7


  • Учителю
  • Урок на казакском тема 'Лепті сөйлем'

Урок на казакском тема 'Лепті сөйлем'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пәні: Қазақ тілі Күні: 03.12.2014ж

Сабақтың тақырыбы: Лепті сөйлем
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Лепті сөйлем туралы түсінік беру. Сөйлем түрлерін ажырату. Хабарлы сөйлемді лепті сөйлемге айналдыра білу. Лепті сөйлемдердің әр түрлі көңілмен айтылатынын ұғындыру.
2. Дамытушылық: Көркем жазуға дағдыландыру, байланыстыра сөйлеуді және жазуда дамыту, тыныс белгілерін дұрыс қоя білуге дағдыландыру.
3. Тәрбиелік: Оқушы бойына жарасымды мінез - құлықтың дағдыларын сіңіру, еңбексүйгіштікке, отансүйгіштікке, спортқа сүйіспеншілігін тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ - жауап, топтастыру, Венн диаграммасы, ойын
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, сызбалар,
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды сабаққа әзірлеу

ІІ Психологиялық дайындық

«Жүректен жүрекке»

Шаттық шеңберінде тұрып, бір-біріне шаттық көңіл-күй сыйлау, сәлемдесу

  • Армысың, атқан таң!

  • Армысың, аппақ қыс!

  • Армысың, достарым!

  • Армысыз, қонақтар!

Өзімізге: Сәттілік, қуаныш

Қонағымызға: Жақсы көңіл-күй

Елімізге: Ашық аспан, молшылық тілейміз

  • Қазір қай сабақ?

  • Қазақ тілі сабағы

Алтын ереже

1. Кешікпеу

2. Белсенді қатысу

3. Ұйымшыл болу

4. Ойын жүйелі айту

5. Кезекпен сөйлеу

6. Басқаны тыңдай білу

7. Тазалық сақтау

8. Уақытты үнемдеу

Үй тапсырмасы: 184 - жаттығу

«Ой қозғау» Жұмбақтар шешу

1. Өзім сөзден тұрамын
Біткен ойды құрамын

Сөйлем

2. Сөзді құрап, доп тіземін,
Қоя салсаң, бір тары,
Жаңалықты жеткіземін

Хабарлы сөйлем

3. Ойды аяқтап орақ тұрады
Жауап сөз қалап тұрады

Сұраулы сөйлем

  • Хабарлы сөйлем дегеніміз не?

  • Мысал келтіру

  • Сұраулы сөйлем дегеніміз не?

  • Мысал келтіру

Сөйлем


Хабарлы сөйлем Сұраулы сөйлем Лепті сөйлем

. ? !

ІV Жаңа сабақ

Смайлик арқылы: Адамның бет-пішінінде болатын өзгерістерді сипаттайтын бейнелермен жұмыс.


Қуану жылау таңдану

Мысалы: 1. Алақай, ертең мен киноға барамын!

2. Қап, жарысқа қатыса алмайтын болдым ғой!

3. Мына қардың аппағын-ай!

Ереже: Адамның көңіл күйін, сезімін білдіретін сөйлемді лепті сөйлем дейміз. Олар көтеріңкі дауыспен айтылады. Лепті сөйлемнен соң леп белгісі (!) қойылады.

Дәптермен жұмыс: Дәптерімізді ашайық

Қолға қалам алайық

Салақтықтан қашайық

Әдемі етіп жазайық

Желтоқсанның үші

Сынып жұмысы

Лепті сөйлем

Л л Лл Л л

Лақ лимон лас ала

«Нұрлы жол» жолдау

Жолдау дыбыстық талдау 2 буын 6 әріп 6 дыбыс

Ж-ұяң дауыссыз дыбыс

о- жуан дауыссыз дыбыс

л- үнді дауыссыз дыбыс

д- ұяң дауыссыз дыбыс

а- жуан дауыссыз дыбыс

у- үнді дауыссыз дыбыс


Кітаппен жұмыс

185-жаттығу

Қадыр Мырза Әли «Балақай» (рөлмен оқу)

Н.Назарбаев тілегі: Өте жақсы! Жарайсыңдар!

1-жолдауы: Қазақ тілі - ел бірлігінің тілі. (тілімізді құрметтей білуіміз керек)

Сергіту сәті: Түзу отыр партаңа

Не қисайма, не қисайма шалқайма

Тыңдамаған балаға

Миына сабақ қона ма?

186 - жаттығу Хабарлы сөйлемді сұраулы және лепті сөйлемге айналдыр

1. Сыныпта өнерлі оқушылар көп.

2. Сыныпта өнерлі оқушылар көп пе?

3. Сыныпта өнерлі оқушылардың көбін-ай! (таңданып тұр)

4. Алақай, сыныпта өнерлі оқушылар өте көп! (қуанып тұр)


Ауызша:

1. Мектеп ауласында әдемі гүлдер егілген.

2. Мектеп ауласында әдемі гүлдер егінген бе?

3. Ура, мектеп ауласына әдемі гүлдер егілді! (қуанып тұр)

4. Мектеп ауласына егілген әдемі гүлдерді-ай! (таңданып тұр)


Н.Назарбаев тілегі: Жарайсыңдар! Білімпаздар!

2-жолдауы: Салауатты ұлт - жарқын болашағымыздың тірегі


187-жаттығу мерекелік суреттермен жұмыс

1. Тұңғыш президент күні 2. Тәуелсіздік күні 3. Жаңа жыл мерекесі

Қажетті сөздер: Алақай, ура, жасасын

Дәптерге: Алақай, тәуелсіздік күні жасасын! Ура!


Н.Назарбаев тілегі: Өте жақсы! Тамаша!

3-жолдауы: Азаматтық татулық - біздің басты құндылығымыз


Сергіту сәті: «Балдырған» әні

Жұмбақ

Ұранды, шаттықты

Өкініш аптықты

Білдіріп ойын талайдың

Шарға ине қадаймын (лепті сөйлем)


Көрініс: Сөйлем түрлері

Автор: Ей, кішкентай ғана нүкте!

Сенің осы керегің жоқ-ау түкке

Керек болсаң айта қойшы

Сырыңды менен бүкпе!


Нүкте: Мен сөйлемнің соңында тұрамын

Сөйлемдердің жігін ажыратып,

Кідіріс белгісі орында тұрам

Тиянақты ойдың біткенін білдірем

Сөйлем сөңына таман,

Даусыңды бәсеңдетіп үлгерем

Мен емес пе, бөліп тұрған ой арасын


Автор:Аузыңды ашып, сұрайсың да тұрасың

Осы саған не керек?

Сұрақ белгісі: Киноға барасың ба?

Газет аласың ба?

Деген сенімді сөйлемдерде

Кейде оқушы

Тыныс белгіні қоймай кетеді

Өзің айтшы білсең,

Осылардың соңында, қандай белгі келеді?


Автор: - Балалар, көмектесіп жіберіңдерші!

Балалар: сұрақ белгісі

Автор: Осы сен, неге айқайлай бересің?

Сөйлемде қандай мағына бересің?

Жөн-жосығыңды түсіндірші

Жазуда қандай жерде келесің?


Леп белгісі: Мен ылғи айғайлай беремін

Қуана да, күле де білемін

Кейде өкініп, ренжісем де,

Көбінесе көтеріңкі, көңілді жүрем


Сөйлем түрлерінің тапсырмасы: «Адасқан сөздер» ойыны


1.




2.




3.


Қорытынды: Венн диаграмма



Қорытынды өлең:

Естімейік енді елдің жылағанын,

Қайта құлап, бостандық сұрағанын.

Абылайдың жолымен алға басқан,

Құт болсын «нұрлы жолы » Нұр ағаның.

Бағалау:

Үйге тапсырма: 189-жаттығу




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал