7


  • Учителю
  • Қазақ тілі. Тақырыбы: 'Мәтін' 4- сынып

Қазақ тілі. Тақырыбы: 'Мәтін' 4- сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Бекітемін: оқу -ісі меңгерушісі: Арыстангалиева Г.Ж.

Сыныбы: 4 «ә»

Күні: 29.09.15

Пәні: қазақ тілі

Мұғалімі: Габдушева Г.А.

Сабақтың тақырыбы:

Мәтін

Мақсаты:

Мәтін түрлерін және оның бөлімдерін ажыраты білуге машықтану.

Күтілетін нәтижелер:

-мәтін түрінің, оның бөлімдерінің анықтамасын біледі, ажыратады;

-мәтін түрлерін, бөлімдерін ережені басшылыққа алып дәлелдейді;

-ерешені басшылыққа алып, мәтін түріне сайәңгіме құраап жазады;

Керекті жабдықтар

оқулық, постер, сурет, тірек сызбалар.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе


Амандасу. Пәнді хабарлау.

Психологиялық дайындық:

Сынып ұранын хормен қайталау.

Үй тапсырмасын тексеру.

Амандасып, құралдарын дайындайды.

Әрбір адам - туысым, досым, жұрағат.

Әрбір сабақ - үйрену, ұғу, ұлағат.

Әрбір ісің - тірлік, бірлік, адамдық.

Әрбір сөзің - шындық, білім, адалдық.

Тұсаукесер

Қима қағаздарда жазылған мәтін түрі мен бөлімдерінің атаулары, сұрақтары, ережесі негізінде 4 топқа бөлінуді ұсынады.

Стикерлердегі ереже, атау, мысал, сұрақтарды сәй кестендіріп топ құру, ережелерді қайталау

1-топ: Әңгімелеу. Не болды? Болған оқиға баяндалады. Күн кеше жылы болды....

2-топ: Сипаттау. Қандай? Кез келген оқиға немесе зат сипатталады. Мұз өте суық. Ол салқын температура әсерінен қатты күйге енген су...

3-топ: Кез келген оқиға немесе құбылыстың себебі айтылады. Неге? Пайымдау. Күннің қызуы да таулардың бұзылуына себепкер болады. Күндіз күн қызып, кеште салқындағанда жартас бетінде жарықтар пайда болады. Сол себепті тау жартастары сынып, үгіледі.

4- топ: Мәтін бөлімдері. Басталуы. Негізгі бөлімі. Аяқталуы.

Негізгі бөлім

Сергіту сәті


1-жаттығу Кім жылдам?

*мәтін түрін ажырат, дәлелде.

*диологты тауып, оқы, дәлелде.

*соңғы азат жолды пайымдау мәтініне айналдыр.

Топтық жұмыс:

1,3-топтар 2-жаттығу бойынша, 2,4-топтар 3-жаттығу бойынша пайымдау мәтінін құрастырады.

Бейнероликке ілесе сергіту сәтін жасату.

Тапсырманы тез, қатесіз орындаған топ ұпай алады.

1,3-топтар мысықты қалай емдегендігі туралы пайымдау мәтінін құрайды.

2,4-топтар тірек сөздер көмегімен сурет бойынша пайымдау мәтінін құрайды.


Бірлесе би қимылдарын қайталайды.

Қорытынды


Шатасқан сөздерді орнына қой:

1.Мұнай, жер, терең, қойнауына, болады.

2.Бұрғымен, жұмысшылар, жерді, бұрғылайды.

3.Бұрғыға, орнатады, құбырды, олар.

4.Құбырмен, мұнай, көтеріледі, жер астынан.

5.Мұнайды, тазартады, арнайы, құралдармен.

6.Мұнай - түрлі, қазбалардың, пайдалы, маңызды.

Үйге тапсырма: 4-жаттығу.

Бағалау

Сөйлемдерді жүйелеп, құрастырады. Мәтінге ат қойып, түрін ажыратып, дәлелдейді.



«Менің бір күнім» тақырыбына пайымдау мәтінін құрастырып жазады.

Топ басшыларының ретинг жүйесімен бағалауы.

Сабақтың өзіндік талдауы:

Сабақ бойынша өзгертулер:



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал