- Учителю
- Дүниетанудан ашық сабақ: 'Жанғыш пайдалы қазбалар' 4 сынып
Дүниетанудан ашық сабақ: 'Жанғыш пайдалы қазбалар' 4 сынып
Дүниетану 4 сынып
Тақырыбы: Жанғыш пайдалы қазбалар
Мақсаты:
Білімділік: жанғыш пайдалы қазбалардың түрлері, қасиеттері, пайда болуы, өндірілуі, еліміздегі басты кен орындары туралы түсінік бере отырып, білімдерін арттыру;
Дамытушылық: пайдалы қазбалар жөнінде танымдарын кеңейту, өздігінен қорытынды шығара білуге дағдыландыру;
Тәрбиелік: ізденімпаздыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу, шығармашылықпен жұмыс істеуге ұйрету.
Міндеттері:
-
Жанғыш пайдалы қазбалардың қасиеттерімен таныстыру, пайдалы қазбаларды игеретін адамдардың кәсібі туралы мағлұмат беру.
-
Табиғаттағы заттар иен құбылыстар арасындағы қатынас түрлерін бақылату арқылы оқушының логикалық ойлауын жетілдіру, талдау, саралау, қорытынды жасай білу дағдыларын дамыту.
-
Табиғатқа деген сүйіспеншілік сезімін арттыру.
Көрнекіліктер: пайдалы қазбалар үлгісі, карта, карточкалар.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Типі: жаңа сабақты түсіндіру.
Әдіс-тәсілдері: Сын тұрғысынан ойлау элементтерін қолдану, сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, баяндау, сұрақ-жауап, топпен жұмыс.
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру. Оқушылардың көңілін, назарын, сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.
-
Үй жұмысын тексеру.
-
Пайдалы қазбалар деп нені айтамыз?
-
Пайдалы қазбалар қолданылуына қарай топтарға бөлінеді?
-
Кенді пайдалы қазбаларға нелер жатады?
-
Түсті метал кендеріне нелер жатады?
-
Пайдалы қазбалар адамға қандай пайда әкеледі?
МысОй жинақтау (топпен жұмыс)
І- топ
Кен орны Қасиеті Игеру жолдары Өндіріс пен шаруашылыққа пайдалануы
Шартты белгілері
ҚорғасынІІ - топ
Кен орны Қасиеті Игеру жолдары Өндіріс пен шаруашылыққа пайдалануы
Шартты белгілері
АлюминийІІІ - топ
Кен орны Қасиеті Игеру жолдары Өндіріс пен шаруашылыққа пайдалануы
Шартты белгілері
МырышІV - топ
Кен орны Қасиеті Игеру жолдары Өндіріс пен шаруашылыққа пайдалануы
Шартты белгілері
Оқушылар орындаған тапсырмаларын қорғайды
Үй тапсырмасын қорытындылау сұрағы:
-
Түсті метал мен қара металды қалай ажыратады?
-
Сарамандық жұмыс: қара метал мен түсті метал. Алтын, күміс, мыс, шеге, қасық, темірді магнит арқылы анықтау.
Сергіту сәті
-
Жаңа материалмен жұмыс:
Шартты белгілер топтарға таратылады.
Бұлар пайдалы қазбалар картасында нелерді бейнелейтінін табыңдар.
Көмір мұнай табиғи газ
Әр топ шартты белгілермен жұмыс жүргізеді. Бұлар жанғыш пайдалы қазбалар деген қорытынды жасайды.
-
Оқулықпен жұмыс. Әр топ оқулықтағы өзіне тиісті тапсырмаларды оқып, ой жинақтайды, талдайды.
Таскөмір Мұнай Газ
Жоспар бойынша жұмыс істейді.
-
Пайда болуы (таскөмір, мұнай, газдың)
-
Шартты белгілері
-
Қасиеттері
-
Игеру жолдары
-
Өндіріс пен шаруашылықта пайдалану.
-
Кескінді картадан қай өлкеде көп өндірілетінін анықтап, шартты белгілерін салу.
-
Оқулықтағы суреттерге түсініктеме беру.
-
Ой , пікір
-Адам табиғи байлықтарды неліктен қамқорлыққа алады?
- Неліктен пайдалы қазбаларды қолданған кезде қауіпсіздік ережесін сақтау қажет?
-Адам осы байлықтардың бәрін игеріп, жойып жібермей ме?
-Егер пайдалы қазбалар қалмаса, онда не болады?
-
Сабақты қорытындылау:
-
Жанғыш пайдалы қазбаларға нелер жатады?
-
Тас көмірдің қандай түрлері бар?
-
Олардың ерекшелігі неде?
-
Елімізде мұнай қай жерде өндіріледі?
-
Мұнайдың қандай қасиеттері бар?
-
Газдың қандай пайдасы бар?
-
Рефлексия.
Сабақтың соңына қарай оқушылардың өз істерін талдауға, сабаққа және формативті бағадан суммативті баға шығарады.
Бағалау парағы
№
Оқушының аты-жөні
Ой шақыру
Мәтінмен жұмыс
Сұрақтарға жауап беруі
Тапсырмаларды орындауы
Жиынтық баға
1
2
3
4
5
-
Үйге тапсырма.