7


  • Учителю
  • Математика 1 «ә» сынып Тақырыбы: Әріпті өрнектер

Математика 1 «ә» сынып Тақырыбы: Әріпті өрнектер

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Сабақтың тақырыбы : Әріпті өрнектер. Сабақтың мақсаты : а). Оқушыларға әріпті өрнекті меңгерту. Есептеу дағдылары арқылы, білімділік дағдыларын қалыптастыру. ә). Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру. Ой- өрісін дамыту.б). Ұқыптылыққа, сауаттылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
предварительный просмотр материала

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі


Оңтүстік Қазақстан облысы

Сайрам ауданы

№30 Ы. Алтынсарин атындағы жалпы орта мектебі


Ғылыми жоба тақырыбы:




Өнегелі өмір.

«Өлді деуге болама айтыңдаршы,

Өлмейтұғын артында сөз қалдырса»- деп өсиет қалдырған дана халқымыздың алтын құрсақ аналары талай батырлармен даналарды дүниеге әкелген. Сол батыр ұлдарының бірі және бірегейі, бүгінде арамыздан өзі кетседе артындағы ұрпағы қадір қасиет тұтатын, ардақтап, мақтан ететін, ұрпағы ерлігіне бас иіп, тағызым ететін Ұлы Отан соғысының ардагері,әрі білім нәрімен шәкіттер тәрбиелеп, 26 жыл мектеп басшысы қызметін атқарған ұлағатты ұстаз, өнегелі тұлға- Иханбайұлы Мүтәлі.

Мүтәлі атамыз 1919 жылы 10 қаңтарда Оңтүстік Қазақстан облысы, Арыс ауданы, Боралдай ауылында дүниеге келген.1941 жылы ел басына қатер төнген шақта өз еркімен соғысқа сұранып, маусым айында қан майданға аттанып кетеді.Соғыс алаңында жүріп алғашқы күндерден бастап белсенді араласқаны үшін 10-шы мотоатқыштар полкінде атқыштар взводының командирі болып бекітіледі.

1941 жылдың желтоқсанынан 1942 жылдың қаңтарына дейін Оралтау майданындағы 19- шы атқыштар бригадасында взвод командирі болып сұрапыл соғыстың қиын кезеңдерін басынан өткеріп, қол бастап көрсеткен ерліктері үшін «Гвардия» значогіне ие болады.

1942 жылдың ақпан айынан 1943 жылдары Калининград майданы, үшінші екпінді армиясының 31-інші атқыштар дивизиясының құрамындағы 948-ші атқыштар полкінде атқыштар ротасының командирі болып бекітіледі.

1944жылдың желтоқсанынан соғыстың соңғы күндеріне дейін Прибалтика майданында 16- шы атқыштар дивизиясының рота командирі болып тағайындалады..

Соғыс аяқталып атқаратын қызметтерін тәмамдаған соң 1946 жылдың қаңтар айында туған ауылына гвардия капитаны шенімен елге оралып, қалған өмірін бала тәрбиесіне сарп етті. Ауылдан бүлдіршіндер үшін үйме-мүй кіріп, құрылыс заттарын жинақтап, ұйымдастырып 4 бөлмелі мектеп үйін салдырды.Міне, осыдан 1988 жылға дейін еңбегі мен ынтымағы жарасқан Чкалов мектебінің директоры болады. Болашақта тәуелсіз еліміздің тірегі болатын талай шәкірт тәрбиелеп шығарды.


Оңтүстік Қазақстан облысы, Ордабасы ауданы,

Нұралы Нысанбайұлы атындағы жалпы орта мектебі

коммуналдық мемлекеттік мекемесі


Ашық сабақ

Математика

1 «ә» сынып




Тақырыбы: Әріпті өрнектер

Пән мұғалімі: Омарова Гаухар Аширбековна



Көктөбе елді мекені

2015 жыл

Сабақтың тақырыбы : Әріпті өрнектер.

Сабақтың мақсаты :

а). Оқушыларға әріпті өрнекті меңгерту. Есептеу дағдылары арқылы,

білімділік дағдыларын қалыптастыру.

ә). Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру. Ой- өрісін дамыту.

б). Ұқыптылыққа, сауаттылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілі: дамытпалы, түсіндіру, сұрақ-жауап, салыстыру, . дәлелдеу, жинақтау, ойын түрінде.

Көрнекілігі: Төрт мезгілдің суреттері, кеспе қағаздар, әріптер, таблицалар.

Пән аралық байланыс: Сауат ашу.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық дайындық.

Жақсы оқып сабақты,

Әдеп сақтау сәніміз.

Сәлем бердік сіздерге,

Басымызды иіп біз.

Оқушыларды екі топқа бөлу.

1 -топ. Байшешек

2 -топ. Қызғалдақ

II. Үй тапсырмасын сұрау.

1. Үйге берілген есепті тексеру.

2. Өткен сабақты пысықтау.


Сұрақтар беру.

1. Бір жылда қанша мезгіл бар ?

2. Әр мезгілде неше ай бар ?

3. Қазір қай мезгіл ?

4. Көктем мезгілінің айларын ата ?

5. Бір айда неше күн бар ?

6. Уақытты немен өлшейміз ?

7. Ұзындықты немен өлшейміз ?

III. Жаңа сабақ:

Сабақта оқығандарын еске түсіру.

  1. 10 нан 100 ге дейін санау.

  2. 100 ден 10 ға дейін кері санау.

  3. Өрнектер қаншаға бөлінеді ?

Әріпті өрнек.

Санды өрнек.

4.Әріпті өрнектің мәнін қалай табамыз ?

Мұғалімнің түсіндірмесі :

Математикадағы өрнектерді жазу үшін латын әліптерін қолданады.

А + 7 9 -В D - 5 2+C В+D

Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырма.

Әріпті өрнектердің мәнін тап, мұндағы В=30; 40; 10

1-топ 1-топ

В+10 В+30 В-10 50-В

30+10= 30+30= 30-10= 50-30=

40+10= 40+30= 40-10= 50-40=

10+10= 10+30= 10-10= 50-10=


Дәптермен жұмыс.

Әр топ өз есептерін шығарып, дәптерлеріне жазады.

Тақтаға әр топтан 2 - баладан шығару.

2-тапсырма.

Кеспе қағазын тарату арқылы орындау.

1-топ. 2-топ.

С+20 80-а

С=70; 50 а=30; 20

С+20 80-а

С=40; 80 а=0; 10

С+20 80-а

С=10; 30 а=80; 50

Сергіту сәті:

3-тапсырма.

Шарты: Болат - 40 бөлшек

Бақытжан - в бөлшек кем.

Бақытжан неше бөлшек жинады - ?

Шешуі. 40 - в в=20

40-20=20

Жауабы: Бақытжан - 20 бөлшек жинады.

4-тапсырма.

1-топ. 2-топ.

50+30 = 100-30 =

80-50 = 50+40 =

4дм+3дм = 5дм+4дм =

80см-30см = 7дм+3дм =

5 - тапсырма.

Дүкенші ойынын ойнату.

Қорытынды: Әріпті өрнек болғандықтан Санамақ ойынымен қорытындылау.

С- сегіз

А- алты

Н- нөл

А- алпыс

М- мың

А- алты жүз

Қ-қырық

V. Үйге тапсырма: N 4. ( 178 - бет )

VI. Бағалау. Әр оқушының сабаққа белсене қатысып, жақсы нәтиже көрсеткендерін жеке бағалау.


Озған топқа 1 - орын беріп мақтап, мадақтау.

Бүкіл саналы ғүмырын Отанын қорғауға арнаған атамыздың ерен еңбегін құрмет тұтып өзі тұрған көшеге 2000 жылы өз есімі берілді. Қадірлі әке, ұлағатты ұстаз, іскер басшы Мүтәлі атамызды 2005 жылы 13 қыркүйекте бүкіл мектеп ұжымы мен шәкірттері ақтық сапарға шығарып салды.

Сөз соңында айтарым : Жанға сая білім берген аталар,

Жақсылықтың нұры сендер бата алар.

Ерлігіңе тағзым етіп еске алдық,

Мақтанышпен ұл- қызың үлгі тұтар...


Ордабасы ауданы

Н.Нысанбайұлы атындағы жалпы орта мектебі

4 «ә» сынып оқушысы Бексары Нұрай.

Жетекшісі: Жүсіп Гүлдана.











 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал