- Учителю
- Урок читання. Буква 'Де'. 1 клас.
Урок читання. Буква 'Де'. 1 клас.
Тема. Звуки [д], [д′], букв Д, д («де») Закріплення звуків [д], [д′], букви Дд. Поведінка на природі.
Мета. Закріпити вміння вимовляти та впізнавати звуки [д] , [д'] в словах та позначати їх буквою д ("де"); розвивати фонематичний слух , мовлення , мислення ; спостерігати за вимовою звуків [д] - [т] ; активізувати словниковий запас учнів.
Обладнання: казкові герої заєць , сова , білка, вовк, ведмідь , лиса, картки для складання звукових моделей, картки з буквами д, а, е, о, і, е, и. будинок з буквою Д, сніжинки, ялинки, світлофор , сугроби
Хід уроку
I. Організаційний момент
Вчитель:
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок у 1-ий клас.
Слова учнів:
1-й учень.
Пролунав дзвінок,
Починається урок,
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти просто молодці!
2-й учень.
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно, гарно
І виконувати те,
Про що мова зараз йде.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
Поява зайчика( м`яка іграшка ), який завітав на урок до учнів .
Тримає вчитель у руці. На дошці закріплені ялинки .Це «зимовий ліс» .
2.1. Зустріч з Зайчиком .
( Вчитель задає питання до учнів про пори року .)
-Діти, назвіть пори року. ( весна, літо , осінь, зима )
- Діти, яка пора року зараз ? ( Зима )
- А який ліс у нас на дошці - зимовий чи осінній?( зимовий).
( На деревах сніг, під деревами - сугроби)
-Подивіться , до нас в гості знову завітав зайчик.Ви пам`ятаєте, яка шубка на ньому була восени? ( сіра).
-А зараз , яка на ньому шубка? (біла).
-А навіщо зайчику біла шубка взимку? ( щоб його не було видно на сніжку, щоб його не з`їли хижаки).
- Сьогодні ми зустрінемо в лісі багато казкових тварин, які приготували для вас цікаві завдання . А яку букву ми з вами будемо вивчати ви скажете, послухавши вірш:
Дятел дітям збудував
дім в дуплі у дубі. /О.Катрич/
-
Куди ми віднесемо букву(приголосних чи голосних?)
-
М`яких чи твердих?
-
Дзвінких чи глухих?
-
Яка пара у букви?
III. Актуалізація опорних знань.
-А хто їх знайде на дошці і прикрасить ними першу ялинку?[ д], [д`].
3.1. Виділення звуків зі скоромовки .
- Зараз я прочитаю скоромовку , а ви уважно послухайте та запамятайте слова з звуками [д] або [ д `]
Дим у Діми в домі - десь лунає гомін.
Ой, ходім туди, ходім, рятувати Дімин дім.
Подивись - маленький дім
Буква "де" - як дах на нім.
( на дошці закріплен будиночок ).Вчитель відкриває віконечко і показує букву де малу та велику.
-А на що схожа буква Де?( на стілець ). Відповіді дітей
- Подумайте , скажіть , які слова ви знаєте,де зустрічається звук (Д)?(дерево, дуб, будинок, дикар, дудка….)
Гра «Квітка-алфавітка»
Річка-Дніпро
Країна -Данія
Професія-Дресирувальник
Природне явище - дощ
Дерево-дуб
Тварина - дикообраз
3.2.Чистомовка
Да - да -да - швидка хода.
Ад - ад - ад - випав сильний град
Де - де - де - Оксанка знайде
Ед - ед - ед - кольоровий плед
До - до - до - велике гніздо
Од - од - од - зеленіє город
Ду - ду - ду - крикливий какаду.
3 .2 Розгадування кросворду .
Вчитель прикріпляє сову на 2 ялинку .
-А що за птах сів на другу ялинку?
В казках її часто називають мудрою , тому вона для вас приготувала перше завдання - кросворд .
1) Вилітає з груби джин ,
Сивий, бородатий,
Мчить у небо хутко він.
Спробуй наздогнати! (Дим) -о-
2) Що то за гість, що темноту їсть? (День) -о=
3) Нікого не ображають,
А всі їх штовхають. (Двері) --о=-о
4.Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю
Шкідників їм добуваю(дятел) =-о-о-
4) Влітку одягається , а на зиму одежі цурається. (Дерево)
[ - o - o - o ]
-
1Д
2Д
3Д
4Д
5Д
-
Д
Д
Д
Д
Д
И
Е
В
Я
Е
М
Н
Е
Т
Р
Ь
Р
Е
Е
І
Л
В
О
( вчитель записує слова - відгадки у кросворд )
-Що спільного в словах « дим, день, двері,»
3.3 Складання звукових схем дим, день, дятел, двері,дерево.
(Ці три слова починаються на букву «Де».)
-В цих словах звук [д] м`який чи твердий?
-
Отже, буква д може позначати два звуки : твердий [д] і м'який [д'].
2 .Впізнавання звуків [д], [д′] у заданих учителем словах (на початку, в середині, у кінці слова). Виявлення слів, у яких відсутні ці звуки.
(Вчитель прикіпляє біля 3 -ої ялинки лисичку. )
- Діти, лисичка пропонує пограти у гру .
- Я буду називати слова. Якщо у них є звук [д] або [д′] на початку слова,- то піднімаєте червоний. кружечок, якщо у середині - голубий, якщо в кінці -зелений .Будьте дуже уважними!
Дерево, лід, помідор, огірок, сад, диван, лист, будинок, мед, хліб, діжка, мак, одяг, жолудь, димар.
Червоний голубий зелений
Дерево помідор лід
Діжка будинок мед
Димар одяг сад
Диван жолудь
( залишились слова: огірок, лист , хліб, мак.)
4.Складання складів з буквою д («де») Робота в парах
( Вчитель прикріплює біля 4-ої ялинки білочку ).
-Ось і білочка завітала до нас у гості . Та вона так швидко стрибала з гілки на гілку, що розсипала склади з буквою «де» і літера "зникла" із слів
...уб , …иван , велосипе… , верблю… , го…инник .
-
Яка літера "зникла" ?
-
Де вона може стояти в слові ? (на початку, всередині і вкінці).
6 Читання слів на дошці .
-А зараз ми пограємо у гру «Не зіб`юсь»
Дим
Дід
Дуб
Дім
Лід
Дуб
Дим
Дід
Зуб
Дим
Лід
Дуб
дим
дід
дуб
7 .Читання слів на дошці .
-А зараз ми пограємо у гру «Кут зору»
Ди
Во
Дош
КА
Дуп
Ло
Доли
На
дере
во
Во
Да
Са
Ди
Від
Ро
Вдо
МА
адре
са
Фізкультхвилинка
Що ж ,мабуть, прийшла пора
Трохи відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
Всіх вас запросити .
Раз-підняли руки вгору,
Два -нагнулися додолу.
Руки в боки.
Повернулись, повернулись
І вправо, і вліво,
Щоб нічого не боліло.
Раз, два, три,чотири!
Набираємося сили.
Повернись,повернись.
До сусіда посміхнись.
IV. Робота по підручнику за Букварем с.69
(Вчитель прикріпляє вовка біля 5-ої ялинки).
-А слідуюче завдання для вас приготував вовк.Відкрийте « Буквар» на с.69. завдання 1. Давайте прочитаємо слова у клітинках.
1. Читання разом з вчителем
2 .Напівголосне читання.
3. Вибіркове читання.
2 Словникова робота
1) З'ясування смислових відтінків слів сад, садок, садочок
С.69
- А тепер знайдіть оченятами слова в кінці сторінки під годинником.
- Прочитайте перший стовпчик. (Сад, садок)
- А що таке сад? Садок?
• Сад - ділянка землі, на якій ростуть плодові дерева
• Садок - невеличкий сад.
- А які дерева можуть рости в саду?( яблуня , груша, вишня, слива).
2) Складання з поданими у стовпчику словами речень .
- Прочитайте слова у 2 стовбчику.
- Яке з цих слів означає дію? ( садили)
- А давайте з цим словом складемо речення.
(Учні садили біля школи дерева.).
_ А що робить садівник? ( саджає та доглядає за деревами).
- Складіть речення про садівника.
(Садівник гарно працює.)
-А як треба доглядати за деревами ?
- Чому необхідно берегти дерева?
- Яку користь приносять дерева людям? (Завдяки деревам на Землі є кисень, без якого не було б життя. Деякі дерева дають людям плоди, ще захищають від спеки.)
Фізкультхвилинка
Сильний вітер до землі
Гне дерева молоді.
А вони ростуть, міцніють,
Вгору тягнуться, радіють.
Вітер віє нам в лице;
Захиталось деревце.
Вітерець все тихше, тихше,
Деревце все вище, вище!
- Ми повертаємось у наш казковий ліс, щоб виконати наступне завдання в « Букварі».
( Вчитель прикріплює ведмедя біля 6- ялинки).
с.69 завдання 3
- Хто зображений на малюнку в Букварі? (Хлопчик, який грає на дудочці)
- Як ви гадаєте, він грає веселу чи сумну музику? (Радісна, весела, гарна, чаруюча, гучна...)
- А я вам зараз прочитаю слова пісеньки яку співав хлопчик
(вчитель читає:
По саду іду іду і в дуду: « ду-ду! Ду-ду» )
6 Читання речення учнями
• Вибіркове (за завданням учителя);
• самостійне напівголосне читання.
V. Підсумок уроку
- Сьогодні на уроці ви добре попрацювали.
-А що ми робили?
-складали речення;
-відгадували загадки
-вчили скоромовку;
-складали звукові схеми слів;
-читали склади і слова з буквою д («де»);
швидко і правильно відповідали на запитання та виконували завдання;
довели, що знаєте, як дбати про природу, а саме - дерева.
-Зверніть увагу чи змінився наш ліс? (Так)
-Чим ?
( Тепер є мешканці лісу , і наш зайчик не буде самотній.)__