- Учителю
- Математика пәні ашық сабақ Рационал сандарды бөлу , 6-сынып
Математика пәні ашық сабақ Рационал сандарды бөлу , 6-сынып
Ақмола облысы, Ерейментау ауданы
Новокаменка негізгі мектебі
Математика пәні мұғалімі Жазен А.
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды бөлу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп, жүйелеу. Таңбалары әр түрлі, таңбалары бірдей сандарды бөлу ережесін біле отырып, бөліндіні таба білуге үйрету.
Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын, ақыл ой-өрісін дамыту. Теориялық білімдерін практикамен ұштастыру.
Тәрбиелік: Ұқыптылық, әдептілік ережелерін бойына сіңірген шығармашылық қабілеті мүмкіндігінше дамыған азамат тәрбиелеу.
Типі: жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың әдісі: жеке-ұжымдық, деңгейлеп оқыту.
Көрнекілігі: Үлестірмелі карточкалар, деңгейлік тапсырмалар, ашық журнал, активод тест, плакаттар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Активод-тестік жүйе қолдану.
ІІІ кезең. Жаңа білімді меңгерту.
IV кезең. Деңгейлік тапсырмалар.
Сергіту сәті. Аю мен кірпі ойыны.
V. Бекіту кезеңі.Сұрақ / жауап.
VI кезең. Оқушылардың білімін бағалау.
VII кезең. Үйге тапсырма: № 564, 568
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сынып бөлмесінің даярлығын тексере отырып, оқушылардың назарын саббаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Активод-тестік жүйе:
А нұсқа
-
Қосуды орындаңдар: -4,76+3,8=
-
43,8
-
-8,56
-
8,56
-
0,96
-
-0,96
-
Көбейтуді орындаңдар: (-1)*(-2)*(+4)*(-5)=
-
24
-
10
-
-24
-
-12
-
-10
-
-5,07 саны қандай екі бүтін санның ортасында орналасқан?
-
-5 пен 0
-
5 пен 6
-
-5 пен -7
-
-4 пен -5
-
-5 пен -6
-
Өрнектің мәнін табыңдар? │-4,2│+8,5*10=
-
80,8
-
89,2
-
127
-
43
-
13,7
-
Теңдеуді шешіңдер? Х+15,76=-3,34
-
12,42
-
-12,42
-
19,1
-
-19,1
-
19
Тірек сызба:
В нұсқа
-
Кез келген теріс сан оң саннан
кіші тең үлкен
-
Кез келген теріс сан ( -а ) нөлден
-а˃0 -а˂0 -а=0
-
Қарама-қарсы сандардың қосындысы
0-ге тең 1-ге тең -1-ге тең
-
Координаталық түзу бойында -3,2 саны -3-тің
оң жағында сол жағында қарама-қарсы
-
( -2 )× ( -15 ) = көбейтіндісі неге тең?
-30 30 20
ІІІ кезең. Жаңа білімді меңгерту.
Кез келген ортада мінездері қарама-қайшы адамдар болады. Бірақ бір-бірімен келісімге келіп бір ұжым болып өмір сүреді. Сол сияқты сандардың қарама-қарсыларын қосып, азайтып, көбейтсек оларды бөлугеде болады, -деп сабақты бастаймыз.
-
Рационал сандарды бөлуде алдымен оның таңбасын анықтап алып, сонан соң модульдерінің бөліндісін табамыз. Төмендегідей таңбалар ережесін пайдаланамыз:
÷ =
/ ÷ = =
/ ÷ = =
÷ =
2. Мысалдар қарастырсақ:
-4,5:5=-0,9
:=-3
−4:(-8)=0,5
-3,6:(-1,2)=3
0:a=0 a≠0 0:(-5)=0 Нөлге бөлуге болмайды.
3. Ауызша бөліндіні табыңдар.
(-4):(-1)= 6,3:(-3)=
0:(-2)= (-0,5):0,1=
(-10):(-5)= (-48):12=
27:(-3)= (-15):5=
(-39):(-3)= (-15):(-6)=
IV кезең. Деңгейлік тапсырмалар.
-
Танып білу.
1 деңгей ( 5 балл ) «3»
Кітаппен жұмыс № 555, 556, 557 Бөліндіні табыңдар.
-
Түсіну
2 деңгей ( 5+4 балл ) «4»
Кітаппен жұмыс № 560, 561 Теңдеуді шешіңдер.
-
Жинақтау
3 деңгей ( 5+4+3 балл ) «5»
Кітаппен жұмыс № 558,567 Амалдарды орында.
Сергіту сәті. Аю мен кірпі ойыны.
V. Бекіту кезеңі. Жаңа сабақты қорытындылау сұрақтары:
-
Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу ережесі?
-
Таңбалары бірдей сандарды бөлу ережесі?
-
Санды қандай рационал санға бөлуге болмайды?
-
Қандай жағдайда екі рационал санның бөліндісі нөлге тең?
VI кезең. Оқушылардың білімін бағалау.
VII кезең. Үйге тапсырма: № 564, 568