- Учителю
- Периметр урок в 4 классе
Периметр урок в 4 классе
Бастауыш сынып мұғалімі : Адилбаева Гуля Шаңбайқызы
Жамбыл облысы Шу ауданы Көктөбе ауылы
Жамбыл атындағы орта мектебі
Тақырыптық жоспар І тоқсан
Көбейту және бөлу. Бір таңбалы сандарға көбейту және бөлу.
Сабақтың тақырыбы: Ұзындықтарға амалдар қолдану. Көпбұрыштың периметрі.. 40 сабақ
Сабақтың жүргізілу уақыты: ( І кезең -5мин, ІІ кезең- 25мин, ІІІ -кезең -15мин)
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік:Көпбұрыштың периметрі туралы алған білімдерін қайталаау және жалпылау.
2.Дамытушылық: Көпбұрыштың периметрін,есептерді шығару ерекшелігін түсіндіру, орындау арқылы оқушының ой-өрісін , логикалық ойлау қабілетін дамыту.
3.Тәрбиелік: Тапсырмалар орындауда оқушылардың білімдерін нығайта түсу, шапшаңдыққа баулу.
Сабақтың типі:Аралас сабақ
Сабақтың өткізу әдісі:Ікезең: сұрақ-жауап;
ІІ кезең:Түсіндіру,салыстыру,ізденушілік тапсырмалар орындау.
ІІІ кезең:Өз бетінше деңгейлік тапсырма орындау және өзін-өзі бағалау
(12 балдық жүйемен)
Оқыту формасы: І кезең: Ұжымдық,жеке.
ІІ кезең: жеке,топтық, жұптық.
ІІІ кезең: жеке
Көрнекіліктер:
І кезеңде-жұмыс дәптері, тақтадағы «ашық журнал»;
ІІ кезеңде- а)оқулық, тірек сызба
б) Оқулық, жұмыс дәптері;
в)Оқулық, жұмыс дәптері,бор;
ІІІ кезең-«Жұмыс дәптері» деңгейлік тапсырма ,тақтадағы «ашық журнал».
Сабақтың барысы:
І кезең
І Ұйымдастыру кезеңі
а)Үй тапсырмасын тексеріп , «ашық журналда» бағалау
ІІ кезең
Өз бетінше тақырыпты меңгерту.
а) Тірек сызбалар арқылы берілген тапсырмаларды орындау және оқулықтағы тапсырмаларды орындау.
б)Жаңа сабақты бекітуге арналған тапсырмаларды орындау
ІІІ кезең
Бүгінгі тақырып бойынша дұрыс орындалған деңгейлік тапсырмаларды мұғалімнің тексеруінен кейін оқушылардың өзіне тақтадағы «ашық журналға» белгілетіп отыру, сабақтың соңында жинаған алғашқы ұпайларын қорыту, оларды оқушылардың жеке журналдарына тіркету және қалған тапсырмаларды үйде аяқтап келуге беру.Үш деңгейді толық орындаған оқушыға төртінші деңгейдің олимпиадалық немесе ғылыми жобадан фрагмент тапсырмаларын қосымша, келесі тақырыптың бірінші кезеңіндегі «көпір».тапсырмаларын орындап келуге беру.
Математика, 4 сынып
Тақырыбы: Ұзындықтарға амалдар қолдану. Көпбұрыштың периметрі.. 40 сабақ
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік:Көпбұрыштың периметрі туралы алған білімдерін қайталаау және жалпылау.
2.Дамытушылық: Көпбұрыштың периметрін,есептерді шығару ерекшелігін түсіндіру, орындау арқылы оқушының ой-өрісін , логикалық ойлау қабілетін дамыту.
3.Тәрбиелік: Тапсырмалар орындауда оқушылардың білімдерін нығайта түсу, шапшаңдыққа баулу.
Балалар, төмендегі бос орындарға жауап жазыңдар.
(асты сызылған курсив сөздердердің орнында оқушы дәптерінде бос орын қалдырылады)
Оң жақ бағандағы тапсырмаларды құрастырушы мұғалімдердің есіне:
І кезең. Мұғалім алғашқы 5-7 минутта: а) ұйымдастыру сәтін өткізеді; б) өткен тақырып бойынша берілген деңгейлік тапсырмаларды үйде аяқтап орындап келу дәрежесі тексеріледі; в) төмендегі «Көпір» тапсырмаларын тексереді (алдымен жеке тексеріп шығады, сосын фрондалды тексереді).
«Көпір» (жеке жұмыс)
тапсырмалары өткен тақырыптар бойынша жаңа сабақты меңгеруге негіз болатын қайталау тапсырмалары
а= 5 см а= 4 см а = 3 см
в = 2 см в= 4 см Р = ?
Р = ? с= 3 см
Р = ?
ІІ кезең (топтық жұмыс) жаңа сабақты топтық жұмыс барысында оқушылардың өз бетімен меңгеруіне жағдай жасау: а) оқушылар төмендегі «Білу», «Түсіну», «Талдау», «Жинақтау» тәсілдеріне сәйкес тапсырмаларын өздері толтырады (10 минут); ә) жауаптарын мұғаліммен бірге талдайды (10 минут). Нәтижесі ауызша марапатталады.
1-қадам (топтық жұмыс) - теория бойынша «Білу» критерийінің индикаторлары:
(тақырып мазмұны бойынша кім?не?
қандай? қалай?нені? қашан?не істеді сияқты сұрақтарға жауап беретін толық ақпарат іріктеліну керек)
№1 Мына көпбұрыштардың барлық қабырғалары тең. Оларды өлше және әрбір көпбұрыштың периметрін тап.
Р= 1,5 + 1,5 + 1,5 = 4,5 мм= 4 см 5 мм
Р= 1см+1см+1см+1см =4см
Р=8мм • 6=48мм= 4см 8мм
Р=9мм •5= 45мм=4см 5мм
Р=6мм • 8 =48мм=4см8мм
2-қадам (топтық жұмыс) - теория бойынша «Түсіну»
критерийінің индикаторлары:
(неге? неліктен? себебі? не үшін?сұрақтары оқушының жоғарыда берген жауаптарына оларды тереңдету үшін қойылады)
№2
-
Қабырғаларының ұзындықтары 5 см, 5 см , 10см, 8 см болатын көпбұрыштың периметрін тап.
Р= 5•2 + 10 + 8= 28 см
-
Тік төртбұрыштың ұзындығы мен енінің қосындысының мәні 10 см. Оның периметрі неге тең?
а=6см Р=4+4+6+6=20см
в=4см Р=4•2+6•2=20см
Р=? Р=2• (4+6)=20см Р=10•2=20см
3-қадам-(топтық жұмыс) теория бойынша «Талдау» критерийінің индикаторлары:
1.Салыстыр,
2. Айырмашылығы неде?
3. Ұқсастығы неде?
4.Тақырыптың басты идеясын жаз деген тапсырмалар болу керек. Немесе 1-3 тапсырмаларды Венн диаграммасы арқылы қамтуға болады.
Венн диаграммасы арқылы көпбұрыштың периметрі мен тік төртбұрыштың периметрін салыстыр:
Ұқсастығы
Геометриялық фигураларКөпбұрыштың периметрі Тіктөртбұрыштың периметрі
Қарама-қарсы қабырғаларының қосындысы
Барлық қабырғаларының қосындысы
2.Тақырыптың басты идеясы неде? Көпбұрыштың периметрін табудың мән-мағынасын түсіну
Ұқсастығы :Екеуі де геометриялық фигуралар
Айырмашылығы:
Барлық қабырғаларының қосындысы
Қарама-қарсы қабырғаларының қосындысы
4-қадам-(топтық жұмыс) теория бойынша «Жинақтау» критерийінің индикаторлары:
Қорытынды шығар, анықтама бер, мазмұнды жүйеле, кестені, тірек сызбаны немесе сөзжұмбақты толтыр, немесе өзің құрастыр тағы с.с. басқа түрдегі тапсырмалар оқушының жоғарыдағы «тақырыптың басты идеясына» жазған жауабына қойылады
Тақырыптың басты идеясы бойынша құрылған тірек-сызбадағы бос орындарды толтыр
периметр
Тік төртбұрыштың периметрі
Көпбұрыштың периметрі
Көпбұрыштың периметрін табу үшін оның қабырғаларының ұзындықтарын қосу керек.
Оқулықпен жұмыс (5 минут): төмендегі «Қолдану» және оқушының тақырып мазмұнына «Баға беруі» тәсілдеріне сәйкес, яғни рефлексия жасауға, эссе жазуға арналған, практика жүзінде бекіту тапсырмалары орындалады . Нәтижесі ауызша марапатталады.
5-қадам - (топтық жұмыс) практикада бекіту. Практика жүзінде «Қолдану» критерийіне сәйкес оқулықпен жұмыс жүргізу барысында тек қарапайым тапсырмалармен бекіту жүргізіледі. Дайын формулалар арқылы есептер шығару орындалады
№3 Көпбұрыштың периметрін әр түрлі тәсілмен есепте.
Қабырғаларының ұзындығы
Көпбұрыштың периметрі
3 мм, 3 мм, 3 мм
Р = 3•3= 9см
Р=3+3+3=9см
3 см, 3 см, 4 см, 5 см
Р=3•2+4+5=15см
Р=3+3+4+5=15см
9 дм, 5 дм, 9 дм, 5 дм
Р=9•2+5•2=18+10=28 см
Р=2•(9+5)=2•14=28см
Р=9+9+5+5=28см
12 см, 10 см, 8 см, 18 см
Р=12+10+8+18=48см
№4 1) Есептер құрастыр және оларды теңдеу құру арқылы шығар.
298+Х=754 48•3+Х=160
Х=754-298 144+Х=160
Х= 456 Х=160-144
--------------- Х=16
298+456=754 -----------------
754=754 48•3 +16=160
160=160
-
Сызбанұсқалар бойынша есептр құрастыр.
Қызанақ 420 тг х3кг
? бәтеңке -204 тг
Қияр 126тг х 4кг Жейде ?6 есе<
Шешуі: 420•3+126•4= көйлек- ?70тг>
1260+ 504=1764 теңге бас киім ?3есе>
Жауабы: барлығы 1764тг Шешуі: 204:6=34тг
34+70=104тг
104•3= 312
Жауабы бас киім 312 тг
№5 Біздің еліміздің Каспий теңізі жағалауы бойымен сулы аймағы шекарасының ұзындығы 600км. Бұл еліміздің батысынан шығысына дейінгі ұзындығының бестен бір бөлігіне тең. Ол еліміздің солтүстігінен оңтүстігіне дейінгі ұзындығынан 1300 км артық. Еліміздің жалпы шекарасының ұзындығы оның Каспий теңізі бойымен шекарасы ұзындығынан 11587 км артық. Еліміздің батысынан шығысына дейінгі ұзындығы неше километр? Солтүстігінен оңтүстігіне дейін неше километр? Еліміздің шекарасының ұзындығы неше километр?
1
Сулы аймағы -600км ? -----
Б Ш 5
С О ?1300 км >
Шекара ұзындығы ? 11587км >
Шешуі: 600 • 5 = 3000км
3000-1300=1700км
600+11587= 12187
Жауабы: Бш-3000км, СО-1700км, шекарасы 12187км
№6
Егер бір қорап кәмпиттің массасы 480 г, ал үш плитка шоколадтың массасы 360 г болса, бір қорап кәмпиттің массасы бір плитка шоколадтың массасынан неше есе артық?
Бір қорап - 480 г ? есе >
Үш плитка шоколад -360г
Шешуі: 360:3=120
480:120=4
Жауабы: 3 есе >
№7 Корректор 1 сағатта 12 бет мәтінді тексереді. Егер ол 90 мин; 2 сағ жұмыс істесе, неше бетті тексереді?
№8 Қолайлы тәсілмен есепте.
208•2+208•5= (300+250):5= (18•5)•2= (8•9)•125=
208•(2+5)=1456 110 180 9000
№10
көбейткіш
3718
1205
5
407
4
3581
көбейткіш
0
2
504
4
2500
6
Көбейтіндінің мәні
0
2410
2520
1628
10000
21486
№11 Амалдарды орында.
8км 625 м 6т 300кг 17 ц 260 кг 15 сағ 20 мин
+ - - +
1 км 305 м 3т 450кг 9 ц 380 кг 26 сағ 40мин
-------------------- ------------- ---------------- -----------------------
9км 930м 2т850кг 7ц 980 кг 4 1 сағ 60 мин
№13
2) Үшбұрыштың бірінші және екінші қабырғалары ұзындықтарының қосындысы 23 см, екінші және үшінші қабырғаларының қосындысы 25 см, бірінші және үшінші қабырғаларының қосындысы 24 см. Үшбұрыштың әр қабырғасының ұзындығын тап және оның периметрін есепте.
Шешуін жалғастыр.
-
Суреттегі қораптың қаңқасын даярлау үшін неше дециметр рейка керек?
3+1+1+1+3+1+1+1=12 дм
Р = 12•2=24 дм 2дм• 8 = 16дм
16дм+24дм=40дм
6-қадам (топтық жұмыс):
«Баға беру» (Сен қалай ойлайсың? Не істер едің? деген тапсырмалар оқушының жоғарыда алған білімін (теория бойынша) және біліктілігін (практика жұмысы нәтижесінде) өмірдегі жағдаяттардышешуге бағытталып қойылады
№14 Периметрлері бірдей фигураларды көрсет.
ІІІ кезең (кері байланыс - бағалау кезеңі): Жеке жұмыс. Жоғарыда меңгерген мазмұнды үш деңгейге іріктеп (әр деңгейдің білімділік, біліктілік, яғни құзыреттілік деңгейін анықтайтын тапсырмалар) оларды біртіндеп орындату арқылы балл жинату барысында оқушының құзіреттілік деңгейін анықтап, әділ бағалау жүзеге асырылады. Бұл тапсырмаларды оқушылар сабақтың соңына дейін қалған 15 минуттың 12 минутында орындайды + 3 минут қортынды жасалады.
Қалған тапсырмаларлы үйде аяқтап келеді. Қортынды балл саны дәстүрлі бағаға айналдырылып, келесі сабақтың басында сынып журналына қойылады, мониторингке тіркеледі.
І деңгей (5 балл)
1-қадам - (жеке жұмыс) теория бойынша «Білу» критерийінің индикаторларына сәйкес
(тақырып мазмұны бойынша кім?не?
қандай? қалай? нені? қашан?не істеді сияқты сұрақтарға жауап беретін толық ақпараттар іріктелініп ІІ кезеңдегіге қарағанда керісінше қойылады)
1тапсырма
3см = 30мм
2тапсырма
46 см =460 мм
3-тапсырма
2см 5 мм =25 мм
4-тапсырма
а=2см
в=5см
Р=?
Р= 5+5+2+2=14 см Р=5•2+2•2=14см Р=2•(5+2)=14см
2-қадам (жеке жұмыс) Практика жүзінде
«ҚОЛДАНУ»
(ІІ кезеңдегі 5-қадамның қарапайым тапсырмалар үлгісіндегі тапсырмалар орындалады)
5-тапсырма
а=4см
Р=?
Р= 4+4+4+4=16см
Р=4•4=16см
1-аралық нәтиже:
Бірінші деңгейде қалыптасқан құзіреттілік (білім, біліктілік) деңгейінің сапалық өлшемі (бірінші аралық өлшемі): - «дұрыс», «толық» деген білім сапасының түрлерімен сипатталады (Ю.К.Бабанский). Оқушының бұл алғашқы қадам нәтижесінің сандық өлшемі - бес балл = «сынақтан өтті» = «қанағаттандырарлық» білім деңгейінің өлшемі = «3» журналға қойылады, егер келесі деңгей тапсырмаларын меңгере алмаса.
ІІ деңгей (5 балл + 4 балл = 9 балл)
1-қадам (жеке жұмыс) - теория бойынша «Түсіну»
критерийінің индикаторларына (неге? неліктен? себебі? не үшін?) сәйкес
сұрақтар оқушының жоғарыда берген жауаптарына қойылады (оларды тереңдету үшін).
1-тапсырма
5см =50 мм
2-тапсырма
а=60 см
в- ? 2 есе> в=60•2=120см
Р=? Р=60+60+120+120=360 см Р= 60•2+120•2=360 см
2-қадам (жеке жұмыс) - теория бойынша «Талдау» критерийінің индикаторларына сәйкес
(1.Салыстыр,
2. Айырмашылығы неде?
3. Ұқсастығы неде?
4.Тақырыптың басты идеясын жаз) деген тапсырмалар болу керек. Немесе 1-3 тапсырмаларды кестені толтыру арқылы салыстыр.
3-тапсырма
Кестедегі бос орындарға тиісті сөздерді жазу арқылы көпбұрыштың периметрі мен тік төртбұрыштың периметрін салыстыр.
Көпбұрыштың периметрі
Тік төртбұрыштың периметрі
Ұқсастығы
Геометриялық фигуралар
Геометриялық фигуралар
Ерекшелігі
Көпбұрыштың периметрін табу үшін оның қабырғаларының ұзындықтарын қосу екрек.
Тік төртбұрыштың қарама-қарсы қабырғаларының ұзындықтарының қосындысын қосу керек.
Тақырыптың басты идеясы неде? Көпбұрыштың периметрін табуда көбейтудің қосуға қатысты терімділік қасиетті қолдану.
Ұқсастығы:Екеуі де геометриялық фигуралар
Айырмашылығы: Тік төртбұрыштың периметрін үш түрлі тәсілмен табуға болады.
3-қадам (жеке жұмыс): Практика жүзінде «ҚОЛДАНУ» критерийіне сәйкес (ІІ кезеңдегіге 5-қадам қарапайым тапсырмалар үлгісіндегі тапсырмалардың өзгертілген жағдайдағы нұсқасы орындалады)
4- тапсырма
а=25 см
в=55 см
Р=?
Р= 25+25+55+55=160см
Р=25•2+55•2=160см
Р=2•(25+55)=160см
2-аралық нәтиже:
Бірінші деңгейде қалыптасқан құзіреттілік (білім, біліктілік) деңгейінің сапалық өлшемі (бірінші аралық өлшемі): - «дұрыс», «толық» деген білім сапасының түрлерімен сипатталады (Ю.К.Бабанский). Оқушының бұл алғашқы қадам нәтижесінің сандық өлшемі - бес балл = «сынақтан өтті» = «қанағаттандырарлық» білім деңгейінің өлшемі = «3» журналға қойылады, егер келесі деңгей тапсырмаларын меңгере алмаса.
ІІІ деңгей (9 балл + 3 балл = 12 балл)
1-қадам (жеке жұмыс) - теория бойынша «Жинақтау»
критерийінің қорытынды шығаруға бағытталған индикаторлары:
Қорытынды шығар, анықтама бер, мазмұнды жүйеле, кестені, тірек сызбаны, сөзжұмбақты толтыр немесе өзің құрастыр тағы с.с. басқа түрдегі тапсырмалар оқушының жоғарыдағы «тақырыптың басты идеясына» жазған жауабына қойылады.
ІІ-кезең, 4-қадамда «жинақтауға» берілген тапсырма басқа формада беріліп, баланың білім деңгейі бағаланады.
1-тапсырма
а=30 см
в-?
Р= 100 см
Р= 100см - (30+30)=40 см
40см :2= 20 см
2-қадам (жеке жұмыс):
«Баға беру» (Сен қалай ойлайсың? Не істер едің? деген тапсырмалар оқушыға жоғарыда алған білімін (теория бойынша) және біліктілігін (практикасы бойынша) өмірдегі жағдаяттарды шешуге қолдана алу дәрежесі бағаланады.
2-тапсырма.
Метрдің оннан бір бөлігі: 10см
3-тапсырма.
а=5 дм
Кубтың боялған жағының периметрін тап.
Р= 5•4=50см
Р=5+5+5+5=20см
3-нәтиже:
Үшінші деңгейдің нәтижесі (түбегейлі көзделген нәтиже): алғашқы екі деңгейде жинаған 9 баллға + 3 балл =12 балл = «5» журналға қойылады. Оқушының білім сапасы білім стандарты көлемінде «дұрыс», «толық», «әрекеттілік» пен «тереңділік»-ке «жүйелілік» пен «саналылық» қосылып, барлығының жиынтығы «берік» білім болып саналады (Ю.К. Бабанский).