7


  • Учителю
  • Урок украинского языка во 2 классе

Урок украинского языка во 2 классе

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Тема. Слова ввічливості. Валентин Струтинський "Сідайте, будь ласка!"Мета: познайомити учнів з новими творами В Струтинського «Сідайти,  будь ласка», І Січовика «Невдячний кіт»;формувати вміння сприймати зміст твору, удосконалювати вміння складати  діалоги, переказува
предварительный просмотр материала



Тема. Слова ввічливості. Валентин Струтинський "Сідайте, будь ласка!"

Мета: познайомити учнів з новими творами В Струтинського «Сідайти,

будь ласка», І Січовика «Невдячний кіт»;формувати вміння сприймати

зміст твору, удосконалювати вміння складати діалоги, переказувати

прочитане; розвивати логічне мислення; вчити правильно оцінювати

вчинки дійових осіб; виховувати чуйність, доброту, співчуття.

Обладнання: малюнок поїзда,назви станцій,казковий герой(Смішарик),

презентація «Подорож до країни Ввічливості»,таблиця асоціативного

куща «Ввічливий»,клубок ниток,пісня «Голубий вагон».

Хід уроку

І. Організаційний момент

- Діти, давайте привітаємо один одного піснею «Добрий день».

Треба дружно привітатись:

«Добрий день»

Дружно, голосно сказати:

«Добрий день»

Вліво, вправо поверніться,

Туди-сюди посміхніться

«Добрий день» (3 рази)

- А тепер привітаємося з нашими гостями:

Ми раді бачити вас!

-Діти, сідайте, будь ласка.

-Сьогодні ми вирушимо у незвичайну подорож, але спочатку нам

потрібно підготуватися.

ІІ. Мовна розминка

1.Чистомовка (читають чи повторюють зі слів учителя)

Ла - ла, ла - ла - ла, Зі - зі, зі - зі - зі,

Це наша рідна школа. Є у мене друзі.

Ас - ас - ас, Жу - жу - жу,

Ось наш клас. У всьому їм допоможу

2.Скоромовка

Від солі у Соні

всі супи солоні.

III. Перевірка домашнього завдання

-Давайте згадаємо слова, які вивчили на прошламу уроці.(Показую

картки зі словами.)

1.Вправа «Перекладач».

Испуг - переляк,удрала-чкурнула,благодарила -дякувала.


-2-

- Вдома ви читали текст «Сусіди». Зараз вам потрібно відсканувати текст

за 1хв і підготуватися читати вибірково.

2.Вибіркове читання тексту «Сусіди»(с.38-39)

- Як жили звірі?

- Кому дякувала білочка?

3.Переказ уривка за малюнком підручника (с.41)

- За що дякувала білочка звірам?


ІV. Повідомлення теми і мети уроку

- Ми добре з вами підготувались і тому можемо відправлятися у подорож на поїзді зі Смішариками до країни Ввічливості. Познайомимося з новими творами,вивчимо та згадаємо слова ввічливості.

- Який настрій візьмемо у подорож?(Веселий,сумний,байдужий.)

(Звучить мінус «Голубой вагон». )


V. 1 зупинка «Словник чемної людини»


1.Перегляд презентації «Ввічливі» слова

- Діти, давайте згадаємо «ввічливі» слова.


2.Вивчення «словничка»

- А ще ми познайомомся з такими новими словами.

(Воспитанный-шляхетна людина,слова вежливости-слова

ввічливості,вкусно-смачно, спасибо-дякую,пожалуй ста-будь ласка,

всего хорошого-на все добре, благодарность-вдячність.)


3.Гра «Коли ми їх вживаємо?»

- Я задаю вам питання, а ви даєте відповіді.

1. Ви прийшли до школи. Яке перше слово повинні сказати?(Доброго

ранку.)

2. Ви йшли по коридору і випадково когось штовхнули. Що треба

сказати? (Перепрошую. Вибач.)

3. Які слова ви не забуваєте казати мамі і тату, рідним, коли йдете спати?

( На добраніч.)

4. Вся сім'я сідає до столу обідати. Які слова ви скажете всім?(Смачного.)

5. У вас закінчилися уроки і ви йдете до дому. Які слова ви кажете?

(До побачення.)

- Дуже вдало відповіли.

-3-

2 зупинка «Містечко вихованих дітей»

VI. Опрацювання оповідання В. Струтинського «Сідайте, будь ласка»

1. Розповідь учителя про автора:

Валентин Григорович Струтинський народився 26 липня 1924 р. в

с.Теклянівці Радомишльського р-ну Житомирської обл. в сім'ї службовця.

Учасник Великої Вітчизняної війни. Нагороджений орденом і медалями.

1952р. закінчив слов'янське відділення філфаку Київського державного

університету. Працює в літературі як поет-перекладач і перекладач

художньої прози (з польської, чеської, словацької, таджицької та ін. мов).

(Вчитель демонструє портрет автора)


2. Первинне сприймання тексту В. Струтинського «Сідайте, будь

ласка» (Вчитель читає, діти слухають оповідання)

  • Про що ви довідались з твору. (Як хлопчик поступився місцем

тітоньці, вона бабусі, а бабуся маленькій дівчинці)

  • Де відбулися описані події? (У міському автобусі)

  • Хто головний герой? (Хлопчик Сергійко)


3. Словникова робота

а) тлумачення незрозумілих слів:

Салон - внутрішня частина автобуса, призначена для пасажирів.

Блимає - дивиться, поглядає.

б) читання багатоскладових слів з дошки: розчинилися, підхопився, звільнене, приємно, поступився, тримаючись, ластів'ятко.

в) читання колонок слів з наступним завданням з'єднати слова, щоб утворились словосполучення:

гуркотів

зайшла

помахав

розглядав

поступився

малюнки

пасажирам

бабуся

автобус

тітоньці

(Гуркотів автобус, зайшла бабуся, помахав пасажирам, розглядав

малюнки, поступився тітоньці)


4. Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

-4-

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки

І зроби чотири кроки.

Вище руки підніми

І спокійно опусти.

Плесніть,діти, кілька раз.

За роботу - все гаразд.


5. Повторне читання оповідання дітьми (Ланцюжок)

- Яким настроєм пройнятий текст? (Веселим, радісним)


6. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання

- В якому класі вчився Сергійко? (У першому класі)

- Чому ви так думаєте? (Тому, що він розглядав малюнки в книжці.)

- Кому поступився місцем хлопчик? (Тітоньці)

- Прочитайте, як він це зробив.

- Прочитайте, що відповіла тітонька. («Велике тобі спасибі»)

- Чому хлопчику стало приємно, коли тітонька поступилася місцем бабусі?

(Йому стало приємно, ніби це він поступився місцем бабусі)

- Прочитайте, як назвала бабуся маленьку дівчинку. («Моє ластів'ятко»)

- Про що це свідчить? (Що бабуся любила дітей)

- Чи можна сказати, що усі пасажири були ввічливі? (Так)

- Знайдіть і прочитайте слова ввічливості, які вживали герої оповідання.

(Будь ласка, спасибі, дякую, на все тобі краще)

- Який настрій був у Сергійка? (Веселий)

- Що хотів автор показати цим твором?(Треба бути ввічливими.)


7. Крісло «автора»

- Чи доводилось вам поступатися комусь місцем у транспорті? Розкажіть.

(Дитина виходить, сідає в «Крісло автора» і розповідає)


8. Читання в особах, без слів автора


VII. 3 зупинка «Привітності»

- Давайте, діти, пригадаємо «Ввічливі слова», які ми вивчали у 1 класі,

і познайомимося з новими.

«При зустрічі»


Здрастуй!

Привіт!

Доброго здоров'я!

-5-

Доброго ранку!

Доброго дня!


Добридень!

Добрий день!

Добрий вечір!


Доброго вечора!

Здрастуйте!


2 група «При прощанні»


До побачення!

На добраніч!

На все добре!

Хай щастить!

Бувайте здорові!

Будьте здорові!

Щасливої дороги!

3 група «Слова подяки»


Щиро дякую!

Дякую!

Спасибі!

Вдячна вам!

4 група «Слова відмови»


На жаль!

Пробачте!

Даруйте!

Дуже жалкую!

Перепрошую!

Вибачте!

-Діти, давайте згадаємо правила поведінки у транспорті.

  1. Правила поведінки учнів у транспорті

- Перед вами правила поведінки у транспорті, давайте їх зачитаємо (Діти «ланцюжком» читають правила)

  • Додержуй черги при посадці в автобус, тролейбус, трамвай.

  • Заходь у транспорт неквапливо, не випереджуй усіх, допомагай старшим.

  • У транспорті і при посадці не штовхайся.

  • Обов'язково оплачуй проїзд.

  • Не галасуй, не розмовляй голосно, не розмахуй руками.

  • Не перемовляйся з товаришами, якщо вони далеко від тебе.

  • Стій у проході боком, праворуч, не заважай тим, хто виходить.

  • Поступайся місцем інвалідам, жінкам, літнім людям, малюкам. Роби це просто і невимушено.

  • Додержуй чистоти. Не їж морозиво, тістечка у транспорті, бо можеш ненароком забруднити одяг сусіда або сидіння.

  • Не сиди, поклавши ногу на ногу: твоє взуття може забруднити одяг сусіда.

  • Якщо запитали, чи ти виходиш, люб'язно і чітко дай відповідь і пропусти вперед тих, хто виходить раніше.

-6-

  • Виходь через передні двері. При виході поступися, пропусти вперед себе старших, допоможи вийти літнім людям.

  • Талон не викидай на тротуар. Для цього є урни.

-Тепер попрацюємо в парах. Хто буде готовий-підіймає руку.


  1. Парна робота. Складання діалогів «У транспорті»

- Попрацюйте у парах. Складіть діалоги .

Зразок 1:

  • Заходьте! Вам допомогти?

  • Дякую!

  • Передайте, будь ласка, гроші на квиток.

  • Візьміть ваш квиток.

  • Ви виходите на наступній зупинці?

  • Ні. Я їду далі!

  • Дозвольте пройти!

  • Проходьте!

  • Дякую! Щасливої дороги

Зразок 2:

  • Бабусю, сідайте, будь ласка!

- Спасибі! А тобі далеко їхати?

  • Ні! Я виходжу на наступній зупинці,

  • До школи ідеш?

  • Ні, у бібліотеку.

  • Нехай тобі щастить!

  • І вам щасливої дороги!

(Діти,які сидять за однією партою складають в парах діалоги, беруться за руки, піднімають їх над головою, чим повідомляють вчителя, що готові відповідати)

  1. Зупинка «Скарбничка народної мудрості»

V.Робота з прислів'ями.

1. Прочитайте прислів'я.

«Не одежа людину красить, а добрі справи.»

  • Чи підходить воно до оповідань, які ми читали? Поясніть свою думку.


2. Гра «Доповніть прислів'я»

 Перший крок до добра - не робити …. (зла).

 Зазеленіє старий пень, коли почує … (добрий день).

 Розтане навіть льодова глибина від слова теплого … (спасибі).

-7-

 Розтопить серце всякого сердечне слово … (дякую).

-Вмієте правильно висловлюватися!


ХІ. Бесіда за малюнком «Невдячний кіт» (с.41)

(Учні розглядають малюнок та відповідають на питання)

  • Що робить котик?

- Як ви думаєте, де він її взяв?


2. Читання вірша вчителем «Невдячний кіт»

3. Бесіда за віршем

- Чому кота назвали невдячним?


4. Читання вірша дітьми (Хором)

- Як можна віддячити за добро?


3.Фізкультхвилинка. Презентация

5.Зупинка «Працьовита»


1.Хвилинка каліграфії

Раз, два, три, чотири, п'ять -

Починаємо писати.

Ручку вправно поверніть,

Зошит гарно покладіть

І рівненько запишіть.


8 листопада

Класна робота

Сс ос си

Слово чемне кожному приємне.


2.Прочитай.Знайди «зайве» слово.

Пробач, дякую,прошу,штовхаю,будь ласка,до побачення.

3.Обгрунтуй свій вибір. Запиши слова ввічливості.


VII. Закріплення вивченого


  1. зупинка «Ввічливість»

  1. Складаємо «Асоціативний кущ».

-8-

-Як по-іншому можна назвати ввічливу людину?

(Діти виходять до дошки і зачитують слова.)


Вихований

Тактовний

Чемний

ВВІЧЛИВИЙ Уважний

Привітливий

Шанобливий

Лицарський

3. Гра «Ввічливо чи не ввічливо»

Ввічливо - плескаєте в долоні, а якщо ні - то не плескаєте.

  1. Прибери мерщій в кімнаті

Й чистим , вмитим за сніданком

Привітайся до матусі:

-Рідна, з добрим ранком!


  1. У дівчаток гарні кіски,

Але надто вже малі,

А щоб більші виростали,

Ми їх тягнемо до землі.


  1. Без запрошення йди в гості,

Не вітайся там ні з ким.

І нізащо слів «Будь ласка!»

І «Пробачте!» не кажи!


  1. Друг в біді не лишить,

Щирим словом втішить.

5.Роби комусь зле,

Якщо цього ніхто не бачить.


6.Друзям усміхнися,

Побажай добра.

Вчитель: Молодці, діти, справились із завданням зупинки «Ввічливості», а

тепер скажемо висновок:

Ввічливість - це уміння вести себе так, щоб і іншим

було приємно з тобою.


-9-

VIII. Підсумок уроку

- Зараз ми будемо «павучками». Давайте сплетемо павутинку при допомозі клубочка ниточок. Сьогодні на уроці ви почули багато «добрих», ввічливих слів, вчилися бути добрими, робити добро. Давайте пригадаємо ці слова.

(Діти сплітають павутинку: перший учень тримає ниточку за кінчик, далі вчитель іде з клубочком по класу до другого, третього… Таким чином у цій грі приймає участь весь клас. За допомогою клубочка клас перетворюється на міцну павутинку, діти піднімають руки вгору, міцно тримаючись за ниточку. потім вчитель змотує нитку в клубок, а діти аплодують один одному)


X. Домашнє завдання

На стор. 40-41 читати ,вивчити слова,списати речення.

Вчитель: До побачення вам.

Будьте всі здорові.

І слова чарівні всюди,

Ви вживайте в мові!




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал