7


Урок на тему Ыкылас Дукенулы

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Музыка сабағы

Пән мұғалімі: Актанберлиева Шолпан Казнабиевна

08. 10.2015 жыл

2 «А» сынып №6 сабақ

Сабақтың тақырыбы:

ЫҚЫЛАС ДҮКЕНҰЛЫ

Сабақтың мақсаты:

Күйші - қобызшы Ықылас Дүкенұлының өмірі мен шығармашылығы туралы білімдерін толықтыру.

«Жез киік» күйін тыңдау

Нәтижесі

Ықыластың шығармасына талдау жасайды, алған білімдерін қорытындылай алады.

Сабақтың әдіс - тәсілі:

топтық жұмыс, сыныппен жұмыс, музыка тыңдау, ән айту

Сілтеме:

Мұғалімге арналған нұсқаулық.

Музыка пәнінен оқыту әдістемесі.

2-сыныпқа арналған музыка оқулығы, қосымша әдебиет,

Сабақтың көрнекілігі:

интербелсенді тақта, маркер, қағаздар, оқулық, суреттер, композитордың портреті

Пәнаралық байланыс:

Дүниетану

Кезең

Сабақ бөлімдерінің мақсаты

Муғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Сабақтың әдісі

Білім -

3 мин

Ұйымдастыру кезеңінде оқушыларға психологиялық ахуал туғызып, оқушыларды топқа бөлу. -2 мин

Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу.

Қобыз аспабында күй орындалып турады

  • Балалар әуен қандай аспапта орындалып тұр?

  • Дұрыс, қобыз аспапбы. Қобыз аспабы- қандай аспаб?

  • Жақсы, олай болса осы қима қағаздарды алып екі топқа бөлінеміз. Сүрақтарға жауап береміз - 2 мин

1 топ - шертпе күйі және күй дегеніміз не?

2 топ - токпе күйі және тартыс дегеніміз не?













Оқушылар екі топқа бөлінеді, тапсырманы орындайды

Сыныппен жұмыс















топтық жұмыс

Түсіну - 7 мин

Жаңа сабақты түсіндіру

Біз күй дегеніміз не және оның қандай түрлері болатынын қайталадық, ал енді сендерге бір сұрақ - күйді тағыда қандай аспаптармен орындауға болады?

(Домбыра, қобыз, сарнай, жетіген)

Бүгінгі біздің тақырыбымыз - қобыз аспабында күй шығарған халық композиторымен танысамыз.

Ықылас Дүкенұлы.

Екі топқа мәтін беріледі. - 7 мин

Мәтінді оқиды

сыныппен жұмыс

Қолдану - 12 мин

Тақырыпқа тереңірек үңіліп, ақпаратты қолдана білу

Сұрақ- жауап- 3 мин

  • Ықылас Дүкенұлы қандай әулеттен шыққан? (қобызшылар әулетінен)

  • Оның қандай күйлері бар? («Қасқыр», «Ерден», «Аққу», «Кертолғау», «Асанқайғы»)

  • Ел арасында кеңінен таралған аңыз әңгімелерге арналған күйлерін атап беріңдерші. («Қамбар-Назым», «Айрауық», «Қазан», «Жез киік»)

Өте жақсы. Бүгін сабақта «Жез киік» күйін тыңдайтын боламыз. Алдыменен киік туралы бейне таспа көрейік. (бейне таспа) - 4 мин

Ал енді сендерге осы «Жез киік» күйдің шығу тарихын айтып берейін. - 2 мин

  • Күйін тыңдайық. (үзінді) -1 мин

Сұрақтарға жауап беру.

Сыныппен жұмыс

Сергіту сәті - 2 мин

Видео

Жинақтау (синтез.) - 10 мин

Алған білімді жинақтау

Не себепті аңшының оғы аң-құстарға дарымайтын болған?

Жез киіктің басқа аңдардан айырмашылығы неде?

Екі топқа тапсырма - 10 мин

1 топ - Ықылас Дүкенұлы

2 топ - «Жез киік» аңызы

Постер жасап қорғайды.

Топтық жұмыс

Бағалау-

5-6 мин





Топ басшысы бағалау парағы арқылы өз тобын бағалайды - 5 мин



Рефлексия -2-3 мин



Сабақ соңында алынған рефлексиядан сабақтан алған әсерін смайлик арқылы білідіреді. - 2 мин

Оқушылар смайликтерін клейлейді



Жеке жұмыс





08. 10.2015 жыл_______________



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал