- Учителю
- 'Қарым-қатынас жасауға үйренеміз' 1 сынып Өзін-өзі тану
'Қарым-қатынас жасауға үйренеміз' 1 сынып Өзін-өзі тану
Мектеп: Заградовка орта мектебі Мерзімі: 4.11 №9 Тақырыбы: Қарым-қатынас жасауға үйренеміз. Құндылық: Қиянат жасамау. Қасиеттер:Татулық, сыйлау, келісу, түсінісу, тіл табысу. Мұғалім:Ержанова Кенжегуль Сайлаубековна Сынып: 1 сынып Оқушылар саны: 4
Сабақтың мақсаты: Балаларды өзара қарым-қатынас жасай білуге үйрету.
Міндеттері:- күнделікті өмірде жақсы қарым-қатынас жасауға үйрету; -қоршаған ортаға үлесімді болу; -жақсылыққа, ізгілікке тәрбиелеу.
Ресурсттар, құралдар мен мәліметтер
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі: Балаларды сабаққа даярлау. Сіздерге сәттілік тілеймін. Тыныштық сәті:
-Денелерімізді түзу ұстап, еркін отырыңдар. Ауаны терең жұтып, бойларыңдағы жай ұстаңдар. Көздеріңіз-ді жұмып, « Жақсылық еліне саяхат жасаймыз » барамыз. Бұл елде жүректері таза, әрқашан көңілді , бір-біріне кө-мектесетін балалар тұрады. Табиғаты әдемі, таза. Таза ауамен тыныстап аламызда, мектебімізге оралып, сыны-бымызға кіріп, орнымызға отырамыз. Үй жұмысы:Өткен бөлім бойынша қайталау. -Бөлімде не туралы айттық? Жақсы көру, қуаныш сыйлау, ренжу сияқты сезімдерін қалыптастырдық.
Әуенді тыңдату.
II. Дәйексөз:
»Жақсылық жасау да -бақыт.»
Нақыл сөз
-Жақсылық жасау дегеніміз бірейге көрсеткен көмегің, қамқорлығың. -Жақсы істер жасап қуатсаң, көңілің қуанышқа бөлініп, бақытты боласың.
III. Әңгімелесу:
Жалғыз алма Күздің ашық бір күнінде апалы-сіңілі Оля мен Нина бақта қыдырып жүрді. Алма ағашының барлық жапырақтары жерге түсіп, аяқ астында судырап жатыр. Алма бұтақтарында бірен-саран ғана сарғайған жапырақтар көрінді. Қыздар үлкен бір алма ағашының қасына келді.Олар сары жапырақтар арасында тұрған қызыл алманы көрді. Оля мен Нина қуанғандарынан айқайлап жіберді. -Қалай ғана қалып қойды екен? -деді Оля таңданып. -Қазір біз оны жұлып аламыз,- деді Нина. Қыздар алманы жұлып алды. Әрқайсысы онықолына ұстап қарағысы келді. - Оля алманы өзі алғысы келді, бірақ оны айтуға сіңілісінен ұялды. - Нина алманы сен ала ғой,- деді Оля. Нина да алманы өзі алғысы келді, бірақ оны айтуға апасынан ұялды. -Оля, алманы сен ала ғой,- деді Нина. Алма қолдан-қолға өтті. Қыздар келісімге келмей-ақ қойды. Ақыры олар шешесіне жүгіріп келді. Алманы соған ұсынды. Шешесі алманы қақ бөліп, әрқайсына жарты алмадан берді. Сұрақтармен жұмыс жасау: - Қыздар неліктен алманы бөлісе алмады? -Қыздардың орнында өздерің болсаңдар не істер едіңдер? Сұрақтар бойынша балалардың жауаптары тыңдалып, тәрбиеші қортындылаймын.
IV.Ойын: «Қуыршақ сөйлейді.» Ойынның мақсаты: топтағы балалардың жақсы, жағымды қарым-қатнастарын қалыптастыру. Ойынның шарты: Ойын музукамен сүйемелденіп отыра-ды. Музыканың басталуымен бірге тәрбиеші қолына қуыршақ алып, топтың бұрышна барып тұра қалады да, қуыршақты қулағына жақындатады. Балалар тәрбиешінің соңынан еріп жүреді (олар қуыршақ тәрбиешіге не айтып жүр екен деп ойлайды?). Сол уақытта тәрбиеші балалар-дың біреуіне: «Қуыршақ сенімен ойнағысы келетінін маған айтты, ал ойнаңдар », - деп топтың ішінен бір бала-ға береді. Қуыршақты алған бала өз бетімен әр түрлі би қимылдарын жасай жүріп, тәрбиешінің көрсеткен қимыл-дарын жасап, басқа балалардың біріне қуыршақты ауыс-тырып отырады . Балалардың бәрімен сөйлесіп шыққан қуыршақ тәрбиешіге қайтып келеген қуыршақты құлағы-на тағы апарады,аз уақыт тыңдаған болады да: « Қуыр-шақ маған енді бәріңмен билегісі келетінін айтты »,-деп хабарлайды.Балалардың барлығы қуыршақтың қолынан ұстап жүріп, шеңбер құрып музыка аяқталғанша билейді.
V. Үй тапсырмасы: Үйге өзін-өзі тану дәптерімен жұмыс жасау.
VI. Топпен ән айту: Балалардың өздері білетін әнді айту. «Ағайынбыз бәріміз » 1.Жақсылыққа баққытқа, Талпынған әр уақытта. Бала біткен дос-бауыр, Болмасын еш тосқауыл. Қайырмасы: Ақпыз,қара, сарымыз, Ағайынбыз бәріміз. 2. Ортақ болсын асқар тау, Жеміс толы бақша-тау. Болсын жер мен су да ортақ, Болсын бізге ту да ортақ. Қайырмасы: Ақпыз,қара, сарымыз, Ағайынбыз бәріміз.
VII. Соңғы тыныштық сәті: -Балалар, денелеріңді түзу ұстап,бастарыңды жоғары көтеріп, ыңғайланып отырыңдар. Көздеріңді жұмыңдар да болады. Ауаны терең жұтып, еркін тыныс алыңдар. Өздеріңнің тыныс алуларыңды бақылап, бақытқа, махаб-бат пен тыныштыққа толы таза, шипалы ауаның тұла бойларыңа толғанын сезініңдер. Ал енді көздеріңді ашуға болады.
Әуен ойнайды.
Мектеп: Дәуіт орта мектебі Мерзімі: 9.04 Нөмірі: 23 Тақырыбы: Достық көмек. Құндылық: Қиянат жасамау. Қасиеттер:Досқа көмек, сыйластық, құрмет. Мұғалім: Жуанышпаева Жанаргул Серикпаевна Сынып: Мектепалды даярлық сыныбы. Оқушылар саны: 6
Сабақтың мақсаты: «Достық» құндылығы туралы түсініктерін кеңейту.
Міндеттері: -достық көмек туралы түсінік беріп; -бір-бірін сыйлауға; - құрметтеуге тәрбиелеу.
Ресурсттар, құралдар мен мәліметтер
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі: Бүгін сіздерге сәттілік тілей-мін. Тыныштық сәті: -Денелерімізді түзу ұстап, еркін отырыңдар. Ауаны терең жұтып, бойларыңдағы жай ұстаңдар. Көздеріңіз-ді жұмып, « Жақсылық еліне саяхат жасаймыз » бара-мыз. Бұл елде жүректері таза, әрқашан көңілді , бір-біріне көмектесетін балалар тұрады. Табиғаты әдемі, таза. Таза ауамен тыныстап аламызда, мектебімізге оралып, сыныбымызға кіріп, орнымызға отырамыз. Ұй жұмысы: Берілген тапсырманы тексеру. -Суретте не көріп отырмыз? -Балаларды қандай бала деп айтамыз?
Әуен қою.
II Дәйексөз:
«Дос бәріненде қымбат.» Халық даналығы. -Дос деп кімдерді айтамыз? -Неге қымбат деп айтамыз? -Сендердің достарың барма?
III Әңгімелесу: «Балдырған нағыз жолдас»
Соңғы сабақ болатын. Еркежан қолын көтерді. -Иә, не дейсің- деді мұғалім. -Әділет ауырып отыр. -Шынында өңін бұзылып кетіпті.Үйіне қайта ғой,-деді мұғалім. -Әділет орнынан сылдыр көтеріліп, сыртқа беттеді. Қозғалысы ауыр, жүрісі баяу, әрең жүріп барады. -Әділетті үйіне кім жеткізіп салады?-деді ағай оқушыларына барлай көз жүгіртіп. Балаларда үн жоқ. -Әлішер сен қалай қарайсың? - Мен атамның үйіне баратынедім,ол кісінің үйі қала-ның шетінде. -Рұқсат етіңіз, мен апарайын,-деді Телжан орнынан ұшып тұрып. -Сеніңүйің қаланың басқа шетінде емес пе, қайтарда қорықпайсыңба? -деді қасындағы қыз оған. -Сонда қалай, үйіміз қаланың шетінде деп жолдасымызды жолда қалдырамыз ба?-деді Телжан жұлып алғандай. - Рұқсат- деді ағай. Телжан жүгіре жөнелді. Мұғалім оның соңынан сүйсіне қарап қалды. Сұрақтармен жұмыс жасау: -Телжанды қандай дос деп айтуға болады? - Мұғалім неліктен Телжанға сүйсінді? -Сендер өз достарына қалай көмектесесіңдер? Тыңдалған жауаптардан кейін қорытынды жасау.
IV Шығармашылық жұмыс: Берілген суреттерден «Досқа көмек» атты көрме жасау.
V Үй тапсырмасы:Әліппе-дәптердегі тапсырманы орындау.,
VI Топпен ән айту: «Дос болайық бәріміз» әнін айту. Әрқашан дос, біргеміз, Ажырамыз іргеміз. Ілгері жүріңдер Достық жырын біліңдер. Ту ғып ұстап бірлікті, Еңбекті сүйіңдер! Қайырмасы: Дос болайық бәріміз, Жарасып тұр әніміз. Тыныштықты сақтаймыз, Атсын күліп таңымыз.
VII Тыныштық сәті: -Балалар, денелеріңді түзу ұстап,бастарыңды жоғары көтеріп, ыңғайланып отырыңдар. Көздеріңді жұмыңдар да болады. Ауаны терең жұтып, еркін тыныс алыңдар. Өздеріңнің тыныс алуларыңды бақылап, бақытқа, махаббат пен тыныштыққа толы таза, шипалы ауаның тұла бойларыңа толғанын сезініңдер. Ал енді көздеріңді ашуға болады.
Солтүстік Қазақстан облысы
Ақжар ауданы
Дәуіт орта мектебі
Жуанышпаева Жанаргүл Серикпаевна
«Өзін-өзі тану» пәнінің басқа пәндермен ықпалдастығы.
. Пәнаралық байланыс - қазіргі замандағы ғылымының, ғылымдардың бірігу тенденциясы жағдайында мектептер жүйесінің білім мазмұнын анықтаудың басты шарты болып табылады.
• Интеллектік пен дағды (оқу, жазу, есептеу, кітаппен жұмыс істеу, т.б.);
• Еңбекке икемділік пен дағды (сызба, оқи білу, еңбек құралдарымен жұмыс істей білу, т.б.);
• Спорттық икемділік пен дағды;
• Өнерге деген икемділік пен дағды, т.б.
Пәнаралық іскерлік мектепалды даярлық балаларында, бастауыш сынып оқушыларында орта, ал жоғары сынып оқушыларымен салыстырғанда өзін-ше қалыптасып дамиды. Яғни, пәнаралық іскерлік мектепалды даярлық топ баласының, бастауыш сынып оқушысының жас ерекшеліктеріне сәйкес және олардың өзіндік даму сипатына орай жасалынады. Мектепалды даярлықта бейнелеу пәнін оқытудағы пәнаралық байланыс, негізінен, бес пәннің байла-нысын қажет етеді. Ол пәндерге музыка, еңбекке баулу, көкем әдебиет, мате-матика және қоршаған орта жатады. Бейнелеу өнері пәні, негізінен, оқушыларға эстетикалық тәрбие беруге бағытталады. Мектептерде бейнелеу өнері мен музыка пәндерін, өнер саласының элементтерін пәнаралық байла-ныста оқыту оқу пәндерінің эстетикалық бағыттылығын жүзеге асыруға не-гізделеді. Бейнелеу іс-әрекеті ойлау, байқау, талдау, есте сақтауға негізделген көру байқағыштығын, сезім мүшелерін дамытады, жан-жақты дамыған тұлға-ны қалыптастыруға, қоршаған ортаны тануға септігін тигізеді, еріктік сапа-ларды, шығармашылық қабілеттерді, көркемөнерлік талғамды тәрбиелеп, өнерді түсінуге қажетті эстетикалық сезімді (пішіндердің, қозғалыстың, про-порцияның, түстің, түс сәйкестігінің сұлулығын көре білу) дамытады. Бейне-леу өнері сабақтарында таным жорықтар, өнер туралы әңгімелер, жаңылт-паштар, мақал-мәтелдер, поэзиялық минуттер, көрмелер, көптеген иллюстра-циялық материалдар мен ұлттық және классикалық музыка туындыларын пайдалану осы пәнді тереңірек ұғындыруға, игеріп, меңгертуге көмектеседі. Ендеше мектепалды даярлық балаларына бейнелеу өнерін оқытып игертуде пәнаралық байланыс материалдарын кеңінен пайдалануды жан-жақты дамыту - біртұтас оқыту үрдісін жаңаша тұрғыдан ұйымдастырудың ұтымды әрі табысты педагогикалық шарттарының бірі.
Қоршаған ортадағы сұлулық атаулының барлығы дүние тану пәнімен тікелей байланысты. Алуан түрлі гүлдер, жеті түсті әсем кемпірқосақ, ғажайып таби-ғат көріністері, бәрі-бәрі оқушыларды сұлулық сезімге бөлейді. Ол заттарды, көріністерді көру және сезіну - дүниетанушылық және эстетикалық міндет. Әдемілікті сезіну үшін, оны түсіну үшін, ең алдымен, бейнелеу өнері, музыка және ән саласынан әрбір адамға білім болу қажет. Білім адамды әдеміліктің объективтік критерийлерімен қаруландырады. Білімді адам сұлулықты баға-лай біледі, түсінеді. Айналадағы дүниеге сезімталдық, эстетикалық қабылдау қасиеттері, ықыластылық, қамқорлық баланың эстетикалық дамуының негізі болады. Балаларға қоршаған ортадан ағаш,орман туралы айтып, оның мықты, биік, әдемі, ағаштардың біріккен жері орман болса, олар өте мықты, бірлікте-рі жарасқаны туралы айту. Оны күтіп-баптап өсіру керектігін үйрету. Мысалы : көркем әдебиет пәніндегі « Ағаштар неге ашуланды?» деген әңгімесі бойынша балаларға- адамгершілік, жауапкершілік, неге болсада қиянат жасамауға үйретеді. Осы пәнді бейнелеу өнерімен байланыстыруға болады. Мысалы: ағаштың суретін салғызу- әр жыл мезгіліне байланысты, олар қандай өзгерістерге енетін-дері туралы. Жапсырудан-түрлі-түсті қағаз-дан ағашты жасату. Мүсіндеуден ағашты ермексаздан салғызу. Осылар арқы-лы балаларға адамгершілік, сүйіспеншілік, достық, шыдымдылық, қамқор-лық, мейірімділік, сенімділік қасиеттерін меңгеруге болады.
Солтүстік Қазақстан облысы
Ақжар ауданы
Дәуіт орта мектебі
Жуанышпаева Жанаргүл Серикпаевна
Сыныптан тыс іс-шаралар
Біздің мектепте көптеген үйірмелер бар. 20 жылдыққа байланысты түрлі-түсті тоқыма жіптерден жұмыс жасалды. Менде өз сабағымда да түрлі нәрселермен жүмысты ұштастыра бастадым. Мысалы: еңбек, жапсыру сабақтарында кез-келген заттардан жұмыс жасап үйреніп жатырмыз. Онда 8 наурыз мерекесіне аналарға арнап, Шыны ыдыстан ойыншық жасап сыйладық. Қақпағына ермексаздан қар адамы мен шырша салып,ішіне су құйып, жылтырауық салып жауып тастадық. Оны сілкілегенде Қар жауып тұрған көрініс болады. Осы жұмыс балаларға өте ұнады. Енді дәл осындай жұмыстарды жалғастырамын деп ойлаймын. Балалармен шағын көріністер көрсету арқылы, балалардың тілдерін дамытамыз. «Көркем өнер» аты пәні арқылы, балалар өздерінің өнерлері арқылы ата-аналарға, шағын орталық балаларына «жаңа жыл» мерекесінде көрсетті. Бастауыш мектеп бойынша «санналау» үйірмесі, орта буында «мәнерлеп оқу» үйірмелері бар. Ертең меніңде балаларын осы айтылған үйірмелердің бір мүшесі болса, меніңде кішкентай болсада қосқан үлесім бар деп ойлаймын.
2012-2013 оқу жылы
Солтүстік Қазақстан облысы
Ақжар ауданы
Дәуіт орта мектебі
Жуанышпаева Жанаргүл Серикпаевна
Менің курстан алған әсерім. Эссе
Ұстаз міндеті- бала жүрегіне жол таба білу, баламен бірге қуану,баламен бірге мұнаю, әр баланы тұлға ретінде жарыққа шығару, арлы,саналы,шынайы жүректі адам тәрбиелеу деп айта келе мен ұстаздарға -үлкен рахмет айтып, бас игім келеді. Менде міне оқушы ретінде «өзін өзі тану» пәнінің курсына келіп отырмын. Келгеннен бергі алған әсерім мол, сөзбен айтып жеткізу қиын. Мен өте қуаныштымын. Өзіме байланысты көп позитивті меңгердім. Өзімі сенімсіздікпен қараушы едім, енді мен барлығына сеніп, барлығы жақсы болады деп, тек қана алға жүреміндеп ойлаймын. Біздер алғаш кеген күннен бастап ұстаздарымыз жақсы қуат беріп, көп нәрсені меңгерті. Айтылып жатқан құндылықтарды өз бойларымыздан байқай отырып, өздерімізді жаңа жақтарымыздан байқадық. Ал дәріс оқыған ұстаздар туралы айтуға міндеттіміз деп айтамын. Себебі: олар бізге жылы шырай білдіріп, бұл пәнің маңыздылығымен, ерекшеліктерін түсіндірді. Нұрсейтова Гүлбаршын Серікқызы және №20 мектеп басшысы Мукушева Шарғия Жұманғалиқыздарының әр сабақтары өте қызықты, шынайы өмірмен ұштастырылған. Сабақта отырғанда өзімді еркін, ерекше бір әлемде отырғандай сезіндім. Кураторымыз Нұрсейтова Гүлбаршын Серікқызы біздерді өзің алғашқы қарлығаштарына теңеп, биікке самғауларымызды тілеп отырады деп ойлаймын. №20 мектеп басшысы Мукушева Шарғия Жұман-ғалиқызынада мейірімім шексіз. Ұстаз өзінің жарқын жүзімен, қуанышты күлкісімен баурай білді. Мен осы екі жұма ішінде әріптестерімнен көп мағұлаттар алдым. Әр бірі өзінің мейірімдігімен, сүйкімділігімен, жауапкер-шілігімен, бауырмалдығымен өздеріне тарта білді. Әрбіріміз бұл сабақтан көп өте көп позитив жинап кеміз деп айта аламын.Сабақтарыңыз үшін сіз-дерге көп-көп Рахмет !!!...
2012-2013 оқу жылы
Солтүстік Қазақстан облысы
Ақжар ауданы
Дәуіт орта мектебі
Жуанышпаева Жанаргүл Серикпаевна
Менің көшбасшым.
Эссе.
Ата-бәйтерек, Бала-жапырақ. Мақал-мәтел.
Атам-бәйтерек, әкем-бұтағы, мен оның сылдырлап тұрған жапырағымын деп ойлаймын. Жыл сайын санама ақыл қосып,өзгеде менде ақылшымын деп айталамын. Мақал-мәтелде айтқандай- атам менің бәйтерегім, көшбасшым. Атам өзім туғаннан атамның бауырында болып, көп тәлім-тәрбие алдым. Әрбір айтқан сөзінде, істеген ісінде үлкен мән жатты. Мектеп табалдырығын аттаған уақыттан бастап-тоғызыншы сыныпты бітіргенше оқытып, тоқытып отырды. » Жаманнан-жирен, Жақсыдан үйрен.» деп айтып отыратын. Оқуға түсіп, студент атанғанымда «Үлкен немерем оқуға түсті»- деп той жасап, мақтанып, қуанған. Дипломды қолма алғанда, көзіне жас алып, менен артық қуанды, ал мен болсам, соны түсіне алмадым сол кезде... Қазір өз қызым болғасын түсіне бастадым. Атамнан домбыра үйренгенмін, әлі күнге дейін қолымнан тастамаймын. Алған сайын атамның ісіне, сөзі, отырысы, көз алдыма елестейді. Менің өмірімде атама ұқсайтын адам жоқ шығар деп ойлайтынмын. Менің көшбасшым, сырласым,досым атам болған еді, қазір жолдасым дәл бала кезімдегідей, атама ұқсайды, мен өған сеніммен қарай аламын. Әр адам өмірінде, өздері жақсы көретін жандары сияқтыны іздейді ғой деп айтқанда сенбейтінмін, ал өз басымнанөткесін, бәріне сенемін. Әр адам туғанда маңдайына жазып береді дейтін. Менің қасыма атам сияқты адамдарды кездестірсе деп айтамын. Көшбасшымма көп-көп рахмет айтамын!!! Жатқан жері жарық болсын!...
2012-2013 оқу жылы