7


  • Учителю
  • Урок 'Сэнс дзеяння складання' (4 клас0

Урок 'Сэнс дзеяння складання' (4 клас0

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



Тэма: Сэнс дзеяння складання

Мэта: -абагульненне ведаў аб дзеянні складання і яго ўласцівасцях;

-удасканальваць вылічальныя навыкі, уменне складаць і рашаць простыя задачы розных відаў на складанне;

-развіваць увагу, памяць, мысленне, матэматычную мову, творчыя здольнасці;

-выхоўваць пазнаваўчы інтарэс да матэматыкі.

Абсталяванне: памятка "Алгарытм разважання пры рашэнні задач", карткі для індывідуальнай работы.

Ход урока

I Арганізацыйны момант (Усміхнемся адзін аднаму, гасцям. Жадаю вам добрага настрою і паспяховай работы на ўроку.)

ІІ. Праверка дамашняга задання.

№ 11, №12 с. 87

Задача

  1. 40 · 2=80 (ст.) - прач. у другі дзень.

  2. 40+80=120 (ст.)- за два дні.

  3. 300-120= 180 ( ст.)- засталося.

  4. 300:6= 50 (ст.) - за адзін дзень.

Адказ:50 старонак прачытаў хлопчык за адзін дзень.

ІІІ. Вуснае лічэнне.

  1. Запішыце лікі пад дыктоўку:

325628, 85302, 35050, 600800, 70005,32017.

  1. - Колькі мінут у 3 г.?

  • Паменшыць 730 на 210.

  • Павялічыць 125 у 2 разы.

  1. Пераўтварыць велічыні :

8 т. 820ц.= ц.

1 кг. 4 г.= г.

2 т. 75 кг.= кг.

8м. 4 см.= см.

1382 м.= км. м.

  1. У Каробцы было 50 цукерак. Пасля таго як за вячэрай усе члены сям' і з' елі па 2 цукеркі, у каробцы засталося 40 штук. Колькі чалавек у гэтай сям' і?

ІV. Работа з новым матэрыялам

  1. Запісаны выраз а + в = с

(склад.) (склад.) (сума)

  • Назавіце кампаненты.

  • Як знайсці невядомае складаемае?

а=с-в

в=с-а

  1. №1 Работа з падручнікам.

  • Які з выразаў можна назваць сумай?

300+ 40 5 (300+40):20 m+n

  1. №2. Вусна (рашэнне задач запісваецца на дошцы).

а)8+5=13 (яблык)

б)12-3=9 (гр.)

в)8+4=12 (

г)2+4=6(кг.)

д)23-7=16

4. Самастойная работа №3

380+х+121=968 а+888+111=1000

Х+501=968 а+999=1000

Х=968-501 а= 1000-999

Х=467 а=1

5.Рашэнне задачы №6

- Чытанне задачы ўслых, самастойнае чытанне задачы.

- Гутарка па ўмове задачы.

- Ці можам мы рашыць задачу адразу?

- Чаму?

- Аб чым ідзе гутарка ў задачы?

- Што вядома?

- Што невядома?

- Што трэба рабіць?

Састаўленне мадэлі задачы ў выглядзе кароткага запісу

Вялік. рулон.-3-па 120м

Мал. рул.- ? па 60 м.

Складанне плана рашэння задачы .

Рашэнне задачы

  1. 120 ·3=360(м)-тканіны ў вялікіх рулонах.

  2. 600-360=240(м)-ткан. у малых рулонах.

  3. 240:60=4(рулоны)-малыя.

V. Замацаванне матэрыялу.

1.Самастойная работа №7.

VІ. Вынік урока

- Што вы даведаліся на сённяшнім уроку?

  • Як знайсці невядомыя складаемыя?

VІІ. Дамашняе заданне.

Задача №8, прыкл. №9 с. 89.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал