7


Уақыт бірліктері (2 сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы:

Уақыт бірліктері - секунд, жыл, ғасыр

Сабақтың мақсаты: уақыттың жаңа өлшем бірліктері -секунд, жыл, ғасырмен таныстыру; уақыт бірліктерінің өзара қатынасы туралы түсініктерін қалыптастыру.

Дамытушылық: Оқушыларды ойланту, ізденіске салу, ойлау, есте сақтау қабілеттерінің дамуына ықпал ету.

Тәрбиелік: Күнделікті өмірде уақытты дұрыс пайдалана білуге тәрбиелеу.

Түрі: жаңа білімді меңгерту.

Әдіс - тәсілдері: түсіндіру, сұрақ - жауап, көрнекілік,, ойын, дәлелдеу.

Көрнекілік: Сағат модельдері, плакат,интер.тақта

Сабақтың барысы

І. Бағдарлау - мотивациялық кезең.

А) Психологиялық дайындық.

Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан,

Математикаға орын берсең басыңнан.

Барлық ғылым саған үйір болады,

Досың солар табылатын қасыңнан,- деп математика сабағымызды бастайық.

- Балалар, бүгін бізде ерекше сабақ болма қ. Сабаққа қонақтар келіп отыр. Біз бүгін өз білімімізді көрсете білуіміз керек.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру жұмысы Сыныпты үш топқа бөлу: Уақыт ,Сағат,Апта,

2.Үй тапсырмасын тексеру

212-бет.№6. Баған түрінде жазып, есептеу..

3.Тірек білімдерін жетілдіру.

Математикалық диктант.

1-топ

• 645 санын 40-қа кеміт;

  • 320 санын 40-қа арттыр;

  • 582 мен 580 сандарының айырмасының мәнін тап;

  • 2-топ

  • 420 санын 80-ге арттыр;

  • 982 санын 900-ге кеміт;

  • 236 санын 6-ға кеміт;

  • 3-топ

  • 500 бен 32 сандарының қосындысының мәнін тап.

  • 58 санын 400-ге арттыр;

  • 872 санын 72-ге кеміт;

4.Жаңа материалды түсіндіру.

1)Жаңа материалды қабылдауға дайындық ретінде 1-жаттығу орындалады.

2)№2.Уақыт туралы жұмбақтарды шешу.

Көп болса алыстайсың мезетпен қашықтайсың

Асықсаң аз болады

Табасың мұны қайсысың?

(Уақыт!)

Уақытты өлшеп, санап,

Таппайды бір тағат. (Сағат)

Бұл не сонда?…

Екі доп ауысты,

Бір шеңберді тауысты.

/Күн, Ай, Тәулік/

Бір адамға он екі егіз,

Бір егізде біреусіз сегіз.

(Ай мен апта)



Жұмбақтарды шешу арқылы жыл, ай, апта, күн сездерін шығарып алады. Содан соң уақыт туралы балалардың не білетіндігі анықталады: «Неше жыл мезгілі бар? Жазда неше ай бар? Қыста, көктемде, күзде ше? Бір айда неше күн бар?» Содан соң мұғалім секунд тілі бар сағатты көрсетіп, сағаттың ең жылдам тілі нені, ең баяу тілі нені корсететінін сұрайды. 1 минутта неше секунд бар екені сұралады.

3)№3. Рим цифрларымен таныстыру. 3-топқа тапсырма

а) Әр бағандағы артық күнді табу. (32/ІХ, 31/ІV, 30/ІІ )

ә) 4 және 7 желтоқсан аралығында неше күн бар? (2 күн)

б)Айдың бесінші және жиырма бесіншікүндері аралығында неше күн бар? (19 күн бар)

4)№4.Тиісті сандарды қою.

Сергіту сәті

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып білім аламыз.

Көзді салып қараңыз,

Былай қанат қағамыз.



5)№5.а)Есепті шығару.

1-топ

Қайың - 25м

Эвкалипт - ? 75м артық

Шешуі:25+75=100(м)

Жауабы: эвкалипт ағашының биіктігі 75 метр.

2-топ. І гүлшоғында - 27, 12-сі артық

ІІ гүлшоғында - ?

Барлығы- ? бақбақ Шешуі: 27+(27-12)=42(б)

Жауабы: екеуінде 42 бақбақ бар.

3-топ

Машина - 80о

Қуыршақ - ?о. 29-ы кем

Барлығы- ?ойыншық

Шешуі:80+(80-29)=80+51=131(ой.)

Жауабы:барлығы 131 ойыншық әкелінді.



7)№8.Фигуралардыңқабырғаларынөлшеп,периметрінтабу.

1-топ. Р=1см+1см+1см+1см+1см+1см=6см

2-топ. Р=2см+2см+2см+2см+2см=10см

3-топ. Р=2см+2см+2см+3см=9см

Тақырыпқа қатысты сұрақ - жауап алу.Әр топқа 5 сұрақтан

1. Біз 21 ғасырда өмір сүрудеміз

2. Пойыз 48 сағат жолда болды

3. Ұшақ 3 сағат ұшты

4. Сабақтың ұзақтығы 45 минут

5. 1 аптада 10күн бар.

6. Оқушы 60 м қашықтықты 38 секунд уақыт жұмсады

7. Еліміздің Ата заңы қай айда? 31 тамыз

8. Жеңіс күні қай күні? 9 мамыр

9. Қыс айының 2-ші айы

10. Наурыз мейрамы ше? 22 наурыз

11. Халықаралық әйелдер күні ше? 8 наурыз

12. Жаңа жыл қай айдан басталады? Қаңтар

13. Көктем, жаз, күз, қыс айларын ата? Наурыз, сәуір, мамыр, маусым, шілде, тамыз, қыркүйек, қазан, қараша, желтоқсан, қаңтар, ақпан.

14.Тәулікте қанша сағат? (24 сағат)

15.1 жылда қанша күн бар

8)№9.Логикалық тапсырма.Логикалық тапсырманы шешу кезінде балалар былай пайымдауы тиіс: «Жанар «3» те, «5» те алмаған болса, онда ол «4» алды, ал Анар «3» те, «4» те алған жоқ, демек ол «5» алды. Онда Қарлығаш «3» алды.

(Жанар -4, Анар - 5, Қарлығаш - 3 алған.)

5.Қорыту.

Кім жылдам.

1)Кестені толтыр.

1 ғасыр = жыл 1 сағ = мин

1 жыл = ай 1 мин = секунд

1 тәулік = сағ 1 жыл =тәулік



2) Бос орындарды толықтыр.

Біз ... ғасырда өмір сүріп жатырмыз. Қазір ... жыл, ... ай, ... күн. Сағат моделі... сағат ... минутты көрсетіп түр. ... минуттан кейін жаңа сағат басталады. ... сағат ... минуттан кейін жаңа тәулік басталады. Келесі ... жылға ... күн қалды.

6. Үйге тапсырма:

212-бет.№6. Салыстыру.







































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал