- Учителю
- Урок літературного читання Василь Чухліб 'Повінь' (розробка уроку)
Урок літературного читання Василь Чухліб 'Повінь' (розробка уроку)
Літературне читання
Тема: Василь Чухліб «Повінь».
Мета: удосконалювати навички свідомого та виразного читання. Збагачувати словниковий запас школярів. Розвивати мову і мислення. Виховувати почуття любові до природи.
Обладнання: ІКТ, репродукції картин, малюнки до тексту.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Дзвоник знов дзвенить для нас -
Розпочати урок час.
Попрацюємо на славу,
Щоб сказали у кінці:
«І дівчата і хлоп´ята,
Всі ви просто молодці!»
ІІ. Мовна розминка.
2.1 Читання таблиць.
2.2 Скоромовка.
Заєць зайця взимку стрів,
Заєць зайцю говорив:
-
Важко зараз для зайців:
Ми без моркви й качанців.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-
Яка пора року настала?
-
Розкажіть про зиму. (Розповіді дітей про дітей взимку).
-
А сьогодні ми прискоримо час і помандруємо у весну. (Діти пишуть асоціації до слова «весна»).
весна
IV. Актуалізація опорних знань, підготовка до засвоєння.
4.1 Вступна бесіда.
Передбачення за назвою оповідання.
-
Як ви гадаєте, про що нам розповість це оповідання?
Повінь - це природне лихо, що виникає коли вода виходить за межі звичайних для неї берегів. (Перегляд фото.)
-
Сьогодні ми прочитаємо оповідання Василя Чухліба «Повінь».
4.2 Знайомство з автором.
Василь Чухліб народився в селі Лебедівка на Чернігівщині. Семирічку Василь закінчував у сусідньому селі Соколівці, куди переїхали батьки після війни, а десятий клас хлопець закінчив у місті Острі. По закінченні школи Василя запросили на роботу до редакції газети. Живе Василь Чухліб у Києві.
V. Опрацювання оповідання В. Чухліба «Повінь».
5.1 Словникова робота.
- У тексті вам будуть зустрічатися важкі для читання слова. Давайте їх прочитаємо.
Повінь зіщулився
Гілля роздолля
Ремезок полощуть
Острівець зблиснуло
Щавлик примовляв
Читання «буксирчиком».
-
Діти, зрозуміти значення незрозумілих вам слів допоможе словникова скринька.
Зблиснуло - заіскрилося
Ремез - найменша пташка серед синичок, цікава тим, що робить гніздо схожим на рукавицю.
Роздолля - відкритий широкий простір.
Зіщулився - зсутулився від страху.
Корч - пень з корінням.
5.2 Читання тексту учителем.
- Послухайте уважно оповідання В. Чухліба «Повінь» й виберіть з фотографій ту, яка найкраще відтворює природнє явище повені.
5.3 Читання тексту учнями, розділення на частини.
1. У човні (читаємо «ланцюжком»).
2. На острівці (читаємо естафетами).
3. Урятували зайчика (читаємо в особах).
5.4 Робота над аналізом змісту оповідання.
- Хто плив у човні?
-
Що за рукавичку побачила Тетянка?
-
Чому розсміявся тато?
-
Що робили тато з Тетянкою на острівці?
-
Кого побачила Тетянка у кущі?
-
Чому зайчик не втікав?
-
Куди хотіла Таня забрати зайчика?
-
Чи погодився з нею тато?
5.5 Вибіркове читання.
- Знайдіть в тексті і зачитайте рядки, в яких описується поведінка зайчика на затопленому острівці.
- Зачитайте, як поводився заєць на човні.
- Зачитайте речення, в яких висловлюється пояснення тата, чому не можна брати зайчика додому.
5.6 Гра «Впізнайте предмет».
-
Маленький, непримітний щука
-
Довга й зелена борщ
-
Невеличкий, круглий острівець
-
Смачний ремез
5.7 Гра «Хто сказав?»
-
Це щука ганяє. тато
-
Хтось рукавичку на вербу закинув! Тетянка
-
Заєць! Он там, у кущі! тато
-
Отут і нарвемо щавлю. Тетянка
5.8 Добір антонімів.
Маленький - великий
Стоять - лежать
Голосно - тихо
Сміятися - плакати
5.9 Робота в групах.
-
Скласти текст зі слів.
-
Тест до тексту.
VI. Підсумок уроку.
-
Що нового ви дізнались на уроці?
-
Що вам найбільше сподобалось?
-
Чи задоволені ви роботою на уроці?
VII. Домашнє завдання.
Читати оповідання на сторінках 98 - 100, відповідати на питання. Вчитися коротко переказувати.