- Учителю
- ҚМЖ 'Астана –бас қала. ' (
ҚМЖ 'Астана –бас қала. ' (
Сыныбы «3а» | Пәні: Әдебиеттік оқу | Мұғалімі: Каримова.Ш.Е. | ||
Сабақтың тақырыбы: | Астана -бас қала. | |||
Мақсаты:
| Астана қаласы туралы оқушылардың түсініктерін кеңейту; Астана қаласының тарихы туралы мәлімет беру, байланыстырып сөйлеу тілін дамыту; отансүйгіштікке,өз елінің дамуына үлес қосуға тәрбиелеу. | |||
Күтілетін нәтижелер:
| 1.Мәтінді түсініп оқып, мазмұнын топта талдайды, мәтін соңындағы сұрақтар мен тапсырмалармен жұмыстанады. 2. Сыни ойлауға, еркін сөйлеуге , өз пікірін дәлелдеуге үйренеді. 3. Топтық әрекетте диалогтік тәсілді пайдалана отырып, әңгімелеп айтуға, сұрақ қою арқылы жан-жақты ойлануға үйренеді. | |||
Сабақтың түрі, әдісі: | Жаңа білімді хабарлау, топпен, жұмыс, ОүБжОБ;ОБжК;ОмОЖТ; ЖЕСОмО; СТО, диалогтік оқыту, АКТ электрондық оқулық, ТЖДБО; эссе жазу,ИНСЕРТ әд. | |||
Керекті жабдықтар: | Ресурстар, маркерлер, стикерлер, автор туралы мәлімет, интербелсенді тақта; | |||
Сабақ барысы: | ||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||
Кіріспе
| Психологиялық дайындық Күлім қағып қолымды, 1,2,3 деп соғайын . Қарап тұрған көршіме , Қолымды мен бұлғайын. Ыстық алақаныммен қолыңды бер қысайын. Қайырлы таң достым,қайырлы күн болсын. Аптаның әр күні сәттілікке толсын. Біздің алар бағамыз, кілең бестік болсын. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. | Шеңберде тұрып өлең жолдарын айтады, бір-біріне жақсы тілектер тілейді. Қима қағадар арқылы үш топқа бөлінеді. Топ басшылары сайланып , топ ережесін сақтайды. Бүгінгі біздің келісім шартымыз, Бір-бірімізді тыңдаймыз, Басқаның пікірін сыйлаймыз. Тақырып көлемінде сөйлеп, Бір жауапты қайталамаймыз, Уақытты әрқашан бағалаймыз. | ||
Тұсаукесер
| Тест сұрақтары арқылы өткен сабақты қорытындылау. -Бүгінгі сабақта жаңа бөлімді бастаймыз,Туған елім, туған жерім деп аталады. Астана қаласы туралы бейнежазба көрсетіледі. -оқушылар бейнежазбадан не түйдік, не түсіндік? (жауаптарды тыңдау, толықтыру) Бәйтерек Астана пирамида Есіл өзені бойында Президент сарайы Парламент үйі 1998ж.Астана қаласы Президенттік мәдени орталық Конгресс-холл Л.Н.Гумилев атындағы Евразия университеті т.б.ғажап құрылыстар бой түзеген. | Оқушылар ойланып,сұрақтарға жауап беріп, дәптерге дұрыс жауаптарды белгілейді.
Астана қаласы туралы білетіндерін әңгімелейді.
Интербелсенді тақтаға Астана сөзін топтастырады. | ||
Негізгі бөлім
| Оқушылар өз беттерімен мәтінді түсініп оқып, топта талдайды. Қосымша мәлімет: Қазақстанның тарихи даму барысында бірнеше қала Астана қызметін атқарған. 1920-1924 жылдары Орынбор қаласы,1924-1928жылдары Қызылорда,1928 жылдан Ақмола астана болғанша Алматы осы міндетті атқарды. Ақмола қаласы 50-жылдардың ортасында тың және тыңайған жерлерді игеру кезінде дами бастаған солтүстік облыс орталықтарының бірі болды.1996ж.6-шілдеде астананы Алматыдан Ақмолаға көшіруге шешім қабылданды. 1997жылы 10-желтоқсаннан бастап Ақмола Қазақстанның астанасы болып ресми түрде жарияланды. Ал 1998жылы 6-мамырда Елбасы Н.Ә.Назарбаев Ақмола қаласын Астана деп атауға жарлық шығарды. 1998жылы 10-маусымда ресми түрде жаңа астананың тұсау кесер тойы болып өтті. Сөздік жұмыс: ЮНЕСКО-Білім беру ғылым және мәдениет жөніндегі арнайы ұйым.1946жылы Париж қаласында құрылған; Конгрес холл-ағылшын тілінен аударғанда жиналыс бөлмесі; Пирамида-тастан салынған Мысыр перғауындарының мазары; руда-кен; Оқушыларға жеке орындауға тапсырмалар беріп, жұмыстануларын қадағалаймын. Аяқталған жұмыстарды тексеріп, формативті бағалаудың «қол шапалақтау» түрі арқылы бағалау. |
Мәтін мазмұны бойынша барлық топ оқушылары постер қорғайды. Топтар бірін-бірі формативті бағалайды. 1-топ:Қол шапалақтау арқылы 2-топ: Смайликтер арқылы 3-топ:Қол белгілері арқылы Жұптық жұмыс: Мәтіннен Қазақстанның тауларын, көлдерін, кен байлықтары мен атақты адамдарын дәптерге жазады. Деңгейлік тапсырма А: Қазақстанның табиғаты туралы не айтасың? В:Мәтіндегі негізгі сөзді пайдаланып, Бес жолды өлең құрастырып жаз. С:Ойпат, өзек, ылғал, алып, қойнау сөздеріне мағынасы жуық сөздер ойлап жаз. Өз бетіңше талдау жаса, қорытынды пікіріңді айт.
| ||
Қорытынды
| -Бүгінгі сабақта не үйрендің? Қандай тапсырманы орындау сен үшін қиын болды? «Иә» және «жоқ» тест арқылы сабақты қорытындылау. Оқушыларды формативті бағалаудың «уәж айту» түрі арқылы бағалау, мадақтау, ынталандыру. Үйге: Мәтінді түсініп оқып, мазмұнын әңгімелеу ,Астана қаласы туралы қосымша мәліметтер жинау ұсынылады. | Рефлексия. Бағдаршам түстері арқылы сабақты қорытындылау, бағалау парағына өзін-өзі бағалайды. |