- Учителю
- Урок музики у 2 класі «В країні Барвистої музики»
Урок музики у 2 класі «В країні Барвистої музики»
Куйбишевська районна в м. Донецьку рада
Відділ освіти
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 62
(Музична виразність)
Урок з використанням інформаційних технологій
2 клас
Юхневич О.М., учитель музики
Донецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ст.№62
Донецьк -2014
Тема: Подорож на Планету Барвистої Музики
Музична виразність
Мета: Відтворювати навички вокально-хорового співу в поспівках та піснях, практичне інтонування, ритмічні рухи, вивчення нової пісні; закріпити поняття почуттів і думки, знання нотної грамоти, розвивати музичний слух, голос, пам'ять, уяву, мислення; виховувати любов до рідної землі, українського народу, його музики.
Обладнання: диски для прослуховування музичних творів, мультимедійна презентація
Тип уроку: комбінований урок повторення вивченого матеріалу та
засвоєння нових знань.
Форма проведення: урок з використанням інформаційних технологій
Хід уроку
І. Організаційний момент. Слайд 1
(Під музику учні заходять до класу)
Слайд 2
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Привітайтесь: «Добрий день!»
І роботу розпочнем.
Слайд 3
На мелодію пісні "Я на солнышке лежу" виконують вітання
Урок музики у нас,
Запросив усіх у клас,
Привітаймо дружно всі:
- До, ре, мі, фа, соль, ля, сі!
Учні сідають.
(Учитель звертає увагу на правильну поставу під час виконання пісні сидячи.)
На мелодію української народної пісні " Ой єсть в лісі калина "
виконують пісеньку для організації роботи на уроці.
Урок музики почався, (3 р.)
Кожен з нас приготувався.
Ми готові же співати, (3р.)
Будем грати й танцювати.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку
Сьогодні на уроці ми будемо вчитися розуміти мову музики; знати, що музика виражає різні почуття; розвивати музичний ритмічний слух; виховувати любов до рідної землі, до українського народу, його музики, виховувати бережливе ставлення до природи.
Звучить музика.
Мій юний друже! В добрий час
заходиш ти у світлий клас.
Ми підемо в руці рука
У світ, що зветься МУЗИКА.
Вчитель. Слайд 4
-
Музика - чарівне диво!
Звідки ти така грайлива?
Чи надовго?
-
Назавжди!
-
Чи не зникнеш ти куди?
-
Завітала я до хати,
Щоб в ній завжди панувати
У садку, на ганку білім
І у вашім серці милім,
Щоб лунало на весь світ:
-
"Здрастуй, Музико!"
-
"Привіт!" (Всі)
Учитель. Дорогі діти!Сьогодні у нас урок незвичайний, а чарівний, казковий! Музика запропонувала нам полетіти на казковому зорельоті на дивну планету, її батьківщину - Планету Барвистої Музики. Хочете помандрувати?
Якщо розфарбуєш дугу веселкову,
Одержиш квиток на планету чудову.
Вона свого старту чекає давно,
Бажаєш - її розфарбуй заодн
Діти розмальовують, повторюючи гаму кольорів. Створюють веселку.)
Музика. По струнах і по клавішах...
Казковий таємничий шлях:
в долини, де мелодії
кружляють хороводами,
де пісня лине в небеса
і дощ танцює у лісах,
де навіть в шепоті сосни
спів клавіш чути і струни.
(Музика роздає квитки на Планету Барвистої Музики)
Квиток на Планету Барвистої Музики
Якщо візьмешся за справу -
То виконуй все на славу.
Завдання роби сумлінно.
Щоб одержати " відмінно "
Слухай музику, співай.
Весело танцюй та грай.
Сперечайся, говори,
Фантазуй і мрій, твори.
Навчайся - старанно,
Пиши - бездоганно,
Співай чисто, красно
І дуже виразно!
Гарно всілись і давайте повторимо
правила співу:
-
Стеж за співацькою поставою:
сядь або стань рівно, руки поклади на коліна або опусти.
-
Стеж за диханням:
вдих спокійний, але швидкий, видих - довгий, плавний.
-
Уважно слідкуй за вказівками вчителя.
-
Слухай звучання свого голосу та хору.
-
Спів починай із розспівок, виконуй ї старанно й точно.
Ми з вами пролітаємо повз сузір'я "Поспівки"
Виконання поспівок "Йшла лисичка", "Диби, диби", "Ходить квочка"
(шлях до планети Барвистої Музики складається із дивних значків. За допомогою цих значків пишеться музика. Хто скаже, про що йде мова?
Учень.
Ці чарівнії значки, як малесенькі жучки,
Розповзлися дуже звично сторінками книг музичних.
Ноти можуть так багато й будуть нам допомагати
Добре знатися з науки, як писать музичні звуки.
Слайд 5
Є за горами крутими, за потоками стрімкими,
У чарівній стороні, у музичній царині,
За лісами, за курганом Диво-замок.
Нотним станом називають цей казковий
Замок п'ятиповерховий.
Слайд 6
Мешкають у замку тім сестри,
Їх, відомо, СІМ.
Знають всі, що ті сестриці -
майже справжні чарівниці.
Але є у них турботи
Є і назва. Звуть їх НОТИ.
Щоб про них все краще знати
Треба казку прочитати.
Казка "Сім сестриць - сім чарівниць"
Добрий ранок! Здрастуй, Сонце! -
Старша відчиня віконце
І до справи. Знав будь-хто:
Гарна господиня До
Слайд 7
Ремесло, що друга мала, -
Трави відбирати вдало:
Хмель, любисток та чебрець...
Ре їх знала молодець.
Слайд 8
Між ялинок у ліси
Йшла на пошуки краси
Нота третя із семи.
Ліс вітавсь: "Добридень, Мі."
Слайд 9
Фантастична та чарівна,
Ніби польова царівна,
Коли трави ніч зшива,
Там гуляла нота Фа.
Слайд 10
"Соль" писала замість "сіль",
Бо не знала літер всіх:
Ще граматики пароль
Не розкрила п'ята Соль.
Слайд 11
Ляльку колихала шоста:
Бракувало ноті зросту,
Щоб іти в ліси й поля
Ось і бавилася Ля.
Слайд 12
Сірий день барвистим вмить
Вміла ця сестра зробить,
Бо найкращі фарби всі -
У найменшої, у Сі.
(Виконання пісеньки про ноти)
Слайд 13
До, сі, ля, соль, фа, мі, ре,
До, ре, мі, фа, соль, ля, сі
Учитель. Слайд 14
До, ре, мі, фа, соль, ля, сі
Всі тепер зібрались?
- ВСІ!
А із ноток ось така
Вийшла пісенька дзвінка. Слайд 15
Слайд 16
До! - горобчика гнізДо.
Ре! - ДеРева у дворі.
Мі! - Кицюню погодуй.
Фа! - В ліску кричить сова.
Соль! - гуляє дітвора.
Ля! - співає вся земля.
Сі! - Співаємо усі,
Бо нам весело усім!
А тепер повторимо вивчене. Слайд 17
Сенкан (п'ятиряддя)
Тема (іменник) Нота
Опис (2 прикметники) Четвертна, висока.
Дія (3 дієслова) Звучить, співається, записується.
Фраза (Речення) Без ноти неможлива музика.
Перефразування (Синонім) Ступінь.
Ось ми і прибули на Планету Барвистої Музики.
А далі помандруємо пішки, а щоб було веселіше.
- Яка пора року на наші планеті?
- Весна!
-
А після якої пори року вона наступає?
-
Після зими.
Пісня "Ой минула вже зима"
-
Діти, а чи розгледіли ви де ми знаходимось?
-
Та це ж наша Україна!
-
Вона є часточкою Планети Барвінкової Музики! Чому?
-
Бо люди тут співучі!
-
А що прикрашає землю?
-
Природа!
-
Сонечко!
-
То ж давайте попросимо його, щоб воно нас супроводжувало ,
щоб розквітла наша земля!
Помилуймося першими весняними квітами Слайд 19-23
(Запитання, що можуть виражати музичні звуки?
- Радість, піднесеність, гордість,сум, ніжність, переживання... )
Вчитель.
-
Чи не стомились ви, дітки? Чи не час нам відпочити ?
-
Нема часу відпочивати, треба землю засівати, бо весняний день - рік годує!
Тож давайте заспіваємо (фізхвилинка "Вийди, вийди, сонечко")
ІІІ. Фізкультхвилинка.
ІV. Бесіда та слухання музики. Слайд 24-26
Учитель.
-
Діти, колись люди вірили, що земля стоїть на трьох китах, як не дивно, але музика стоїть теж на трьох китах.
(Учні міркують, як називаються ці кити? Звучить музика, учні визначають, як називається кожен із «китів»)
(Пісня, танець, марш)
(Кубування)
Музика.
- Я принесла вам чарівний кубик, розгляньте його.
Гра "Чарівний кубик"
Учні пояснюють значення кожного запису.)
-
Типи музики (Пісня, танець, марш)
-
Мелодія (Характер музики - лагідна, сумна, весела)
-
Ритм (Рівномірний, нерівномірний)
-
Темп (Швидкість руху)
-
Динаміка (Сила звучання)
-
Тембр (Забарвлення музики)
(Звучить музика і учні визначають тип музики, характер, ритм, темп, характеризують динаміку, тембр прослуханої мелодії...)
Таблиця
Настрої музики
Веселий
Роздратований
Ніжний
Сумний
Радісний
Сердитий
Добрий
Плаксивий
Святковий
Розлючений
Спокійний
Знесилений
Піднесений
Насуплений
Лагідний
Тихий
Продовжуємо нашу подорож. Ось ми на зупинці "Нова пісня"
V. Вивчення нової пісні.
Берізонька
Слова Т. Волгіної Музика А.Філіпенка
1.На лугу, на лугу
Чепурнесенька,
Там берізка стоїть,
Ой тонесенька...
Низько берізонька
Нахилилася,
Гірко берізонька
Зажурилася.
2.- Ти берізко чому
Зажурилася ?
Головою чого
Похилилася?
- Люди недобрії
Пострічалися,
Тому віти мої
Обламали всі.
3. Лікували берізку
Білесеньку,
Поливали щодня
Молодесеньку.
Стала берізонька
Веселесенька,
Стала берізонька
Зеленесенька.
1. Бесіда (Діалог учитель, учні)
-
У кожної дитини є тато й мама, а хто є творцем пісні "Берізонька"?
-
Слова Т. Волгіної.
-
Музика А. Філіпенка
2. Слухання пісні у виконанні вчителя.
3. Робота в парах
І. Визначити лад (Мажорний, мінорний)
ІІ. Темп пісні. (Помірний, швидкий)
ІІІ. Динаміка (Тихо, голосно)
4. Словесне малювання. (На хвилечку уявіть собі, що ви художники,
яку б ви ілюстрацію створили до даного твору, передайте свої почуття через створення малюнка)
Слайд 27-28
VІ. Підсумок уроку.
" Мікрофон"
-
Що ми навчились ?
-
Що сподобалось?
-
Що найбільше запам'яталось ?