- Учителю
- Конспект урока по музыкальному искусству в 5 классе
Конспект урока по музыкальному искусству в 5 классе
Лазаренко Лилия Владимировна,
учитель музыкального искусства, технологии и трудового обучения,
общеобразовательная школа I - III ступеней № 24,
г. Торез
Тема. Історія народу в пісні.
Епiграф: Пісня ні в добру, ні в злу годину не покидає людину
Українське прислів'я
Мета.На прикладі творчості М. Лисенка розкрити значення та роль літератури в оперному жанрі;познайомити з піснею «Запорізька похідна» та розучити І куплет,працюючи над виразністю тексту;
Дати учням визначення понять: думи, «історичні пісні», «а капела», «кобза і кобзарі», «інтродукція»;
розвивати вокально-хорові навички,вміння аналізувати музичні твори;
закріпити поняття: « динамічні відтінки» і «темп»;
виховувати патріотичні почуття, інтерес до народної творчості та національної оперної музики.
Музичний матеріал: М.Лисенко. Увертюра до опери «Тарас Бульба»; українська народна пісня «За світ встали козаченьки», «Ой на горі та й женці жнуть»; «Запорізька похідна» «Пісня чарівників» Г.Гладкова.
Наочні посібники: портрет М Лисенка, ілюстрації до пісні та опери, нотна хрестоматія, підручник, малюнки дітей, дидактичні картки.
Обладнання: фортепіано, DVD, диски, мультимедійний проектор, мультимедійна дошка, магнітна дошка, козацька булава та інші козацькі атрибути, телевізор.
Тип уроку: комбіновано-інтегрований.
Хід уроку
- На мульти-медійному екрані вже тема уроку.
І . Організаційний момент.
Діти входять до класу під музику пісні «Запорізька похідна» Г. Гладкова
1. Музичне вітання:
Учитель дітям: - Продзвенів дзвінок, розпочавсь урок, добрий день!
Діти відповідають: - Добрий день, вам , добрий день!
В світі музики, фантазії, пісень!
Добрим будь, щирим будь!
І з мистецтвом у дивну путь!
(діти повертаються до гостей і, разом з учителем, співають гостям, присутнім на уроці:
- Добрий день, вам, добрий день!
У світі музики, фантазії, пісень!
Добрим будь, щирим будь!
І з мистецтвом - у дивну путь!
( класичні аплодування гостям)
2. Спів звукоряду С-dur з диригуванням на 2/4.
3. Спів і показ сходинок по релятиву.
4. Спів поспівки «Светлый пруд, блещет тут, средь долины!» на два голоси.
(на дошці записано нотами поспівку)
Учитель грає і співає поспівку.
Групова робота:читають разом діти і учитель текст поспівки;
- 1 група: співає нотами;
- 2 група: співає зі словами;
- співають разом( 1 група - нотами, 2група- зі словами)
4. Повторення : поняття «динамічні відтінки», «темп»
( робота з дидактичними картками і з плакатом; у кожного учня на парті є картки різного кольору)
- робота по рядам;
- робота по групах;
- робота в парах;
5. Робота з кольоровими олівцями, фломастерами і папером( діти малюють знаки відтінків і темпів на заздалегідь підготовлених листках)
6. Спів поспівки з використанням музичних понять.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності:
Учитель: По струнах і по клавішах…
Казковий таємничий шлях:
В долини, де мелодії
Кружляють хороводами,
Де пісня лине в небеса
І дощ танцює у лісах,
Де навіть в шепоті сосни спів клавіш чути і струни.
Повторення пісні : муз. Г.Гладкова, сл.В.Лугового «Пісня про чарівників»
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
1. Учитель: - В якій країні ми живемо? ( Україні)
- А чим ви пишаєтесь? Можете пишатись?
2. На мультимедійному екрані показується і звучить слайдовий ролик «ІсторіяУкраїни».(3 хв.)
3. Робота з підручником: («Музичне мистецтво» 5 клас Л. Кондратова, с.49)
Учитель :Сьогодні помандруємо в світ української народної музики і ознайомимося з народними піснями та народними музичними інструментами.
Найбільший скарб - це народна пісня, яка поділяється на різні жанри. Своєрідним символом національної історії та культури є думи та історичні пісні. З'явилися думи в XV сторіччі.
( на м-мед. екрані з'являються поняття: думи, історичні пісні, а капела, кобза, кобзарі)
Виходить дівчина в українському костюмі:
-Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине…
От де, люди, наша слава
Слава України!
( з м-мед. екрану звучить українська народна пісня «За світ встали козаченьки» (3.23хв.)
Вступне слова вчителя до пісні:
Пісня це символ перемоги. Написала її поетеса XVII сторіччя, донька полтавського реєстрового козака І.Чурая - Маруся Чурай, котру називають «Дівчина з легенди». Волосся було в неї довге, чорне. Стан тонкий, як у тополі, обличчя - біле, як віск, а голос, ах, що то був за голос. Такого навіть не було чутно від київських бурсаків. Маруся писала вірші і музику до них. В її піснях можна було почути про любов і кохання, ніжність і сум, вірність Батьківщини.
- Це дівчина не просто так Маруся,
Це голос наш.
Це пісня. Це душа.
Коли в похід виходила батава,
Її піснями плакала Полтава.
Л.Костенко
6. Бесіда за прослуханою піснею:
Учитель: - Про що саме співається в цій пісні?
-В якому темпі прозвучала пісня ?
-Які динамічні відтінки використано?
- Чим особливі українські історичні пісні?
7. Учитель: Сьогодні познайомимося з «інтродукцією» і заочно побуваємо на концерті в нашій столиці - м.Київ. Ви побачите справжнього диригента, інструменти і почуєте як звучить симфонічний оркестр.
8. М - медіа. Слухання: Увертюра. Інтродукція до опери М. Лисенка «Тарас Бульба» (6.51 хв)
9. Робота за підручником (с.50 - проаналізуй твір за планом)
10. Учитель: зараз помадруємо до картинної галереї (діти розповідають про свої малюнки на козацьку тематику) + робота за підручником (с.51 картина «Козак Мамай»).
11. Звучитьукраїнська народна пісня «Ой на горі…»
Учитель: - Яка за характером І тема?
- Які інструменти її виконують?
- Яку знайому мелодію ви тут почули?
12. ( Виходить хлопчик в українському костюмі з булавою у руці:
- Ой, на горі та женці жнуть!
А попід горою, яром, долиною
Козаки йдуть.
Гей! Долиною! Гей! Широкою!
Козаки йдуть!
13. Виконання пісні «Ой, на горі…»
14. Розучування нової пісні «Запорізька похідна»:
- показ пісні учителем;
- розучування за музичними фразами І куплету;
- робота над виразністю тексту І к.
- закріплення вивченого.
ІV. Підсумок уроку.
Учитель: - Яка музика звучала сьогодні на уроці?
- Що є основою, джерелом опери «Тарас Бульба»?
- Яка українська народна пісня використана в опері?
Тести на екрані: кожна правильна відповідь 3 бали (4 завдання, записують відповіді на листах самооцінювання).
-
Автор пісні «За світ встали козаченьки»:
а) М.Гоголь
б) М.Лисенко
в)М.Чурай
2. Увертюра - це:
а) одноголосний вокальний твір
б) оркестровий вступ до опери, балету, кантати чи к-ф
в) клавішний інструмент
3.Оркестр, який виконує увертюру:
а) духовий
б) симфонічний
в) народних інструментів
4. Пісня «Запорізька похідна»:
а) сучасна
б) історична
в) жниварська
Учитель відмічає активних учнів, виставляє бали, просить дітей поаплодувати собі за плідну і хорошу роботу на уроці.
Домашнє завдання: с. 53 підручника(задається диференційовано з творчим завданням):
- Чи звучать у твоїй родині народні пісні?
Які ? Чи є серед них подібні до історичних пісень?
- Склади невелику казкову розповідь про українську народну пісню.
Оформити її у вигляді книжечки.
Учитель співає: - Продзвенів дзвінок, закінчився урок, до побачення!
( Учні виходять з класу під музику пісні «Запорізька похідна».