- Учителю
- Конспекты уроков музыки в 1 классе
Конспекты уроков музыки в 1 классе
Урок 1
Тема: Вітаємо тебе, Музико!
Мета уроку: ввести учнів у світ музики. Пояснити правила співу та слухання музики, познайомити з основними поняттями, позначками щодо графічного зображення мелодії. Розвивати емоційну сферу учнів, музичний слух. Викликати зацікавленість різними видами музичної діяльності.
Очікувані результати: учні пояснюють, хто створює музику, правила співу та слухання музики, відтворюють пульс музики, висловлюють свої враження від музичних творів, виразно співають.
Тип уроку: урок введення в тему
1. Організаційний етап
1.1. Вхід до класу під музику.
1.2. Перевірка присутності учнів:
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
1.4. Перевірка готовності класного приміщення до уроку.
2. План уроку
2.1. Вхід до класу під мелодію пісні «Перший дзвоник» Н. Май або «Дзвенять дзвінки» Б. Фільц, оргмомент.
2.2. Бесіда з учнями про музику та її роль у нашому житті.
2.3. Ознайомлення з правилами співу й основними позначками щодо графічного запису мелодії.
2.4. Розспівування. Поспівка «У школу».
2.5. Розучування «Пісні про школу» або «Ми йдемо сьогодні в клас» (муз. М. Дремлюги).
2.6. Введення поняття «пульс» і ритмічні вправи (підкреслення пульсу в музичних творах).
2.7. Ознайомлення з правилами слухання музики.
2.8. Слухання української народної колискової пісні «Повішу я колиску» (або на вибір учителя - «Ой ходить сон», «Котику сіренький», «Спи, моя дитино»).
2.9. Узагальнення матеріалу уроку.
2.10. Вихід із класу під звучання «Пісні про школу» М. Дремлюги (або на вібир учителя).
У ШКОЛУ
Поспівка
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Співрозмова з учнями.
- Музика навколо нас.
- Роль музики у житті людини.
- За що ви полюбляєте музику?
- Де ви зустрічаєтеся з музикою?
3.2. Правила співу.
3.3. Розспівування.
4. Мотивація навчальної діяльності
4.1. Повідомлення теми уроку.
4.2. Мотиваційна бесіда з учнями: для чого ми вивчаємо музичне мистецтво?
- Музика є важливою частиною життя людини, вона оточує нас із самого народження. Музика розповідає про життя, допомагає нам краще пізнати навколишній світ. Вона робить людину більш чуйною і доброю, вчить тонкощів почуттів.
5. Етап засвоєння нових знань
5.1. Підкреслити життєвий зміст музики.
5.2. Розучування «Пісні про школу» (муз. М. Дремлюги, вірші Т. Масенка).
5.3. Ознайомлення з правилами слухання музики.
5.4. Слухання української народної пісні «Повішу я колисоньку», обговорення.
5.5. Ритмічні вправи.
6. Узагальнення та закріплення знань
6.1. З'ясувати, що нового і цікавого дізналися учні про музику. Про що розповіла музика, що звучала на уроці?
6.2. Чим вона сподобалася учням?
6.3. Які правила співу та слухання музики запам'ятали учні?
6.4. На якому інструменті грав учитель музики?
6.5. За бажанням - завдання в «Робочому зошиті з музичного мистецтва».
7. Підбиття підсумків уроку
Урок 2
Тема: Музика - мистецтво звуків
Мета уроку: збагачувати музичний досвід учнів. Розвивати емоційно-образне мислення, звуковисотний слух, почуття ритму. Виховувати любов до музики, до природи.
Очікувані результати: учні пояснюють різницю між музичними і шумовими звуками, визначають напрямок руху мелодії за графічним записом і показують його рукою, набувають навичок елементарного музикування, виразно співають, ритмічно рухаються під музику, висловлюють свої враження про музику.
Тип уроку: урок поглиблення теми, засвоєння нових знань..
1. Організаційний етап
1.1. Вхід до класу під музику.
1.2. Перевірка присутності учнів:
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
1.4. Перевірка готовності класного приміщення до уроку.
2. План уроку
2.1. Вхід до класу під звучання пісні Н. Май «Перший дзвоник» (або «Дзвенять дзвінки» Б. Фільц).
2.2. Музичне привітання «Доброго дня!»
2.3. Розспівування. Поспівки «У школу», «Стоїмо на місці», «Ми крокуєм вгору», «Ми крокуєм вниз».
2.4. Продовження роботи над «Піснею про школу» М. Дремлюги (або «Ми йдемо сьогодні в клас» М. Дремлюги).
2.5. Гра «Прогулянка до лісу». Відтворення шумових звуків.
2.6. Ознайомлення з музичною грою «Ми у лісі були» на музику Б. Фільц. Ритмічні рухи під музику.
2.7. Слухання пісень В. Подвали «Музичні загадки» («Білка, «Дятел», «Їжачок»).
2.8. Узагальнення матеріалу уроку.
2.9. Н. Май «Перший дзвоник» (або на розсуд учителя).
ДОБРОГО ДНЯ
Поспівка
МИ КРОКУЄМ
Поспівка
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Музичне привітання.
3.2. Розспівування.
3.3. Повторення матеріалу попереднього уроку.
3.4. Продовження роботи над «Піснею про школу» (муз. М. Дремлюги).
4. Мотивація навчальної діяльності
4.1. Повідомлення теми уроку.
4.2. Мотиваційна бесіда: музика - мистецтво звуків. На уроці ми з'ясуємо, що таке музичні і шумові звуки, щоб не плутати ці поняття; визначимо, що мелодія є основою музики, і роль музичного супроводу. Знайомство з особливостями музики допоможе краще розуміти її мову, характер і зміст музичних творів.
5. Етап засвоєння нових знань
5.1. Поспівки. Визначення напрямку руху мелодії.
5.2. Співрозмова з учнями: музичні та шумові звуки.
5.3. Гра «Прогулянка до лісу». Відтворення шумових звуків.
6. Узагальнення та закріплення знань
6.1. Що нового дізналися учні про музику?
6.2. Чим відрізняються музичні та шумові звуки, де їх можна почути?
6.3. Які музичні твори прозвучали на уроці?
6.4. Чим вони запам'яталися і сподобалися учням?
6.5. За бажанням - завдання в «Робочому зошиті з музичного мистецтва».
7. Підбиття підсумків уроку
Світ сповнений звуками, але не всі вони є музичними. Музика - мистецтво звуків, що є її мовою. З музичних звуків складаються чарівні мелодії, великі музичні твори. Ми вчимося розуміти мову музики.
Урок 3
Тема: Якими бувають музичні звуки
Мета уроку: познайомити учнів з різновидами музичних звуків, дати поняття «ритм». Розвивати співацькі навички, почуття ритму, творчі здібності школярів. Підтримувати бажання брати участь у колективній творчості.
Очікувані результати: учні розрізняють довгі й короткі, високі й низькі, гучні та тихі музичні звуки; пояснюють різницю між ритмом і пульсом музики; висловлюють свої враження від прослуханих творів.
Тип уроку: поглиблення теми, засвоєння нових знань.
1. Організаційний етап
1.1. Вхід до класу під музику.
1.2. Перевірка присутності учнів:
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
1.4. Перевірка готовності класного приміщення до уроку.
2. Орієнтовний план уроку
2.1. Вхід до класу під звучання пісні М. Шутя «Веселі нотки».
2.2. Музичне привітання «Доброго дня!»
2.3. Розспівування. Поспівка «Бом-бім».
2.4. Ритмічна вправа «Луна-ритм».
2.5. Слухання п'єс Е. Ґріґа «Пташка» (або «Пташка» В. Сокальського) і М. Дремлюги «Ведмежатко в лісі» (або «Пісні ведмедика» Л. Колодуба).
2.6. Розучування Пісні
2.7. Узагальнення матеріалу уроку.
2.8. Вихід із класу під звучання «Пісні про зарядку» О. Янушкевич (або на розсуд вчителя).
БОМ-БІМ
Поспівка
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Музичне привітання.
3.2. Розспівування.
3.3. Повторення матеріалу попереднього уроку. Чим відрізняються музичні та шумові звуки? Де їх можна почути?
4. Мотивація навчальної діяльності
4.1. Повідомлення теми уроку.
4.2. Мотиваційна бесіда. Для чого ми вивчаємо особливості музичного мистецтва? Знайомство з різновидами музичних звуків допоможе навчитися краще розуміти мову музики.
5. Етап засвоєння нових знань
5.1. Поспівка.
5.2. Довгі й короткі звуки. Пояснення терміну «ритм». З'ясувати відмінності між ритмом і пульсом музики.
5.3. Гра «Луна-ритм».
- Ритмічні вправи. Учні повторюють за вчителем ритм, плескаючи в долоні.
- Учні пропонують до гри свій ритм.
5.4. Творче завдання «Бесіда пташки і ведмедя».
Учні відтворюють рухами і голосом бесіду пташки і ведмедя.
5.5. Слухання п'єс «Пташка» Е. Ґріґа і «Ведмежатко в лісі» М. Дремлюги.
- Визначення особливостей музики.
Високі й низькі звуки.
- Використання методу «руйнування образу» («Ведмежатко в лісі». Якою буде музика про великого, дорослого ведмедя?).
5.6. Розучування 1 куплету Пісні
- Порівняння «Пісні про зарядку» з колисковою. Гучні й тихі музичні звуки.
6. Підбиття підсумків уроку
Урок 4
Тема: Як виконують музику
Мета уроку: збагачувати слухацький досвід першокласників, дати поняття «виконавець», «вокальна та інструментальна музика», «хор», «оркестр». Познайомити з варіантами виконання музичних творів. Розвивати музичний слух, образне мислення. Виховувати інтерес до класичної музики.
Очікувані результати: учні пояснюють роль композитора, виконавця і слухача у створенні і сприйманні музики; визначають відмінності між вокальною та інструментальною музикою; солістом і колективом виконавців; розрізняють звучання оркестру і окремих музичних інструментів, виразно співають, ритмічно рухаються під музику, інсценують пісню.
Тип уроку: поглиблення теми, засвоєння нових знань.
1. Організаційний етап
1.1. Вхід до класу під музику.
1.2. Перевірка присутності учнів:
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
1.4. Перевірка готовності класного приміщення до уроку.
2. План уроку
2.1. Вхід до класу під музику.
2.3. Продовження розучування Пісні
2.4. Бесіда з учнями за темою уроку.
2.5. Слухання п'єси Д. Кабалевського «Клоуни» (2 варіанти).
2.6. Виконання в русі української народної пісні «Веселі гуси».
2.7. Узагальнення матеріалу уроку.
2.8. Вихід із класу під звучання української народної пісні «Веселі гуси» (або на розсуд учителя).
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Музичне привітання.
3.2. Розспівування.
3.3. Продовження розучування «Пісні про зарядку» (муз. О. Янушкевич).
4. Мотивація навчальної діяльності
4.1. Повідомлення теми уроку.
4.2. Мотиваційна бесіда: музика звучить навколо нас. Хто її створює, виконує і сприймає? Учні вчаться бути виконавцями і уважними слухачами. Знайомство з особливостями виконання музики (вокальна, інструментальна, соло або колектив виконавців) допоможе з'ясувати її виразні можливості, краще розуміти зміст музичних творів.
5. Етап засвоєння нових знань
5.1. Співрозмова з учнями.
- Композитор, виконавець, слухач.
- Вокальна та інструментальна музика.
- Соліст або колектив виконавців.
5.2. Слухання п'єси Д. Кабалевського «Клоуни».
- Визначення особливостей музики.
- Варіанти виконання: фортепіано, оркестр.
5.3. Виконання в русі української народної пісні «Веселі гуси».
- Проявляти артистичні здібності.
6. Узагальнення та закріплення знань
- Що нового дізналися учні про музику?
- Чим сподобалася їм музика, що звучала на уроці?
- За бажанням - завдання в «Робочому зошиті з музичного мистецтва».
7. Підбиття підсумків уроку