- Учителю
- ӘДебиеттік оқу ' Әже' 2-сынып
ӘДебиеттік оқу ' Әже' 2-сынып
Сабақтың тақырыбы : Әже
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға Ф. Оңғарсынованың өмірі, шығармашылығы жөнінде білім беру. «Әже өлеңінің мағынасын түсіндіру.
2.Мазмұны ұқсас тақырыптарды меңгере отырып , ананың ортақ қасиетін анықтауға шақыру , әженің әлдиі мен ананың махаббаты жөніңдегі түсініктерін кеңейту, ойларын дамыту.
3. Әжелерін ардақтап, аналарын қадірлеуге баулу.
Сабақтың типі :білім мен әрекет тәсілдерін жалпылау жүйелеу сабағы
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдістері:сұрақ - жауап, талдау, топтастыру , түртіп алу стратегиялары.
Сабақтың көрнекілігі : Ф. Оңғарсынованың портреті , үлестірмелі карточкалар, сөзжұмбақ.
Сабақтың барысы
-
1. Ұйымдастыру кезеңі
(Психологиялық ахуал )
Қонақ күту салтымыз,
Оқып - біліп жатырмыз .
Келген қонақ сіздерге,
Сәлем бердік жалпымыз .
Бір , екі , үш
Сынып іші тып - тыныш.
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз.
Мұғалімнің сөзі.Балалар адам әр түрлі сезімді басынан кешіреді . Қуаныш, қорқыныш, қайғы, бақыт . Біз өзіміздің сезімімізді мимика, сөз, көз жасымыз, күлкіміз арқылы жеткіземіз .Әркім өзінің бақытты сәті тууын армандайды . Ал сендердің ең бақытты сәттерің болды ма?
--- Иә ,әрине болды .
---- Онда сендердің бақытты сәттерің алдарында . (дей келе)
Бүгінгі сабағымыз
«Жұлдызды сәт» ойыны төңірегінде құрылмақ .
Ойынымыз бірнеше кезеңнен тұрады .Әр топ басшылары сайланады . Әр топтың басшылары сендердің бүгінгі сабаққа қатысқандарың туралы балдық жүйемен белгілеп отырады . Ал, ең сонында мына қорапшада сендерді тосын сый күтіп тұр . Кім көп бал жинаса сол оқушының бақытты сәті болмақ .
-
Өткен тақырыппен жұмыс
Ойынымыздың бірінші кезеңі .
«Өзінді --- өзің таны »
Өткен тақырыпты қалай білетінімізді тексереміз .
- Үйге қандай тапсырма берілді ?
- Ф. Онгарсынованың «Жылу « өлеңін жатқа айту .Сурет бойынша
« Анашым »тақырыбында эссе жазу .
- Поэзия минуты
(2-3 оқушыдан өлеңді жатқа сұрау)
Әр топтан бір оқушыдан жазған эсселерін оқыту .
3. Жаңа сабақ
2 кезең «Ой толғаныс »
-
Жаңа тақырыпқа дайындық жұмыс
Ата-аналар туралы мақал-мәтелдер айту .
Соның ішіндегі .
Күннің шуағы жылы ,
Ананың құшағы жылы .
Мақалдың мағынасын ашу
-Өте жақсы балалар .
-Қане ,енді мына сөзжұмбақты шешіп жіберейік .
н
Ә
р
л
і
Ж
ы
л
ы
ә
ж
Е
1. «Құнарлы»сөзін басқаша тағы қалай атауға болады .
2. Ананың құшағы қандай ?
3.Көп нүктенің орнына сөз қой . . . - асқар тау.
Ондай болса бүгінгі сабақта аналардың анасы Ф. Оңғарсынованың « Әже» өленімен танысамыз .
- Өткен сабақта Ф. Оңғарсынованың өмір жолдарымен танысқан болатынбыз .
--- Ал кім айтып жібереді ?
-Ф. Оңғарсынова кім ?
1.Ф. Оңғарсынова 1939 жылы 5 желтоқсанда Атырау облысы , Новобогат ауданына қарасты Манаш ауылында дуниеге келген .
2.1961 жылы Гурьев мемлекеттік педагогикалық институтының тіл әдебиеті факультетін бітіріп , Балықшы ауданының Еркін қала қазақ мектебінде ұстаздық еткен .
3. Алғашқы өлендері баспасөз беттерінде 1958 жылдан баста п шыққан .
4. 20- дан астам өлендер жинақтары ,очеректері , тандамалы шығармалары, « Біздің Камшат» повесі аудармалары баспалардан жарық көрді .
5. 1970 - 1978 жылдары « Ақжелкен « журналының бас редакторы болып еңбек етеді .
6.Жоғарғы Кеңесінің Құрмет грамоталарымен , «Парасат» «Құрмет белгісі» ордендерімен марапатталған .
7.Қазақстан Республикасы Парламенті мәжілісінің депутаты болған халық жазушысы .
5.Сергіту сәті
« Ақ әжем» әнін айту .
6.Енд і кітабымызды ашып (132 б) Ф. Онгарсынованың «Әже» өлеңіне назар аударамыз .
Мен оқыған кезде ақын қолданған сөздерге назар аударып көркем сөздердің астын сызып отырамыз . /түртіп алып/
1.Мұғалімнің оқуы
2.Оқушыларға тізбектей оқыту .
7. Сызбаны толтыру /Әр топқа жеке-жеке беремін/
Ақын қолданған көркем сөздер
Мағынасы
Ашынып
ренжіп ,ашуланып
Асырып
мақтап ,шаттанып
-
Шығармашылық кезең .Әр топқа жеке - жеке тапсырма беремін.
1 топқа / Тест тапсырмалары
-
Айдай анам деген сөз қай мәтінде келтірілген ?
а) Б. Момышүлы «Ұшқанұя»
ә) Ф. Оңғарсынова « Әже»
б) Ф. Оңғарсынова « Жылу»
2. «Әжетайым « деген сөз қай мәтінде кездеседі ?
а) Ж. Смақов « Апаның тілін алса егер»
ә) Ф. Оңғарсынова « Әже»
б) Ж. Смақов « Айтшы ,Әжетай»
3. « Бәрі таппаған ақылды кәрі табады » деген нақыл сөзге құрылған шығарманы ата .
а) Ертегі « Мысық пен тышқандар»
ә) С. Көбеев « Шал мен балалар»
б) С. Көбеев « Атасы мен немересі»
2 топқа
«Әже» сөзін топтастыру
әже
3 топқа
Ұйқасқа берілген сызбаны пайдаланып өлен жолын жалғастыру .
Әже
Мен ұйықтарда айтады
Ертегісін әндерін ,
Біздің үйде бар асыл , Әжетайым ол менің .
Әр топтан бір оқушы шығып жұмыстарын қорғайды .
5 . Бағалау .Әр топ жетекшілері жүйелік балдарын хабарлайды . -Ал енді балалар біз бағана сабақтың басында бүгінгі сабақта ең жоғарғы бал жинаған оқушымызға , әр топқа қандай сый бар екен, мына қорапты ашып көрейік .
6. «Жүректен -жүрекке»тілек айту
Үй тапсырмасы: «Әже» өлеңін жаттау