7


  • Учителю
  • Разработка урока казахского языка на тему 'Мәтін' (2 класса)

Разработка урока казахского языка на тему 'Мәтін' (2 класса)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Сабақтың тақырыбы:              МәтінСабақтың мақсаты:                  Мәтін туралы 2-сыныпта алған білімдерін еске                                        Білімділігі                                   түсіріп, оқушылардың өз бетімен жұмыс  істеуіне,           
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: Мәтін

Сабақтың мақсаты: Мәтін туралы 2-сыныпта алған білімдерін еске

Білімділігі түсіріп, оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуіне,

сөйлеу тілін дамытуға мүмкіндік тудыру;

Өтілген тақырыптарды қайталай отырып, жаттығулар

орындау.

Дамытушылығы Тапсырмаларды орындау барысында ойын арқылы

оқушылардың ой өрісін дамыту. Қызығушылығын ояту.

Тәрбиелілігі Адамгершілік пен инабаттылыққа, үлкенді сыйлауға,

білімді болуға тәрбиелеу.

Сыныбы: 3 сынып

Сабақтың әдіс-тәсілі: Ойын. Сұрақ-жауап, әңгімелеу

Пайдаланылған технология: «Ойын арқылы оқыту техгологиясы», сын тұрғысынан

ойлауды оқыту технологиясының элементтері

Пайдаланылған құрал-жабдық интерактивті тақта

көрнекілігі :

Сабақтың пән аралық байланысы: ана тілі, дүниетану, өзін-өзі тану

Сабақта пайдаланылған әдебиет: 1. Қазақ тілін оқыту әдістемесі

2. Қызықты граматика

3. Дидактикалық тапсырмалар жинағы

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру

ІІ. Үй тапсырмасы

ІІІ. Жаңа сабақ

І. Ұйымдастыру

Тыныштық сәті:

Оқушыларға таспадан әуен тыңдату. Сабаққа деген қызығушылығын ояту


ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: 91 - жаттығу

Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып,

сөйлемдерді көшіріп жаз. Ережелерді қайталау.



  1. Дыбыс, әріп, буын, тасымал.

  2. Сөз және оның мағынасы.

  3. Сөз және оның мағынасы.

  4. Сөз және оның құрамы.

  5. Сөз таптары.

  6. Сөйлем және оның түрлері.

  7. Сөйлем және оның түрлері.



Жасырынған сөз «Мәтін». Мәтіннің ережелерін сызба арқылы қайталау



Ережесі

Мәтіннің бөліктері





Мәтіннің түрлері





Ережелері







Көркем жазу .

Берілген әріптерді жазу.

Қ, қ, Л, л, Ж, ж,

97 - жаттығу

Мәтінді түсініп оқы. Мәтінде не туралы айтылған. Мәтінге ат қой.

(Оқулықта берілген мәтінді оқушыларға оқытып, мәтінге ат қойдыру)

98 - жаттығу

Жұмбақты оқып, шешуін тап. Жатқа жаз.

Бұл жұмбақ мәтіннің қай түріне жатады.


Ат басты,

Бөкен саны бар,

Секіреді қояндай,

Таусылмайтын әні бар.

Не мақұлық ?

Танып ал.


Ой қозғау стратегиясы

«Кім тапқыр?» ойыны

«Балмұздақ» сөзінен бірнеше сөздер ойлап табу.

Сергіту:( әуенді тыңдау арқылы тыныштық сәтін жасату)

Орнымыздан тұрамыз.

Қолымызды жоғары көтереміз. Отырамыз.

Көзімізді бір сәтке жұмамыз.

Көзімізге елестетейік.

Мектебіміздің алдына шығып, қанатымызды қағып ұшайық. Жоғары көтерілеміз. Аспанда самғап ұшамыз. Төменде көп қабатты үйлер қалып барады. Алдымызда жайлау. Төменде жайылған малдар, үйір-үйір жылқыларды айдаған шопандар мен жылқышылар өтуде. Үлкен ақ киіз үйдің алдында ойнаған балалар жүр. Қазан асқан апалар бос жүрген жоқ. Қазақ үйдің алдында қара домбырасын алып отырған ата көрінеді. Мұның барлығы да біздің туған еліміз. Аспанда самғап, самғап қайта ұшамыз . Қайтар жолда еліміздің әсем қалаларынан өтеміз. Өзіміздің мектебімізге де келіп жеттік. Қане терезеден ұшып кіріп орнымызға отыра қаламыз.


Әр қатарға тақырып беру арқылы сөйлемдер құрату.

(Оқушылар сол құраған сөйлемдерінен мәтін құрайды, құраған мәтіндері мәтіннің қай түріне жататынын айтып кетеді)

І қатар «Тасбақа»

ІІ қатар «Біздің сынып»

ІІІ қатар « Менің досым»


99-жаттығу

Аурудан аяған күшті

Тірек сөздер

Сейіт, арба, соғып, кету, аяғының, сынуы, жыламау, сынықшы, таңдану, шешесі, жаны ашу.

( оқушылар берілген сөздерден өздері мәтін құрайды )

Бәйге ойыны

Берілген сөздерге дыбыстық талдау жасату

І қатар Сауысқан, ІІ қатар Қарлығаш , ІІІ қатар Тайбурыл


101 - жаттығу





Деңгейлік тапсырма:

1- деңгей

Алма, ұшты , әдемі, жиырма, құрылысшы, ұзын, Арман, алты, еңбектенді, тау.

2 - деңгей

Әсем … , бұйра ... , ұсақ ... , жорға ... , күміс ... , терең ... , ала ...

3 - деңгей

Сурет бойынша әңгіме құрап жаз.


Қорытындылай келе











«Insert» картасын толтырту

Нені білдім ?

Нені білгім келеді?

Эссе



Үйге тапсырма: Ережелерді қайталау. 100, 102- жаттығулар



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал