7


  • Учителю
  • Математика. ҚАлдықпен бөлу (4 сынып)

Математика. ҚАлдықпен бөлу (4 сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Сабақтың тақырыбы: 979 қалдықпен бөлуСабақтың мақсаты: 1.Білімділік.Үш таңбалы санды бір таңбалы санға қалдықпен бөлу амалының әдіс – тәсілдерін үйрету, білім беру. 2.Дамытушылық.Алған білімдерін жаттығу кезінде қолдана білу дағдысын және өз бетінше ойлауын дамыту, ойын
предварительный просмотр материала


Сабақтың тақырыбы: 979 қалдықпен бөлу

Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік.Үш таңбалы санды бір таңбалы санға

қалдықпен бөлу амалының әдіс - тәсілдерін үйрету,

білім беру.

2.Дамытушылық.Алған білімдерін жаттығу

кезінде қолдана білу дағдысын және өз бетінше

ойлауын дамыту, ойын жүйелі жатық жеткізуге

дағдыландыру.

3.Тәрбиелік.Оқушыларды алғырлыққа,тапқырлыққа

және жарысу арқылы тез, дұрыс есептеуге,

адамгершілілікке тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: Жазба қағаздар

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, есептеу

Пәнаралық байланыс: ән сабағы, қазақ тілі

Сабақтың түрі: Жарыс сабақ

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі

а) Оқушыларды түгендеу, сабаққа әзірлеу

ә) Үй жұмысын тексеру, сұрау №5. 176 бет

б) Психологиялық дайындық жасау.

-Кәне, балалар, қазір қай сабақ болады? Қазір математика сабағы-математика сабағына дайын болу үшін не айтушы едік!

Сабақтың ұранын айту: «Ақыл ойымызды, күш жігерімізді математика сабағынан білім алуға жұмсаймыз»

Жүйелі оқыту желісімен таныстыру.Әрбір жұмыс барысында балалар көршісін тексеріп, бағасын мұғалім таратқан гүлдің күлтесіне қойып отырады.Соңынан жиған ұпайына сәйкес мұғалім өзі бағалайды.

ІІ. Қызығушылықты ояту. «Сын хат» ойыны

- Балалар, «1» Санды диктант тапсырмасын орындай отырып, сабағымыздың кілтін табайық.Өрнектердің дұрысына «1» санын, ал дұрыс еместеріне «0» санын қойып отырсаңдар, бүгінгі сабақтың кілті анықталады.

І топ ІІ топ ІІІ топ

85 : 9 = 9 (қалд 4) 37 : 7 = 5(қалд 2) 49 : 6 = 8(қалд 1)

41 : 7 = 6 (қалд 5) 314 : 3 =104 (қалд 2) 213 : 4 = 53 (қалд 2)

111: 2 = 5(қалд 2) 309 : 2 =154 (қалд 1) 215 : 3 = 72 (қалд 2)

Шешуі : 100 110 100


Сабақ кілтін анықтадық, ендеше одан әрі жалғастыруға мүмкіндік алдық.

ІІІ. Мағынаны тану «Білгенге маржан»

Сабақтың тақырыбы тақтаға ілініп қойылады.Жаңа сабақ нұсқауға сәйкес талданады және орындалады.

  1. Өрнекті оқы: 979 : 3 979 санының жүздіктерін, ондықтарын және

бірліктерін ата.Неше толымсыз бөлінгіш шығарып алуға болады?Олардың әрқайсысын 3-ке бөліп, сәйкес бөлінділердің мәндерін тап.Бөліндінің мәні неше таңбалы сан болуы мүмкін.Бөліндінің мәні үш таңбалы сан болады.


979 3 тексеру:

- 9 326 (қалд 1) 1< 3 978+1=979

7 326 979=326 x 3+1

- 6 x 3

19 978

- 18

1


Жауабы: 979 : 3=326 (қалд 1)


ІV. Тақтамен жұмыс

1 (ә) І топ ІІ топ ІІІ топ


855 4 тексеру 478 4 тексеру 853 2 тексеру

- 8 213(қ3) 3< 4 - 4 119 (қ2) 2< 4 - 8 426(қ1) 2< 4

5 213 7 119 5 426

4 x 4 - 4 x 4 - 4 x 2

15 852 38 476 13 852

- 12 - 36 - 12

3 2 1


852+3 = 855 476+2=478 852+1=853

855=213x4+3 478=119 x4+2 853=426x2+1


V. Ой шақыру «Ең сенімді дос» жұмбағы шешіледі.

Мақсаты: Оқушыны өрнектің мәнін табу арқылы, тұсындағы жазылған әріптерді төмендегі кестеге орналастырады.


437 x 2=А 128 x 3=П

852 : 4 =Т 888 : 2 =І

876 : 4 = К


219

444

213

874

384

К

І

Т

А

П

Жұмбақтың шешуі: «Кітап»


VІ.Есептер шығару: «Тездет, бірақ қателеспе».

2 есеп Оқулықпен жұмыс.

Бірдей екі жейдеге 4 м мата жұмсалды. 18 м матадан осындай неше жейде тігуге болады?

а) Шешуі: 4: 2=2м 18: 2= 9 (жейде)

ә) Бірдей екі шапанға 12 м мата жұмсалы. 36м матадан осындай неше шапан тігуге болады?

Шешуі:12: 2 =6 (м) 36: 6=6 (ш)

Сергіту сәті:

№3. Бөлулерді орында

І топ ІІ топ ІІІ топ


672 3 315 3 971 3 206 3 565 5 230 2

- 6 224 - 3 105 - 9 323(қ2) - 18 68(қ2) - 5 113 - 2 115
7 15 7 26 6 3

- 6 - 15 - 6 - 24 - 5 - 2

12 0 11 2 15 10

- 12 9 - 15 - 10

0 2 0 0

№4. Теңдеу құр және оны шеш

Тест тапсырмаларына жауап беруден бір оқушы бірнеше ұпай жинады, екінші оқушы 18 ұпай, ал үшінші оқушы 24 ұпай жинады.Бірінші оқушының ұпайлар санын 3 есе арттырса, қалған екі оқушының ұпайларының қосындысына тең болар еді.Бірінші оқушы неше ұпай жинаған?


Х x 3=18+24

Х x 3= 42

Х= 42: 3

Х= 14

14 x 3= 18+24


VІІ.Ой сергіту. «Графикалық сынау»

Оқушылар үш топқа бөлінеді.Әр топ өзін - өзі тексереді.

І топ

Неше бұрышы барын анықтайды


ІІ топ


Неше шаршы барын анықтайды


ІІІ топ


Белгісіз фигураны анықтайды

?

«Кім жылдам» ойыны бойынша жарысқа түсеміз №6

Мына сандардың қайсысын 2 - ге бөлгенде қалдық қалады? Тез орындаған оқушыға 5 ұпай беріледі.

580, 538, 500, 530, 853, 835, 850, 830, 800


583 2 853 2 835 2

- 4 291(қ1) - 8 426(қ1) - 8 417(қ1)

18 5 3

- 18 - 4 - 2

3 13 15

- 2 - 12 - 14

1 1 1

Жаңа сабақты қорыту: Ал, балалар біз бүгін қандай тақырып өттік.

  • Үш таңбалы санды бір таңбалы санға қалдықпен бөлу

  • Бөлу мен көбейту амалын тез, қатесіз орындау үшін нені жақсы білуіміз керек?

  • Кестелік көбейту мен бөлуді

  • Дұрыс, көбейту мен бөлу кестесін жақсы білуіміз керек.


Үйге тапсырма: №5

Оқушыларды бағалау. Сау болыңдар!



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал