7


Урок 5-11 по музыке в 3 классе

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

УРОК 5

Тема. Яскраві ритми танцювальності

Мета: поглибити та зміцнити в учнів слухове відчуття танцювальності при сприйманні та виконанні пісень, навчити визначати важливі якості танцювальності; розвивати відчуття ритму, пластичної виразності рухів, виконавських навичок; виховувати інтерес до класичної та народної танцювальної музики, почуття поваги до музики інших народів.

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Хід уроку

1. Вхід учнів до класу під звучання ォПолонезуサ Ф. Шопена.

2. Музичне вітання.

Учні виконують поспівку, пісню (за вибором учителя або власним бажанням).

3. Слухання п'єси Ф. Шопена ォПолонезサ.

Учитель. Полонез - старовинний польський танець-хода тридольного розміру. У давні часи музикою цього урочистого танцю відкривали пишні бали.

Зачарований його чудовими танцювальними ритмами, польський композитор Фридерік Шопен написав свій ォПолонезサ. Послухайте цей чудовий музичний твір і визначте його характер та особливості музики.

Піднесено

Порада вчителю. При повторному звучанні доцільним стане завдання, що допоможе учням відчути тридольність польського танцю.

• Підкресліть урочисту, повільну ходу танцю, відтворюючи пульсацію музики спочатку пружними рухами рук, а потім - танцювальними рухами. (Учитель малює на дошці схему.)

4. Слухання увертюри ォАрагонська хотаサ.

Учитель. Видатний російський композитор Михайло Іванович Глінка полюбляв подорожувати. Перебуваючи в Іспанії, він побачив народний іспанський танець - хота. Виконання цього танцю супроводжувалось співом, грою на гітарі, мандоліні та кастаньєтах. Під враженням від почутих мелодій Глінка написав чудовий симфонічний твір - увертюру "Арагонська хота", за назвою місцевості Арагон. Послухайте основну тему твору - танцювальний мотив іспанського танцю хота. (Учитель награє аудіозапис твору М. Глінки.)

• Якого характеру набула арагонська хота в симфонічному звучанні?

(У симфонічному звучанні старовинний танець набув нового, яскравого колориту.)

• Які особливості характеру симфонічного твору? (Відповіді учнів.)

• Які музичні інструменти відіграють головну роль? (Відповіді учнів.)

• Створіть свій варіант ритмічного супроводу ォАрагонської хотиサ та

оберіть інструмент для виконання. (Учні записують варіант супроводу в зошит.)

• Виконайте разом із друзями ритмічний супровід ォАрагонської хоти サ на шумових інструментах.

5. Виконання українських народних пісень ォДівка Явдошкаサ та ォГарний танець гопачокサ.

Виконайте разом пісню ォДівка Явдошкаサ, дотримуючись наспівності та легкості твору. (Учні виконують завдання.)

Згадайте та виконайте із танцювальними рухами та супроводом пісню ォГарний танець гопачокサ. (Учні виконують завдання.)

6. Підсумок уроку.

Учитель. Танцювальність - це особливість музики, пронизаної танцювальними ритмами, але не обов'язково призначеної для танців. Учитель узагальнює матеріал уроку, повторює нові поняття: танцювальність, хота, полонез.

УРОК 6

Тема. Маршовість - важлива якість музики

Мета: формувати в учнів уявлення про маршовість як важливу якість музики та визначити її характерні особливості, емоційно-життєвий зміст, познайомити із творчістю німецького композитора Л. Бетховена; розвивати музично-слухові уявлення, творчі здібності, виховувати почуття патріотизму, інтересу до минулого українського народу.

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Хід уроку

1. Вхід учнів до класу під звучання ォПолонезуサ Ф. Шопена.

2. Музичне вітання.

Учні виконують поспівки ォМи - третьокласникиサ та ォДівчатка миサ.

Порада вчителю. Слід звернути увагу учнів на характерні для поспівок якості музики.

3. Бесіда про танцювальність як важливу особливість музики.

• Наведіть приклади танцювальності в музиці. (Відповіді учнів.)

• У яких інструментальних творах, пісні це виражено? (Відповіді учнів.)

За необхідності вчитель награє фрагменти української народної пісні ォДівка Явдошкаサ та увертюри М. Глінки ォАрагонська хотаサ.

4. Виконання української народної пісні ォДівка Явдошкаサ.

Учні виконують пісню в такій послідовності: соліст виконує куплети, а хор - приспів. Виконання відбувається із танцювальними рухами та супроводом на шумових інструментах.

5. Слухання та виконання фрагменту увертюри ォАрагонська хотаサ.

• Чим відрізняється танцювальність ォАрагонської хотиサ композитора

М. Глінки від танцювальності ォПолонезуサ композитора Ф. Шопена? (Відповіді учнів.)

• Виконайте ォАрагонську хотуサ із відповідним супроводом на шумових інструментах.

6. Розучування пісні К. Трильовського ォГей, там на горі Січ ідеサ.

Учитель. Протягом багатьох віків український народ боровся за незалежність

України. У цій боротьбі народжувались пісні мужності, козацької доблесті. І найдзвінкіші серед народних пісень були пісні запорозьких козаків. їхню славу, міць, звитягу перейняли українські січові стрільці. У боротьбі за вільну українську державу народились стрілецькі пісні. (Учитель пропонує послухати та розучити пісню "Гей, там на горі Січ іде".)

Порада вчителю. У ході слухання та розучування пісні учні знайомляться з поняттям маршовості, що притаманна твору ォГей, там на горі Січ ідеサ. Ця пісня стане вступом до теми уроку. Тому слід дотримуватися чіткості й енергійності виконання.

• Назвіть пісні та інструментальні твори маршового характеру. (Відповіді учнів.)

• Який музичний твір за звучанням нагадує музику пісні ォГей, там на горі Січ ідеサ? ("Запорозький марш" Є. Адамцевича.)

Які особливості його характеру та звучання? (Відповіді учнів.)

• Виконайте пісню ォГей, там на горі Січ ідеサ в русі із супроводом. (Під час виконання вчителю слід звернути увагу на героїчну, мужню піднесену виразність музики, у якій відчуваються інтонації українських козацьких пісень.)

7. Слухання симфонії № 5 Л. Бетховена.

• Який характер музики, особливості ритму, мелодичного руху? (Відповіді учнів.)

• Які риси притаманні цьому твору: маршовості чи танцювальності? (Відповіді учнів.)

• Зверніть увагу на виражальне значення та повторність енергійного ритму, тридольний розмір.

• Розучіть мелодію за допомогою нотного запису Зверніть увагу на ноту з крапкою ( і ) . Тривалість такої ноти подовжується наполовину.

• Виконайте цю мелодію з текстом: ォМужній герой, сильний герой, славний герой, добрий геройサ.

8. Проведення гри ォДиригентサ.

Порада вчителю. Корисним для учнів стане завдання, у якому згідно зі звучанням рухом руки передати пульсацію мелодії (розмір 3/4 диригується на ォразサ, що надає музиці маршовості).

Учитель. Уявіть себе диригентом і продиригуйте уривок Симфонії

№ 5 Л. Бетховена. (Учні виконують завдання.)

Мелодія з цієї симфонії - яскравий приклад маршовості у симфонічній музиці.

Порівняйте маршовість цього твору і ォЗапорозького маршуサ: що спільного між ними? Чим вони відрізняються? (Відповіді учнів.)

9. Підсумок уроку.

Учитель. Маршовість - особлива якість музики, пройнятої маршовими

ритмами, під яку не обов'язково крокувати

УРОК 7

Тема. Маршово-танцювальні ритми

Мета: поглибити та зміцнити в учнів слухове відчуття маршовості при сприйманні та виконанні музичних творів; навчити визначати різнобічні якості маршовості; розвивати емоційну чутливість до музики, фантазію, уяву, творчі здібності; виховувати почуття патріотизму, музичного смаку.

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Хід уроку

1. Вхід учнів до класу під звучання фрагменту Симфонії № 5 Л. Бетховена.

2. Музичне вітання.

Учні виконують поспівку ォДівчатка миサ в характері танцю і маршу.

• Яке виконання найбільше відповідає тексту поспівки? (Відповідіучнів.)

3. Слухання фрагменту Симфонії № 5.

• Як називається цей твір? Хто його автор? (Відповіді учнів.)

• Яка за характером музика твору? (Відповіді учнів.)

• Які особливості, характер маршовості мелодії? (Відповіді учнів.)

• Виконання мелодію за нотним записом.

4. Проведення гри ォДиригентサ.

Учитель. Уявіть себе диригентом і продиригуйте фрагмент Симфонії № 5 Л. Бетховена. Рухом руки передайте характерну маршовість.

5. Слухання фрагменту ォЦар Горохサ з балету Р. Щедріна ォГорбоконик

Учитель. У казці Єршова появу царя Гороха, його ходу змальовано

такими рядками:

Вмився цар, причепурився

І на ринок покотився;

За царем - стрільців загін.

В кінний ряд ось в'їхав він.

На коліна всі тут впали

І "ура" царю кричали.

Яким показаний в цих рядках цар? (Відповіді учнів.)

Послухайте, як розкрив тему Гороха композитор Р. Щедрін. (Звучить

фрагмент "Цар Горох" із балету Р. Щедріна "Горбоконик".). При слуханні теми царя Гороха слід звернути увагу учнів на контраст між вступом і основною темою, яка підсилює гумористичний ефект. Після урочистого, величного, фанфарного вступу, який виконують мідні духові інструменти, литаври і барабан, з'являється насмішкувато-незграбна маршова тема царя Гороха. Музика побудована на високих, відривчастих звуках з частими зупинками, ォзавмираннямサ, гострими акцентами, якими композитор створює враження кострубатої, підстрибучої ходи царя Гороха. Симфонія бажано супроводжувати показом ілюстрації до Казки П. Єршова ォГорбоконикサ.

• Які особливості маршовості музики, що змальовує ходу царя Гороха?

(Відповіді учнів.)

• Яким ви уявляєте собі Гороха: добрим чи злим, миролюбним чи войовничим, сміливим чи боязким? Позначте в зошиті. (Учні виконують завдання.)

• Уявіть себе царем Горохом та зобразіть його ходу.

• Придумайте свій варіант ритмічного рисунку. (Учні записують ритмічний рисунок у зошиті та виконують супровід в ансамблі із вчителем.)

6. Виконання пісні ォГей, там на горі Січ ідеサ.

Виконайте пісню ォГей там на горі Січ ідеサ. Передайте маршовий характер пісні, дотримуючись ритмічної чіткості,

наспівності.

7. Розучування пісні В. Зарудного ォБудем козакамиサ.

• Що оспівується в пісні? (Відповіді учнів.)

• Що характерно для пісні: маршовість чи танцювальність? (Відповіді учнів.)

При розучуванні пісні слід звернутись до нотного запису.

8. Підсумок уроку.

Учитель узагальнює матеріал уроку, повторює значення понять "пісенність", "танцювальність", "маршовість".


УРОК 8


Тема. Зустріч музичних якостей

Мета: формувати в учнів уміння виділяти в музичних творах елементи пісенності, танцювальності, маршовості, їх поєднання; визначити національні особливості музики Ф. Шопена, мужній характер музики Л. Бетховена; розвивати емоційну чутливість, вдумливе сприймання та здатність до аналізу.

Тип уроку: урок поглиблення та узагальнення теми.


Хід уроку

1. Вхід учнів до класу під звучання ォПолонезуサ Ф. Шопена.

2. Музичне вітання.

Учні виконують і порівнюють поспівки.

• Під яку поспівку можна маршувати? (Відповіді учнів.)

• Під яку поспівку можна танцювати? (Відповіді учнів.)

• Який композитор написав ці поспівки? (Відповіді учнів.)

У темпі маршу

3. Бесіда про головні властивості музики.

З минулого року вам добре відомі ォтри китиサ, на яких грунтується музика. Назвіть їх. (Пісня, танець, марш.) Правильно, пісня, танець і марш відіграють дуже важливу роль в музиці. Проте ще більш важливими є музичні якості - пісенність, танцювальність і маршовість. Саме ці властивості музики і роблять її доступною і зрозумілою слухачам. І дуже часто можна спостерігати ォзустрічіサ пісенності, танцювальності та маршовості в одному музичному творі. Тому й існує пісенно-маршова та пісенно-танцювальна музика. Зрозуміти, як поєднуються музичні якості, допоможуть твори композитора Фридеріка Шопена. Сьогодні ми звернемось до двох прелюдій цього композитора, що виражають різні почуття. Видатний польський композитор Фридерік Шопен присвятив своє життя й творчість рідній Батьківщині - Польщі. Джерелом творчості Шопена завжди була польська народна музика: мазурки, полонези. Навчатись музиці Фридерік почав з шести років, а вже в десять вперше виступив на концерті. Відтоді розпочалась його концертна діяльність, що тривала все життя. Творча спадщина Ф. Шопена складається майже з 200 творів. Переважна більшість - п'єси для фортепіано. Видатний музичний діяч, засновник першої консерваторії в Російській імперії Антон Рубенштейн назвав Фридеріка Шопена ォдушею фортепіаноサ.

Навіть перебуваючи на чужині, композитор душею був із рідним краєм, тож помираючи, заповідав поховати своє серце на Батьківщині.

Нині серце великого музиканта і патріота Фридеріка Шопена зберігається у Варшаві в кришталевій урні однієї з колон костьолу Святого Хреста. Вдячний народ оберігає його як найдорожчу національну святиню.

5. Слухання Прелюдії № 7 Ф. Шопена

• Які якості поєднуються в цьому творі: пісенність та маршовість чи

танцювальність та пісенність?

• Як це відображено музичними засобами? (Відповіді учнів.)

Учитель. У музиці Прелюдії відчувається любов до польських народних пісень, танців. У спокійному, ліричному творі пісенність поєднується з ритмами польського танцю - мазурки.

6. Слухання Прелюдії № 20 Ф. Шопена.

• Який настрій створює твір: піднесений, тривожний сумний, радісний?

Позначте в зошиті.

Учитель. Прелюдія № 20 - сувора, жалобна, із важкою розміреною ходою траурного маршу Це скорботний образ поховальної процесії, що зникає вдалечині.

Порада вчителю. Говорячи про обидві прелюдії, слід сказати, що мазурки чи траурний марш відчутні в них не в чистому вигляді, а швидше як спогади композитора про ці твори. Характер кожної прелюдії учні мають визначити самі: танцювальність прелюдії № 7 і жалібну маршовість прелюдії № 20. Але в кожній прелюдії відчувається пісенність.

7. Виконання фрагменту Симфонії № 5 Л. Бетховена. Звучить мелодія

Симфонії.

• Що це за твір? Хто його автор? (Відповіді учнів.)

• Який характер твору? (Відповіді учнів.)

• Що відчувається в музиці: пісенність, танцювальність чи маршовість? (Відповіді учнів.)

9. Проведення гри ォПередай бубонサ.

Учитель роздає учням бубони і просить створити ритми на слова ォ"отаман", "кошовий" та ォмалиновий стягサ. Потім усі учні записують ритмічний рисунок цих слів у зошити.

10. Підсумок уроку

УРОК 9

Тема. Інтонація скоромовки та запитання

Мета: розкрити значення інтонації як основи музики; дати уявлення про спільність розмовної і музичної мов; визначити особливості запитальної, стверджувальної інтонацій та інтонації скоромовки; розвивати слухацьке, музичне мислення, емоційну чутливість, уміння виразно виконувати пісні; виховувати інтерес до музики, почуття гумору, любові до праці, естетичного ставлення до життя.

Тип уроку: урок введення в тему.

Хід уроку

1. Вхід учнів до класу під звучання пісні композитора С. Прокоф'єва ォБазікаサ.

2. Музичне вітання.

Учні виконують поспівку, пісню (за вибором учителя або на власний розсуд).

3. Бесіда про музичні враження від осінніх канікул.

• Яку музику ви слухали під час канікул? (Відповіді учнів.)

• Про яку хотіли б розповісти? (Відповіді учнів.)

• Яку бажали б виконати? (Відповіді учнів.)

Учитель доповнює й узагальнює розповіді учнів про осінні музичні

враження.

4. Повідомлення теми уроку.

Учитель. Сьогодні ми почнемо розмову про інтонацію в музиці, визначимо її особливості, різновиди. Що означає інтонація?

У побуті ми, спілкуючись, звертаємось одне до одного із різними проханнями або побажаннями. Наші слова промовляються з певною виразністю, емоційністю, тобто інтонацією. Одні й ті самі слова можуть звучати по різному: запитально чи стверджувально.

Послухайте один і той самий вірш, який я читатиму із різною інтонацією.

(Учитель читає невеличкий вірш із різною інтонацією.)

Яке виконання більше сподобалось: перше чи друге? (Відповіді учнів.)

Між словом, мовою і музикою багато чого спільного. Напевно, вам добре відомий вислів ォспівуча моваサ. Чому так кажуть? Тому що багатьом мовам світу, зокрема й українській, властива мелодійність, наспівність. А музиці властива пісенність. Отже, наближеність до пісні поєднує мову і музику.

5. Розучування пісні Д. Кабалевського ォХто чергові?サ.

• Який характер пісні? (Відповіді учнів.)

• Що передає пісня? (Виразність живої мови дітей, які захоплено із гордістю розповідають про свої обов'язки чергових класу.)

• Які інтонації ви почули в приспіві та куплетах? Порівняйте їх. (Відповіді учнів.)

Порада вчителю. При порівнянні інтонацій приспіву слід звернутись до нотного запису, акцентуючи увагу учнів на незавершеності запитальної інтонації фрази ォХто чергові?サ та рух мелодії фрази ォНайкращі чергові!サ з повторенням останнього стійкого звуку (топіки), який надає мелодії завершеності.

Учитель застосовує метод ォРуйнування образуサ: закінчує мелодію на II ступені тональності (нота Мі). У цьому випадку мелодія ніби невизначено ォпровиснеサ.

• Що стане з останньою фразою приспіву, якщо закінчити її з іншою, наприклад, запитальною, інтонацією? (Відповіді учнів.)

• Чи буде таке звучання завершеним, стверджувальним? (Відповіді учнів.)

Учні виконують пісню ォХто чергові?サ у формі гри "Діалог".

6. Слухання пісні С. Прокоф'єва ォБазікаサ.

Учитель. Інколи мелодія музичної фрази народжується із інтонацій мови. Композитор немов ォпише з натуриサ мовні, декламаційні фрази, що набувають пісенної, музичної широти, плавності. Яскравим прикладом такого композиторського прийому є пісня С. Прокоф'єва на слова А. Варто ォБазікаサ. (Учні слухають пісню.)

• Які особливості пісні? Чи весь час звучить музика в ній однаково? (Відповіді учнів.)

• На що схожа музична мова дівчинки в першому епізоді: на розповідь

чи скоромовку? (Відповіді учнів.)

• Чому тепер музика за інтонацією стала подібною до скоромовки? (Відповіді учнів.)

• Чи справедливо дівчинку називають базікою? (Відповіді учнів.)

7. Практична робота з визначення музичних інтонацій в піснях ォЗасмутилось кошеняサ і ォДівка Явдошкаサ.

Учитель. Визначте характер інтонацій відомих вам пісень ォЗасмутилось

кошеняサ композитора І. Кириліної та української народної пісні ォДівка Явдошкаサ. Яку з пісень ви хотіли б виконати виразно, у формі концертного

номеру? (Учні за бажанням виконують зазначені пісні з використанням

танцювальних рухів й темброво-ритмічним супроводом.)

8. Підсумок уроку.

• Чи сподобались музичні твори, що прозвучали на уроці? (Відповіді учнів.)

• Який із них найбільше припав до душі? (Відповіді учнів.)

• Який із музичних творів ви хотіли б послухати чи виконати? (Відповіді учнів.)

• Що зближує розмовну і музичну мови? (Відповіді учнів.)

• У якому музичному творі композитор намагається наблизити музику до інтонацій розмовної мови? (Відповіді учнів.)

Учитель. Інтонація - найменша частина музичного твору певної виразності. Музичну інтонацію, на відміну від мовної, записують за висотою і тривалістю нот.

9. Вихід учнів із класу під музику (за бажанням учнів).

УРОК 10

Тема. Інтонація гумору та діалог в музиці

Мета: розкрити виражальні особливості інтонацій гумору та діалогу в музиці; формувати в учнів уміння інтерпретувати та виконувати музичні твори; розвивати емоційну чутливість, артистизм учнів, почуття гумору; виховувати

інтерес до класичної і народної музики, кращі моральні якості особистості.

Музичний матеріал: українська народна пісня "Зайчик та Лисичка";

В. Косенко. "Гумореска"; С. Прокоф'єв. "Базіка"; Д. Кабалевський. "Хто чергові?", "Клоуни".

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: магнітофон, музичні інструменти (фортепіано, баян, акордеон, темброво-шумові інструменти), ілюстрації до музичних творів, портрети композиторів В. Косенка, Д. Кабалевського, С.Прокоф'єва.

Хід уроку

1. Вхід учнів до класу під звучання п'єси В. Косенка ォГуморескаサ.

2. Музичне вітання.

Учні виконують поспівки Д. Кабалевського ォДівчатка миサ та ォМи -хлопчикиサ.

3. Розучування пісні Д. Кабалевського ォХто чергові?サ.

При розучуванні 2-х і 3-х куплетів слід звернутись до нотного запису.

• Про що розповідається в пісні? (Відповіді учнів.)

• Який характер пісні? (Відповіді учнів.)

• Які інтонації властиві пісні? (Відповіді учнів.)

4. Бесіда про інтонаційні особливості пісні С. Прокоф'єва ォБазікаサ.

Звучить фрагмент пісні.

• Що це за твір? Хто його автори? (Відповіді учнів.)

• Який характер пісні? (Відповіді учнів.)

• Як відображено базікання дівчинки в музиці: яким темпом, ритмом? (Відповіді учнів.)

• Що характерно для інтонацій пісні? (Відповіді учнів.)

5. Слухання п'єси В. Косенка ォГуморескаサ.

Порада вчителю. При слуханні п'єси В. Косенка ォГуморескаサ учні

знаходять в музиці інтонації гумору. Визначенню особливостей інтонації п'єси допоможе нотний запис її фрагменту. Слід звернути увагу учнів на швидкий темп, акценти, штрихи.

• Визначте характер музики, особливості інтонації: запитальна, стверджувальна, гумористична, спокійна, жартівлива, розповідна. Позначте

свої відповіді в зошиті. (Учні виконують завдання.)

• Чи зміниться характер інтонацій, якщо зіграти твір у повільному темпі або на низьких нотах? (Відповіді учнів.)

• Яку музичну п'єсу, близьку за інтонацією до гумору, можете назвати?

(Відповіді учнів.)

Звучить п'єса Д. Кабалевського "Клоуни".

• Що це за твір? Хто його автор? (Відповіді учнів.)

• Про що розповідається в цьому творі? (Відповіді учнів.)

• Якого характеру інтонації п'єси? (Відповіді учнів.)

• Чи близька до ォГуморескиサ ця музика? (Відповіді учнів.)

6. Розучування української народної пісні "Зайчик та Лисичка".

• Яку пісню написали б на текст "Добрий вечір, Лисонька, куди йдеш?": пісню-монолог чи пісню-діалог? (Відповіді учнів.)

• Які інтонації в ній звучали б? (Відповіді учнів.)

Учитель читає текст пісні, а учні висловлюють думки щодо своїх мелодій, інтонацій.

Порада вчителю. Розучування пісні слід проводити у формі гри

ォДіалогサ (хлопчики співають від імені Зайчика, а дівчатка - Лисички)

та спираючись на нотний запис.

7. Підсумок уроку.

Учитель. Розмовна мова і музична мають багато спільного: посилення

і послаблення інтонації, акценти на певних словах фраз, паузи,

емоційна виразність

УРОК 11

Тема. Ритмічні інтонації в музиці

Мета: визначити роль ритмічних інтонацій в розкритті характеру музики; формувати в учнів здатність відчувати виражальну направленість думок, почуттів, настрою музичних творів; розвивати емоційну чутливість, відчуття

ритму, уміння порівнювати музичні твори; виховувати патріотизм, оптимізм, життєрадісність, почуття гумору.

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Хід уроку

1. Вхід учнів до класу під звучання п'єси Е. Гріга ォМаршサ.

2. Музичне вітання.

Учитель проводить із учнями музичну зарядку (розспівування).

3. Виконання пісні Д. Кабалевського ォХто чергові?サ.

Під час виконання учні мають передати виразність інтонацій пісні.

4. Проведення гри ォПередай ритмо-інтонаціюサ.

Звучить ォГуморескаサ В. Косенка.

• Що характерно для інтонацій музики цієї п'єси? (Відповіді учнів.)

• Передайте рухом руки характер інтонації гумору.

Для виконання цього завдання доречне застосування методу пластичного

інтонування.

5. Слухання ォМаршуサ (ォВесільний день у Трольхаугеніサ) Е. Гріга.

• Що відчули в звучанні музики: танцювальність, маршовість чи пісенність? (Відповіді учнів.)

• Як би ви назвали цей музичний твір? (Відповіді учнів.)

Учитель. Ця п'єса маршово-танцювального характеру називається

ォВесільний день у Трольхаугеніサ. Трольхауген (у перекладі - пагорбок тролів) - назва містечка, що знаходиться високо в горах між двома морськими затоками. Саме в цьому казковому місці пройшло життя норвезького композитора Едварда Гріга. Тут він жив до останніх своїх днів і був похований на мальовничій скелі.

• Чим відрізняються інтонації цієї п'єси від попередніх музичних

творів? (Відповіді учнів.)

• Зверніть увагу на ритмічну інтонацію п'єси як вступ до основної теми

маршу. ( } П ^ Л)

• Виконайте її по черзі із друзями як ритмічні ォперегукиサ.

• Оберіть музичні інструменти та виконайте цю ритмічну інтонацію як супровід до маршу. Зверніть увагу на запис ритмо-інтонації та допишіть пропущені паузи. Спробуйте в русі передати святковий характер п'єси.

• Порівняйте ритми інтонації п'єси Е. Гріга з ритмом інтонацій Симфонії

№ 5 Л. Бетховена. Виконайте мелодію за нотним записом та з текстом.

6. Виконання української народної пісні ォЗайчик та Лисичкаサ.

• Який характер пісні? (Відповіді учнів.)

• Які інтонації відчуваються в ній? Як це передано в нотному записі, мелодії, ритмі? (Відповіді учнів.)

• Виконайте пісню в діалозі (двома групами), інценовано.

• Придумайте діалог, створіть його ритмічні інтонації та запишіть у зошиті.

7. Визначення основних інтонацій у пісні І. Кириліної ォЗасмутилось кошеняサ. Учні виконують пісню виразно, у формі концертного номеру.

8. Підсумок уроку.

• Які музичні твори прозвучали на уроці? (Відповіді учнів.)

• Із якими новими інтонаціями ви познайомились? У якому музичному

творі? (Відповіді учнів.)

Учитель узагальнює матеріал уроку, повторює нове поняття - "інтонація"




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал