7


  • Учителю
  • Урок. Планирование конспекты по труду. 2 класс

Урок. Планирование конспекты по труду. 2 класс

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: Бұғы пішінін жасау

Сабақтың мақсаты:

Бұғы пішінін жасау жолын ұғындыру. Табиғи материалды пайдалана отырып, бұғы пішінін құрастыра білуді үйрету. Ұқыпты, сапалы еңбек етуге дағдыландыру.

Қажетті құралдар: табиғи материалдар, бұтақтар, ағаш бүрі, сым бөлігі, желім, сызбалар

Сабақ барысы. І.Ұйымдастыру кезеңі.ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ ДАЙЫНДЫҚ

ІІ.ЖАҢА САБАҚ

А)жұмбақ шешу

Ә)Бұғы туралы мәлімет келтіру

Бұғылар, бітеумүйізділер (лат. Cervidae) - жұптұяқтылар отрядына жататын жануарлар тұқымдасы. Бұғының отыз түрі бес тұқымдас тармағына бөлінеді: құдырлар; мунтжактар; су бұғылары; нағыз бұғылар; Америка бұғылары. Бұғы Азия, Еуропа, Америка және Солтүстік Африкада тараған. Қазақстанда бұғы екі тұқымдас тармағына жататын төрт түрі (құдыр, елік, марал, бұлан) Алматы, Солтүстік Қазақстан, Шығыс Қазақстан, Ақмола облыстарының орманды алқаптарын мекендейді. Бұғылардың көпшілігі орташа немесе ірі денелі, сымбатты келеді. Барлық түрінің дерлік (су бұғысын қоспағанда) еркегінің тармақтанған сүйекті, қуыс мүйізі болады. Ұрғашысында мүйіз тек солтүстік бұғысында ғана болады. Бұғының мүйіздері жыл сайын қыста немесе көктемде түсіп, қайта өсіп шығады. Өсіп келе жатқан мүйізінің терісінде түгі болады, бірақ ол мүйіздің өсуі тоқтағаннан кейін түсіп қалады. Бұғылар орманда, орманды далада, тундрада, тауда кездеседі. Ағаш, бұта жапырағын, қабығын, шөптесін өсімдіктерді, қынаны, мүкті, т.б. қорек етеді. Ұрғашылары мамыр - шілде айларында бұзаулайды. Бұғының барлығы дерлік кәсіптік маңызы бар аң. Олардың терісі және етін пайдаланады. Теңбіл бұғы мен маралдың еркегінің мүйізінен дәрі жасалады.[1]

Б)

В) Бұғы пішінін табиғи материалдардан жасау жолы






ҚОРЫТЫНДЫЛАУ


Бағалау


Сабақтың тақырыбы: Малта тастан мысық мозаикасын құрастыру

Сабақтың мақсаты:

Малта тастан мысық мозайкасын құрастыру жолын ұғындыру. Ұсақ тастардан жинақтап, мысық мозайкасының құрастырылу сырын үйрету. Ұқыпты әрі әдемі мозайка жасауға дағдыландыру. Балаларды еңбекке, адамгершілік қасиетке баулу.

Қажетті құралдар: ұсақ тастар, картон, ермексаз, шүберек

Сабақ барысы. І.Ұйымдастыру кезеңі.ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ ДАЙЫНДЫҚ

ІІ.ЖАҢА САБАҚ

А)жұмбақ шешу

Ә) Мысық туралы мәлімет

Мысықтар (Felis) - мысық туыстары. Дене ұзындығы 46-191 см , құйрығы15-91 см. Қуйымшағы шоқтығынан жоғары. Тырнақтары тартылған (суматр мысығынан басқаларында). 30 түрі белгілі: оцелат, ягуарунди, қамыс мысығы, жабайы мысық, манул, тау арыстан, ірбіс т.б. Олар Еуразияда, Америкада және Африкада таралған. ТМД кеңістігінде 7 түрі бар. Еркектері мауығу кезінде қатты таласып, ұрысып, шулайды. Кейбір түрлері жылына 2 рет тұқым береді. Күшіктері (3-4 ұялас балалары болады) дәрменсіз, соқыр туады. Жыртқыштар ұсақ омыртқалылармен қоректенеді, ал суматр мысығы өсімдік жемістерімен, балықшы мысық балықпен. Кәсіпшілік жыртқыш аңдар. Халықаралық табиғатты қорғау бірлестігінің, (7 түр, сыранды мысықтың арғы тегі ливиялық мысық болып саналады, оны Африка тұрғындары бұдан 5 мың жыл бұрын қолға үйреткен. Қолға үйретілген басқа жануарларға қарағанда мысық арғы тегінен онша өзгере қоймаған, сондықтан мысықтың қолтұқымдары көп емес. Мысықтың денесінен бас, мойын, тұлға, құйрық, алдыңғы және артқы аяқтарды ажыратуға болады. Аяқтары тұлғасынан екі жаққа тарбимай, тұлғаны тік көтеріп тұрады.

Мысықтың басында екі құлақ қалқаны көрінеді. Бұл-оған тән ерекшелік. Қарашығы жарық сәулесінің күшіне қарай өзгеріп тұратын бадырайған үлкен көз, қабағы мен үстіңгі ерніндегі ұзын қылшық, ешқандай түгі жоқ тақыр мұрыннан екі танау тесіктері көзге түседі.

Мысық-өте саққұлақ жыртқыш. Қорегін аулағанда дыбысын сездірмей, саусақтарының ұшындағы тырнақтарын майлы табанына жасырып алып, білдіртпей жүреді. Ол алдымен жер бауырлап, лезде арқасын бүгеді және аяқтарымен қатты серпіле олжалайтын қорегіне қарай атылады. Осы тұста саусақ ұшындағы жасырылған өткір тырнақтар тарбия ашылып, құйрығы керіледі, құйрық мысықтың бағытын реттейтін бұлқын қызметін атқарады. [4 түрше) және КСРО-ның, (3 түр, 1 түрше) Қызыл кітабына енгізілген.[1]

Б)





В)Қағаздан да мозайка құрастыруға болады








Қорытындылау

Бағалау




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал