- Учителю
- Урок з літературного читання на тему: 'Д. Павличко: «Гном», «Мрія»'
Урок з літературного читання на тему: 'Д. Павличко: «Гном», «Мрія»'
Тема: Д. Павличко: «Гном», «Мрія»
Мета: розкрити красу дитячих людяних вчинків, поглибити знання учнів про поезії-діалоги, вправляти у їх правильному виразному читанні віршів, розвивати творчі здібності учнів, зіставляти зміст вірша із малюнком; визначати головну думку твору. Виховувати любов до природи, людяність, вихованість.
Обладнання: портрет Д. Павличка, виставка книг, мультимедійна дошка, індивідуальні картки для читання, грамзапис пісні Д. Павличка «Два кольори»
Хід уроку
І.Організаційний момент
-- Добрий день, діти. Зараз ви послухайте пісню і уявіть собі образ, який вирине у вашій пам'яті
(Звучить пісня)
-- Що ви уявили?
-- Вам сподобалася пісня?
-- А чи знаєте ви, що багато хто вважає цю пісню народною? А народна - це значить найкраща!
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
-- А цю пісню написала оця добра усміхнена людина. Подивіться у його лагідні очі.( Учитель звертає увагу дітей на портрет Д. Павличка)
-- Ось сьогодні на уроці ми будемо читати вірші Д. Павличка, більше дізнаємося про цю людину.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
-- А чи потрібні нам вірші, пісні? Для чого?
(Вірші, пісні нам потрібні для того, щоб прикрасити наше життя, створити певний настрій)
ІV. Цілепокладання
-- Щоб поезія нас надихала, спонукала до життя, що треба робити на уроці?(Читати, працювати з текстом)
Слайд 2
-- Сьогодні на уроці ми будемо:
1. Знайомитися з новим письменником.
2. Читати.
3. Інсценізувати.
4. Фантазувати.
5. Виділяти головну думку.
V. Вправи на розвиток мовленнєвих і читацьких умінь
-- Але для того, щоб добре виконати ці завдання нам необхідно виконати розминку перед складними випробуваннями
-
Вправи на дихання. Читання за індивідуальними картками по І.З. Постоловському.с.1 (1 хв.)
-
Читання складів із збігом приголосних, с.2( 1 хв.)
-
Пошукова таблиця с.6, (1 хв.)
VІ. Актуалізація опорних знань
-
Перевірка домашнього завдання
-- Отже, це не перша поезія, яку ми почули. А які засоби виразності ви знаєте?( Відповіді дітей)
-- Подивіться на цю таблицю:
Слайд « Засоби виразності»
1. Інтонація.
2. Дотримання відповідних пауз.
3. Дотримання логічних
наголосів.
4. Темп (відповідний)
5. Вміння перевтілюватися.
-- А яку поезію ви читали вдома?(Г. Бойка)
Індивідуальна робота за карткою( 2 учні)
--- Коли і де народився Г. Бойко?( Г. Бойко народився 1923 році у селі Оленівка на Донеччині)
-- Який доробок творів залишив нам Г. Бойко?( Вірші, казки, веселинки, загадки, скоромовки)
-- Що об'єднує твори, написані Г. Бойком?
(Добрий гумор, розуміння дітей)
-- Чого вчать твори письменника?( Як стать кращими)
2)Гра «Мишенята»
-- Розбіглись склади, як мишенята. Позбирайте їх швиденько і назвіть імена дійових осіб творів Г. Бойка
Слайд 3
То мен Лі Саш І ко То
Се ля да ко ван ма
-- З якої букви пишуться ці слова? Чому?
3. Перевірка індивідуального завдання.
4. Виразне читання віршів «Як невдаха виступав», «Сашко» (2 учні)
-- Чи використали діти засоби виразності?(Оцінювання учнів)
Фізкультхвилинка
-- Діти, вам сподобалися твори Г. Бойка? Хочете ще почитати такі цікаві вірші?( Так)
VІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Показове читання вчителем вірша «Мрія»
-
Послухайте вірш і скажіть, якою була мрія цього хлопчика. Чим відрізняється ваша мрія від мрії цього хлопчика? Мрії бувають особисті і мрії для інших.
-
Робота в парах. Прочитайте вірш замріяно; у повільному темпі
(с. 104)
-- Як зобразив художник мрію хлопчика? А як про це написав автор?
-- Сподобалося? А хто написав цей вірш? (Д. Павличко)
-- Нам треба більше дізнатися про цю людину.
2. Пошукова робота з текстом про Дмитра Павличка с. 104. Робота в парах.
-- Дайте відповіді на 2 питання:
1. Де і коли народився Д.Павличко?
2. Який доробок творів є у Д. Павличка?
3.Перевірка самостійної роботи
Доповнення вчителем.
Карта України
Вчитель демонструє карту України, г. Карпати, показує слайди з Карпатами. Це - найкращий куточок у Європі. І ця дивна краса подарувала нам дивного, талановитого майстра Д.Павличка
4.Розповідь вчителя з демонстрацією ілюстрацій.
Дмитро Павличко народився у 1929 році у селі Стопчатові на Івано-Франківщині у багатодітній родині.
Слайд5
Д Павличко
Милували Дмитрові око його рідні Карпати. Чудова природа рідних Карпат, спогади дитинства знайшли відображення в його віршах.
Слайд 6
Карпати
.
Ознайомлення з виставкою книг Д. Павличка
-- Зараз ви його твори можете прочитати ось у цих виданнях (показує)
.
5.Робота над віршем «Гном»
-
Первинне читання вчителем
-- Прослухайте цей вірш і скажіть, якою ви уявляєте родину гнома?
2) Перевірка сприймання
3) Словникова робота
Слайд 7
Читають хлопчики -- «парашутиком», дівчата - «літачком»
гном дідусю
гноменята біду
жона радість
мухомора ↓ маленьку ↑ мимохіть малесеньким
будьте ласкаві перетворю
підвезіть чародійна
сміється небоже
--Назвіть слова, які є спільнокореневими
--Назвіть слова, протилежні за змістом
4)Мовчазне читання вірша. Гра «Бджілка» (с. 105) (Напівголосне читання вірша учнями). Завдання: Що в цьому вірші казкового? (Відповіді учнів)
-- Як ви думаєте, чому хлопчик відмовився перетворюватися на гнома?
5) Читання в особах. Обираються три учні, які будуть читати слова автора, гнома та хлопчика
6) Інсценізація вірша « Гном»
Виходять 3 учні
Завдання перед прослуховуванням:
-- Послухайте уважно виступ цих учасників і скажіть, чи змогли вони перевтілитися?
(Виступ учнів)
7). Обговорення виступу:
-- Завдяки чому перевтілилися діти?
-- Голос, жести, інтонація, паузи
-- Як ставиться автор до свого героя?(По-доброму)
-- Хочете і ви так виступити, як ці учні? Тоді добре підготуйтеся вдома.
8) Гра «Пофантазуймо»
-- Діти, який малюнок ви би намалювали до цього вірша. Чому?
-- Уявіть себе на місці цього хлопчика. Як би поступили ви? Придумайте кінець казки. (Іде обговорення )
9) Вправа «Мікрофон»
VІІІ. Рефлексія
-- Для чого ж нам потрібна лірика?)
ІХ .Підсумок уроку
-- Які твори письменника вам найбільше сподобалися?
-- Чого вони вас навчили?
-- Чи виправдалися ваші очікування від уроку?
Х. Домашнє завдання «Ярмарок-продаж»
Учитель: Пропоную 2 завдання:
На 9 балів - прочитати вірші, проаналізувати їх, с. 104-105, на 10-12 балів
с.104-105 - читати виразно, намалювати свою мрію.
ХІ. Виставлення і мотивація оцінок
Е. І. Гороз
Вчитель Новоданилівської ЗОШ І-ІІІ ст..