- Учителю
- Конспект урока по украинскому языку на тему ' Види речень'. 3 класс.
Конспект урока по украинскому языку на тему ' Види речень'. 3 класс.
Тема: Види речень за метою висловлювання та інтонацією. Розділові знаки в кінці речень
Мета: розширити знання учнів про види речень за метою висловлювання
та інтонацією; навчати правильно ставити розділові знаки в кінці ре-
чення; формувати навички правильного інтонування речень; розви-
вати вміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до мови.
Хід уроку
I. Організаційний момент. Слайд №1
II. А ктуалізація опорних знань
Я пропоную зазирнути у Простоквашино і допомогти героя м/ф правильно написати слова. Слайдм№2
1.Орф. Робота( ланцюжком з поясненням)
Слайд №3 Дер…во, в…селка, в…шневий , з…лений
Слайд №4 В…снянка, з…мовий, кр…венький, ж…ття.
Слайд№5 Висновок
Слайд№6 Переїхати, доїхати, з'їхати,виїхати. Яка роль префікса у слові?
Слайд №7 Пригадайте, коли ще пишеться апостроф, наведіть приклади.
Слайд №8 Знайдіть антоніми, запишіть слово з подвоєнним приголосним Запишіть ще 2 слова .Слайд №9
Висновок: Щоб грамотно писати , треба…
2. Чистопис Слайд №10
Повторили ненаголошені е/и, подвоєні приголосні тт. нн сс.
Слайд №12 заповніть усно таблицю
Дерево, вишневий садок, Зелена травичка вкрила землю.
Ми продовжуємо працювати за темою «речення».
Слайд № 13 Кожному рядочку скласти речення і визначити основу 1 хвилинка.
Слайд №14 Продовжити речення:
1.У реченні всі слова…. 2.Кожне слово у реченні пишеться…
3. Перше слово у реченні … 4. Основа речення - це…
Слайд № 15 - Фізкультхвилинка
III. Повідомлення теми:
(Крапка) Серед знаків у пошані Ця маленька кругла пані.
В кінці речення живе, Після неї нове йде.
Що за знак - стрункий як спис. Він над крапкою завис.
Спонука до поклику, Хто ж бо він? Знак оклику.
Він після речення, цитати Вмостився, схожий на гачок
Всіх нас примушує питати А сам ні пари з вуст - мовчок. Знак питання.
Слайд № 16
Коли ми вживає ці знаки?
Цікаво знати!
- Розділові знаки в реченні існують в усіх мовах. Так ось, на-
приклад, в Іспанії знак оклику та знак питання ставлять не лише
в кінці відповідних речень, а й на початку. Вчителі вважають, що
це допоможе учням одразу зрозуміти, з якою інтонацією слід читати
речення. Причому на початку речення розділовий знак ставлять до-
гори ногами, а в кінці речення - як зазвичай.
Тема уроку: Розділові знаки в кінці речень. Види речень за метою висловлювання та інтонацією.
IV. Робота за темою
- Прочитайте виразно речення.
Мову треба берегти і шанувати. Чи бережеш ти рідну мову? Бережи і шануй рідну мову.
- Яка мета першого речення. (У реченні повідомлено про мову.)
- З якою інтонацією ви його читали? (Спокійно, в кінці речення
голос знижується.)
- Яке це речення за метою висловлювання? (Розповідне)
- Яка мета другого речення? (Воно містить запитання.)
- Як правильно треба читати таке речення? (Голос треба підви-
щити на тому слові, на яке треба відповісти.)
- Яке це речення за метою висловлювання? (Питальне)
- Що виражає третє речення? (Спонукання до дії)
- Як читаємо таке речення? (З підвищеною силою голосу.)
- Яке це речення за метою висловлювання? (Спонукальне)
Слайд № 17 Лінгвістичне дослідження
Прочитати. Визначити види речень за метою висловлювання. Записати, розставляючи розділові знаки замість крапок у кінці речень.
Вправа 313
V. Закріплення матеріалу
1.Слайд№ 18 Запиши речення
2.Слайд № 19 Творча робота
Подані розповідні речення реконструювати на питальні і спонукальні, доповнюючи їх другорядними членами речення.
1. Учні подякували за увагу. 2. Усі були задоволені Євробаченням .3 Хлопці принесли найбільше макулатури. 4. Дівчата змагаються в навчанні. 5.Чорноморське узбережжя - одне з кращих в Україні. 6. Ви записалися для придбання путівки в табір.
VI. Підсумок уроку
- Які бувають речення за метою висловлювання?
- Яке речення називають розповідним? питальним?
- Що виражає спонукальне речення? Наведіть приклади.
- Які речення називаються окличними?
- Який розділовий знак ставлять у кінці окличних речень?
VII.Домашнє завдання : вправа