табиғаттағы су айналымы'
Сабақ тақырыбы: Табиғаттағы су айналымы
Мақсаты: Су туралы білімдерін кеңейту
Міндеттері:
-
Табиғаттағы су айналымы туралы түсініктері ғылыми тұрғыда қалыптасады;
-
Судың маңыздылығына, ерекшеліктеріне көз жеткізеді;
-
Тұщы суды үнемдеу қажеттілігін түсінеді.
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу
Оқушылар алдын-ала дайындалған қима қағаздағы суреттер арқылы 4 топқа бөлінеді. (1-топ. Күн, 2-топ. Бұлт, 3-топ. Жаңбыр, 4-топ. Бу)
Топ басшыларына бағалау парақшасын беріледі.
І. Қызығушылықты ояту. БИО поэма жазу.Топ атауларының ерекшелігін сипаттап био поэма жазу ұсынылады. (5 мин.)
1-топ. Күн, 2-топ. Бұлт, 3-топ. Жаңбыр. 4-топ. Бу.
-
Өз топтарыңның аты.
-
Топтарыңды сипаттайтын сын есім.
-
Бастан кешкен маңызды оқиға.
-
Айналысатын ортақ істерің.
-
Неден қорқасыңдар?
-
Ең басты армандарың.
-
Өздеріңді немен бейнелейсіңдер? (табиғат құбылыстары)
-
Бүгін осы жерде не үшін отырсыңдар?
Жазғандарын топ басшысы шығып қорғайды.
ІІ. Миға шабуыл. Видеожазба тамашалау ұсынылады. (5 мин.)
-
Бұл бейнежазба туралы не айтуға болады?
-
Бейнежазбаны талқылап ойларын ортаға салу.( Әр топтан бір оқушыдан)
-
Бүгінгі сабақ не туралы деп ойлайсыңдар? ( Табиғаттағы су айналымы)
Сабақтың мақсатымен таныстырып, осы тақырып бойынша кең мағлұмат алатындары айтылады.
ІІІ. Оқулықтың 56-бетіндегі «Табиғаттағы су айналымы» тақырыбын оқу ұсынылады. Оқып болған соң әр топқа тапсырмалар беріледі. Постер қорғау.
1-топ. Күн тобына. Топтастыру
су
2-топ. Бұлт тобы. Бұлттың пайда болуы...
3-топ. Тәжірибені түсіндіру. (Будың суға айналуы)
4-топ. Табиғаттағы су айналымының сызбасын жасап қорғау.
Тапсырмаларға 10 мин. уақыт беріледі. Постерлерін кезекпен қорғайды.
ІҮ. Білімдерін толықтыру. Слайд көрсетіп, тақырыпқа байланысты қосымша мәліметтер беру.
Ү. Ойтолғау. Әр топ өз атауларына 5 жолды өлең құрастыру.
1 зат есім.
2 сын есім.
3 етістік
1 сөйлем
1 синоним
Қорытынды. Әр топтың көшбасшысы топ мүшелерін бағалайды.
Кері байланыс: Бүгінгі сабақтан не алдым? Стикер таратылып «Екі жұлдыз, бір тілек» жазу.
Үйге: Су біздің үйімізге қалай, не арқылы келеді? Зерттеу жүргізіп, материал жинау.
БИО поэма, жазып қорғау сәті.
Бейне жазбаны көріп ой бөлісу.
Әр топ өздеріне берілген тапсырма бойынша жұмыс жасауда.