7


  • Учителю
  • Математика. ҚАлдықпен бөлу және тексеру.

Математика. ҚАлдықпен бөлу және тексеру.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пәні: МАТЕМАТИКА

Тақырыбы: Қалдықпен бөлу және тексеру.

Мақсаты мен міндеттері: көбейту мен бөлу амалдарын орындауға үйрету, қалдықпен бөлуді және оны тексеруді үйрету;

1.Білімділік: мемлекеттік білім стандарты деңгейде білім, білік және дағдыларды игеру

2.Дамытушылық:оқушының ақыл-ойының математикалық стилін, ин-теллектуалдық және ерік пен сезімге қатысты сапаларын дамыту;

3.Тәрбиелік: меңгерген математикалық білімдерін омірде қоддануға жан-жақты дайыңдауды жүзеге асыру.

Сабақ түрі : жаңа сабақ

Көрнекіліктер: кесте;, қималы карточкала, жемістер суреті.

Әдіс-тәсілдер: жұптық, топтық, өзіндік

Сабақ барысы

1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы: М.д.

20*3 60:3 40*3 50*3 100:2 120:3 140:7 80*2 70*3 40*4

90:3 210:3 160:2 40*2

2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:

-үш ара шелектер санын тең бөліп, алып кетуі керек. Егер шелектер саны 1,2,3,4,5 болса әрбір ара неше шелектен әкетеді және неше шелек қалады?

1:3=0(қалд.1) 0*3=0+1=1 1<3

2:3=0(қалд.2) 0*3=0+2=2 2<3

3:3=1(қалд.0) 1*3=3+0=3 0<3

4:3=1(қалд.1) 1*3=3+1=4 1<3

5:3=1(қалд.2) 1*3=3+2=5 2<3

Қалдық әрқашанда бөлінгіштен кем болады.





2-ге қалдықсыз бөлінетін сандар жұп сандар деп атайды.




2-ге бөлгенде қалдық шығатын сандар тақ сандар деп атайды.





№3 қалдықпен бөл , тексер.

9 : 2 = 4(калд.1) 4 х 2 = 8 + 1 = 9

8 : 3 = 2(калд.2) 2 х 2 = 6 + 2 = 8

Сергіту сәті

3.Жаңа білімді бекіту:

Өзіндік жұмыс

№ 4

І топ ІІ топ

4 : 2 = 2 8 : 2 = 4

5 : 2 = 2(қалд. 1) 9 : 2 = 4(қалд. 1)


№6 1) Балалардың әрқайсысында 24 ойыншық сарбаздан болды. Айдар әрбір қорапта 8 сарбаздан, ал Марат 6 сарбаздан салды. Қай балаға қорап көбірек керек болды және неше қорап?

2) Асқардың ата-анасы дүкеннен 5 килограмнан 4 дорба қант және 18 кг ұн сатып алды. Асқардың ата-анасы неше кг азық-түлік алды?

1)Ш: әр балада - 24 с 2) Ш: әрқ. 5кг - 4 д

А: әр қ. - 8с с.алды - 18 кг

М: әр қ. - 6с С: барлығы - ?

С: қайсысына көп, қанша - ? Ш: 5 х 4 + 18 = 38 (кг)

Ш: 24 : 8= 3(қ) , 24 : 6 = 4(қ) Жауабы: барлығы 38 кг азық-түлік сатып алды.

4 - 3= 1(қ)

Жауабы : Маратқа 1 қорап артық керек.

7 4 буыннан тұратын ұзындығы 11 см сынық сызық сыз. Сынық сызықтың үш буыны бірдей, ал бір буыны 2 см-ге тең.

3 см

2 см 3 см 3 см


№9, 10 ауызша

Қорытынды.

  • Бүгін нені үйрендік ?

  • Кез - келген санға 0-ді, 1-ді көбейтсек.

  • Көбейтудің компаненттерін ата .

  • Бөлудің компаненттерін ата .

  • Белгісіз бөлгішті қалай табамыз ?

  • Белгісіз бөлінгішті қалай табамыз ?

  • 4-тің жартысы нешеге тең ? т.с.с.

  • Кез - келген санға 10, 100 -ге көбейту.

  • Қандай сандарды жұп сандар дейміз ?

  • Қандай сандарды тақ сандар дейміз ?

  • Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті ( мысал)

  • Сұрақтарың бар ма?

Үйге тапсырма:№ 8 ( 85 - б),

Бағалау: Сабақта белсенділік көрсеткен, тақтада жаттығу орындаған оқушыларды бағалау



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал