- Учителю
- Разработка урока по музыке на тему' Українські візерунки. Особливості регіональних танців України коломийка, гопак, козачок, полісяночка. ' (4 класс)
Разработка урока по музыке на тему' Українські візерунки. Особливості регіональних танців України коломийка, гопак, козачок, полісяночка. ' (4 класс)
тема: Українські візерунки. Особливості регіональних танців України коломийка, гопак, козачок, полісяночка.
мета: Познайомити з регіональними особливостями українських танців козачок, гопак, коломийка, полісяночка. Розвивати музичну, слухову та зорову пам'ять, художньо- естетичне сприймання музичних творів; вміння уважно вслуховуватися в музику, висловлювати особистісно- ціннісне ставлення до неї, стежити за розвитком музики; лідерські якості. Вчити аналізувати музичні твори, простежувати та усвідомлювати розвиток музичного образу, застосовуючи відповідну термінологію; працювати в групі. Виробляти вміння зв'язно висловлювати свої думки. Виховувати повагу до національних традицій; думки інших; любов до рідного краю.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актулізація опорних знань
1) Сучасна єдина Україна має адміністративний (обласний розподіл) та історико-етнографічний.
- В якій області ми живимо? (Луганській)
- Які ще області України ви знаєте? (Називають)
- Зверніть увагу на карту. На ній різними кольорами позначене історико- етнографічний розподіл України на регіони. Ось деякі з них (Показую: Полісся, Волинь, Середнє Підніпров'я, Слобожанщина та інші )
2) Діти до нас на урок завітали наші друзі Лясолька і Бірвик (І частина)
ІІІ. Новий матеріал
1)Як ви вже зрозуміли сьогодні ми з вами поговоримо про танці різних регіонів України.
Танець - один із найдавніших видів народної творчості. Люди в танцях повторювали рухи тварин, птахів, а пізніше - жести, що відображали певні трудові процеси .
Танець, супроводжує людину протягом усього життя. Багатоманітність костюмів, музичних мелодій кожного регіону, змісту і мови танцю, створюють різноманітність народної творчості України і її хореографічного мистецтва.
2) Ви поділилися на три групи. Кожна з яких готувала інформацію про танець певного регіону.
І так, діти, що ви знаєте про такий танець як Коломийки?
1учень.
Коломийки- це український народний танець карпатського регіону або короткі пісеньки-приспівки, які супроводжують танець або існують самостійно.
Слово « коломийка » походить від слова « коло» .Тому для всіх різновидів цього танцю характерне створення одного великого кола , розбивання його на кілька маленьких , переходи з кола в коло.
2 учень
Коломийки найбільш поширені на заході України. І поділяються на Гуцульські і Бойківські.
Івано- Франківська область - це гуцульський регіон України. Гуцульська коломийка побудована на гуцульських танцювальних рухах. У танці використовуються пружинистий крок , рух гайдук , чесанка , збійка, гуцульські присядки , голубці , крутки та інші.
3 учень Бойківська коломийка поширена на території Прикарпаття, Львівської області. Від гуцульської її відрізняють інші мелодії, інша музична і танцювальна специфіка.
4учень Цьому танцю властивий швидкий темп . Іноді танець ділиться на дві частини - повільну і швидку . Танці коломийки відлічаютсья різноманіттям танцювальних рухів, барвистим танцювальним малюнком, колоритним музичним супроводом. Самобутньо і своєрідно звучать інструменти українського оркестру: цимбали , трембіта, коза, ріг, варган, сопілка, ліра та інші.
1учень пропонуємо переглянути фрагмент коломийки
перегляд танцю КОЛОМИЙКИ
Вчитель: Слово другій групі, яка готувала інформацію про танець Гопак.
5 учень. Назва танцю Гопак походить від вигуку "гоп", який звучав під час його виконання. Це традиційний український народний танець запорозького походження.
6 учень Виникнення гопака пов'язують з козаками Запорізької Січі в XVI - XVIII століттях. Тому спочатку в ньому брали участь виключно чоловіки .
Використовувані для гопака чоловічі костюми ( червоні шаровари , кольоровий пояс, вишита сорочка , загострені чоботи) , є за своєю суттю козачої формою того часу .
7 учень Жінки в гопаку з'явилися лише в його сценічному варіанті. Їх костюми , складаються з вишитої сорочки, запаски або плахти, кирсетки, загострених червоних чобітків, вінок зі стрічками, що є основним костюмом центральної частини України.
8 учень Цьому танцю властивий швидкий темп. Виконується з використанням віртуозних карколомних стрибків, присядки, обертання й інших віртуозних танцювальних рухів.
9 учень Існують різні варіанти гопака - сольний, парний, груповий. Гопак нерідко має величний, героїчний характер. До вашої уваги фрагмент танцю Гопак.
перегляд танцю ГОПАК
Вчитель: Третя група учнів готувала повідомлення про танець Козачок. Вам слово.
10 учень Козачок - веселий, дуже рухливий танець у дводольному розмірі. Він виник у середовищі воїнів-козаків, про що свідчить назва танцю.
11 учень Музика звучить у швидкому темпі, тому танцюристи повинні бути дуже спритними. Як і в гопаку, виконавці козачка часто змагаються між собою в танцювальній майстерності, але всі вони виконують встановлені древніми традиціями рухи.
12 учень Виконується парами, рядами, солістами. Його танцювальні фігури мають багато спільного з гопаком, але характер танцю більш легкий.
До вашої уваги фрагмент танцю Козачок.
перегляд танцю КОЗАЧОК
Вчитель: Дякую всім групам за підготовлену інформацію. Молодці!
А я пропоную вам переглянути ще фрагмент одного танцю, який має назву - Полісяночка. І дати йому характеристику.
перегляд танцю ПОЛІСЯНОЧКА
-
Який темп має цей танець? (Помірний)
-
Хто його виконавці?(Дівчата і хлопці в парі)
-
Чи є, щось спільне з переглянутими сьогодні танцями?
3) Вчитель: А чи були сьогодні танці які виконувалися під супровід співу? Так це коломийки та полісяночка. Тож давайте і ми з вами заспіваємо.
Але спочатку нам треба зробити зарядку для свого голосового апарату. Сядьте всі рівненько, випрямте спини. Розпочнемо з артикуляційної розминки.
мелодія для артикуляційної розминки
І як завжди наша розпівочка.
мелодія для розпівки
- Пісня з якою ми сьогодні познайомимося має назву «Зеленеє жито».
Жито - це злакова рослина, зерна якої використовують для виготовлення хліба; житом (слово споріднене із жити, життя) у народі називали не лише власне цей злак, але й пшеницю. Жито як хліб, основа життя людини, вимагає до себе пильної уваги, і хлібороб це добре розумів, тому й кажуть: «Жито говорить: «Сій мене в золу, аби в пору!».
Жито - символ життя; плодючості, достатку; здоров'я, щастя; символ неперервності роду, духовності українців., тому часто є дійовою особою в ритуалі, особливо весільному (використовують зерно жита, обсипаючи ним молодих,- «щоб їм добре жилося», «на щастя»); сніп жита (як одне життя) вноситься в хату й на Різдво.
Кожен з вас отримав текст пісні. Ми зараз прослухаємо та познайомимося з текстом та мелодією пісні. Тож уважно слідкуємо за текстом.
прослуховування ЗЕЛЕНЕЄ ЖИТО
І так співаємо. Дивимося на екран та відтворюємо текст пісні.
караоке ЗЕЛЕНЕЄ ЖИТО
Молодці! Гарно вийшло! Подальшу роботу з піснею ми продовжимо на наступному уроці.
ІV. Фізкультхвилинка
Прийшов час розім'ятися. Ми сьогодні розмовляємо про танці. Отож логічним буде і станцювати.
Перед вами зображені основні рухи українського танцю. Давайте спробуємо відтворити їх.
- Показую. Повторюють.
А є бажаючі спробувати станцювати парний танець. Виходьте, не соромтесь.
танцювальні вправи в парі:
-
під музику
Вчитель: Молодці, сідайте на свої місця.
V. Закріплення
-
Так давайте пригадаємо про які українські танці ми сьогодні говорили?
-
Які виконуються під супровід пісень?
-
А для яких потрібна гарна фізична підготовка?
Молодці, гарно сьогодні попрацювали. Активними були .... А на завершення я пропоную переглянути танець, який в собі поєднує всі хореографічні особливості різних регіонів України. А чи зможете ви знайти танці, про які ми з вами говорили на уроці?
Дивимося.
перегляд танцю «Ми з України»
5