7


  • Учителю
  • «Натурал сандардың бөлінгіштігі» тарауын қайталау.

«Натурал сандардың бөлінгіштігі» тарауын қайталау.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала







Математиканы оқытуда«Натурал сандардың бөлінгіштігі» тарауын қайталау.

оқушылардың пәнге деген қызығушылығын

арттыру

А.К.Бидалова

№3 Талапкер орта мектебінің мұғалімі

Оқушылардың математика пәніне деген қызығушылығын, логикалық ойлауын, белсенділігін арттыру мақсатында әр сабақты түрлендіріп өту қай мұғалімніңде өз шеберлігін қажет ететіні сөзсіз.

Қазіргі кездегі ғылым мен техниканың даму деңгейі әрбір оқушыға сапалы және терең білім мен іскерліктің болуын, олардың шығармашылықпен жұмыс істеуін, ойлауға қабілетті болуын талап етеді.

Оқушының математикадан білімін көтерудің ең басты шарты - оның пәнге деген қызығушылығын арттыру.Пәнге деген қызығушылығы болса ғана бала оған көңіл қойып тыңдап, тереңдете оқып үйрене бастайды. Пәнге қызыққан оқушының білім сапасының жоғары болатыны белгілі. Мұғалім үнемі оқушының ойлау белсенділігін арттырып, білімге білімге қызығушылығын тудырғанда ғана мақсатына жететіні белгілі.

Пәнге қызығушылығын тудырудың басты кезеңдерінің бірі- тақырып бойынша оқушылардың білімдерін бекіту сабақтары.Бұл сабақтарда олалдың білімін өздігімен жұмыс істеуге арнап, жарыс түрінде өткіземін.

Тақырыбы: «Натурал сандардың бөлінгіштігі» тарауын қайталау.

Мақсаты: Білімділігі: Оқушылардың натурал сандардың бөлінгіштігі туралы алған білімдерін нақтылау,пысықтау.

Дамытушылығы:Логикалық ойларын дамытып,танымдық белсенділіктерін арттыру.

Тәрбиелігі: Іскерлікке ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: қайталау сабағы

Сабақтың түрі:.жарыс сабақ

Сабақ әдісі:баяндау, сұрақ-жауап,практикалық..

Сабақтың жоспары

  1. Ұйымдастыру.

  2. Сергіту сәті

  3. «Кім көп біледі?» (қайталау сұрақтары)

4. «Кім жылдам? »

5. «Кім тапқыр? »

6. Ойшылдар ордасы

7. Тест.

8. Қорытынды

9. Үйге тапсырма беру



Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру.Оқушылардың сабаққа қатысуын,кабинеттің және олардың сабаққа дайындығын қадағалау

II. Сергіту сәті Натурал сандардың бөлінгіштігі тарауында қандай білім алдық екен, қандай жаңа ұғымдармен, ережелермен таныстық екен, соны бүгін сынап көрсетейік. Сабағымыздың тақырыбын табу үшін сөз жұмбақты шешейік. (Сын тұрғысынан ойлау, қызығушылығын ояту)

1) Бас бармақ пен ортаңғы саусақ арасындағы өлшем(қарыс)

2) Нәрселерді санау үшін қолданылатын сан(натурал)

3) Қазіргі кезде жаңа сипат алып, теледидардан көріп жүрген ауыз әдебиетінің ерекше түрі(айтыс)

4) Оқушылардың білімін тексеру түрі(тест)

5) Ешкі төлі(лақ)

6) Бір жағы шектелген түзудің бөлігі(сәуле)

7) Ең сүйікті жан(ана)

8) Арифметикалық амал(қосу)

Сонымен бүгінгі сабағымыз- қайталау сабағы.Қайталау сайыс сабағы түрінде өткіземіз Сынып үш топқа бөлінеді.

1-топ Тұлпар

2-топ Сұңқар

3-топ Алыптар



III бөлім «Кім көп біледі?» Қайталау сұрақтарын жауап берген оқушыға ұпай беріледі.

1-топ

Қандай санды берілген натурал санның бөлгіші деп атайды? Мысал келтір.

Қосындының берілген натурал санға бөлінгіштігін қалай бөлеміз?

Қандай натурал сандар 2-ге бөлінеді?

Қандай натурал сандар 3-ке бөлінеді?

Егер сан 10-ға бөлінсе, онда ол сан 2-ге бөліне ме?

2-топ

Қандай санды берілген натурал санға еселік деп атайды? Мысал келтір.

Қандай жағдайда көбейтінді берілген натурал санға бөлінеді?

Қандай натурал сандар 5-ге бөлінеді?

Қандай натурал сандар 9-ға бөлінеді?

Егер сан 9-ға бөлінсе, онда ол сан 3-ке бөлінеме?

3-топ

Қандай натурал сандар 10-ға бөлінеді?

Қандай сандар құрама сандар деп аталады?

Қандай натурал сандар 2-ге бөлінеді?

Натурал сандардың бөлінгіштігінің негізгі қасиеттерін айтып беріңдер.

Қандай сандар жұп сандар деп аталады?

IV бөлім «Кім жылдам? » (білімді нақтылау)

1-топ

(96+60)/12

(28*114)19

(15а*7)/3

2-топ

(72х+90)/18

(12в*5)/4

(15*85х)/17

3-топ

(81у+54)/27

(133у*23)/19

(216в*133)/72

V бөлім «Кім тапқыр? » Берілген сандарды жай көбейткішткрге жіктеңдер.

1-топ

120,341,180,270

2-топ

68, 260,480, 378

3-топ

36,56, 74,110

VI бөлім Ойшылдар ордасы . Берілген сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін табыңдар.

1-топ

75 пен 90

50 мен 200

32 мен 120

2-топ

36мен 90

130 бен 88

110 мен 164

3-топ

12 мен 18

21мен 98

42 мен 56

VII бөлім .Тест

1. 21-дің неше бөлгіші бар?

А)3

В)2

С)4

2. Мына сандардың қайсысы 2-ге бөлінеді?

202,203,315,316,400,401

А)203,315,401

В) 202,203,401

С)202,316,400

3. Мына сандардың қайсысы 3-ке бөлінеді? 31,63,105,340,522

А)63,105,522

В) 31,105,340

С)63,340,31

4. 9-ға бөлінетін сандарды жаз. 702,111,531,900

А)111,531,900

В) 702,531,900

С)702,111,900

5. Құрама сандарды теріп жаз. 24.17.21.50.103.128

А)50,103,128

В) 17,21,103

С)24,21,50,128

Қорытынды:оқушылар қатысуына қарай бағаланады.

Үйге тапсырма беру: оқулықтан №335-ші, №336-шы есептерді шығару.





































IV бөлім «Кім жылдам? »

1-топ

(96+60)/12

(28*114)19

(15а*7)/3



2-топ

(72х+90)/18

(12в*5)/4

(15*85х)/17



3-топ

(81у+54)/27

(133у*23)/19

(216в*133)/72





V бөлім «Кім тапқыр? » Берілген сандарды жай көбейткішткрге жіктеңдер.

1-топ

120,341,180,270

2-топ

68, 260,480, 378

3-топ

36,56, 74,110





VI бөлім Ойшылдар ордасы . Берілген сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін табыңдар.

1-топ

75 пен 90

50 мен 200

32 мен 120

2-топ

36мен 90

130 бен 88

110 мен 164

3-топ

12 мен 18

21мен 98

42 мен 56



VII бөлім .Тест

1.21-дің неше бөлгіші бар?

А)3

В)2

С)4



2. Мына сандардың қайсысы 2-ге бөлінеді?

202,203,315,316,400,401

А)203,315,401

В) 202,203,401

С)202,316,400



3. Мына сандардың қайсысы 3-ке бөлінеді? 31,63,105,340,522

А)63,105,522

В) 31,105,340

С)63,340,31



4. 9-ға бөлінетін сандарды жаз. 702,111,531,900

А)111,531,900

В) 702,531,900

С)702,111,900



5. Құрама сандарды теріп жаз. 24.17.21.50.103.128

А)50,103,128

В) 17,21,103

С)24,21,50,128







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал