- Учителю
- Үшбұрыш және оның түріне есеп шығару
Үшбұрыш және оның түріне есеп шығару
Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыш және оның түрлеріне есеп шығару
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қабырғаларының ұзындықтары бойынша, бұрыштарының шамалары бойынша үшбұрыштардың түрлерін және «Периметр» ұғымын меңгеру, есеп шығара білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, пәнге деген ынтасын арттыру, өзбетімен жұмыс жасауға баулу.
Тәрбиелік: Анықтаманы тиянақты айтуға, дұрыс болжам жасауға, өзара көмек көрсете білуге, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Түрі: білімді жүйелеу
Көрнекілігі: плакаттар, электрондық оқулық
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі
Сыныпты түгендеу, оқушы назарын сабаққа бөлу.
-
Үй тапсырмасын тексеру.
Қандай фигураны үшбұрыш деп атайды?
Үшбұрыштың түрлері
Үшбұрыштың периметрі
Үшбұрыштың биіктігі, биссектрисасы, медианасы
№ 133
-
Қабырғалары 7,5см, 6см, 4,5 см болатын үшбұрыштың периметрін табыңдар.
P = a + b + c
P= 7,5 + 6 + 4,5 = 18
Жауабы: 18см.
-
Қабырғалары 8,1см, 7,9см, 12 см болатын үшбұрыштың периметрін табыңдар.
P = a + b + c
P= 8,1 + 7,9 + 12 = 28
Жауабы: 28см.
-
Сабаққа мақсат қою.
Үшбұрыштардың бұрыштарының шамалары мен қабырғаларының ұзындықтарына байланысты түрлерін ажырата білуге және есеп шығару жолдарын үйрету.
-
Білімді жан - жақты тексеру
Электрондық оқулықтағы
-
№6, 7, 9, 15, 18, 20 тапсырмаларды орындау (Екі топқа жеке - жеке тапсырма беріледі)
-
№1, 2 дәлелдемелерді дәлелдеу (Екі топқа жеке - жеке тапсырма беріледі)
-
№1 есепті шығару
Оқулықпен жұмыс
№139
Үшбұрыштың екі қабырғасының қосындысы 72 дм, үшінші қабырғасы бұл қосындыдан 18 дм кем. Үшбұрыштың периметрін табыңдар.
P = a + b + c
a + b = 72
с = (a + b) - 18 = 72 - 18 = 54
P = a + b + c = 72 + 54 = 126
Жауабы: 126 дм.
№140
63 - суреттен неше үшбұрыш көріп отырсыңдар? Атап шығыңдар.
В С
О
А Д
Жауабы:∆АВО, ∆АОД,∆ОСД,∆АВД,∆АСД
№141
64 - суретте неше бұрыш көріп отырсыңдар? Атап шығыңдар.
А
В
С
О Д
Жауабы: <������������������������
-
���������
����
���Д
АВ=ВС=СД=АС
-
Қанша үшбұрыш бар?
-
Тең бүйірлі үшбұрыш бар ма? Нешеу? Оларды ата.
-
Тең қабырғалы үшбұрыш бар ма? Нешеу? Оларды ата.
-
Доғал бұрышты үшбұрыш бар ма?
-
АВ, ЕВ,СВ,ДВ кесінділерін салыстырып, ең ұзынын, ең қысқасын, тең кесінділерді тап.
-
Қорытындылау
Өмірде үшбұрыштарды көптеп кездестіруге болады.
-
Құрақ көрпелерде, оюларда
-
Ерте заманда табылған алтын адамның киімін қарасаңдар, үбұрыш пішінді етіп жасалған бөліктерден құрастырылған.
-
Жолда жүру ережесі бойынша үшбұрыш формалы етіп жасалынған белгілер.
Сабақты қорыта келіп мына кестені оқушылар толтырады.
-
Білемін
Не білдім
Нені білгім келеді
-
Бағалау
-
Үйге тапсырма беру
«Біле бер қанша білсең - тағы тіле,
Жетерсің мақсатыңа біле - біле».
Ж.Баласағұн