7


  • Учителю
  • Сабақ жоспары математика 'Арифметикалық және геометриялық прогрессиялардың практикалық қолданылуы' (9 сынып)

Сабақ жоспары математика 'Арифметикалық және геометриялық прогрессиялардың практикалық қолданылуы' (9 сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық және геометриялық прогрессиялардың практикалық қолданылуы

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: тақырып бойынша оқушылардың білімдерін бекіту, қорытындылау. Нақты мысалдар арқылы алгебраның жалпы адамзаттық мәдениеттің бөлігі екеніне көз жеткізе отырып, практикалық мазмұндағы есептерді шешу.

  2. Дамытушылық: оқушылардың танымдық, ойлау қабілетін дамыту, зерделігі мен зеректігін айқындау, логикалық қасиеттерін арттыру. Математика мен айналадағы өмірмен байланысын көруді үйрету, математика тілінде сауатты сөйлеуді үйрету. Пәнге қызығушылықтарын арттыру;

  3. Тәрбиелік: оқушылардың көпмәдениетті тәрбиелік танымын дамыту, қоғаммен санаса отырып, жан жақты тұлға қалыптастыру, белсенділігін, ынтасы мен жауапкершілігін арттыру.

Құрал жабдықтар: компьютер, видеопроектор, презентациялар, есеп мәтіндері жазылған кеспе қағаздар, бағалау парақтары.


Сабақ барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

- Сәлемдесу;

- Оқушыларды тугендеу;

- Назарларын сабаққа аудару.

ІІ. Білімдерін жан-жақты тексеру

  1. "Біз нені білеміз" ( сұрақ- жауап арқылы)

  • Сан тізбегі деген не?

  • Қандай тізбекті арифметикалық прогрессия деп атайды?

  • Арифметикалық прогрессияның айырмасы деп қандай санды айтады?

  • Қандай сан тізбегін геометриялық прогрессия деп атайды?

  • Геометриялық прогрессияның еселігі деген не?

  • Арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің формуласын жаз?

  • Геометриялық прогрессияның n-мүшесінің формуласын жаз?

  • Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы

  1. «Кім тапқыр?» тапсырмалары (кеспе қағаздарды формулаларды құрастыру)

  • an = a1 + ( n-1)d

  • bn = b1• qn-1

  • Sn =.

  • Sn =

  • S =.

  • an = .

  • bn=

  • d = an + 1 - an.

  • q =

3) «Кубизм» тапсырмасы (кубтың әр қырына тапсырма жазылады)

1. (аn ) - арифметикалық прогрессия, а1 =10; d = - 0,1. а4=?.

1) 9,7; 2) 97; 3) -97; 4) 10,3; 5) -10,3.

2. b1; b2; 4; 8;…. геометриялық прогрессияның b1 мүшесін тап.

1) - 4; 2) 1; 3) 1/4; 4) 1/8; 5) - 1.

3. (bn) - геометриялық прогрессия. Егер b1 = 4; q = ½ болса, b6 табыңдар.

1)- 1/8; 2) 1,25; 3) 1/8; 4)12,5; 5) - 1,25.

4. 12;6;… геометриялық прогрессияның қосындысын табыңдар

1) 6; 2) - 12; 3) -24; 4) 24; 5) 12.

5. Жай бөлшек түренде жаз 0,(1).

1) 9; 2) 11/9; 3) -1/9; 4) - 9; 5) 1/9.

6. (x n) сандар тізбегінің алғашқы 100 мүшесінің қосындысын табыңдар, егер x n =2n +1.

1)10200; 2) 20400; 3)1200; 4) 102; 5) 1020.

ЖАУАБЫ: 1234542

«Карусель» тапсырмасы

  • Әр оқушыға бір тапсырмалары бар парақтар беріледі.

    1

    Берілгені: (а n ), а1 = - 3, а2 = 4.

    Табу керек: а16 - ?

    Аты_________

    Жауабы:________

    2

    Берілгені: (b n ) , b 12 = - 32, b 13 = - 16.

    Табу керек: q - ?

    Аты _________

    Жауабы:________

    3

    Берілгені: (а n ), а21 = - 44, а22 = - 42.

    Табу керек: d - ?

    Аты _________

    Жауабы:________

    4

    Берілгені: (b n ) , bп > 0, b2 = 4, b4 = 9.

    Табу керек: b3 - ?

    Аты _________

    Жауабы:________

    5

    Берілгені: (а n ), а1 = 28, а21 = 4.

    Табу керек: d - ?

    Аты _________

    Жауабы:________

    6

    Берілгені: (b n ) , , q = 2.

    Табу керек: b5 - ?

    Аты _________

    Жауабы:________

  • Әр 1 минут өткен сайын мұғалім: «Ауысыңдар» - дейді, содан кейін оқушылар бір-біріне парақты шеңбер тәрізді береді. Егер оқушыға бірінші тапсырмада өзінің аты жазылған парақ келсе, онда «Карусель» тоқтайды.

Слайдтағы жауаптар бойынша оқушылар дұрыс емес жауапты сызып мұғалімге өткізеді.

Жауабы: 1) 102; 2) 0,5; 3)2; 4)6; 5) - 1,2; 6) 8; 7) 23.


ІІІ. Практикалық бөлім

  • Балалар, «Күнделікті адам өмірінде прогрессиялар маңызды роль атқарады ма?» деген сұраққа жауап іздеген бірнеше оқушы қысқа мерзімді проекттер дайындап келген. Сіздерге осы сабаққа қатысып дайындаған есептерді шешіп, оқушыларға баға берулеріңіз қажет.

1 есеп

Ежелгі есептер

  • Шахмат ойыны

Балаларғ уәде бойынша Сетаға бермек болған бидайымның мөлшерін дәл тауып беріңіздер.

2 есеп

Сатып алушы мен бай

«Әр саладағы арифметикалық және геометриялық прогрессиялар»

а) Тағамдар дайындауда қолдану

3 есеп

Ашыту процессі

ә) Құрылыста қолдану

4 есеп

  • Ағаш жинау

5 есеп

  • Құдық қазу

б) Медицинада қолдану

6 есеп

  • Дәрігердің рецепті

в) Табиғаттағы прогрессиялар

7 есеп

  • Бақ-бақтың өсуі

г) Экономикадағы прогрессиялар

8 есеп

  • банк салымы

ІV. Сабақты қорытындылау

  • Балалар сабақты аяқтамастан бұрын сіздер сабақтың басында қойылған «Күнделікті адам өмірінде прогрессиялар маңызды роль атқарады ма?» - деген сұраққа енді жауаптарыңызды беріңіздер.

  • Сабақты қорытындылай келе, біз көптеген салалардағы есептер шығарып, олардың кездесетініне көзіміз жетті. Сонымен менің ойымша прогрессияларға қатысты білім дағдыларының қолданылуы бізге өте қажет.

V. Бағалау

VІ. Үйге тапсырма



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал