7


  • Учителю
  • Конспект уроку з курсу 'Основи здоров'я'

Конспект уроку з курсу 'Основи здоров'я'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Криворізька спеціалізована школа № 9

з поглибленим вивченням економіки, права та іноземних мов

Криворізької міської ради Дніпропетровської області



Основи здоров'я

Урок № 9

«Харчування і здоров'я. Овочі, фрукти, молочні продукти, їх значення для росту й розвитку»

Вчителя початкових класів КСШ №9

Кочерги Наталії Миколаївни

2012 - 2013 навчальний рік

Основи здоров'я

Урок № 9

ТЕМА: Харчування і здоров'я. Овочі, фрукти, молочні продукти, їх значення для росту й розвитку

МЕТА: формувати в учнів поняття про раціональне харчування, уявлення про користь різних продуктів харчування для здоров`я (молочні продукти; овочі і фрукти); розширяти уявлення учнів про корисну та шкідливу для здоров'я їжу; виховувати свідоме відношення до свого здоров'я.

ОБЛАДНАННЯ: корзинки з молочними продуктами, фруктами, овочами, костюми зайчиків та кухаря, ілюстрації вітамін.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи! Швидше в клас!

Будемо уважні та старанні всі,

Сядемо рівненько на місця свої.


ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми поговоримо про правильне харчування, здорову їжу і вітаміни. Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку «Харчування і здоров'я».


ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.

1. Бесіда.

 Чи може машина або літак зрушити з місця без палива? (Ні!)

Так само і людина. Щоб зростати, бігати, вчитися, працювати, гратися, необхідно харчуватися.

Новонароджена дитина ще не вміє нічого робити, та це їй і не потрібно. Головне, що вона вміє їсти.

Давайте з'ясуємо, для чого ми їмо.

Вправа «Незакінчене речення»:

Починаємо зі слів «Ми їмо, щоб…»

Харчування - неодмінна умова вашого життя. Без їжі людина не може жити майже місяць, а без води - декілька днів. З їжею ми отримуємо поживні речовини необхідні для роботи мозку, серця, легенів, м'язів. Від того, яку їжу ви вживаєте, залежить ваше здоров'я. Отже, щоб бути здоровим , треба щоб харчування людини було раціональним. Що означає раціональне харчування? Відповідь проста.

По - перше, їжа повинна бути

різноманітною. Вона складається з

4 різноманітних продуктів:

  1. І групу продуктів складають крупи, хліб;

  2. ІІ групу продуктів складають м'ясо, риба, яйця;

  1. До ІІІ групи відноситься… Відгадайте самі!

(Звучить пісня «На лугу пасется ко…»)

Правильно. Це молоко і молочні продукти.

Такі, як молоко, сметана, сир, кефір, масло.

  1. 4 групу продуктів складають …

теж відгадайте!

Інсценізація «Овощи» Юліана Тувіма.

В субботу з базара я пришла,

В субботу з базара домой принесла:

Картошку,

Капусту,

Морковку,

Горох (фасоль),

Петрушку и свеклу,

Ох!..

Вот овощи спор завели на столе-

Кто лучше, вкусней и нужней на столе:

Картошка?

Капуста?

Морковка?

Горох (фасоль)?

Петрушка и свекла?

Ох!..

Тем временем ножик я взяла

И ножиком этим крошить начала:

Картошку,

Капусту,

Морковку,

Горох (фасоль),

Петрушку и свеклу,

Ох!..

Накрытые крышкою, в душном горшке

Кипели, кипели в крутом кипятке:

Картошка,

Капуста,

Морковка,

Горох (фасоль),

Петрушка и свекла,

Ох!..

И сваренный борщ оказался неплох!


 Як назвати одним словом картошку, капусту,

моркву, горох (фасоль), петрушку й буряк? (Овочі) Це ще не все!

Ось, кошик з виноградом, …тощо.Що це? (Фрукти)

Фізкультхвилинка

Пісня «По малину в сад підем…»

По малину в сад підем, в сад підем, в сад підем.

Ми малини наберем, наберем, наберем.

Сонечко світить нам,

А в саду стежинка.

Ягідка, ти, смачна, ягідка - малинка.

Ми малину наберем, наберем, наберем.

Пиріжечків напечем, напечем, напечем.

Сонечко світить нам,

А в саду стежинка.

Ягідка, ти, смачна, ягідка - малинка.

Пиріжечків напечем, напечем, напечем.

Всіх сусідів позовем, позовем, позовем.

Сонечко світить нам,

А в саду стежинка.

Ягідка, ти, смачна, ягідка - малинка.

Кошики з фруктами, овочами та молочними продуктами є головними і необхідними для молодших школярів,а особливо для вас, першокласників. Це кошики незвичайні. Чому?

(Вони задовольняють потреби людини.)

По - друге, потреби треба задовольняти щоденно і своєчасно. Як саме?

Їсти потрібно 4-5 разів на день в один і той же час: сніданок, другий сніданок, обід, підвечірок, вечеря. (Годинник)

В нашій школі учні дотримуються цієї умови. Як тільки закінчується перший урок, лунає довгоочікуваний дзвінок. (Дзвоник) Це, значить, час вдруге снідати, бо вперше ви снідаєте вдома. А як тільки закінчується п'ятий урок, лунає вдруге довгоочікуваний дзвінок. (Дзвоник) Це, значить, час обідати. А о четвертій годині дня учні отримують підвечірок. А коли повернетесь зі школи додому, вас чекає родинна вечеря.

По - третє, їжа повинна бути завжди свіжою, (Сьогодні зірвані овочі з городу, зірвані фрукти з саду, молоко здоєне від корови тощо.) Сьогодні зварену їжу треба з'їсти. Тільки із-за такої умови вас чекає задоволення від смачної свіжоприготовленої їжі, гарний настрій на весь день.

По - четверте, їжа повинна бути корисною.

Тобто, з великою кількістю вітамінів.

 Що таке вітамін?

Слово «вітамін» походить від латинського слова «vita» - життя. Назва ця - не випадкова. Якщо вітамінів не вистачає, людина тяжко хворіє. Для нормального зростання та розвитку людському організму необхідні різноманітні вітаміни. Позначаються вони буквами латинського алфавіту - А, В, С, D, т. д.

Вітамін А сприяє росту, допомагає зберігати нормальний зір. Вітаміни групи А є в моркві, сирі, маслі, яйцях, печінці, гарбузах, риб'ячому жирі, помідорах, цибулі.

Вітамін В необхідний для розумової і фізичної праці, поліпшення травлення. Вітаміни групи В містяться в житньому хлібі, у гречаній та вівсяній крупах, у горосі, печінці, м'ясі, жовтках яєць, квасолі.

Вітамін С запобігає застуді, сприяю росту. Вітаміни групи В багато є в овочах: капусті, помідорах, цибулі,часнику, лимоні, картоплі, а найбільше - у ягодах чорної смородини, у плодах шипшини.

Вітамін D зміцнює кістки. Вітамин групи D міститься у яйцях, печінці, молочних продуктах, риб'ячому жирі. Крім того, вітамин D людина отримує з власної шкіри, у якій він утворюється під дією сонячних променів.

Крім корисної їжі, є їжа шкідлива. Це чіпси, жуйки, корочки, газові напої такі, як кока-кола і пепсі-кола. Ця їжа насичена штучними барвниками, речовинами, які перешкоджають їх псуванню. Таку їжу недоцільно вживати, адже вона, хоча й смачна, шкодить здоров'ю. Часом у яскравих пакетах і пляшках містяться продукти, некорисні для здоров'я.

Людина, котра не споживає шкідливу їжу, а споживає тільки корисну їжу і одержує з їжею достатню кількість вітамінів, рідше хворіє, має здорові зуби, волосся, шкіру.

А зараз, я хочу звернутися до шкільного шеф - кухаря Віри Петрівни.

  • Віро Петрівно, яку їжу треба вживати першокласникам і,взагалі, всім школярам?

Шеф - кухар Знаю, що треба нашим малятам.

Гарним хлопцям і дівчатам,

Що вчаться у дев'ятій школі

І наїдаються доволі.

Я - шеф - кухар - Віра Петрівна.

Я дуже старанна і енергійна.

Чіпси, кока - колу - їжу хижу

Відправимо до Парижу.

А у школі будемо їсти

Українське рідне, для здоров'я гідне (Насипає ополовником кашу з каструлі)

Цьому дам, цьому дам.

Їжте, мої хороші.

(Діти дають гроші)

Не треба, дитино, гроші.

У нас безкоштовне харчування

Від нашої держави піклування.


Вчитель

Ось, таке шкільне життя. Діти, а яких правил поведінки ви повинні дотримуватись за столом?

• Не пустуй за столом.

• Не можна розмовляти з наповненим ротом.

• Мити руки перед їжею та після.

• Не розхитуйся на стільці.

• Їсти потрібно красиво, культурно.

Фізкультхвилинка «Сонечко»

Ясне сонечко в кімнату

Дивиться в віконечко.

Дуже раді всі малята,

Плескають в долонечки.


VI. Узагальнення і систематизація знань.

  • Гра «Продукт корисний чи шкідливий».

(На дошці кошик, який треба наповнити малюнками - продуктами)

Перед вам споживчий кошик. Треба наповнити його корисними продуктами.

.

А їжу хижу відправимо до Парижу. (Конверт)

Тест - гра

  1. Якщо вас завжди і скрізь манить запах їжі - почухай носика.

  2. Якщо ви не вживаєте шкідливу їжу - сплесніть у долоні.

  3. Якщо ви часто миєте руки - погладьте себе по голівці.

  4. Якщо у вас болить душа, коли бачите, що хтось їсть немиті фрукти брудними руками - покладіть руку на серце.

  5. Якщо ви розмовляєте з батьками про корисну їжу - підніміть руку.

  6. Якщо ви дружите з фруктами, овочами, молочними продуктами, шануєте їх - візьміть одне одного за руки і підніміть їх вгору.

  • Відгадування загадок:

1) Шкір має 7, а сльози випустить усім?

(Цибуля - Вітамін А)

2) І печуть мене, і варять, і їдять, і хвалять, бо я добра. (Картопля - Вітамін С)

3) Сидить баба, серед літа у 100 сорочок одіта. (Капуста - Вітамін С)

4) Я кислий, був зелений, а потім пожовтів, з країн морських і південних прилетів.

(Лимон - Вітамін С)

5) Сидить дівчина коморі, а коса її надворі.

(Морква - Вітамін А )

  • Робота з підручником.

 Де знаходяться ці продукти? Відгадайте!

Гра «Відгадай страву за описом» (Ст. 40)

Вивчення корисних порад (Ст. 41)


  • Гра «Так чи ні»

Якщо це корисно - плескаємо в долоні, а якщо ні - сидимо тихо.

  1. Можна переїдати? -

  2. Їсти треба 4 рази на день? +

  3. Під час їжі вживання їжі можна відволікатись? -

  4. Їжа повинна бути різноманітною? +

  5. Їсти треба швидко, не пережовуючи їжу? -

  6. Корисно об'їдатися цукерками та тістечками. -

  7. Ви повинні вживати корисну та свіжу їжу, яка зберігає ваше здоров'я. +

  8. Ви повинні їсти різноманітні продукти - фрукти, овочі, молоко. +

  9. Вам корисно їсти тільки макарони. -

  10. Ви повинні їсти більше овочів та фруктів, тому що в них багато вітамінів. +

  11. Їжу вживати 3-4 рази на день, у певний час, не частіше, ніж через 3-4 години. +

  12. Пережовувати їжу повільно і ретельно. +

  13. Їжа має бути свіжо приготовленою, не надто гарячою чи холодною.+



VII. Підведення підсумків уроку.

 Яку тему вивчали на уроці?

 Чим є їжа для людини? (З їжею ми отримуємо поживні речовини необхідні для роботи мозку, серця, легенів, м'язів)

 Яку їжу треба вживати, щоб бути здоровим? (Свіжу, своєчасну, корисну, різноманітну)

(Забігають зайці)

Зайці

Рано - вранці у корзинці принесли ми вам гостинці. Усім хлопчикам і дівчаткам.

Зайчик І

Чур! Я перший роздаю!

Зайчик ІІ

Ні! Я перший.

Зайчик І

Ні! Я перший, бо я вищий.

Зайчик ІІ

Ні! Я перший, бо у мене довші вуха.


Вчитель

Досить сперечатися. Я знаю, як вас помирити. Давайте кинемо монету. Якщо монета впаде стороною аверс, то першим роздаватимеш яблучка ти, велетню. А якщо ж монета впаде стороною реверс, то яблучка роздаватимеш ти, вуханю. Згода?

Зайці

Згода!

(Вчитель кидає монету, зайчики роздають яблучка, діти дякують ,їдять)

Вчитель

Добрі яблучка від зайчиків. Їжте на здоров'я! Яблучний сік знищує ті бактерії ротової порожнини, які спричиняють руйнуванню зубів. Тому рекомендують вживати 2-4 яблука в день.

Всі

Здоров'я - це сила!

Здоров'я - це клас!

Хай буде здоров'я у вас і у нас.

Вчитель

Хай нам завжди щастить!

18




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал